Y.Mingui nepavyko pralaužti lietuvių gynybos 2008 m. (Scanpix nuotr.)

Y.Mingui nepavyko pralaužti lietuvių gynybos 2008 m. (Scanpix nuotr.)

Portalas Krepsinis.net visus oranžinio kamuolio gerbėjus kviečia kartu susipažinti su įdomiausiomis Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) bei Europos krepšinio asmenybėmis istorijoje. Kiekvieną trečiadienį prisiminsime žaidimu arba poelgiais ryškiausią pėdsaką istorijoje palikusius krepšininkus.

Šiandien prisiminkime žmogų, padariusį, ko gero, didžiausią įtaką tarptautiniam krepšiniui per pastarąjį dvidešimtmetį. Kinijos krepšinio vunderkindas Yao Mingas įskiepijo milijonams azijiečių meilę oranžiniam kamuoliui, tačiau savo fenomenaliu žaidimu krepšininkas pasaulį džiugino labai trumpai.Yao Mingas buvo vienintelis 201 cm ūgio Yao Zhiyuano ir 190 cm ūgio Fang Fengdi sūnus. Abu tėvai buvo profesionalūs krepšininkai. Yao pasaulį išvydo sverdamas 5 kilogramus – bemaž dvigubai daugiau nei vidutinis naujagimis Kinijoje. Krepšinio treniruotes berniukas pradėjo lankyti būdamas devynerių metų amžiaus. Tuo metu 165 cm ūgio Yao gydytojai prognozavo 220 cm ūgį suaugus.

Trylikos metų Y.Mingas atvyko į Šanhajaus „Sharks“ jaunimo komandos peržiūrą. Vaikinas per dieną plušėdavo po 10 valandų, siekdamas įtikinti klubo vadovus, jog yra pasirengęs žaisti kartu su kur kas vyresniais žaidėjais. Ketverius metus Yao praleido jaunimo ekipoje, kol galop pravėrė pagrindinės komandos duris. Debiutiniame sezone vaikinas vidutiniškai rinko po 10 taškų ir 8 atkovotus kamuolius. Trečiaisiais metais „Sharks“ komandoje Y.Mingas Kinijos krepšinio pirmenybių finale susidūrė su tuo metu ryškiausia šalies krepšinio žvaigžde – 214 cm ūgio Wangu Zhizhi. Kitą sezoną šis krepšininkas tapo pirmuoju Kinijos atletu, debiutavusiu NBA. Paskutiniais metais Šanhajaus komandoje Y.Mingas atkrintamosiose varžybose krepšį atakuodamas 77 procentų taiklumu vidutiniškai pelnė 38,9 taško ir atkovojo 20,2 kamuolio. Sau lygių gimtinėje nebeturėjęs milžinas atvedė „Sharks“ ant Kinijos pirmenybių nugalėtojų pakylos.

Akinanti krepšininką užklupusi šlovė viliojo pinigų ir pripažinimo ištroškusius žmones. 1999 m. „Sharks“ vadovas Li Yaominas įtikino krepšininką sudaryti kontraktą su „Evergreen“ agentūra, pagal kurį net 33 proc. Y.Mingo uždarbio turėjo nubyrėti į agentų kišenes. Tačiau vėliau ši sutartis buvo pripažinta negaliojančia. Y.Mingas NBA naujokų biržoje nusprendė dalyvauti 2002 m. Kalbėtis su NBA klubų vadovais dėl Y.Mingo ateities vyko keturi jo patarėjai. Galiausiai, Kinijos krepšinio pirmenybių vadovai pareiškė: jei Y.Mingas nebus pasirinktas pirmuoju šaukimu, jam nebus leista išvykti gyventi į Jungtines Valstijas.

2002 m. naujokų biržoje „Rockets“ pasirinko Y.Mingą pirmuoju šaukimu ir netrukus gavo Kinijos pirmenybių vadovų leidimą aukštaūgiui vykti žaisti į NBA. Y.Mingas tapo pirmuoju užsieniečiu, kuris nesimokė JAV aukštojoje mokykloje, tačiau buvo pasirinktas pirmuoju šaukimu naujokų biržoje.

Y.Mingas nedalyvavo „Rockets“ treniruočių stovykloje, nes Kinijos krepšinio federacija liepė krepšininkui atstovauti šaliai. Aukštaūgis bijojo, kad jo gali laukti panašus likimas, kaip jau minėto W.Zhizhi, kuris buvo diskvalifikuotas iš Kinijos rinktinės iki gyvos galvos už tai, jog atsisakė padėti nacionalinei rinktinei. Tuo metu kai kurie NBA apžvalgininkai abejojo Y.Mingo sėkme pajėgiausioje planetos krepšinio lygoje. Vienas jų – buvęs NBA krepšininkas Charlesas Barkley, kuris pareiškė, kad pabučiuos savo kolegos Kenny Smitho užpakalį, jei Y.Mingas debiutiniame sezone rungtynėse pelnys 19 taškų. Y.Mingo debiutas NBA prisvilo. Kinijos milžinas per 11 minučių nepelnė nei taško ir atkovojo 2 kamuolius. Žiniasklaida ir „Rockets“ sirgaliai Y.Mingą spaudė prie sienos. Aukštaūgiui prireikė septynerių rungtynių, kad susitikime su Los Andželo „Lakers“ įmestų 20 taškų, krepšį atakuodamas idealiai – 9 iš 9 dvitaškiai, 2 iš 2 baudos metimai. Ch.Barkley teko ištesėti savo pažadą: K.Smithas parūpino kolegai asilą, kurio pasturgalį buvęs NBA atletas ir pabučiavo.

