Vaikščiojimas – paprastas būdas pasirūpinti ne tik kūnu, bet ir protu

Renginio akimirka | Vytauto Pilkausko nuotr.
Šiandien, kai nuolatinis skubėjimas tapo kasdienybe, vis daugiau žmonių ieško paprastų būdų, kaip sustoti, atsikvėpti ir pasirūpinti savimi. Vienas iš tokių būdų – vaikščiojimas. Tai ne tik fizinis aktyvumas – tai veikla, kuri daro tiesioginę įtaką mūsų emocinei būsenai ir net smegenų veiklai.
„Fizinio aktyvumo metu padidėja kraujo pritekėjimas į smegenis, o tai užtikrina geresnį deguonies ir maistinių medžiagų tiekimą nervų ląstelėms. Tai ypač svarbu hipokampui – smegenų sričiai, atsakingai už atminties formavimą ir saugojimą“, – teigia sveikatos klinikos „Antėja“ neurologė Indrė Jasienė.
Moksliniai tyrimai, nagrinėjantys vaikščiojimo poveikį vyresnio amžiaus žmonių pažintinėms funkcijoms, parodė, kad vaikščiojimo intervencijos reikšmingai pagerino bendrąsias pažintines funkcijas, taip pat specifines sritis, tokias kaip apdorojimo greitis, darbinė atmintis, deklaratyvioji atmintis ir vykdomosios funkcijos. Tyrimai taip pat rodo, kad vaikščiojimas skatina neurogenezę – naujų neuronų gamybą, ypač hipokampe. Fizinis aktyvumas taip pat didina smegenų kilmės neurotrofinio faktoriaus (BDNF) kiekį. Didesnis BDNF kiekis siejamas su geresne mokymosi ir atminties funkcija.
Vaikščiojimo nauda smegenų veiklai ir ilgaamžiškumui – ne iš piršto laužti teiginiai: 2022 m. medicinos žurnale „JAMA Neurology“ publikuotas tyrimas atskleidė, kad vos 3800 žingsnių per dieną gali sumažinti su atmintimi susijusių ligų riziką iki 25 %. „Nuo 7000 iki 8000 žingsnių per dieną siejama su žymiai mažesne demencijos ir kitų lėtinių ligų rizika bei geresnėmis pažintinėmis funkcijomis, ypač vyresniems nei 60 metų asmenims. Nors nauda didėja didėjant žingsnių skaičiui, kai kurie tyrimai rodo, kad rizika stabilizuojasi ties maždaug 9800–10 000 žingsnių per dieną. Šis skaičius siejamas su didžiausiu demencijos rizikos sumažėjimu“, – priduria neurologė.
Be kognityvinės naudos, vaikščiojimas mažina uždegiminius procesus, gerina nuotaiką ir emocinę savijautą. Tai – paprastas, tačiau ypač veiksmingas būdas pasirūpinti savo sveikata visapusiškai.
Apie ėjimo naudą daugiau galėsite sužinoti jau gegužės 18 d., Vilniuje, kur vyks didžiausias fizinio aktyvumo renginys Lietuvoje – „Toyota Ėjimas“, kviečiantis prisijungti visus, kuriems svarbi fizinė ir emocinė gerovė, sąmoningas gyvenimo būdas bei aplinkosauga. Tai ne varžybos – tai bendrystės, sąmoningumo ir sveikos gyvensenos šventė.
Dalyvavimas nemokamas. Daugiau informacijos ir registracija – ToyotaEjimas.lt
Naujienų portalo sportas.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.