Sugrįžimas į rekordinę trasą: ar lietuviai dar kartą perrašys ultrabėgimo istoriją?

Aleksandras Sorokinas ir Remigijus Kančys | Alfredo Pliadžio nuotr.
Šeštadienį Vilniuje vyks „The World‘s fastest run powered by Nord Security“ bėgimas, o kartu ir Lietuvos 50 km ir 100 km bėgimo čempionatai. Prie starto linijos rikiuosis pasaulio rekordininkas Aleksandras Sorokinas, Lietuvos rekordininkas Remigijus Kančys, ultrabėgimo ir kitos sporto žvaigždės iš užsienio bei Lietuvos. Apie 100 bėgikų suvienijančiose varžybose bus siekiama pagerinti tarptautinius bei nacionalinius 50 km ir 100 km bėgimo rekordus.
Pasaulio čempionas ir rekordininkas A. Sorokinas būtent šioje trasoje, kur vyks varžybos, prieš dvejus metus užfiksavo 100 km planetos rekordą (6 val. 5 min. 35 sek.). 2023-ųjų pabaigoje, kartu su Lietuvos komanda, bėgikas tapo pasaulio čempionu 24 val. bėgimo varžybose, o vėliau A. Sorokiną sustabdė traumos. Pernai nė sykio nestartavęs sportininkas gijo po kryžkaulio lūžių.
„Dabar jaučiuosi gerai, skausmai dingo, o kaulai sugijo. Buvo psichologinė duobė, ypač pradžioje, nes tai mano pirmas lūžis gyvenime. Nežinojau, kada viskas pasibaigs. Visgi, greitai nurimau ir supratau, kad reikės laiko. Visas gijimas užtruko metus, todėl tie metai buvo labiau skirti poilsiui. Žinoma, sporto neapleidau ir atlikinėjau įvairius pratimus, myniau dviratį. Dariau tiek, kiek kūnas leisdavo“, – sakė A. Sorokinas.
Į ultrabėgimo varžybas po pusantrų metų grįžtantis sportininkas teigia, jog motyvacijos jam netrūksta, kadangi yra neįgyvendintų svajonių: „Per traumos laikotarpį buvo visokių minčių, galvojau apie gyvenimą be sporto, bet turiu dar planų 100 km ir 24 val. bėgimo varžyboms. Prieš šį startą jaučiu jaudulį, nes varžybų pasiilgau. Atrodo viskas gerai, bet distancija ilga, tai nežinai, kas nutiks. Pats visokių minčių prisigalvoju, neramu, jaučiu nepasitikėjimą savimi, bet čia standartinė būsena prieš varžybas.“
Vasario 23 d. Sevilijoje (Ispanija) A. Sorokinas įveikė maratoną (2 val. 28 min. 28 sek.), o dabar daugiau nei tris savaites praleido Kenijoje, pasiruošimo stovykloje.
„Pasiruošimas buvo gana lengvas, pavyko prabėgti maratoną, o gale galėjau ir pagreitėti. Sevilijoje tikslas buvo neišsikrauti ir pasilikti rezervo. Kenijoje buvau trumpiau nei anksčiau, bet supratau, kad kūnui ten pakanka ir trijų savaičių. Po keturių ar penkių savaičių dingsta stimulas, jaučiasi nuovargis ir atsiranda namų ilgesys“, – pasakojo ultrabėgikas.
Švitrigailos, Kauno, Vytenio ir T. Ševčenkos gatvėmis nusidriekusi 1644 metrų ilgio trasa pasaulio rekordininkui kelia puikius prisiminimus: „Geri prisiminimai, nes palaikymas prieš dvejus metus buvo puikus, o rekordą pasiekiau gimtajame mieste. Tikslai ir šįkart aukščiausi, o kaip reaguos kūnas – pažiūrėsime. Ultrabėgimo tikrosios varžybos prasideda tik įpusėjus, o rezultatą gali lemti smulkmenos – oras, vėjas, palaikymas ar nusiteikimas.“
100 km varžybų favoritui iššūkį mes brazilas Laurindas Nunesas Neto (asmeninis maratono rekordas – 2 val. 20 min.), šveicaras Pascalis Ruegeris (asmeninis 100 km rekordas – 6 val. 41 min.), pasaulio 24 val. bėgimo čempionas Andrius Preibys (asmeninis 100 km rekordas – 6 val. 33 min.).
