Kultūrizmo čempionas T.Kudelis: „Visada buvau realistas ir apie „Mr.Olympia“ nesvajojau“ (9)

2020.09.15 14:28
Mantas Stankevičius
Sportas.lt žurnalistas
Tomas Kudelis l Manto Stankevičiaus nuotr.

Tomas Kudelis l Manto Stankevičiaus nuotr.

„Jaunystėje kultūrizmas „užkabino“, o vėliau tapo gyvenimo būdu. Kitaip savo gyvenimo dabar net neįsivaizduoju“, – bendraudamas su sportas.lt kalbėjo Lietuvos kultūrizmo čempionas svorio kategorijoje virš 90 kilogramų Tomas Kudelis.

41-ų atletas pabandė paskaičiuoti, kiek metų jau atiduota gyvenimui su svarmenimis.

„Manau, kad viskas prasidėjo, kai man buvo šešiolika. Pamenu, kad mane pakalbino draugai nueiti į sporto salę. Tai tebuvo vaikėziškas žaidimas. Kiek vėliau atsirado noras užsiauginti raumenų – taip viskas ir „prilipo“, – pasakojo T.Kudelis

– Užsiauginti raumenų: Tomai, kokie buvo pirmieji žingsniai?

– Pradėkime nuo to, kad gimus šiam norui reikia įvertinti, ar pačiam užteks fanatizmo ir valios. Vien norėti neužtenka – reikia daryti. Kiekvienas žmogus gyvenime ieško pomėgio, kuris jį stumtų į priekį, tiesa? Tu kaifuoji, kai fotografuoji, o aš kaifuoju nuo to, ką darau salėje. Mane tenkina ne rezultatas varžybose – aš myliu patį procesą. Juo mėgaujuosi. Nesvarbu, jeigu varžybose nieko nelaimėčiau, vis vien daryčiau tą patį.

– Pameni, koks buvai šešiolikos, kai pirmą kartą pravėrei sporto salės duris?

– Oi, svorio gal ir neprisiminsiu, bet pamenu, kad devintoje klasėje per kūno kultūros pamoką nepadariau nė vieno prisitraukimo. Iš manęs juokėsi bendraklasiai. Buvau labai silpnas fiziškai, smulkių kaulų... Pradėjau po truputį sportuoti ir žinau, kad studijų metais svėriau jau apie 100 kilogramų.

Tomas Kudelis l Manto Stankevičiaus nuotr.

Tomas Kudelis l Manto Stankevičiaus nuotr.

– O pirmosios varžybos?

– 2006 ar 2007-ieji!

– Vėlokai, Tomai!

– Taip, vėlokai, nes visą laiką iki tol sportavau sau.

– Bet sekdavai kultūrizmo varžybas?

– Žinoma, važiuodavau, stebėdavau, bet labai ilgai laukiau brandos prispausti save pamėginti pasiekti varžybinę formą. Tiesiog valgiau, sportavau ir buvau toks... Na, toks „kačiokas“, bet nenušlifuotas kultūristas.

– Kaip įvyko tasai „cinkt“, kuris leido pradėti save šlifuoti?

– Mane pastebėjo salėje, mestelėjo frazę „Pasiruošk varžyboms“. Tai privertė mane susimąstyti, kad verta pabandyti.

Tomas Kudelis l Manto Stankevičiaus nuotr.

Tomas Kudelis l Manto Stankevičiaus nuotr.

– Kas labiau baugino – pasirengimas, ar savęs demonstravimas?

– Pasirengimas manęs nė kiek negąsdino, nes charakterį ir valią visada turėjau. Žinojau, jei pradėsiu, tai ir baigsiu. Bet scenos, prisipažinsiu, tikrai bijojau. Iki šiol sulaukiu replikų „Tomai, tiek metų dalyvauji varžybose, turbūt, nė kiek nesijaudini“. O aš kiekvieną kartą jaudinuosi. Kiekvienas sezonas, kiekvienas pasirengimas – nauja istorija ir tu vėl viską išgyveni iš naujo.

