Lietuvos irklavimo federacijos pasiruošimas pasaulio jaunių čempionato organizavimui: chronologinė veiksmų seka ir detalės

LIF nuotr. | Organizatorių nuotr.
Lietuvos irklavimo federacija (LIF), reaguodama į viešojoje erdvėje pasirodžiusį pranešimą dėl šiais metais rugpjūčio 6-10 dienomis Trakuose vyksiančio pasaulio jaunių (iki 19 m.) irklavimo čempionato finansavimo ir organizavimo skaidrumo, pateikia savo poziciją bei komentarus.
Federacija nuo pat pradžių siekė tik jaunių čempionato
Lietuvos irklavimo sostinė Trakai tarp šio sporto tarptautinės bendruomenės jau yra pagarsėjusi kaip aukštą kartelę iškėlusi organizuojant aukščiausio lygio jaunių ir jaunimo Europos, pasaulio čempionatus. Skaičiuojant nuo 2012 m., šis 2025 m. pasaulio jaunių čempionatas bus jau 5-asis tokio lygio renginys Lietuvoje.
2012 m. Lietuva priėmė stipriausius pasaulio (iki 23 m.) jaunimo irkluotojus, 2013 m. – pasaulio (iki 19 m.) jaunimo čempionatą, 2016 m. Europos jaunių čempionatą, o 2017 m. pasaulio jaunių čempionatą.
„Praėjo gana ilgas laiko tarpas nuo paskutinio tokio lygio čempionato ir Lietuva jau pasiruošusi priimti stipriausius pasaulio irkluotojus. Didžiąja dalimi, organizuojant ir šių metų čempionatą, dirbs tie patys, jau labai patyrę ir kompetentingi žmonės, kaip ir ankstesniuose čempionatuose.
Organizacinis komitetas ir čempionato komanda per tiek metų yra sukaupusi daug naudingos patirties – ji yra neįkainojama. Tą kokybinę kartelę su kiekvienu čempionatu tik keliame“, – sako LIF generalinis sekretorius Saulius Ritter.
Tačiau kelionė iki šeimininkų teisių čempionato organizavimui yra pakankamai ilga ir sudėtinga – dėl šių metų rugpjūtį vyksiančio čempionato ji prasidėjo prieš beveik pusketvirtų metų. Įprastai tarptautinių čempionatų organizavimo teisių konkursai yra skelbiami likus 2-3 metams iki renginio datos.
Dėl 2025-2026 m. pasaulio jaunių (iki 19 m.) ir jaunimo (iki 23 m.) čempionatų organizavimo teisių suteikimo konkursai buvo paskelbti 2022 m. pradžioje, o LIF apie intenciją organizuoti 2025 m. pasaulio jaunių (iki 19 m.) čempionatą „World Rowing” informavo dar 2022 m. sausio mėn.
Iš pat pradžių galvodami apie 2025 m. planus, federacijos vadovai svarstė tik apie pasaulio jaunių čempionatą – tik vėliau paskatinti pačios Tarptautinės irklavimo federacijos, pateikė paraišką dėl jungtinio čempionatų organizavimo – pasaulio jaunių (iki 19 m.) ir jaunimo (iki 23 m.) čempionatų. „World rowing“ yra atsakinga už tarptautinių čempionatų organizavimo teisių konkursų organizavimą, paraiškų vertinimą ir organizavimo teisių suteikimą.
Federacija, norėdama pateikti prašymą kandidatuoti tapti čempionato organizatoriais, privalėjo iš anksto turėti valdžios palaiminimą – paraiškos palaikymą su sutikimu, kad bus finansavimo garantija.
„Pirmasis kreipimasis buvo 2022 m. balandžio 21 d., kuriame privalėjome pateikti ir renginio sąmatą – tuo metu numatėme 803 tūkst. Eur. Dar tą pačią dieną Švietimo, mokslo ir sporto ministerija pateikė mums garantinį raštą, įvardiję galimybę prisidėti iki 700 tūkst. Eur. Iškart po to sprendimą teikti paraišką oficialiai palaimino ir pati irklavimo bendruomenė LIF eilinėje ataskaitinėje konferencijoje“, – chronologinę seką pasakojo S. Ritter.
Tačiau federacija, paraginta pačių Tarptautinės irklavimo federacijos atstovų, 2022 m. gegužės 6 d. pamėgino teikti paraišką ne tik 2025 m. pasaulio jaunių (iki 19 m.) irklavimo čempionato organizavimui, bet ir atskira paraiška mėginti siekti jungtinio jaunių (iki 19 m.) ir jaunimo (iki 23 m.) čempionato.
