K.Malone'as pasižymėjo itin kietu žaidimu (Scanpix nuotr.)

K.Malone'as pasižymėjo itin kietu žaidimu (Scanpix nuotr.)

Šiandien tradicinėje rubrikoje „Ar žinote, kad“ prisiminsime legendinį NBA lygos krepšininką, vieną geriausių lygos istorijoje sunkiųjų krašto puolėjų – Karlą Malone‘ą. Jo gyvenimo istorija – kupina pakilimų ir nesėkmių, tačiau vedamas savo tvirto charakterio, didžiulio noro siekti aukštumų bei puikaus žaidimo. Legendinis krepšininkas įsirašė į lygos rekordų knygą, palikdamas pėdsaką ne tik NBA, bet ir pasaulio krepšinio istorijoje. Kviečiame pažvelgti į šios legendos gyvenimą.K.Antoni Malone‘as gimė Samerfylde, Luizianos valstijoje (JAV) 1963 metais. Jis augo su dar 7 broliais ir seserimis, tarp kurių buvo jauniausias. Karlas buvo globojamas net tik jų, bet ir vienišos mamos, kuri dirbo per tris darbus tam, kad išlaikytų šeimą. Taip pat būdamas trejų, jaunasis Malone‘as turėjo patirti savo tėvų skyrybas, o vėliau, būdamas 14-os, ir tėvo netektį.

Nors skausmingų patirčių buvo nemažai, būdamas tokio jauno amžiaus Karlas neleido tam turėti įtakos jo ateičiai. Jis užimdavo savo laiką kirsdamas medžius, medžiodamas, dirbdamas tėvų fermoje. Būtent vienišoje fermoje ir gimė noras žaisti krepšinį, kai jis iš metalinio žiedo, pririšto virve prie medžio, pasigamino krepšinį. K.Malone‘as pripažįsta, jog viso to neužteko sutramdyti jo dažno blogo elgesio: „Aš buvau per mažai periamas mamos. Jei būčiau gavęs daugiau pylos, turbūt būčiau surimtėjęs gerokai anksčiau.“

„Visada atiduok visas savo jėgas ir už tai būsi apdovanotas.“, – K. Malone‘o senelis.

Visgi Karlas su laiku tvirtėjo tiek fiziškai, tiek psichologiškai ir mokydamasis Samerfyldo vidurinėje mokykloje pradėjo augti ir formuoti savo, kaip krepšininko talentus. K. Malone‘o dėka, jo gimtojo miestelio, kuriame gyvena tik 400 žmonių, mokyklos komanda trejus metus iš eilės (nuo 1979 m. iki 1981 m.) tapo Luizijanos valstijos čempionais. Žaidėjo pelnytų taškų vidurkis buvo 28,3, o atkovotų kamuolių – 12,3. Dėl šių statistinių rodiklių ir tvirto fizinio žaidimo vidurinės mokyklos čempionate, jam buvo pasiūlyta stipendija ir mokslas Arkanzaso universitete, kuris buvo 450 km atstumu nuo jo gimtojo Samerfyldo. Atstumas visgi tapo priežastimi dėl kurios jis nepasirinko šios aukštosios mokyklos ir stojo į artimiausią Luizijanos technikos koledžą, motyvuodamas savo pasirinkimą buvimu arčiau savo šeimos, vaikystės draugų.

Sprendimas buvo teigiamas ne tik dėl to, jog Karlas Luizijanoje tapo 6 žaidėju pagal pelnytus taškus koledžo krepšinio istorijoje, tačiau galbūt pasirinkus Arkanzaso universitetą jis nebūtų galėjęs taip atsiskleisti, kaip tai padarė čia. Taip pat faktas, jog jo motina privertė jį praleisti pirmuosius metus be krepšinio, dėl prastų pažymių, kurie galėjo nulemti ar jis galės ar negalės žaisti profesionalų krepšinį ateityje, vedė prie noro būti geriausiu ir sukandus dantis kentėti, kad svajonės būtų išpildytos.

