Susipažink su pasaulio ledo ritulio elitiniu divizionu: favoritai, autsaideriai ir svarbiausia informacija

Čekijos rinktinė – 2024 m. pasaulio elitinio diviziono čempionė | Scanpix nuotr.
Jau penktadienį Danijoje ir Švedijoje startuos 2025 m. pasaulio ledo ritulio čempionato elitinis divizionas, kuriame stipriausios planetos rinktinės varžysis dėl prestižinio titulo.
Pasaulio čempionate dalyvauja 16 rinktinių, kurios preliminariajame etape suskirstytos į dvi grupes ir žais rato sistema. Po keturias stipriausias kiekvienos grupės komandas pateks į ketvirtfinalį, kuriame pirmoji A grupės komanda susitiks su ketvirtąja B grupės komanda, antroji A grupės – su trečiąja B grupės komanda ir atvirkščiai.
Pusfinalyje aukščiausiai reitinguota komanda žais prieš žemiausiai reitinguotą, o likusios dvi – tarpusavyje. Pusfinalių nugalėtojai pateks į finalą, kuriame kovos dėl aukso, o pralaimėjusieji žais mažajame finale dėl bronzos.
A grupėje laukia intriguojanti kovą dėl pirmosios vietos ir tikros „pjautynės“ dėl kitų pozicijų. Kelios šios grupės komandos gali pretenduoti į medalius, o beveik visos turi realių šansų patekti į atkrintamąsias. Visgi tik keturios keliaus į ketvirtfinalį, o paskutinę vietą užėmusi rinktinė iškris į žemesnį divizioną.
A GRUPĖ
Austrija
Jau šeštus metus iš eilės aukščiausiame lygyje žaidžianti Austrijos rinktinė atvyksta į Stokholmą su pozityviomis nuotaikomis. Pernai užimta 10 vieta – geriausias jų rezultatas nuo 2003-ųjų metų. Įsimintiniausia akimirka – stebuklingas sugrįžimas prieš Kanadą: atsilikdami 1:6 prieš trečią kėlinį, austrai pasiekė IIHF rekordą, pelnę penkis be atsako įvarčius ir išplėšę pratęsimą. Toks pasirodymas prisidėjo prie naujo komandos rezultatyvumo rekordo – 21 įvartis per 7 rungtynes, daugiausia nuo 1949-ųjų.
Rezultatyviausias žaidėjas buvo Dominicas Zwergeris (2 įvarčiai + 6 rez. perd.), o vyriausiasis treneris Rogeris Baderas tikisi, kad 28-erių Ambri „Piotta“ puolėjas sugrįš ir šiemet. Dauguma žaidėjų rungtyniauja Šveicarijoje arba vietiniame čempionate, tarp jų – ilgametis kapitonas Thomasas Rafflas, kuris neseniai iškovojo nacionalinį čempionų titulą su Salzburgo „Red Bull“ ir dalyvaus jau septintajame pasaulio čempionate. Austrijos rinktinę taip pat sustiprins NHL Detroito „Red Wings“ klube žaidęs 21-erių Marco Kasperis, Šveicarijos čempionu su „ZSC Lions“ tapęs Vinzenzas Rohreris ir vartininkas Atte Tolvanenas – T. Rafflo komandos draugas „Salzburg“ klube.
Pride. Power. Passion. Team Austria is bringing the heat to #MensWorlds! 🔥#IIHF pic.twitter.com/HgYKbJbA1o
— IIHF (@IIHFHockey) May 6, 2025
Kanada
Stokholmo aistruoliai tikrai neliks nusivylę – į pasaulio čempionatą atvyksta Sidney Crosby, Nathanas MacKinnonas ir Marcas-Andre Fleury. Prie jų prisijungs ir Ryanas O’Reilly, kuris Kanados rinktinei padėjo iškovoti aukso medalius 2015 ir 2016 metais. Jam tai jau bus septintasis pasaulio čempionatas. Rinktinėje taip pat žais trys jaunos žvaigždės: 20-metis Adamas Fantilli, 18-metis Macklinas Celebrini ir 22-ejų Kentas Johnsonas.