„Pakartotinai kreipėmės į ministeriją prašydami ir jungtinio čempionato finansavimo. Rašte nurodėme, jog jungtinio čempionato organizavimo išlaidos, palyginus su atskiru pasaulio jaunių (iki 19 m.) irklavimo čempionatu išaugtų 20 proc. ir bendrai sudarytų apie 1 mln. 132 tūkst. Eur, o valstybės reikalingas finansavimas siektų iki 1 mln. Eur.“, – sakė LIF generalinis sekretorius, pridūręs, kad tų pačių metų liepos 11 d. Vyriausybė priėmė sprendimą skirti iki 1 mln. Eur., konkretesnę sumą paliekant vėlesnėms deryboms.
Po dar 11 dienų baigėsi paraiškų organizuoti Tarptautinės irklavimo federacijos čempionatus terminas. Galiausiai, „World rowing” renginių komisija (angl. Event Commission) 2022 m. rugsėjo 26 d. vykusio Kongreso metu paskelbė apie sprendimą 2025 m. ir 2026 m. pasaulio jaunių (iki 19 m.) ir jaunimo (iki 23 m.) čempionatus organizuoti atskirai. Lietuvai atiteko teisė organizuoti 2025 m. pasaulio jaunių (iki 19 m.) irklavimo čempionatą.
„Potencialūs šeimininkai, kurie aplikavo organizuoti šiuos čempionatus, pildė kelias paraiškas – siekė organizuoti jungtinius čempionatus arba kurį nors vieną. Natūralu, kad renginių komisija įvertino logistikos iššūkius – žymiai sudėtingiau yra dėlioti treniruočių grafikus, kai daugiau žmonių dalyvautų. Taip pat per mažai apgyvendinimo vietų, sunkiau su transportu ir personalu bei dar daugiau“, – kongreso metu nuskambėjusius argumentus įvardijo S. Ritter. Jaunimo atstovai dėl medalių liepą grumsis Poznanėje (Lenkija).
Federacija, siekdama kuo sklandesnės vidinės komunikacijos tarp institucijų, kitą mėnesį oficialiai informavo LR Vyriausybę, Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją, Nacionalinę sporto agentūrą bei Finansų ministeriją dėl Lietuvai suteiktos teisės organizuoti 2025 m. pasaulio jaunių (iki 19 m.) irklavimo čempionatą Trakuose bei paprašė sudaryti tarpinstitucinę darbo grupę sėkmingam pasirengimui organizuoti šį renginį.
Svarbu pažymėti, kad valstybės ar kitų šaltinių finansavimo garantas yra kertinė sąlyga norint gauti teisę organizuoti „World Rowing” renginius, todėl LIF dar iki teisės organizuoti čempionatą suteikimo kreipėsi į ministeriją.
Tuo pačiu tai lėmė ir tai, kad nors valstybės finansavimo garantas buvo suteiktas jungtiniam pasaulio jaunių (iki 19 m.) ir jaunimo (iki 23 m.) čempionatui, vėlesnis „World Rowing” sprendimas suteikė teisę organizuoti tik atskirą pasaulio jaunių (iki 19 m.) irklavimo čempionatą Trakuose, o LIF, savo ruožtu, apie tai informavo ir suinteresuotas šalis .
„Visi šie faktai rodo, kad šių metų čempionatui buvo nuosekliai ruošiamasi nuo 2022 metų, intensyviai bendradarbiaujant su „World Rowing” ir atsakingai vertinant tokio lygio čempionatui keliamus reikalavimus.
LIF atsakingai vertina suteiktą galimybę organizuoti tokio lygio renginį Lietuvoje, todėl deda maksimalias pastangas, kad čempionatas atitiktų aukščiausio lygio standartus bei paliktų neišdildomą įspūdį tiek dalyviams, tiek žiūrovams. Bet kuriai valstybei organizuoti tokio lygio tarptautinį renginį yra didelis prestižas“, – sakė olimpinis vicečempionas, federacijos generalinis sekretorius S. Ritter.
