„Liverpool“
54 min.
1
:
0
Atsinaujins po sek
„Burnely“
Miličičius Organizatorių nuotr.

Miličičius Organizatorių nuotr.

Praėjusią savaitę interneto platybėse pasirodė vaizdo įrašas, kuriame 2003 metų Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) naujokų biržos antrasis šaukimas Darko Miličičius demonstruoja nestandartinius alaus gėrimo įgūdžius. Portalas Krepsinis.net antradienio rubrikoje „Istorinis įvykis“ nusprendė prisiminti istoriją, kaip šis serbas pergudravo NBA protus ir tapo didžiausiu naujokų biržos nusivylimu.Darko Miličičiui buvo žadama svaiginanti karjera Nacionalinėje krepšinio asociacijoje (NBA). Jis turėjo tapti geriausiu visų laikų legionieriumi pajėgiausioje planetos krepšinio lygoje. „Žaidimas priklausys jam“, – pareiškė vienas NBA skautas.

2003 m. NBA naujokų birža buvo išskirtinio pajėgumo. Kai paraiškas joje dalyvauti pateikė LeBronas Jamesas, Carmelo Anthony, Dwyane‘as Wade‘as ir Chrisas Boshas, tapo aišku, kad jau nuo 2003–2004 m. sezono lygos veidas pasikeis.

Tačiau vienas septyniolikmetis daugeliui buvo didžiulė paslaptis. Paslaptis, kuri žadino vaizduotę. Artėjant naujokų biržai, D.Miličičiaus pavardė skambėjo vis garsiau. Atlikta apklausa parodė, kad kas penktas NBA klubų vadovas tikėjo, jog jaunas serbas taps geresniu krepšininku nei JAV vidurinių mokyklų krepšinyje lygių neturėjęs L.Jamesas.

Taip galvojo ir Detroito „Pistons“ direktorius Joe Dumarsas. Įsuktas į didžiulį žiniasklaidos sukurtą sūkurį apie D.Miličičiaus neribotas galimybes, buvęs NBA krepšininkas pareiškė, kad Detroito klubui priklausiusį antrąjį šaukimą skirs D.Miličičiui arba C.Anthony.

„Abu jie yra puikūs krepšininkai. Norėtųsi, kad abu galėtų vilkėti „Pistons“ aprangą“, – tada juokavo J.Dumarsas.

Sprendimą pašaukti D.Miličičių J.Dumarsas priėmė po to, kai pamatė garsųjį serbo pasirodymą Niujorke vykusioje naujokų peržiūroje.

„Pistons“ direktorius tą dieną buvo tame pačiame pastate, kur treniravosi ir D.Miličičius. Aikšteles skyrė didžiulė užuolaida. ESPN apžvalgininkas Chadas Fordas pasakojo, kad jis priėjo prie J.Dumarso ir paklausė: „Ar jūs žinote, kad kitoje aikštelėje yra Darko?“. J.Dumarsas nustebo ir patraukė jos link.

Netrukus ten susirinko būrys NBA komandų direktorių, trenerių ir skautų. Visi jie buvo apstulbę.

„Darko buvo tiesiog fenomenalus. Neįmanoma to, ką jis darė, atlikti geriau. Vienu momentu treneriai pradėjo prašyti Darko atlikti tam tikrus judesius ir juos jis išpildydavo idealiai. Jis neprametė į krepšį ir buvo labai agresyvus. Sėdėjau šalia Dumarso, tačiau jis nerodė emocijų. Jis sėdėjo ir stebėjo. Jis matė 17 metų 213 cm ūgio vaiką, kuris išdarinėjo stebuklus“, – garsiąją D.Miličičiaus treniruotę prisiminė Ch.Fordas.

„Pistons“ valdybos narys Tony Ronzone‘as taip pat stebėjo tą treniruotę.

„Mūsų vyrukai buvo apakę: „O Dieve! Tik pasižiūrėkite į tą vaiką!“. Vienas driblingas nuo baudų metimo linijos ir dėjimas. Puskablis kaire ranka. Greitos kojos. Verpstės. Tai buvo neįtikėtina. Septyniolikos metų jis buvo nuostabus atletas. Bėgo kaip elnias. Aukštai šoko. Tu tiesiog galėjai susižymėti varneles prie kiekvieno punkto savo sąrašiuke“, – prisiminė T.Ronzone‘as.

Ir taip D.Miličičiaus burtai galutinai pasklido po NBA krepšinio protus. Apžvalgininkai žarstė vieną epitetą po kito, klubų direktoriai garsiai kalbėjo apie svajonę pašaukti neribotų galimybių nenugludintą deimantą. Atrodė, kad net pats L.Jamesas pasidarė nebe toks įdomus.