– Ar kada nors esi skaičiavęs savo titulus?

– Ne! Žinau, kad gal keturis kartus esu tapęs Lietuvos čempionu, esu Lietuvos taurės laimėtojas... Dar šiek tiek titulų yra. Nesu niekada skaičiavęs. Tiesiog rengiuosi varžyboms, dalyvauju – vienais metais sekasi geriau, kitais – blogiau. Tai laimiu, tai nelaimiu – taip ir mėgaujuosi.

– Ar sulauki kokių nors kandžių replikų dėl savo kūno? Anksčiau buvo populiaru pašiepti „kačiokus“!

– Į akis niekas nesako. Gal kažkur kritikos yra, bet... Sunku pasakyti. Visada maniau, kad apie žmogų daugiau byloja asmenybė, o ne raumenų kiekis. Jeigu mane gerbia, tai nesvarbu, ar aš sversiu 130 kilogramų, ar 70 kilogramų.

Tomas Kudelis l Manto Stankevičiaus nuotr.

Tomas Kudelis l Manto Stankevičiaus nuotr.

– Įsivaizduoji save ties 70 kilogramų riba?

– Nelabai (juokiasi).

– O kas tave išgąsdintų sporte?

– Ar kultūristui, ar bet kuriam kitam sportininkui baisiausia yra liga. Žinai, iš manęs gali atimti daug ką: pinigus, automobilį... Bet svarbiausia, kad gyvenimas neatimtų pomėgio, kuris yra mano aistra. Norėčiau, kad sveikata nešlubuotų, bijočiau, jei negalėčiau daryti tai, kuo galiu mėgautis.

– Esi skaičiavęs valandas, praleistas salėje?

– O ką čia skaičiuoti? Atvirai? Nėra čia labai daug tų valandų. Sportuoju po pusantros valandos per dieną, prieš varžybas – apie valandą, plius, kardio. Suprantu, kad žmonės galvoja, jog kultūristas turi gyventi salėje. Ne, nereikia čia gyventi. Atėjai, padarei, kas priklauso, susirinkai „šmutkes“ ir išėjai.

Tomas Kudelis l Manto Stankevičiaus nuotr.

Tomas Kudelis l Manto Stankevičiaus nuotr.

– Užsirašau: atėjai, padarei, išėjai. OK. O Išduosi savo raumenų paslaptį?

– Mūsų sporto šaka tuo ir nėra dėkinga: kol reguliariai treniruojiesi, tol raumenis turi. Bet tik paleisk viską savaitei, dviem, trims ir vėl supanašėsi į paprastą žmogų, nesimatys tavo to sporto. Tarkime, krepšininkas ir būdamas pensijoje gali pataikyti, kultūrizme tai negalioja. Kol pumpuoji, kol darai, viską išlaikai, bet pauzė viską sunaikina. Kol turi hantelį rankose, turi raumenų, padėjai – viso gero. Sau pailsėti leidžiu nebent kelias savaites po varžybų. Tiesiog daugiau negaliu – pasiilgstu salės.

– Per tuos metus, kai dalyvauji varžybose, kažkas pasikeitė kultūrizme? Esame apie tai kalbėję su absoliučiu Lietuvos čempionu Justu Paliukumi...

– Ir Justas teisingai pastebėjo, kad viskas krypsta į estetinę pusę. Vienu metu atrodė, kad gigantizmui, kuris anksčiau buvo toks populiarus, nėra limito. Pasižiūrėkite į „Mr.Olympia“ konkurso dalyvius – dideli svoriai, neapsakomos apimtys. Tai jau atrodė šiek tiek nerealiai. Dabar norima, kad viskas būtų pasiekiama realiam žmogui. Nes tai, ką matydavome scenoje prieš dešimt ar penkiolika metų – antžmogiai. Tasai lygmuo paprastam žmogui nėra pasiekiamas. Be to, per tuos metus kultūrizmo varžybose atsirado ir naujos kategorijos, kurios leidžia kur kas greičiau žengti į sceną: jeigu mano svorio kategorijoje, virš 100 kilogramų, nori būti konkurencingas turi sportuoti 10-20 metų, o „šortų“ kategorijai žmonės gali pasirengti per 2-3 metus.