Komandai vadovaus Deanas Evasonas – 1997 m. aukso medalį su Kanada iškovojęs žaidėjas, šiuo metu treniruojantis NHL Kolambuso „Blue Jackets“ klubą. Jam padės MacKenzie Weegaras, kuris atliko lemiamą vaidmenį 2023 m. Kanados triumfe. Mike’as Mathesonas kartu su R. O’Reilly iškovojo auksą 2016 m., o 30-metis Bo Horvatas taip pat bus rinktinėje. Tai viena stipriausių komandų turnyre.
Team Canada is ready to shine at #MensWorlds! 🌟🤜🤛#IIHF @hockeycanada pic.twitter.com/dpcN67Uimg
— IIHF (@IIHFHockey) May 6, 2025
Suomija
Suomiai turės iš naujo kalibruoti savo kursą. Po įspūdingo laikotarpio tarp 2019 ir 2022 metų (auksas, sidabras, auksas), pastaruosius du čempionatus jie baigė užėmę 7 ir 8 vietas ir tai yra prasčiausi pasirodymai per pastaruosius 30 metų. Tačiau talentų kiekis Suomijoje leidžia tikėtis, kad grįžimas į ketvertą – tik laiko klausimas.
Komandai šiemet nevadovaus Jukka Jalonenas, kuris iki 2026 m. olimpinių žaidynių pasirašė dvejų metų sutartį su Italija. Suomijos rinktinę šiemet treniruos Anttis Pennanenas. Jis remsis tarptautine sudėtimi – žaidėjai atvyks iš NHL, Suomijos, Švedijos ir Šveicarijos lygų.
Vartus gins NHL Nešvilio „Predators“ atstovas Justusas Annunenas, puolime svarbų vaidmenį atliks Teuvo Teravainenas iš Čikagos „Blackhawks“ bei Juuso Parssinenas iš Niujorko „Rangers“. Gynybos ramstis bus Mikko Lehtonenas, kuris laimėjo pasaulio jaunimo auksą 2014 m., o vėliau ir tris aukso medalius pasaulio čempionatuose 2019 ir 2022 m. bei 2022 m. olimpinėse žaidynėse. Suomija turi viską, ko reikia, kad vėl būtų tarp keturių stipriausių.
Low Profile. High Pressure. Suomi is ready to deliver at #MensWorlds!🥶#IIHF pic.twitter.com/e1enjyW3kW
— IIHF (@IIHFHockey) May 6, 2025
Prancūzija
Prancūzai nuo 2008 m. žaidžia aukščiausiame lygyje ir nuolat sugeba išlikti. Kartais – dramatiškai, kartais – stabiliai. Į ketvirtfinalį jie pateko tik kartą (1995 m.), bet šiemet į Stokholmą atvyksta su patyrusiu sąstatu, kuris gali sukelti nemalonių staigmenų.
Sacha Treille’as žais jau 14-ajame pasaulio čempionate, o Pierre’as-Eduard’as Bellemare’as – vienuoliktame. Jis debiutavo 2004 m., kai tuo metu kai kurie šių metų čempionato žaidėjai dar nebuvo gimę. Taip pat grįžta broliai Timas ir Kevinas Bozonai bei Alexandre’as Texier, kuris šį sezoną rungtyniavo Sent Lujiso „Blues“.
Vartininkų grandyje – Quentinas Papillonas, Julianas Junca ir Antoine’as Kelleris. Pirmieji du jau yra dalyvavę dvejuose čempionatuose, o A. Kelleris debiutuos su nacionaline komanda.
Get ready for Team France to bring their sharp skills back to #MensWorlds!💪🇫🇷#IIHF @Hockey_FRA pic.twitter.com/bZZsDLPbav
— IIHF (@IIHFHockey) May 7, 2025
Latvija
2023 m. iškovotas bronzos medalis tebėra gyvas Latvijos sirgalių atmintyje. Ar įmanoma tai pakartoti, ar tai buvo vienkartinis stebuklas? Latvija pastaraisiais metais sėkmingai ugdė jaunąją kartą per U18 ir U20 rinktines, o šių metų sudėtis Stokholme žada gerą balansą tarp patirties ir jaunystės.
