Simas Bertašius – apie rekordus, motyvaciją, trenerio kelią ir požiūrį į sportą

Sias Berašius | Organizatorių nuotr.
Bėgimo ir triatlono klubo „Love Streams Running“ tinklalaidės naujausiame epizode Arnas Gabrėnas kalbina geriausią Lietuvos vidutinių nuotolių bėgiką, neseniai dar vieną nacionalinį rekordą pagerinusį Simą Bertašių. Tinklalaidėje atletas plačiai pasakoja apie pastarųjų kelerių metų darbą, rekordus ir naujai pradėtą trenerio kelią, dalindamasis savo požiūriu į sportą ir vertybėmis.
Liepos viduryje S. Bertašius pagerino net 43 metus išsilaikiusį 3000 metrų distancijos Lietuvos rekordą, kuris nuo 1982 m. priklausė Romui Sausaičiui (7:46,02 min.). Simas varžybose Anglijoje distanciją nubėgo per 7:42,07 min.
Tinklalaidėje Simas plačiai papasakojo apie pastarąsias rekordines varžybas ir jose patirtus išgyvenimus. Taip plačiai savo startą nagrinėjančius aukščiausio lygio atletus išgirsite ne taip dažnai.
S. Bertašiui šiuo metu priklauso penki Lietuvos rekordai – be naujausio 3000 m rekordo jis turi 1000 metrų, 1500 m stadione bei 1500 m uždarose patalpose ir mylios Lietuvos rekordus.
Įdomu, kad nuo 2015 m. rugpjūčio mėnesio dešimtmetį Lietuvos teritorijoje stadione ant takelio S. Bertašiaus niekas nebuvo aplenkęs. Tik šių metų „Cosma“ taurės varžybose Simas buvo aplenktas užsieniečio ir tai buvo pirmas pralaimėjimas Lietuvoje po 10 metų pertraukos.
„Gal liūdna sugadinti tokią statistiką, bet aš pasidžiaugsiu Simo Bertašiaus pralaimėjimu Lietuvoje, nes tai reiškia, kad atvyksta pas mus labai aukšto lygio sportininkai. Ko anksčiau nebuvo, atsiprašau, bet pasidžiaugsiu, kad pralaimėjai“, – juokiasi tinklalaidės vedėjas Arnas Gabrėnas.
„Nėra gerai būti protingiausiu kambaryje, jei tu esi protingiausias – išeik, nes nebetobulėji. Gal aš ir negaliu taip sakyti, nors konkurencijos Lietuvoje tiek daug nėra, bet tu visada gali išvykti į užsienį ir ten dalyvauti komercinėse varžybose, siekti rezultato. Aišku, norėtųsi konkurencijos dėl bendro Lietuvos lygio, nes tai reikštų, kad turime masę, kuri gali bėgti aukštesniu rezultatu. Bet yra kaip yra. Tikiuosi, kad tai pasikeis“, – sakė S. Bertašius.
Sportininkas papasakojo apie periodą, kai buvo sutaręs treniruotis su garsiu Lenkijos treneriu Tomašu Lewandowskiu. Bendradarbiavimo metu S. Bertašius buvo išvykęs į treniruočių stovyklą PAR kartu su Nyderlandų bėgikų komanda. Atleto teigimu, tai buvo labai įdomi ir gera patirtis, tačiau per stipriai pakeltas treniruočių lygis jam gero rezultato neatnešė.
„Vykome trims savaitėms su sprinto komanda, su vidutinių nuotolių komanda ir ten padirbėjome aukštikalnėse. Gal per daug stipriai padirbėjome. Atsimenu, grįžau po stovyklos ir parodžiau, ką padarėme, savo treneriui Juozui Garalevičiui, galvojau, kad sakys „šaunuolis, taip stipriai padirbėjai“, o jis tik pakraipė galvą ir sako „pažiūrėsime, kas čia bus“. Jis bandė diplomatiškai ir atsargiai kalbėti, bet iškart suprato, kad rezultato varžybose nebus“, – apie šią patirtį pasakojo S. Bertašius.
Apie per stiprias treniruotes ir kodėl tai nepadėjo Simui bėgti greičiau varžybose plačiau pats atletas pasakoja tinklalaidėje.
Tinklalaidės vedėjas taip pat klausė Simo apie jam labiausiai nepatinkantį žurnalistų ar kitų žmonių bei gerbėjų klausimą. Atletas sakė, kad dabar labiausiai nemėgsta, kai jo klausia „kiek dar bėgiosi“ ir netrukus paaiškina, kodėl: „Skatinu tiek savo sportininkus, tiek kitus nedėlioti savo hobių į tokias lentynas. Tarkime studentas po studijų pradeda dirbti, įsivažiuoja į suaugusio žmogaus gyvenimą, toks jausmas, kad jis dabar turi baigti visokius hobius? Manau, kad bėgimas yra tai, ką gali daryti visą gyvenimą, jei tau tai patinka ir sveikata leidžia. Aš norėčiau kuo ilgiau tai daryti.“
Simas tinklalaidės žiūrovų buvo paklaustas, kas jį motyvuoja ir kaip pavyksta tiek metų išsilaikyti sporte.
