Olimpiečių treneriai neabejoja: EJOF – puikus tramplinas į viršūnę

Giedrius Martinionis | R.Snarskio nuotr.
Europos jaunimo olimpinis festivalis (EJOF) – labai gera kelio sportinių aukštumų link pradžia. Taip sako į liepos 20 d. Šiaurės Makedonijoje startavusį EJOF atvykusios Lietuvos delegacijos gretose esantys treneriai, kurių auklėtiniai tapo ryškiomis Lietuvos sporto žvaigždėmis.
„Čia tu pajauti, kiek sveria Lietuvos herbas ant tavo aprangos. Atstovauji ne mamai, tėtei, treneriui ar savo sporto mokyklai, o neši Lietuvos vėliavą. Bet vaikams festivalis labai reikalingas. Nes čia jie pirmąkart pajaučia olimpinę dvasią“, – EJOF svarbą apibūdino pirmasis plaukikės Rūtos Meilutytės treneris Giedrius Martinionis.
2011 m. Trabzone vykusiame festivalyje tuomet 14-metė R. Meilutytė iškovojo tris – aukso, sidabro ir bronzos – medalius, pagerino ne vieną Lietuvos rekordą. O dar po metų Londone ji tapo pirmąja nepriklausomos Lietuvos plaukimo olimpine čempione ir jauniausia istorijoje šį titulą laimėjusia sportininke 100 m rungtyje krūtine. „Festivalis – tarsis mažosios olimpinės žaidynės. Tai ne tik varžybos, bet ir visi olimpiniai ritualai, ceremonijos, gali stebėti kitų sporto šakų varžybas. Vaikams tai – svajonė“, – įsitikinęs plento dviratininkų treneris Kęstutis Česaitis.
Garsiausias jo auklėtinis Ramūnas Navardauskas startavo 2009-ųjų EJOF Paryžiuje, kur užėmė aštuntąją vietą grupinėse lenktynėse ir buvo 12-as asmeninėse. 2014 m. šis dviratininkas tapo pirmuoju lietuviu, laimėjusiu legendinių daugiadienių lenktynių „Tour de France“ etapą, o 2015 m. iškovojo pasaulio čempionato bronzą.
Medaliai – ne svarbiausia
Skopjėje startuos 11 Lietuvos plaukikų. Net septyni jų varžybas pradeda jau pirmą festivalio dieną.
Sportininkus atlydėjo treneriai G. Martinionis ir Laurynas Svipas. Taip pat plaukikų komandoje – 2018 m. Buenos Airių jaunimo olimpinių žaidynių čempionė Agnė Šeleikaitė. Buvusi G. Martinionio auklėtinė, startavusi ir 2013 m. EJOF Nyderlandų mieste Utrechte, yra rinktinės kineziterapeutė.
G. Martinioniui festivalis Šiaurės Makedonijoje – antrasis. Pirmąkart į EJOF jis keliavo 2015 m., kai festivalis vyko Tbilisyje. Nes į 2011-ųjų festivalį Trabzone su R. Meilutyte jau važiavo Jonas Ruddas, treniravęs ją Anglijos mieste Plimute. Tad buvo nutarta, jog būtent jis, o ne pirmasis treneris, lydės talentingąją plaukikę.
Anot patyrusio trenerio, į Skopję atvyko pajėgi šalies plaukikų komanda. „Mano nuomone, rinktinės lyderis – vyresnio amžiaus grupių Lietuvos rekordus jau gerinantis 14-metis Vilius Keršys. Bet stiprūs ir kiti sportininkai.
Tačiau kažką prognozuoti – labai sunku. Neseniai buvome seminare, kuriame Ina Paipelienė pabrėžė, kad galutiniai rezultatai priklauso ne nuo to, su kokiais asmeniniais rezultatais atvažiuojame. Viską lems tai, kas atvažiuos iš kitų šalių ir kaip bus pasiruošęs. Gali ir asmeninį ar net Lietuvos rekordą pasiekti, bet likti be medalio.
Aišku, nebūtina akcentuoti medalių. Būtent pasiekti geriausią savo rezultatą tokio lygio varžybose labai svarbu. Nereikia akcentuoti medalių. Tai padeda išlaikyti motyvaciją. Juk EJOF yra pirmas žingsnis į gilesnius vandenis. Daugybė mūsų olimpiečių savo laiku net nepateko į EJOF, nes subrendo vėliau“, – teigė G. Martinionis.
Ambicingi dviratininkų tikslai
K. Česaitis neskaičiuoja, kelintas jam šis olimpinis festivalis: „Septintas ar aštuntas. Gerai pamenu, kad pirmas buvo 1995 metais Bate, Didžiojoje Britanijoje.
Į apie 30 km nuo šalies sostinės Skopjės esantį antrą pagal gyventojų skaičių Šiaurės Makedonijos miestą Kumanovą, kur vyks EJOF dviračių sporto ir krepšinio varžybos, K. Česaitis ir kitas plento dviratininkų treneris Viktoras Biga, keliavo tris dienas.
„Vairavome lengvąjį automobilį ir mikroautobusą. Juose – visi dviračiai, treniruočių įranga, kitas inventorius. Automobiliais dalinsimės ir su kalnų dviratininkais, lydėsime jais sportininkus.