Komandos lyderis ir kapitonas – Kaspars Daugavinš, kuris šešis iš pastarųjų devynerių metų pasaulio čempionatuose buvo latvių kapitonu. Jam tai bus jau 13-asis turnyras. Prie jo prisijungs 34-ąjį gimtadienį švenčiantis Ralfs Freibergs – tai bus jo devintasis pasaulio čempionatas. Abu jie – 2023 m. bronzinės komandos nariai.
Vyrų rinktinėje debiutuos 27-erių Filips Buncis, paskutinį kartą Latvijos garbę gynęs 2017 m. jaunimo čempionate. Kitas naujokas – 23-ejų Glebs Prohorenkovs, žaidęs 2019 m. U18 pirmenybėse. Vartuose – 31-eri metų Kristers Gudlevskis, kuris pasaulio čempionate debiutavo praėjusiais metais.
Team Latvia is bringing heart and hustle back to #MensWorlds! Who's ready?😤#IIHF @lhf_lv pic.twitter.com/0fRHKMyoSp
— IIHF (@IIHFHockey) May 7, 2025
Slovakija
Slovakams teks verstis be gerai pažįstamo veido – vyriausiojo trenerio Craigo Ramsey. Nuo 2018 m. rinktinei vadovavęs specialistas dėl sunkios plaučių uždegimo formos šiemet liks nuošalyje. Komandai vadovaus Vladimiras Orszaghas.
Komandos komplektacija šiemet buvo sudėtinga – generalinis direktorius Miro Šatanas sunkiai surinko optimalią sudėtį. Slovakija nuo 1996 m. kasmet žaidžia aukščiausiame lygyje ir per pastaruosius ketverius metus net tris kartus pateko į ketvirtfinalį, tačiau šiemet laukia rimtas išbandymas – nors turėdami pilną sąstatą jie gali žaisti elitiniame lygyje, tokio žaidėjų pasirinkimo kaip Švedija ar Kanada neturi.
Slovėnija
Viena iš šių metų naujokių – Slovėnija – vėl stos į išlikimo kovą. Paskutinį kartą aukščiausiame divizione jiems pavyko išsilaikyti 2005–2006 m. 2024 m. jie vos per plauką iškovojo antrąją vietą IA divizione – kartu su Vengrija, Italija ir Rumunija surinko po 9 taškus, tačiau buvo geresni tarpusavio rezultatų dėka.
Slovėnijos talentų rezervas nėra platus, o kai 37-erių Anze Kopitaras šiemet nežais, užduotis dar labiau apsunkėja – šalyje tėra vos 97 registruoti žaidėjai vyrai.
Slovenia’s back. Let the battles begin! 🇸🇮🔥#MensWorlds #IIHF @lovehokej pic.twitter.com/GH8vMRVtJs
— IIHF (@IIHFHockey) May 7, 2025
Švedija
Be Kanados, Švedija turi daugiausia NHL žaidėjų turnyre – net 17. Visi nori žaisti, visi grįžo vasarai ir trokšta atstovauti savo šalį.
Priekinė linija bus pavojinga – Lukas Raymondas („Red Wings“), Filipas Forsbergas („Predators“), Leos Carlssonas („Ducks“) ir Mikaelis Backlundas („Flames“) sudarys puolimo pagrindą.
Gynyboje – įspūdingas trejetas: Adamas Larssonas („Kraken“), Simonas Edvinssonas („Red Wings“) ir Jonasas Brodinas („Wild“). Vartus gins Jacobas Markstromas („Devils“), kuris su Švedija iškovojo auksą 2013 m. ir dabar žais jau penktajame pasaulio čempionate. Šiemet jis žaidė ir „4 Nations Face-Off“ turnyre, kaip ir J. Brodinas, L. Raymondas ir F. Forsbergas.
Po ketverių metų be medalių švedai pernai iškovojo bronzą. Paskutinį kartą jie triumfavo 2018 m., bet šiemet turi visas galimybes pakartoti šį žygį. Gegužės 20-ąją, paskutinės dienos grupių etapo rungtynės su Kanada, bus vertos finalo.
B GRUPĖ
B grupėje nėra aiškaus dominavimo, o visos aštuonios komandos, susitiksiančios Danijoje, gali patekti į kitą etapą.