Jau pirmoje treniruotėje K. Malone‘as sulaužė krepšinio lentą, o vėliau – ir sporto salėje esantį treniruoklį. Debiutiniame sezone noras pamažu augo – žaidėjas vidutiniškai pelnydavo po 20,9 taško. Gana įspūdingi rodikliai debiutantui, tačiau antrieji metai buvo ypatingi. K. Malone‘as per rungtynes pelnydavo vidutiniškai 18,7 taško ir atkovodavo 9,3 kamuolio, o „Bulldogs“ sezoną baigė tapdami Pietų konferencijos čempionais ir pirmieji universiteto istorijoje pateko į NCAA turnyrą. K. Malone‘as tada jautė, jog jo fiziniai ir krepšininko gabumai daro jį lyderiu ir dar labiau didino jo pasitikėjimą savo jėgomis. Per trejus metus komandoje K. Malone‘as kiekvienais metais patekdavo į konferencijos visų žvaigždžių komandą.

Nors daugelio NBA klubų skautai patarė jam dar metams pasilikti universitete, tačiau K. Malone‘as nusprendė pateikti savo kandidatūrą 1985 m. NBA naujokų biržai.

Naujokų biržos pirmajame etape 13 šaukimu krepšininką pakvietė Jutos „Jazz“ komanda, kurioje legendinis krašto puolėjas praleido 18 sezonų ir sužaidė 1434 rungtynes. Krepšininkas šioje komandoje sezone vidutiniškai mesdavo po 25 taškus ir reguliariai pagal pelnytus taškus būdavo 5 arba aukštesnėje vietoje visame NBA.

Pirmasis krepšininko sezonas NBA buvo sėkmingas – vidutiniškai pelnomi 14,9 taško ir sugriebiami 8,9 atšokusio kamuolio. Taip pat pirmajame sezone K.Malone‘as žaidė NBA naujokų ir antramečių rungtynėse. Atsižvelgusi į stabilų debiutinio sezono pasirodymą, „Jazz“ vadovybė pamatė didžiulį žaidėjo potencialą, kurį ateityje įžvelgė, kaip pagrindą komandos puolimui, todėl Jutos komanda iškeitė savo tuometinę žvaigždę Adrianą Dantley į Detroitą ir nusprendė žaidimą statyti aplink K.Malone‘ą.Tuo pat metu Johnas Stocktonas, legendinis „Jazz“ įžaidėjas vėliau sudarysiantis nesustabdomą tandemą su puolėju, išgyveno itin geras karjeros dienas. Jau 1987–1988 metų sezone K.Malone‘as buvo puolimo epicentras, kurį organizavo J.Stokctonas.

Po keletos metų, krepšininkas pelnydavo jau vidutiniškai 29 taškus ir būdavo per plauką nuo Michaelo Jordano pelnomų taškų vidurkio pagerinimo. Dar kitais metais, Malone‘as padidino savo pelnomų taškų vidurkį iki 31, taip pat atkovodamas ir po 11,1 kamuolio.

K.Malone‘as vedė savo klubą į priekį ir demonstravo puikų žaidimą nuo 1992 iki 1996 metų, bet šiame laikotarpyje Jutos komanda pasiekė tik Vakarų konferencijos finalus, pralaimėdama Portlando„Trail Blazers“ (1992 metais), Hiustono„Rockets“ (1994 metais) ir Sietlo „SuperSonics“ (1996 metais).

1996–1997 metų sezono metu Malone‘o nuostabus žaidimas vedė „Jazz“ į rekordinį laimėtų rungtynių sezone skaičių – 64. Tai buvo didžiausias pergalių skaičius per jo 12 sezonų komandoje. Krepšininkui pagaliau pavyko patekti į NBA finalą 1997 metais, kuriame nesustabdomas M.Jordanas atvedė Čikagos „Bulls“ į pergalę serijoje 4:2 prieš Jerry Sloano ir jo auklėtinius.

K.Malone‘ui alkis čempionų žiedams nenumaldomai augo. Malone‘as pelnė vidutiniškai po 27 taškus per rungtynes, tačiau MVP trofėjų iš jo rankų pagriebė M.Jordanas. Nepaisant to, užsivedusi komanda vėl pademonstravo rekordinį pergalių skaičių, bet finale vėl pasipriešinti „Bulls“ ekipai buvo sunkiai įkandama užduotis. Serija buvo identiška ir ypatingai skaudžiai pralaimėta, kuomet paskutinės atakos metu M.Jordanas pavogė kamuolį iš K.Malone‘o rankų ir pelnė taškus.