Tomas Kudelis l Manto Stankevičiaus nuotr.

Tomas Kudelis l Manto Stankevičiaus nuotr.

– Tomai, o kas toliau tavo karjeroje?

– Sunku pasakyti. Praeitas sezonas man buvo prastas. Šį sezoną sekasi geriau. Sudalyvausiu varžybose, šiek tiek pailsėsiu ir, manau, vieną dieną vėl užsimanysiu žengti į sceną. Nesakau, kad sudalyvausiu ir laimėsiu, bet tai darysiu dėl savęs. Turime šaunaus ir greitai progresuojančio jaunimo. Valio. Labai dėl to džiaugiuosi. Nuvažiuoju į varžybas, pamatau jaunimą ir širdis džiaugiasi pamačius tikrai neblogo lygio atletus. Smagu. Kiek tame būsiu aš? Nežinau, kol sveikata laikys!

– Lietuvos pirmenybėse dėl absoliutaus čempiono titulo nusileidai J.Poliakui.

– Ir viskas yra teisingai. Justas nėra už mane didesnis ar raumeningesnis, bet jis yra estetiškesnis. Manau, kad jis pelnytai laimėjo. Jokios nuoskaudos nejaučiu, nesijaučiu teisėjų apvogtas. Taip, kiekvienas mes norime laimėti, bet reikia viską priimti taip, kaip yra. Aš suprantu visą situaciją ir dėl to per daug nesuku galvos.

– Šią savaitę – Europos čempionatas Ispanijoje. Kokie ten norai ir lūkesčiai?

– Nekeliu sau jokių tikslų, nes sunku pasakyti, ką norės matyti teisėjai: gali būti antras, trečias, o gali būti ir šešioliktas ar septynioliktas. Niekada neprognozuoju, nes spėlioti yra sunku. Tiesiog važiuoju, noriu pabandyti pasirodyti kuo geriau.

Tomas Kudelis l Manto Stankevičiaus nuotr.

Tomas Kudelis l Manto Stankevičiaus nuotr.

– Ar karantinas buvo viską išmušęs iš vėžių?

– Man jis nesutrukdė. Aš turiu nuo salės raktus, ateidavau ir sportuodavau vienas. Kalbėjau su kitais sportininkais – visi ieškojo galimybių ir jas rasdavo. Įstatymų niekas nelaužė, tačiau visi turi suprasti – sportininkas privalo sportuoti. Tai yra jo darbas, variklis. Čia tas pats, jei žmogui pasakytumei „O dabar nebevalgyk“. Juk vis vien kažką valgysi.

– Pokalbį pradėjome apie prisitraukimas paauglystėje. Tai kiek vėliau esi daugiausiai prisitraukimų padaręs?

– Nesu jau taip savęs spaudęs, tačiau, kai stojau į Lietuvos kūno kultūros akademiją, reikėjo padaryti septyniolika. Tiek ir padariau.

Tomas Kudelis l Manto Stankevičiaus nuotr.

Tomas Kudelis l Manto Stankevičiaus nuotr.

– O daugiau savęs ir nebandei?

– Ne, nebandžiau (juokiasi). Dabar jau mano svoris yra didesnis, ir tiek prisitraukimų nepadaryčiau.

– O jeigu, Tomai, grįžtumei į praeitį, jei turėtumei galimybę kažką pakeisti, kas tai būtų?

– Su patirtimi išmoksti protingiau sportuoti ir jausti kūną. Iš pradžių juk būdavo svarbiausia kuo daugiau ir kuo sunkiau pakelti. Plėšydavome. Bėga metai ir sportininkas pradeda ieškoti savo raumens, pradeda jį jausti ir mąsto, ką daro treniruotėse. Jeigu tą jausmą, kurį turiu dabar, būčiau turėjęs prieš 15-20 metų, greičiausiai, dabar būčiau kur kas didesnis.