Čekija
2024-aisiais Radimas Rulikas įtvirtino savo vardą, pirmajame sezone prie nacionalinės rinktinės vairo nuvedęs Čekiją iki aukso medalių Prahoje. Pakartoti šį pasiekimą bus sudėtinga, bet ne neįmanoma. Vienas didžiausių pranašumų – superžvaigždės iš Bostono „Bruins“ Davido Pastrnako sugrįžimas. Būtent jis pelnė pergalingą įvartį 2024 m. finale prieš Šveicariją. Prie jo prisijungia vis dar tobulėjantis Kolorado „Avalanche“ puolėjas Martinas Nečasas. Taip pat svarbus pastiprinimas – Vankuverio „Canucks“ gynėjas Filipas Hronekas, kuris 2019 m. pasaulio čempionate Slovakijoje buvo pripažintas geriausiu gynėju.
Vis dėlto, šiais metais trūksta gylio tiek gynyboje, tiek tarp puolimo žaidėjų. Tikėtinas pagrindinis vartininkas Karelas Vejmelka, šiemet sužaidęs 58 rungtynes Jutos „Mammoth“ komandoje (2,58 įvarčio vidurkis, 90,4 proc. atremtų metimų), vargu ar pakartos Lukaso Dostalo pasirodymą 2024-aisiais. 39-erių metų kapitonas Romanas Červenka – praėjusių metų IIHF metų žaidėjas – ką tik vedė Pardubicės klubą iki Čekijos atkrintamųjų. Jei jam pavyks dar kartą įkvėpti Europoje žaidžiančius komandos draugus, rezultatas gali nustebinti. Tačiau viskas, kas žemiau medalio, būtų vertinama kaip nesėkmė.
Danija
Tai jau antras kartas, kai Danija šeimininkės vaidmenyje kelia sau tą patį tikslą – patekti į ketvirtfinalį (2010, 2016 m.). 2018 m. Herninge šis planas žlugo po skaudaus 0:1 pralaimėjimo Latvijai pakutinėse grupių etapo rungtynėse. Šiemet danų viltys vėl pakibę ant plauko.
Rinktinės sudėtis nėra tokia stipri kaip ta, kuri rugsėjį Olborge iškovojo vietą 2026 m. olimpinėse žaidynėse. Įmušti įvarčių bus sunkiau be tokių NHL veteranų kaip Nikolajus Ehlersas („Jets“), Larsas Elleris („Capitals“) ar Oliveris Bjorkstrandas („Lightning“). Puolėjams Nicklui Jensenui ir Patrickui Russellui, kurie pelnė po du įvarčius per 4:1 pasiektą pergalę prieš Norvegiją, leidusią patekti į Milano olimpines žaidynes, teks papildomas spaudimas.
Patyrusių gynėjų branduolio, kurį veda Jesperis Jensenas Aabo, vienybė bus itin svarbi – ypač po to, kai pernai trenerio Mikaelo Gatho auklėtiniai turėjo 15:29 įvarčių santykį ir užėmė 13-ą vietą. Vartininkų duetas – Frederikas Dichowas ir po trejų metų pertraukos į rinktinę grįžęs Sebastianas Dahmas – negali pilnai kompensuoti Frederiko Anderseno netekties, bet gali išgelbėti rungtynes. Žaisdami prie savų sirgalių, danai privalo iškovoti taškus prieš Vengriją ir Kazachstaną, taip pat prieš Vokietiją ir Norvegiją (didesnis iššūkis), kad išlaikytų viltį dėl atkrintamųjų.
Vokietija
Vokiečiai į atkrintamąsias žengė per septynis iš pastarųjų aštuonių pasaulio čempionatų, o 2023 m. Tamperėje iškovojo sidabrą – pirmą medalį nuo 1953 m. Trenerio Haraldo Kreiso vadovaujama komanda ir toliau pagrįstai kelia sau lūkesčius.
2025 m. sudėtyje – NHL patirties turintis vartininkas Philippas Grubaueris („Kraken“), tikras pirmojo penketo gynėjas Moritzas Seideris („Red Wings“) ir puolėjai – 23-ejų Timas Stutzle („Senators“) bei JJ Peterka („Sabres“).