Nesėkmės Malone‘ą grūdino ir NBA lokauto sutrumpintame 1999 metų sezone jis laimėjo savo antrąjį MVP trofėjų. Sezonui pasibaigus jis tapo laisvuoju agentu, po kurio Jutos komanda jam pasiūlė 4 metų 66,5 milijonų dolerių kontraktą, kuris gali būti įrašytas į rekordų knygas kaip vienas pelningiausių lygos istorijoje.

Paskutinė karjeros stotelė ir šansas iškovoti titulą buvo įspūdingoje komandoje kartu su žvaigždėmis: Shaquille‘u O‘nealu, Kobe Bryantu bei Gary Paytonu. Jis pakeitė savo marškinėlių numerį iš 32, kurį vilkėjo savo 18 sezonų „Jazz“, į 11, nes 32 kabo arenos palubėse, kadangi priklausė Magicui Johnsonui.

Skaičius 11 jam taip pat buvo svarbus, nes su tokiu numeriu ant marškinėlių K.Malone‘as žaidė JAV rinktinėje. Verta paminėte, jog M.Johnsonas siūlė „Lakers“ perleisti 32 numerį kitam tikram kovotojui, tačiau K.Malone‘as atsisakė.

Paskutinysis sezonas „Lakers“ buvo puikus. Komanda pateko į NBA finalą, tačiau užteko 5 rungtynių su Detroito „Pistons“, kad būtų aišku, jog K.Malone‘as karjerą baigs taip ir neiškovojęs nė vieno NBA čempiono žiedo. Tais metais jis tapo seniausiu žaidėju NBA istorijoje, kuris surinko trigubą dublį ir pradėjo rungtynes starto penkete į NBA finalus žengiančioje komandoje.

Malone'as
Malone'as

Ar tai būtų smūgis, dėl kurio Isiah Tomaso akis turėjo būti susiūta 40 siūlių, ar alkūnė legendiniam M.Jordonui į nosį, ar smūgis Steve‘ui Nashui į dantis – K.Malone‘as žinojo, kaip „išjungti“ komandų lyderius iš žaidimo savo fizinės jėgos dėka. Po rungtynių, kuriose K.Malone‘as patiesė ant parketo Sidni Monkrifą, žiniasklaidoje pasklido neigiamų atgarsių ir žaidėjas buvo vadinamas pigiu artistu, kuris atsiradus šansui stengiasi sužeisti mažesnį žaidėją. Ne visi sutiko su šiuo K.Malone‘ui priskirtu blogiuko įvaizdžiu. Čikagos „Bulls“ legendinis treneris Philas Jacksonas sakė: „Jis žaidžia fizinį krepšinį. Savo kūnu bei fiziniu pajėgumu naudojasi visose situacijose ir atlieka tvarkdario gynyboje funkciją, tačiau tai nereiškia, kad jis žaidžia nešvariai. Juk vienintelis dalykas, ko visi treneriai prašo savo žaidėjų – siekti pergalės kiekvienose rungtynėse. Karlas visada tai ir daro.“

Pasak neoficialios NBA žaidėjų apklausos, galima spręsti, jog nors galbūt K.Malone‘as ir yra „nešvarus“ žaidėjas, tačiau daugumoje situacijų tiesiog žaidžia taip kaip moka: 50 procentų NBA žaidėjų teigia, jog jis fiziškai žaidžia pagal taisykles, 40 procentų tvirtino, jog fizinį žaidimą naudoja per dažnai, o 10 procentų krepšininkų laiko K.Malone’ą nešvariai žaidžiančiu.

Kad ir koks bebūtų Karlas, ar kokiu jį laikytų kritikai, žaidėjai, treneriai, tačiau neabejotina, jog K.Malone‘as pateks į krepšinio istoriją kaip vienas geriausių sunkiųjų krašto puolėjų. Žaidėjas sugebėjo laviruoti savo dvigubu įvaizdžiu ir išėjęs į aikštelę visada demonstruoti žvaigždės vertą žaidimą.