Jungtinis čempionatas nėra dvigubai brangesnis nei viengubas
Pasaulio jaunių iki 19 metų irklavimo čempionatas Trakuose rugpjūtį dominuos daugiau nei savaitę – iš viso vyks 8 dienas. Jeigu čempionatas būtų buvęs jungtinis kartu su jaunimo iki 23 m. čempionatu, tokiu atveju, regata būtų trukusi 11 dienų. Todėl nėra adekvatu lyginti, kad čempionatas, esą, turėtų kainuoti dvigubai pigiau, kaip buvo teigiama viešai pasirodžiusioje publikacijoje.
„Čempionatui vis tiek reikalingas toks pats savanorių kiekis, reikalinga ta pati laiko fiksavimo sistema, pastatomos tribūnos. Tiek pat kamerų reikia siekiant užtikrinti sklandžią tiesioginę transliaciją per televiziją. Mūsų skaičiavimu, jungtinio čempionato organizavimas išaugintų kaštus penktadaliu.
Svarbu pažymėti, kad dabar viešojoje erdvėje kvestionuojama 917 tūkst. Eur. valstybės finansavimo apimtis, tiek bendra čempionato organizavimo išlaidų apimtis nėra galutinė ir dar gali mažėti. Šiuo metu vykstantys viešieji svarbiausių paslaugų pirkimai leis įvertinti tikslesnę čempionato išlaidų apimtį“, – teigė LIF vadovas S. Ritter.
Šio čempionato organizavimui planuojama išleisti iš viso apie 1,173 mln. Eur. Čempionato biudžetas ir organizavimo sąmata buvo ne kartą derinta tarpinstitucinėje darbo grupėje, ją tikslino, o galiausiai ją tikrino NSA, kuri ŠMSM pateikė išvadą:
„Pagal pateiktus duomenis ir viešai prieinamą informaciją manome, kad sąmatoje nurodytos išlaidos yra reikalingos sklandžiam ir efektyviam varžybų organizavimui. Tiksliai nustatyti visų nurodytų išlaidų dydžių pagrįstumo nėra galimybių (kol nėra įvykusios viešųjų pirkimų procedūros), tačiau, mūsų vertinimu, yra galimybių kai kurias planuojamas išlaidas sumažinti (pvz. maitinimo, apgyvendinimo ir transporto nuomos paslaugų, įrangos nuomos, kanceliarinių prekių įsigijimo)“, – rašoma NSA vadovo Mindaugo Špoko rašte, kuris skirtas ministerijai.
Atsižvelgiant į NSA pateiktą išvadą, LIF čempionato sąmatą pakoregavo ir pateikė ŠMSM galutinį finansavimo poreikį (917 tūkst. Eur.). Pirminės LIF pristatytos organizacinės renginio išlaidos buvo siekusios 1,27 mln. Eur.
Pastarojo 2017 m. Lietuvoje organizuoto čempionato patirtys
Lietuvos irklavimo federacija ilgą laiką siekė atkurti tarptautinių irklavimo renginių organizavimo tradiciją mūsų šalyje. Pastarasis tokio lygio renginys vyko prieš 8-erius metus – 2017 m. į Trakus atvyko stipriausieji pasaulyje jauniai irkluotojai. Prisiminus patį organizavimo procesą, federacijos atstovai jį įvardija kaip gana chaotišką ir skubotą.
„2017 m. Trakuose vykusio pasaulio jaunių čempionato valstybės finansavimas buvo skirtas likus vos 4 mėnesiams iki renginio pradžios ir buvo dvigubai mažesnis, nei buvo prašoma. Valstybė skyrė tik 140 tūkst. Eur., vietoje prašytų 300 tūkst.
Atitinkamai, esant tokiam neapibrėžtumui, čempionato organizavimas buvo komplikuotas, dažnu atveju, ekstremaliai taupant ir techninius klausimus sprendžiant atsidavusios komandos fizinio darbo sąskaita, tačiau ilgesnio įgyvendinimo ir didesnio finansavimo reikalavę darbai nebuvo atlikti. Iš esmės, plėšėsi daugiau nei gali padaryti tiek organizacinio komiteto atstovai, tiek savanoriai ir techninis personalas“, – apie pastarojo čempionato organizavimo specifiką pasakojo S. Ritter. Galiausiai, net ir dedant tokias pastangas, LIF iš nuosavų lėšų turėjo apmokėti beveik 200 tūkst. Eur siekiančias išlaidas, t. y. 1,5 karto didesnę sumą nei finansavo valstybė, o tai neatsiėjo be pasekmių – LIF 2017 m. užbaigė su 60 tūkst. Eur siekiančiu nuostoliu. Palyginimui – visoms kitais metais (2018 m.) Lietuvoje LIF organizuotoms regatoms buvo išleista 70 tūkst. Eur
Tai, kad 2017 m. čempionatui organizuoti gauta valstybės finansavimo apimtis nebuvo pakankama įrodo ir tai, jog dar 2013 m. organizuotam tokio pačio kalibro čempionatui buvo skirta 1 mln. litų (289 tūkst. Eur.), o ankstesnės LIF vadovybės 2019 m. tuometinei LR Vyriausybei teiktame prašyme dėl valstybės finansavimo garanto planuojamiems irklavimo čempionatams 2021 m. renginiui buvo prašoma 425 tūkst. Eur. Kitaip tariant, tris kartus didesnė, nei skirta 2017 m.