Vis dėlto, vokiečiai vis dar žingsniu atsilieka nuo tradicinių ledo ritulio galiūnų. Pernai tai parodė pralaimėjimai 1:6 prieš Švediją ir JAV bei 1:3 ketvirtfinalyje prieš Šveicariją. Tačiau visiškas atsidavimas, žaidimas tiek puolime, tiek gynyboje visas 60 minučių ir šiek tiek sėkmės, gali pakeisti situaciją. Dar vienas kelialapis į ketvirtfinalį yra ranka pasiekiamas.
Germany brings speed, strength, and hunger to the ice as they look to push even further this time around! 💪🇩🇪 #MensWorlds #IIHF @deb_teams pic.twitter.com/qDoNipa4H0
— IIHF (@IIHFHockey) May 6, 2025
Vengrija
Vengrų sirgalių būgnai ir skanduotės primena viduramžių kariuomenės žygį į mūšį, tačiau realybė yra tokia, kad sugrįžusi į elitą po metų pertraukos Vengrija greičiausiai turės problemų puolime.
Pernai, laimėję IA divizioną, vengrai per penkerias rungtynes įmušė tik 15 įvarčių, o net šeši – prieš Korėją. Pagrindiniai vietiniai puolimo lyderiai – Istvanas Sofronas, Istvanas Bartalis ir Balazsas Sebokas – atitinkamai yra 37, 34 ir 30 metų, tad išlaikyti reikiamą tempą prieš pasaulio elito komandas bus sunku. Jei vartininkas žais neįtikėtinai, vengrai gali nubausti neatidų varžovą (2023 m. po pratęsimo laimėta 3:2 prieš Prancūziją). Vis dėlto jų tikslas – išlikti aukščiausiame divizione, aplenkiant Kazachstaną ir Norvegiją – atrodo sudėtingas.
Hungary is ready to prove they belong and make some noise! 🇭🇺💥 #MensWorlds #IIHF @hockeyhungary pic.twitter.com/Uf2igMdZW2
— IIHF (@IIHFHockey) May 7, 2025
Kazachstanas
Kazachstanas nusprendė atsisakyti naturalizuotų žaidėjų, tokių kaip Kanadoje gimęs puolėjas Nigelis Dawesas ar Švedijoje gimęs gynėjas Viktoras Svedbergas – ir tai atsiliepė žaidėjų pasirinkimui. 2024 m. iškovoję 12-ą vietą, šiemet kazachai turės išsiaiškinti, ar turi tinkamus vartininkus už veteranų Nikitos Bojarkino ir Andrejaus Šutovo ribų. Abu jie traumuoti ir praleis turnyrą. Greičiausiai treneriui Olegui Boljakinui teks pasikliauti 30-mečiu vartininku Sergejumi Kudrjavcevu.
Kazachstano išlikimo raktas – uždaros rungtynės, žaidimas daugumoje ir bandymas išplėšti pergalę baudinių serijose. Be 38-erių metų kapitono Romano Starčenko ir 29-erių metų Nikitos Michailiso, Kazachstanas turi nedaug patikimų puolimo šaltinių. Jų likimas – geras ar blogas – greičiausiai paaiškės iki gegužės 14 d., kai jie sužais su čekais, amerikiečiais ir šveicarais.
With pace and precision, Kazakhstan is ready to disrupt Group B and make their presence known! 🇰🇿⚡️ #MensWorlds #IIHF pic.twitter.com/lxi9T6a4gp
— IIHF (@IIHFHockey) May 6, 2025
Norvegija
Šlovės laikai, kai norvegai reguliariai pasiekdavo ketvirtfinalį (2008, 2011, 2012 m.), jau praeityje, bet jie nusipelno pagarbos – aukščiausiame divizione žaidžia nuo 2006-ųjų. Nepavykus patekti nei į 2022, nei į 2026 m. olimpines žaidynes (nuo 2010 iki 2018 jie dalyvavo trijose iš eilės), dabar jų tikslas – išlikti pasaulio elite, varžantis kaimynų teritorijoje. Pernai jiems prireikė pergalių prieš Daniją (2:0) ir Didžiąją Britaniją (5:2), kad užimtų 11-ą vietą.
Trenerio Tobiaus Johanssono vadovaujami norvegai į šį čempionatą žengia su sudėties problemomis. Klausimų daugiau nei atsakymų.