Pernai 50 km bėgimo Lietuvos čempionu tapęs R. Kančys pasiruošęs titulą apginti. Prieš mėnesį olimpietis įveikė maratoną Europos bėgimo plentu čempionate (2 val. 21 min. 58 sek.), o prieš mažiau nei tris savaites pusmaratonį Kaune (1 val. 8 min. 32 sek.). Tai bus jau ketvirtas lengvaatlečio startas 50 km distancijoje.
„Pamatysime šeštadienį, ar kūnas jau atsistatė. Varžybos Briuselyje ir Kaune buvo planuotos, tik gal pusmaratonį įveikiau greičiau nei tikėjausi. Visi mano startai 50 km varžybose buvo skirtingi ir iš kiekvieno išsinešiau pamokų. Šįkart nebus kalnų, esu ramiai nusiteikęs ir jaučiu mažiau spaudimo nei pernai. Startuosiu ir tada pagal savijautą priimsiu taktinius sprendimus, nes prieš startą niekada nežinai, kas gali nutikti“, – kalbėjo R. Kančys.
2022-aisiais Europos 50 km bėgimo čempionate R. Kančys finišavo 5-as (2 val. 54 min. 5 sek.), 2023-aisiais pasaulio 50 km bėgimo čempionate užėmė 10-ą vietą (2 val. 56 min. 2 sek.), o 2024-aisiais Lietuvos 50 km bėgimo čempionate pagerino nacionalinį rekordą (2 val. 49 min. 11 sek.). Anksčiau šis priklausė A. Sorokinui (2 val. 53 min. 51 sek.).
Europos 50 km bėgimo rekordas priklauso ispanui Iraitzui Arrospide Garro (2 val. 47 min. 42 sek.). Prieš artėjantį startą R. Kančys neslepia, jog Lietuvos ar Europos rekordą pagerinti būtų smagu, tačiau žūtbūt to padaryti nesieks: „Būtų smagu, bet neturiu didelio spaudimo. Bandysiu pagerinti, bet tikrai nenusiminsiu, jeigu nepavyks. Dažniausiai tarp maratono ir ultrabėgimo varžybų būna ilgesnis poilsis, todėl dabar bus įdomu pažiūrėti, kaip per mėnesį atsigavau. Tas Europos rekordas nėra toli, bet turi daug aplinkybių sukristi.“
Pernai 50 km ir 100 km nuotolių Lietuvos čempionatai vyko Vingio parke, o paprašytas palyginti trasas, R. Kančys savo balsą atidavė pernykštei trasai, kur pasiekė rekordą: „Vingio parkas asmeniškai labiau patinka, nes nėra judrios gatvės šalia. Šįkart trasa bus mieste ir aš prisitaikysiu prie esamų sąlygų. Tikiuosi daug žmonių trasoje ir geros nuotaikos kiekviename metre.“
50 km distancijoje R. Kančiui konkurenciją sudarys pernai 100 km distancijos Lietuvos čempionu tapęs Tomas Bizimavičius (asmeninis maratono rekordas – 2 val. 33 min.), Aurimas Skinulis (asmeninis maratono rekordas – 2 val. 20 min.). Šią distanciją įveiks ir Diana Banienė (asmeninis 50 km rekordas – 3 val. 27 min.), o estafetėje dalyvaus ultrabėgikas Aidas Ardzijauskas, olimpinė čempionė Laura Asadauskaitė-Zadneprovskienė bei kiti bėgikai.
100 km bėgimo varžybos prasidės 5:45 val., o 50 km – 8:45 val.