LIF atkreipia dėmesį, kad Tarptautinių aukšto meistriškumo sporto renginių finansavimo tvarka, palyginus su 2017 m. ar ankstesniais metais, yra kardinaliai pasikeitusi. Išlaidų apimties lyginti su ankstesnių čempionatų sąmatomis negalima dėl daugybės priežasčių.
„Vertinant prekių ir paslaugų kainos, palyginus su 2017 m. ir šiuos metus – jos padidėjusios 2-2,5 karto. Pavyzdžiui, vien žiūrovams privalomų įrengti tribūnų kaina yra padidėjusi 2,5 karto. 2017 m. tribūnos kainavo 33 tūkst. Eur., o šių metų čempionatui viešųjų pirkimų metu gauto tribūnų pasiūlymo vertė siekia 70 tūkst. Eur. ir tokia suma be PVM.
Prekių ir paslaugų kainų pokytį puikiai iliustruoja ir kiekvienam Trakuose apsilankančiajam būtino paragauti kibino kainų pokytis. Tradicinis kibinas su kiauliena 2017 m. kainavo 1,4 Eur., o šiandien ši suma yra padvigubėjusi – siekia 2,8 Eur.“, – dėstė S. Ritter.
Apgyvendinimo pasiūlymas – tik rekomendacija
Pasaulio jaunių irklavimo čempionate dalyvausiančios komandos susimoka už apgyvendinimą, startus – tokia praktika yra įprasta. Pati LIF yra ne pelno siekianti organizacija, pagal savo Įstatus negali teikti apgyvendinimo ir maitinimo paslaugų, todėl, pasirėmusi „World Rowing“ rekomendacija, pasirinko patikrintą partnerį, kuris padės administruoti komandų apgyvendinimą ir maitinimą.
„Dabar skaičiuojame, kad apgyvendinimo ir maitinimo vidurkis sieks apie 185 Eur. už naktį. Šios kainos suderintos su tarptautine federacija. Kadangi kainos viešojoje erdvėje sulaukė klausimų, galime palyginti su pastaruoju Lietuvoje vykusiu čempionatu. 2017 m. vidurkis buvo 135 Eur. už naktį, tad sąlyginai, žinant sportininkų specialius poreikius, ši kaina dar nėra labai išaugusi per tiek metų“, – komentavo S. Ritter, pridūręs, kad kainos šių metų rugpjūtį vyksiančiame čempionate svyruos nuo 100 iki 230 Eur.
Palyginimui, LIF pasidomėjo ir kitomis pastaraisiais metais vykusių čempionatų apgyvendinimo paketų kainomis. Lenkijoje šiais metais vyksiančiame pasaulio jaunimo čempionate kainos svyruos nuo 130 iki 205 Eur. Praėjusiais metais Kanadoje vykusiame pasaulio čempionate apgyvendinimo paketų kainos svyravo nuo 230 iki 256 Eur.
2023 m. Paryžiuje vykusiame pasaulio jaunių irklavimo čempionate apgyvendinimo paketai svyravo nuo 135 iki 250 Eur., o 2022 m. pasaulio jaunimo čempionate Italijoje – nuo 130 iki 160 Eur.
Pažymėtina, kad skirtingai, nei teigiame minėtajame straipsnyje, LIF savo veikloje visais atvejais vadovaujasi galiojančiomis teisės aktų nuostatomis bei taiko aukščiausius skaidrumo standartus. LIF primena visai irklavimo bendruomenei, renginio partneriams bei suinteresuotoms šalims, kad tokio lygio tarptautinio irklavimo renginio organizavimas Lietuvoje turės reikšmingą įtaką Lietuvos, kaip šalies, įvaizdžiui tarptautinėje irklavimo bendruomenėje.