Kelionė buvo tikrai sunki. Atostogų metas, keliai pilni mašinų. Prie muitinės tarp Vengrijos ir Serbijos užgaišome. Tas pats – įvažiuojant iš Serbijos į Šiaurės Makedoniją. Viską tikrina. Be to, nuo Vengrijos iki kito Serbijos galo – apie 500 km – visą laiką lijo. Taip pylė, kad matomumas buvo labai prastas.“, – pasakojo liepos 17-osios vakarą į Kumanovą atvykęs K. Česaitis.
EJOF Šiaurės Makedonijoje startuos šešis Lietuvos plento dviratininkai – po tris merginas (14-metės Gabija Aliukevičiūtė, Elžbieta Seliavaitė, 16-metė Morta Gavelytė) ir vaikinus (16 m. Matas Kubilius, 15 m. Hubertas Zaleskis, 14 m. Neimantas Žiogas). Visi jie dalyvaus ir grupinėse, ir asmeninėse lenktynėse.
„Mūsų tikslai – aukščiausi. Anksčiau gal nei viename festivalyje neturėjome tiek vilčių“, – ambicijų neslepia K. Česaitis. Visi trys EJOF lenktyniausiantys dviratininkai – iš Kvėdarnos miestelio Šilalės rajone, kur jau daug metų darbuojasi čia talentų kalve vadinamą dviračių sporto klubą įkūręs treneris. Čia jis atrado ir R. Navardauską, tapusį vienu geriausių Lietuvos plento dviratininkų. Beje, į treniruotes R. Navardauską atsivedė dabartinis K. Česaičio žentas Eligijus Dališanskas, vėliau taip pat dalyvavęs EJOF.
Pasak K. Česaičio, Šiaurės Makedonijoje didžiausias viltis jis sieja su grupinėmis lenktynėmis: „Asmeninėse irgi esame stiprūs, bet kitose komandose yra tokių sportininkų, kurie važiuoja tik asmenines varžybas laikui. Tad sunku nuspėti, kokios mūsų galimybės.
Grupinėse lenktynėse vilčių daugiau. Mūsų lyderis – Baltijos šalių jaunučių čempionas Matas Kubilius. Prieš porą savaičių jis laimėjo daugiadienes lenktynes Estijoje, o liepos 13-ąją Kaišiadoryse buvo šeštas tarp stipriausiųjų, būdamas jaunučių amžiaus. Potencialas tikrai yra. Mūsų planas vaikių varžybose – 1-8 vietos. Merginos irgi stiprios.“
Prieš varžybas treneriai kruopščiai apžiūrėjo trasą, kurioje vyks varžybos. „Kalnas – pakalnė. Lygios vietos nelabai yra. Yra ilgų įkalnių ir nuokalnių. Ruošėmės tokiam reljefui. Neaišku tik dėl oro sąlygų. Prognozuota, kad karštis gali siekti ir 40 laipsnių“, – teigė K. Česaitis
Varžėsi Lietuvos sporto žvaigždės
EJOF pirmąkart olimpinę dvasią pajuto Lietuvos sporto pažibomis tapę buriuotoja olimpinė vicečempionė Gintarė Volungevičiūtė, krepšininkai Domantas Sabonis, Edgaras Ulanovas, lengvaatlečiai Liveta Jasiūnaitė, Modesta Justė Morauskaitė, Airinė Palšytė, Andrius Gudžius, plaukikai Rolandas Gimbutis, Giedrius Titenis, Danas Rapšys, Kotryna Teterevkova, šiuo metu geriausi šalies tenisininkai Justina Mikulskytė ir Vilius Gaubas, dviratininkas Tomas Vaitkus, gimnastas Robertas Tvorogalas, dziudo imtynininkai Karolis Bauža ir dabartinė Lietuvos dziudo federacijos prezidentė Sandra Jablonskytė bei daug kitų žinomų atletų.
EJOF, kuris dar tada vadinosi Europos jaunimo olimpinėmis dienomis, lietuviai debiutavo 1993 m. Valkensvarde (Nyderlandai).
Mūsų šaliai jose atstovavo 18 sportininkų – 12 krepšininkų ir 6 dviratininkai. Tačiau medaliu pažymėti debiuto nepavyko.
Krepšininkų rinktinėje, kurią treniravo Jonas Kazlauskas, rungtyniavo Šarūnas Jasikevičius, Kęstutis Marčiulionis, Andrius Jurkūnas, Kęstutis Šeštokas, Arnas Kazlauskas, Liudas Rimkus, Žilvinas Žydelis, Marijus Kavoliukas, atidarymo iškilmėse pirmuoju vėliavnešiu tapęs Marius Janulis, Žydrūnas Urbonas, Saulius Raziulis, Nerijus Karlikanovas. Bet šiems talentams nepavyko užkopto ant garbės pakylos – jie užėmė šeštąją vietą. Vėliau būtent šios rinktinės pagrindu sudaryta komanda 1994 m. tapo Europos jaunių (iki 18 m.) čempione.
Iš šešių dviratininkų, startavusių Valkensvarde, aukščiausiai pakilo grupinėse lenktynėse dešimtas finišavęs Vaidas Grabauskas. O vėliau iš šios dviratininkų komandos plento ir treko varžybose ryškiausiai žibėjo Linas Balčiūnas ir Raimondas Vilčinskas, atstovavę Lietuvai 1996 m. Atlantos ir 2004 m. Atėnų olimpinėse žaidynėse.