Aleknas treniruojantis Jusis – apie organizuojamas varžybas, Mykolo pokyčius ir konkurenciją

Mykolas Alekna | Alfredo Pliadžio nuotr.
Ketvirtadienį, liepos 10 dieną, Vilniaus Vingio parko lengvosios atletikos stadione vyks disko metimo varžybos „Vilniaus miesto mero taurei laimėti“, kurias organizuoja sporto klubas „Jusis Training“. Varžybose pasirodys ką tik į Lietuvą grįžęs pasaulio rekordininkas Mykolas Alekna, olimpietis Martynas Alekna bei kiti disko metikai iš Lietuvos ir užsienio.
Vingio parke pirmą kartą organizuojamose disko metimo varžybose dalyviai galės rinkti reitingo taškus bei siekti normatyvo (67.50 m) į rugsėjo 13–21 d. Tokijuje (Japonija) vyksiantį pasaulio čempionatą. Mykolas Alekna Vilniuje, gimtajame mieste, paskutinį kartą varžybose dalyvavo 2022 metais, kai iškovojo nesunkią pergalę. Pergalės olimpinių žaidynių, pasaulio ir Europos čempionatų prizininkas sieks ir šįkart, o prieš profesionalų varžybas Vingio parko stadione vyks ir žinomų Lietuvos žmonių disko metimo iššūkis bei 5–16 metų amžiaus vaikų sprinto (30 m ir 60 m) varžybos.
Disko metimo rungčiai skirta šventė prasidės 18:30 val., o žiūrovai renginį stadione galės stebėti nemokamai.
Varžybų organizatorius ir Mykolo Aleknos, Martyno Aleknos, Gabrielės Aleknaitės bei kitų lengvaatlečių treneris Mantas Jusis teigė, jog tokį renginį suorganizuoti mintis kirbėjo jau seniai. Tikimasi, jog varžybos vyks kasmet ir reklamuos ne tik geriausius Lietuvos sportininkus, bet ir pačią sporto šaką.
Renginio išskirtinimu bei organizavimo detalėmis pasidalinęs M. Jusis kalbėjo ir apie milžinišką konkurenciją disko metimo rungtyje, Mykolo naują karjeros etapą bei pokyčius, Martyno pajėgumą ir pagrindinį sezono tikslą, taip pat – apie Gabrielės pirmuosius bandymus ir pasiekimus disko metimo rungtyje.
– Mantai, esi treneris, bet šįkart užimi varžybų organizatoriaus vaidmenį. Kaip sekasi ruoštis renginiui?, – lengvoji.lt paklausė M. Jusio.
– Idėją seniai buvau sugalvojęs. Tikslas yra pritraukti daugiau žmonių į lengvąją ir disko metimą. Surengsime vaikų sprinto varžybas, žinomų veidų disko metimo iššūkį ir tuomet kviesime visus pasilikti bei stebėti profesionalų varžybas. Pasiruošimas puikiai vyksta, bet pažiūrėsime, kaip tą idėją įgyvendinsime.
Į sprinto varžybas užsiregistravo apie 150 vaikų, bet ketvirtadienį praneša lietų, tai yra tokios baimės ir nerimo, kiek jų ateis. Planuojame šį renginį organizuoti reguliariai ir įtraukti įvairių veiklų. Ir dabar mėgėjai rašė, kad norėtų pabandyti mesti diską ir dalyvauti. Tikrai ateityje atsiras tokių žmonių, kurie norės pasivaržyti prieš pagrindines disko metimo varžybas.
– Kuo šios varžybos bus išskirtinės? Ar sunku buvo sukviesti dalyvius?
– Po ilgos pertraukos Mykolas mes diską Vilniuje. Be to, diską mes žinomi Lietuvos žmonės – Benas Lastauskas, Laurynas Suodaitis, Vilniaus meras Valdas Benkunskas, iš medaus mėnesio grįžtantis Mantas Katleris ir kiti. Kalbant apie dalyvius, tai Andrius Gudžius nežinojo iki paskutinės dienos ar dalyvaus, nes po Madrido turėjo problemų su sveikata. Galiausiai paaiškėjo, kad nedalyvaus. Danielio Jasinskio vadybininkas pranešė, kad sportininkas apsirgo, tai dabar turiu rasti du naujus metikus. Buvo nežinomybės ir dėl vaikų, kad jų nesurinksime, nes atostogos jau prasidėjo.
