Sporto diplomatija – nematoma supergalia: Vilniuje įvyko tarptautinis seminaras

Sporto diplomatijos seminaras | Sauliaus Čirbos nuotr.
Nacionalinė sporto agentūra Martyno Mažvydo bibliotekoje surengė sporto diplomatijos seminarą, kuris skirtas gilinti žinias apie sporto vaidmenį diplomatijoje ir dalintis tarptautine patirtimi. Renginį vedusios sporto diplomatijos ekspertės sako, kad sporto diplomatija – tai nepaprastai veiksmingas įrankis, galintis daryti didelius pokyčius ir per sportą jungti žmones.
Šis seminaras yra Jungtinių Amerikos Valstijų ambasados Lietuvoje finansuojamo projekto „Sporto diplomatijos plėtojimo link: supratimas, keitimasis, įgyvendinimas“ dalis. Jo tikslas išryškinti sporto diplomatijos svarbą šiuolaikiniame pasaulyje ir suteikti dalyviams praktinių įgūdžių, reikalingų sporto diplomatijos taikymui. Seminare pranešimus skaitė tarptautinį pripažinimą pelniusios ekspertės dr. Lindsay Sarah Krasnoff (JAV) ir dr. Sarah Janette Hillyer (JAV). Prie patyrusių eksperčių prisijungė ir Carole Ponchon (Prancūzija), atstovaujanti Tarptautinei sporto ir kultūros asociacijai (ISCA).
„Mano svajonė – kad sporto diplomatija, iš pirmo žvilgsnio neutralus, tačiau nepaprastai veiksmingas įrankis būtų naudojamas visame pasaulyje. Tokie renginiai kaip Pasaulio futbolo čempionatas ar olimpinės bei paralimpinės žaidynės pritraukia milijonus žiūrovų ir per sportą sujungia įvairių kultūrų, kalbų bei tikėjimų žmones. Nepaisant skirtumų, sportas padeda visiems būti kartu. Sporto diplomatija – tai tarsi nematoma supergalia, kurią turi ne tik sportininkai, bet ir visi, kurie vienaip ar kitaip veikia sporto pasaulyje. Kai sportas atsiduria tikrų herojų rankose – jis gali iš tiesų keisti pasaulį, “ – sakė dr. S. J. Hillyer.
Sporto diplomatijos ekspertės savo pranešimus grindė istorijų pasakojimu, remiantis asmeninėmis patirtimis. Seminaro dalyviai – sporto organizacijų atstovai, studentai – aktyviai įsitraukė į diskusijas ir dirbo grupėse, spręsdami konkrečias užduotis ir kurdami sprendimus. Antrąją seminaro dieną diskusijoje „Vykdyti sporto diplomatiją“ įžvalgomis dalijosi Ukrainos ambasadorė Lietuvoje Olga Nikitchenko, Lietuvos krepšinio federacijos viceprezidentė, merginų krepšinio klubo „Deivės“ įkūrėja ir prezidentė Alina Adomaitytė bei sporto žurnalistė Asta Žukaitė-Nalivaikienė.
„Šio renginio dalyviai tikrai gali laikyti save laimingais – jie turėjo unikalią progą išgirsti žmones, sukaupusius neįkainojamą patirtį ir pasidalijusius išskirtinėmis istorijomis. Kiekvienas čia apsilankęs gavo ne tik teorinių žinių, bet ir įkvėpimo bei praktinių metodų. Šiandien sporto diplomatija – tai nepaprastai galingas įrankis. Jei mokėsime juo naudotis, galime pasiekti labai daug: padėti vaikams ir merginoms, prisidėti prie moterų lygybės, gerinti treniruočių sąlygas. Galime mokytis iš kitų šalių patirties ir padėti tiems, kam labiausiai reikia – pavyzdžiui, pabėgėliams iš Ukrainos. Žingsnis po žingsnio, pasitelkdami sportą kaip diplomatijos priemonę, galime padaryti svarbų pokytį,“ – tikina A. Žukaitė-Nalivaikienė.
Seminare taip pat pristatyti Nacionalinės sporto agentūros Kompetencijų centro atlikti tyrimo rezultatai, kuriuose analizuotas Lietuvos sporto organizacijų požiūris į sporto diplomatiją ir jos svarba jų veikloje. Agentūros direktorius Mindaugas Špokas pabrėžė, kad tokie renginiai prisideda prie Lietuvos sporto bendruomenės tarptautinių ryšių stiprinimo. Antrasis vykdomo projekto seminaras numatytas rugsėjo mėnesį.
Naujienų portalo sportas.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.