Ar komanda pelnys pakankamai įvarčių be NHL žvaigždės Matso Zuccarello („Wild“) ir AHL talentų Emilio Petterseno bei Michaelo Brandseggo-Nygardo? Kas pakeis Patricko Thoreseno patirtį ir energiją, kai šis 41-erių puolėjas dar kartą baigė karjerą rinktinėje? Ar vartininkas Jonas Arntzenas sugebės užpildyti Henriko Haukelando vietą, kai pastarasis pasekė Thoreseno pavyzdžiu? Vis dėlto, remiantis nesena istorija, Norvegija greičiausiai vėl pateks tarp 13 geriausių.
With northern grit and confidence, Norway is ready to challenge all! 🇳🇴🔥 #MensWorlds #IIHF @norskishockey pic.twitter.com/T5BvUyEUBJ
— IIHF (@IIHFHockey) May 7, 2025
Šveicarija
Niekas nebevertina Šveicarijos ledo ritulio lengvabūdiškai. Šveicarai per pastaruosius 13 metų iškovojo tris sidabro medalius (2013, 2018, 2024 m.). Net 2022 ir 2023 m. jie laimėjo savo grupę, bet krito ketvirtfinaliuose. 2025 m. sėkmingas jų pasirodymas yra visiškai įmanoma.
Snaiperiai – Naujojo Džersio „Devils“ kapitonas Nico Hischieris ir komandos draugas Timo Meieris – yra tik viena stiprybių. Taip pat įspūdingi gynėjai: Jonas Siegenthaleris („Devils“) ir Janis Moseris („Lightning“). Jie taip pat turi daugybę žaidėjų, kurie kartu dalyvavo ne viename pasaulio čempionate ir yra tarsi šeima. Komandoje yra du simboliniai lyderiai: 41 metų puolėjas Andresas Ambuhlis – visų laikų rekordininkas pagal sužaistas rungtynes pasaulio čempionatuose (141) – ketina baigti karjerą po šio sezono, ir 37 metų vartininkas Leonardas Genonis, kurio pasiaukojantis, akrobatinis stilius buvo lemiamas per pastaruosius du sidabro žygius. Visi keturi penketai moka čiuožti, perduoti ritulį ir fiziškai kautis su Šiaurės Amerikos bei Skandinavijos komandomis.
Šveicarai sieks pergalingo starto jau pirmąją dieną – pernykščio finalo pakartojime prieš čekus – ir iš ten bandys žengti tolyn.
Smart, steady and skilled. Switzerland is coming to battle for the top! 🇨🇭💪 #MensWorlds #IIHF @SwissIceHockey pic.twitter.com/xVEKp4PwBf
— IIHF (@IIHFHockey) May 7, 2025
JAV
Neįtikėtina, bet JAV rinktinė paskutinį pasaulio čempionato auksą (neįskaitant olimpinių metų – 1960 ir 1980) laimėjo dar 1933 m. Gal šiemet šis prakeiksmas baigsis? Atsakymas, kaip ir pastaraisiais metais, yra toks – „Kodėl gi ne?“
Teoriškai treneris Ryanas Warsofsky turi tiek patirties, tiek talento, kad galėtų nuvesti komandą į finalą. Vartininkas Jeremy Swaymanas („Bruins“) gali vėl pasiekti 2023 m. iškovoto geriausio vartininko lygį. Gynyboje Brady Skjei („Predators“) atneša beveik 700 NHL rungtynių patirties ir jėgos. Kapitonas Claytonas Kelleris („Mammoth“), ką tik NHL surinkęs 90 rezultatyvumo taškų, ir Tage'as Thompsonas („Sabres“), antrus metus iš eilės viršijęs 40 įvarčių ribą, žada stabilų puolimą. Kaip įprasta, yra ir talentingų jaunuolių – antrakursis iš Jutos Loganas Cooley (65 taškai) ar Bostono universiteto gynėjas Cole'as Hutsonas.
Amerikiečiai žaidė dėl medalių per 7 iš pastarųjų 11 čempionatų ir keturis kartus iškovojo bronzą (2013, 2015, 2018, 2021 m.). Viskas priklausys nuo to, ar jie nesusimaus lemiamose atkrintamųjų akimirkose.
Parengta pagal IIHF.com informaciją.
Naujienų portalo sportas.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.