– Kalbėjome, kad titulai yra nesvarbu...

– Nes vis vien darai, tai ką myli...

Tomas Kudelis l Manto Stankevičiaus nuotr.

Tomas Kudelis l Manto Stankevičiaus nuotr.

– Bet buvo svajonės?

– Visada buvau realistas, niekada fantastika neužsiiminėjau. Esame Lietuvoje, be to, į kultūrizmą atėjau vyresnis, todėl niekada apie „Mr. Olympia“ nefantazavau. Bet... Atvirai? Norėčiau patekti į Europos ar pasaulio čempionato geriausių trejetuką. Jeigu pavyktų tai padaryti, galėčiau pasakyti, kad kažką prasmingo nuveikiau šiame sporte.

Lietuvos atstovai Europos čempionate (rugsėjo 15-21 d., Ispanija):

Julita Ciūnytė (kūno fitnesas iki 168 cm) – Marijampolės „Tauras“, treneris Rinaldas Česnaitis;

Kotryna Čiburė (bikini virš 172 cm) – Kauno „Renata ladies“, treneriai Renata Marcinkutė ir Andrius Mickevičius;

Skaistė Danilevičiūtė (bikini iki 160 cm), Vilniaus „Dubinas team“, treneriai Kristina Narbutaitytė ir Deividas Dubinas;

Ieva Keturakytė (bikini iki 164 cm) – Šiaulių „Fortūna“, treneris Arūnas Vandys;

Tomas Kudelis (kultūrizmas virš 100 kg) – Kauno „Lokiai“, treneris A.Vandys;

Armandas Krivickas (vyrų klasikinė figūra iki 175 cm) – Šiaulių „Fortūna“, treneris A.Vandys;

Giorgi Mačavariani (klasikinė vyrų figūra virš 180 cm) – Vilniaus „Nobl team“, treneris Gediminas Adomaitis;

Remigijus Olišauskis (veteranų kultūrizmas) – Šiaulių „Gylys“, treneris Vidmantas Lukys;

Ela Pivoriūnaitė-Capina (kūno fitnesas iki 163 cm) – Vilniaus „Sky gym“, treneris Tomas Daubaras;

Justas Poliakus (kultūrizmas iki 90 kg) – Šiaulių „Fortūna“, treneris A.Vandys;

Skirmatė Puzinaitė (wellness iki 163 cm) – Šiaulių „Fortūna“, treneris A.Vandys;

Simonas Pužas (vyrų figūra iki 182 cm) – Kauno „Team Kūno kultas“, treneris Marius Blaževičius;

Neda Silkinytė (bikini virš 172 cm) – Šiaulių „Fortūna“, treneris A.Vandys;

Marius Šileika (klasikinis kultūrizmas iki 180 cm) – Marijampolės „Tauras“, treneris R.Česnaitis;

Evelina Stulginskaitė (bikini iki 172 cm) – Tauragės „Viktorija“, trenerė Ramona Žiauberytė;

Andrius Talačka (kultūrizmas iki 90 kg) – Marijampolės „Tauras“, treneris R.Česnaitis;

Justė Tamašauskaitė (bikini iki 172 cm) – Šiaulių „Fortūna“, treneris A Vandys;

Edvinas Tuinyla (vyrų figūra iki 179 cm) – Marijampolės „Tauras“, treneris R.Česnaitis;

Tautvydas Tumbrotas (klasikinė vyrų figūra iki 180 cm) – Klaipėdos „Bodypower“, treneris Žilvinas Kymantas;

Artūras Zikis (vyrų figūra iki 179 cm) – Jurbarko „Progresas“, treneris Arvydas Mickus;

Julita Ciūnytė ir Andrius Talačka (mišrios poros) – Marijampolės „Tauras“, treneris R.Česnaitis.

Mantas Stankevičius
Sportas.lt žurnalistas
info@sportas.lt

Naujienų portalo sportas.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.

DISKUSIJA
Visi (9)
Registruoti
Anoniminiai (9)
Skelbti
Rodyti daugiau komentarų