O D.Miličičius, tuo tarpu, nesibodėjo dėmesio ir neabejojo savo perspektyvomis.

„Žmonės, kurie matė mane žaidžiantį sakė, kad esu pasiruošęs NBA“, – pasitikėjimo savimi nestokojo pilnametystės nesulaukęs serbas, kuris neslėpė arogancijos.

Vis dėlto D.Miličičius galėjo būti ir nepašauktas 2003 m. naujokų biržoje. Tuo metu NBA galiojo taisyklė, kad biržoje gali būti pašauktas tik žaidėjas, sulaukęs mažiausiai 18 metų ir 45 dienų. Tačiau tuometinis NBA komisaras Davidas Sternas nusprendė pasinaudoti galimybe teigiamai reklamai ir atsižvelgdamas į „talentingojo“ serbo situaciją, pataisė reglamentą.

Buvo nuspręsta leisti klubams pašaukti žaidėją, kuris 18 metų sulauks per kalendorinius metus, kai organizuojama birža. D.Miličičius sulaukė pilnametystės likus šešioms dienoms iki naujokų biržos.

Lemtingasis birželio 26-osios vakaras išaušo. Kaip ir tikėtasi, pirmuoju šaukimu Klivlando „Cavaliers“ ekipa pašaukė L.Jamesą. Antruoju šaukimu D.Sternas ištarė D.Miličičiaus pavardę. Pasidabinęs „Pistons“ kepuraite serbas žengė ant pakylos ir spaudė ranką svarbiausiai NBA figūrai.

Spalio 7 dieną D.Miličičius pirmą kartą žengė ant NBA aikštelės parketo. Jam teko varžovas, vertas pagarbos – tuo metu „Cavaliers“ komandoje rungtyniavęs Žydrūnas Ilgauskas. Tiesa, abu europiečiai tose rungtynėse vienas prieš vieną susidurdavo retai.

Pirmoji proga. Nugara į krepšį D.Miličičius pergudrauja varžovą ir pelno pirmuosius taškus. Atrodė, kad debiutas neprisvils. Tačiau pirmąjį įspūdį netrukus keitė metimai į lentos apačią, kvailos pražangos, netikslūs perdavimai elementariose situacijose ir tragiškas debiuto finišas. Serbas sukrapštė 3 taškus.

Debiutiniame sezone NBA D.Miličičius nė karto nepasižymėjo daugiau nei 6 taškais. Jis sezoną baigė sužaidęs 34 rungtynes, kuriose vidutiniškai pelnė 1,4 taško. Panašų vidurkį D.Miličičius demonstravo ir antrajame sezone. „Pistons“ pamatė, kad padarė didžiulę klaidą.

„Galėčiau parašyti apie tai disertaciją. Po to, kai pašaukiau Darko, mūsų klubas apie kiekvieną potencialų šaukimą surenka milžinišką kiekį informacijos. Tai, ką žinojome apie Darko, buvo apie 20 procentų to, kas turėtų būti žinoma apie krepšininką“, – prabėgus devyniems metams pripažino J.Dumarsas.

Septyniolikos metų D.Miličičius žaidė Vršaco „Hemofarm“ komandoje. Jo žaidimo pasižiūrėti buvo atvykę vos keli skautai, tačiau kai jie atvyko, jie išvydo įspūdingą jauno žaidėjo pasirodymą. Per 15 minučių jis pelnė 14 taškų, atkovojo 10 kamuolių ir atliko 3 rezultatyvius perdavimus.

Galima teigti, kad D.Miličičiui labai sekėsi atsidurti tinkamu laiku tinkamoje vietoje. O gal tiksliau: pademonstruoti geriausią savo žaidimą tada, kai to reikėjo labiausiai. Tačiau staiga pasklidusi migla taip pat netruko išsisklaidyti. D.Miličičius, pasirodo, tebuvo ryškus sapnas.

Serbas NBA praleido devynis sezonus, pakeitė šešias komandas („Pistons“, Orlando „Magic“, Memfio „Grizzlies“, Niujorko „Knicks“, Minesotos „Timberwolves“ ir Bostono „Celtics“), tačiau nė vienoje jų sezone nežaidė vidutiniškai daugiau nei po 26 minutes ir nepelnė daugiau nei 8,8 taško.

2012 m. pasitraukusio iš krepšinio D.Miličičiaus pavardė kartais sušmėžuodavo bulvariniuose leidiniuose. Jis mėgino tapti kikboksininku, tačiau jau pirmoje kovoje apsipylė kraujais, o praėjusią savaitę internete pasirodė vaizdo įrašas, kurį galima laikyti tik dar vienu atsakymu į klausimą, kodėl NBA superžvaigžde turėjęs tapti serbas virto didžiausiu NBA naujokų biržos nusivylimu istorijoje.