K.Malone‘as prieš kiekvienas rungtynes jis kalbėdavosi su savo motina telefonu, kuri jam pasakydavo kiek kamuolių jis turi sugriebti po krepšiu, kiek turi pelnyti taškų ar blokuoti metimų: „Visada sakydavau – gerai, gausi tiek, kiek paprašei. Tačiau, visada būdavo daugiau.“

Ar žinote, kad?

– K.Malone‘as yra antrasis NBA istorijoje žaidėjas pagal pelnytus taškus (36 928), tačiau niekada nėra laimėjęs NBA čempiono žiedo

– Jo pravardė „Paštininkas“, sekusi jį visos karjeros metu, atsirado dėl paprasčiausio fakto, jog krepšininkas visada įvykdo tai, ką turi padaryti aikštelėje.

– K.Malone‘o kontrakte su Jutos „Jazz“ buvo punktas, kuriame teigiama, kad žaidėjas negali naudoti šaunamųjų ginklų, kol jodinėja ant mulo.

– 2001 „USA Today“ laikraščio atliktoje apklausoje buvo išrinktas kaip „Nešvariausiai žaidžiantis NBA žaidėjas“, nes K. Malone‘as privertė daugiausiai žaidėjų keliauti į ligoninę dėl savo grubaus žaidimo.

– Jo dukra Cheryl Ford, žaidė WNBA lygoje ir iškovojo 3 titulus su Detroito „Shock“

– Kartu su Jutos „Jazz“ komandos draugu Johnu Stocktonu buvo viena iš nenugalimų gynėjo–puolėjo kombinacijų NBA lygoje, todėl viena iš Salt Leik Sičio automobilių prekyba užsiimančių parduotuvių buvo pervadinta į „Stocktonas perduoda Malone‘ui Hondą“ (angl. „Stockton to Malone Honda“)

– 1996 įtrauktas į geriausių žaidėjų NBA istorijoje 50-tuką.

– Krepšininkas iškovojo du aukso medalius Olimpinėse žaidynėse su JAV nacionaline krepšinio rinktine. Pirmasis kartas buvo su vadinamąją „Dream Team“ komanda 1992 m. Barselonoje, žengiant turnyre 8:0, o antrasis – 1996 m. Atlantoje, taip pat 8:0.

– Baigęs karjerą užsiima miško ruošos ir automobilių prekybos verslu.

– Karlas yra užsispyręs medžiotojas ir žvejys. Jo vasaros rezidencija Kenajuje, Aliaskoje, yra vieta, kurioje jis gali užsiimti šiais hobiais.

– Kolekcionuoja „Harley Davidson“ motociklus.


Tvarkaraščiai
Rezultatai
Lentelės

2020/21 m. LKL

10-24 „Juventus“ 17:00 „Lietkabelis“
10-25 „Nevėžis-Optibet“ 15:00 „Šiauliai“
10-25 „Cbet“ 15:30 „Dzūkija“
10-25 „Rytas“ 17:00 „Žalgiris“

2020/21 m. Eurolyga

10-29 CSKA 21:00 „Valencia“
10-29 „Zenit“ 21:00 „Panathinaikos“
10-29 „Maccabi“ 21:05 „Fenerbahče“
10-29 ASVEL 21:45 „Žalgiris“
10-29 „Real“ 22:00 „Bayern“
10-30 „Olympiacos“ 21:00 „Anadolu Efes“
10-30 „Chimki“ 21:00 „Crvena Zvezda“
10-30 „AX Armani“ 21:45 ALBA
10-30 „Baskonia“ 22:00 „Barcelona“
Tvarkaraščiai
Rezultatai
Lentelės

Lietuvos „A lyga“

Tre 10-28 Riteriai 19 : 30 Panevėžys
Šeš 10-31 Panevėžys 18 : 00 Banga
Šeš 10-31 Žalgiris 18 : 00 Sūduva
Šeš 10-31 Kauno Žalgiris 18 : 00 Riteriai