„Rezultato gerėjimas, tobulėjimas skatina pasilikti. Aš nenoriu baigti karjerą ir vėliau savę klausinėti, o kas jeigu. Kas, jei būčiau dar pakentėjęs, dar pabuvęs sporte. Manau, kad būsiu, kiek man leis sveikata ir gyvenimiškos aplinkybės. Mano draugai, artima aplinka, šeima labai palaiko, džiaugiasi manimi, atvyksta į varžybas, palaiko. Nesakau, kad tai darau tik dėl jų, bet ir dėl jų. Mane tai motyvuoja“, – sakė S. Bertašius.
Prieš metus Simas pradėjo dar vieną naują gyvenimo etapą ir tapo treneriu, dirbančiu su mėgėjais sportininkais. Kalbėdamas apie treniravimą atletas išsiplėtė ir į savo požiūrį į sportą, sunkų darbą, vertybes ir supratimą apie profesionalaus atleto gyvenimą.
„Aš stengiuosi kažką duoti žmonėms, nes ateina žmonės, kurie visai nepažįstami su bėgimu, stengiuosi diegti jiems teisingesnį požiūrį į bėgimą. Kaip aš einu į į treniruotęs su džiaugsmu, su noru sutikti savo trenerį, taip ir aš, jei darome gyvas treniruotes, noriu daryti jas su šypsena. Nors ir laukia didesnės apimties treniruotė, bet ji tikrai nebus per sunki, kad organizmas tikrai neturės kažkokios atmetimo reakcijos.
Kai dar buvau jaunesnis, susitikdavau su bėgikais ir girdėdavau terminą „darbas“, galvodavau, ką jie vadina darbais. Pasirodo, kad atkarpas, sunkesnes treniruotes jie vadino darbais. Aš taip niekada neskirsčiau, man tiesiog – treniruotė. Ateinu susitikti su sportininkais draugais, su treneriu, išgerti arbatos ir kartu padaryti jo planą paruoštą, bet tikrai žinau, kad jis nebus virš mano galimybių ribų. Tai aš irgi kaip treneris stengiuosi vadovautis tuo pačiu, kad žmonėms būtų malonu ateiti, kad po darbo neitų į darbą.
Čia ta kita pusė. Žmonės turi darbus, šeimas, vaikus, mamos ateina ruoštis maratonams, pusmaratoniams ir t.t. Jos turi discipliną, nepraleidžia treniruočių ir tada aš galvoju, kad gyvenu žymiai lengvesnį gyvenimą, su mažiau atsakomybių. Gal aš tai darau aukštesniame lygyje, bet tikrai mažesnėmis pastangomis, apie jokią kančią, jokias aukas net negalima kalbėti. Tai nepagarba žmonėms, kurie iš tiesų dirba sunkiai.
Mano tėvai visą gyvenimą dirba ūkyje, dirba fizinį darbą, tikrai sunkų, nors technologijos ir padeda. Bet tu tikrai matai sunkų darbą, ten reikia kažkokios aukos. O mano atveju – darau tai, kas patinka. Prie to gaunu keliones, varžybas, pažintis ir dar kartais gerų emocijų. Aišku, reikia susitvarkyti su nusivylimais, bet tikrai negaliu skųsti, o tik džiaugtis, kad gyvenu svajonių gyvenimą“, – savo požiūrį išdėstė S. Bertašius.
Tinklalaidėje Simas atsako į daug paprastų klausimų iš klausytojų, tarp jų – kaip dažnai tenka valgyti greitą maistą, koks yra profesionalaus sportininko miego režimas, susitvarkymą su jauduliu ir t.t.
„Love Streams Running“ tinklalaidė eina jau penktąjį sezoną, filmuojama ji „Audiotekos“, kuri yra tinklalaidės partnerė ir rėmėja, studijoje. Tinklalaidė „Love Streams Running“ pasiekiama klubo „Youtube“ kanale bei „Spotify“. Čia be pokalbių su profesionaliais sportininkais nuolat nagrinėjamos įvairios su bėgimu ir treniruotėmis susijusios temos, kurios palengvina sporto kelią visiems sportininkams mėgėjams, juos įkvepia ir motyvuoja.
Laidą galite paremti „Contribee“ platformoje, o visi čia surinkti pinigai keliauja į klubo projektą „Jaunojo sportininko stipendija“, skirtą palaikyti jaunųjų sportininkų kelią pačiu sudėtingiausiu jų karjeros laikotarpiu. Tai laikas, kai dažnai pritrūksta šeimos finansinės paramos, kai nebepriklausoma sporto centrui, o siekti olimpinių normatyvų reikia daug metų sunkaus darbo treniruotėse, tad galimybės dirbti pilnu etatu nėra. Parama jauniesiems sportininkams padeda išlaikyti motyvaciją, nepasiduoti ir tęsti savo sportinę kelionę.
Naujienų portalo sportas.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.