– Kadangi šį renginį matai kaip kasmetinį projektą, tavo nuomone, kiek jis prisidės prie lengvosios atletikos populiarinimo Lietuvoje?
– Manau, kad Vilniui ir visai Lietuvai būsime geras pavyzdys. Priklauso, kiek žmonių ateis, bet lietuviams lengvoji atletika yra įdomi. Pastebiu didelį susidomėjimą sporto šaka. Reikia visiems kartu daryti bendrą veiksmą, galbūt ateityje įtraukti ir daugiau rungčių – pavyzdžiui, sprintą ar ietį, nes turime puikių ieties metikų. Noras yra organizuoti trumpą, greitą ir gražų renginį.
Be abejonės, tokiam renginiui reikia ir gero DJ, vedėjo, kad žiūrovams būtų įdomiau žiūrėti. Esu susidūręs su situacijomis, kai žmonės mažiau orientuojasi rungtyje ir nežino, ar šis rezultatas geras, ar ne. Svarbu, kad vedėjas pristatytų rezultatus, papasakotų apie pasaulio čempionato normatyvą, kuris dabar yra 67.50 m.
Galima ateityje pritraukti rėmėjų. Įmonės nėra suinteresuotos remti pavienius sportininkus, nes labiau orientuojamasi į renginius, vaikus ar įvairias iniciatyvas. Idėja yra pasiūlyti rėmėjams visą paketą, o tuomet naudą pajaus tiek renginys, tiek klubas.
– Tiesiai po pergalės „Deimantinės lygos“ etape grįžta ir varžybose dalyvaus Mykolas Alekna. Kaip treneris, kokius tikslus jam keli? Ar tai bus labiau treniruotės pobūdžio varžybos?
– Mykolas kaip tik grįžo po kelionės, antradienį pasitreniravome ir treniruotėje lengviau pamėtėme diską. Šioms varžyboms tikrai nėra specialaus pasiruošimo. Tikslas yra pasilabinti su draugais, lietuviais ir sudalyvauti varžybose kartu su broliu. Varžybose, kurios vyko Vingio parke, seniai jau Mykolas dalyvavo. Ta proga esame padarę skrajutes ir sportininkai po varžybų mielai visiems dalins autografus.
– Mykolas įstojo į Oregono universitetą, už Atlanto turės naują trenerį. Ar jau bendravai su juo? Kiek pats dalyvavai sprendimo priėmimo procese?
– Liepos 1-ąją Mykolas pasirašė sutartį su universitetu. Su treneriu Brianu Blutreichu dar neteko kalbėti, bet „Instagram“ platformoje pasekėme vienas kitą. Dabar varžybų organizavimu esu užsiemęs, po to tęsime pasirengimą pasaulio čempionatui. Manau, kad bendrausime ir su senuoju treneriu Mohamadu Saatara. Su juo labai gerai sutariame, susiformavo tikrai geras ryšys. Puikus treneris.
Mykolas spalį važiuos į Oregoną, tai tuomet ir susisieksime su nauju treneriu. Žinau, kad treneris turi daug atletų, kurie ruošiasi pasaulio čempionatui, todėl irgi yra užsiėmęs. Dabar nesinori trukdyti, bet treneriu tikrai pasitikiu ir žinau, kad jis turėjo ir turi daug gerų metikų. Galbūt treniruotėse pridėsime naujų pratimų, o aš visada esu atviras idėjoms.
Mykolo norėjo daug universitetų, bet realiai poreikius galėjo atitikti tik Oregonas ir Los Andželas. Sportininkas diskutavo ir su tėvais, ir su manimi, o galiausiai pats priėmė sprendimą. Juk jis suaugęs vyras, pasaulio rekordininkas. Manau, kad priimtas teisingiausias sprendimas, bet svarbu pažymėti, kad Mykolas ten bus tik metus, o tiksliau 7–8 mėnesius.
– Mykolas komunikuoja apie aiškų tikslą – laimėti pasaulio čempionatą. Ar tu keli tokį patį tikslą ir kaip vertini auklėtinio sezoną iki šios dienos?
– Anksčiau Mykolas buvo toks spurdantis, degantis, o dabar, kiek kalbuosi, tai atrodo šiek tiek pasikeitęs. Jis brandesnis, ramesnis. Ramiau reaguoja į situacijas ir turi daugiau pasitikėjimo savimi. Turėjome treniruotę, tai labai patiko matyti Mykolą tokį pasitikintį savimi ir ramų. Tikiuosi, kad pasaulio čempionate jis parodys tą pasitikėjimą ir kovos dėl titulo. Šį sezoną laimėti tikrai nebus lengva, nes disko metimas perėjo į kitą lygį. Kristjanas Čehas tris kartus per vieną savaitę metė diską virš 72 metrų, Matthew Denny taip pat viršijo 70 metrų ribą. Jamaikietis Ralfordas Mullingsas yra nauja žvaigždė disko metime. Jis stabilus, turi gerą techniką ir stipriai žengia į priekį. Sakyčiau, kad tai naujas X faktorius, kuris gali Tokijuje kovoti dėl medalių.
– Šiemet disko metikai demonstruoja itin aukštus rezultatus, įvykdyti 23 pasaulio čempionato normatyvai. Kaip manai, kas lėmė tokį rezultatų augimą ir dar labiau padidėjusią konkurenciją?
– Vienas metikas pradeda mesti toli, tai kiti neturi, ką daryti. 2019 metais taip buvo rutulio stūmimo rungtyje, kai amerikietis Ryanas Crouseris rutulį stūmė beveik 23 metrus, nors tuo metu atrodė, kad tai yra neįmanoma. Vėliau atsirado dar keli sportininkai, kurie stūmė rutulį apie 23 metrus.
Viskas pereina į kitą lygį. Treniruočių sistemos tobulėja, atsiranda naujos technologijos. Anksčiau disko metikai turėjo daugiau jėgos, buvo lėtesni, o dabar dominuoja greitis ir technika. Neseniai su Romu Ubartu bendravau, tai jis pasakojo, kad sportavo kitaip, viskas stipriai skyrėsi. Daug dalykų dabar darytų kitaip nei anksčiau.
– Tavo auklėtinis Martynas Alekna šiemet iškovojo Europos metimų taurės bronzą, o neseniai varžybose Kaune užfiksavo sezono rekordą. Ar jis yra pajėgus įvykdyti normatyvą?
– Tikrai pajėgus. Reikia gerų sąlygų, vėjuko, o treniruotėse Martynas jau ne kartą yra metęs virš normatyvo. Šis sezonas klostosi kaip ir neblogai, bet buvo šokas, nes stovyklose diskas skriejo toli, tačiau klubo trauma, kirkšnies ir kitos sveikatos problemos išmušė iš vėžių. Manau, kad esame gerame kelyje, diskas mėtosi gerai, reikia toliau treniruotis. Dabar grįžo Mykolas, tai motyvacija bus padidėjusi. Tikslas yra ne tik patekti į pasaulio čempionatą, bet ir prasibrauti į dvyliktuką, finalą. Jeigu pavyktų, tai būtų superinis sezonas.
– Penktadienį Gabrielė Aleknaitė tapo Lietuvos jaunių čempione. Ar nustebino auklėtinės pergalė ir kaip jai sekasi dėti pirmus žingsnius disko metimo rungtyje?
– Pergalė nenustebino. Panašiai ir galvojau, kad reikės mesti, jeigu norime laimėti. Labai mane nustebino ir patiko, kad Gabrielę varžovė apmetė, kurį laiką ji buvo antra, bet tada nuėjo į sektorių, numetė diską dar toliau ir grįžo į pirmą vietą. Tai rodo, kad viduje sportininkė kažką turi ir galima siekti tikslų.
39 metrai nėra daug, yra ji treniruotėse metusi ir 42 metrus, bet reikia suprasti, kad Gabrielė tik 7 mėnesius diską mėto. Iki šiol daug dalykų mokinamės ir būna, kad nesigauna ar nemoka. Atrodo, kad patį judesį supranta, bet kai reikia jį atlikti greitai, tai ne visada gaunasi. Būna, kad vieną dieną puikiai mėto, o kitą niekas nesigauna. Manau, kad reikia vienos geros žiemos ir vasaros, kad stabilesnė technika būtų ir matytųsi galimybės. Dabar dar sunku nuspėti potencialą.