Prieš pirmąją Y.Mingo akistatą su tuo metu pajėgiausiu vidurio puolėju laikytu Shaquille‘u O‘Nealu 2003 metų sausį, JAV kinų bendruomenę papiktino įžeidžiantis Shaqo juokelis, dėl kurio vėliau pats Sh.O‘Nealas turėjo teisintis. Per pirmąsias akistatos minutes Y.Mingas du kartus blokavo įžymųjį oponentą, o jo dėjimas, likus žaisti 10 sekundžių iki pratęsimo pabaigos, buvo pergalingas. Kinas surinko 10 taškų, atkovojo 10 kamuolių ir blokavo 6 metimus. Sh.O‘Nealo sąskaitoje buvo 31 taškas, 13 atkovotų kamuolių ir nei vieno bloko.

Debiutiniame Y.Mingo sezone NBA pasiūlė sirgaliams rinkti krepšininkus į „Visų žvaigždžių“ rungtynes ne tik anglų ir ispanų kalbomis, tačiau ir kinų. Y.Mingas surinko beveik ketvirčiu milijono daugiau balsų nei jo pagrindinis konkurentas Vakaruose Sh.O‘Nealas ir tapo pirmuoju lygos naujoku, išrinktu į „Visų žvaigždžių“ rungtynių starto penketą, nuo 1995 m., kai starto penkete rungtynes pradėjo Grantas Hillas. Galiausiai, Y.Mingas liko antras po Amar‘e Stoudemire‘o geriausio lygos naujoko rinkimuose.

Prieš prasidedant antrajam kinų milžino sezonui, „Rockets“ klubo vyriausiojo trenerio pareigas dėl sveikatos problemų apleido Rudy Tomjanovičius. Jo vietą užėmęs Jeffas Van Gundy nusprendė komandos puolimą konstruoti apie Y.Mingą. Antrajame sezone NBA „centras“ rinko 17,5 taško ir 9 atkovotų kamuolių vidurkius, o vasario mėnesį įvykusiose rungtynėse su Atlantos „Hawks“ pasiekė karjeros pelnytų taškų bei atliktų rezultatyvių perdavimų rekordus – įmetė 41 tašką ir atliko 7 rezultatyvius perdavimus. „Rockets“ žengė į atkrintamąsias varžybas kaip septinta Vakarų konferencijos komanda, tačiau pirmajame etape, po penkerių rungtynių, turėjo pripažinti Los Andželo „Lakers“ pranašumą.

2004 metų vasarą „Rockets“ mainų būdu įsigijo Tracy McGrady. Po šių mainų Hjustono klubas buvo laikomas vienu pretendentų į NBA čempionų žiedus. 2005 metų „Visų žvaigždžių“ rungtynių rinkimuose Y.Mingas sumušė Michaelo Jordano daugiausiai surinktų balsų rekordą. Kinijos krepšinio žvaigždė surinko 2 558 278 balsus. „Rockets“ sezoną baigė penktoje vietoje Vakaruose ir konferencijos ketvirtfinalyje susidūrė su Dalaso „Mavericks“. Laimėjusi pirmąsias dvejas rungtynes Hjustono komanda pralaimėjo likusias ketverias iš penkerių, o septintąsias serijos rungtynes – didžiausiu skirtumu NBA istorijoje. Tą vakarą „Mavericks“ Hjustono krepšininkus nušlavė 40 taškų skirtumu. Y.Mingas serijoje rinko 21,4 taško (65 proc. pataikymas) ir 7,7 atkovoto kamuolio vidurkius.

Praleidęs vos dvejas iš 246 rungtynių pirmuosiuose trejuose sezonuose NBA, Y.Mingas susidūrė su pirmosiomis sveikatos problemomis. 2005–2006 m. sezono pirmąsias 21 rungtynes aukštaūgis praleido dėl kairės pėdos piršto negalavimo. Tame sezone per 57 rungtynes Y.Mingas vidutiniškai rinko 22,3 taško ir 10,2 atkovoto kamuolio. Sveikatos problemos tą sezoną kamavo ir kitą „Rockets“ žvaigždę – T.McGrady. Abu krepšininkai kartu sužaidė vos 31 mačą, Hjustono klubas į atkrintamąsias varžybas nepateko. Sezonas baigėsi dar liūdnesne gaida – likus ketverioms rungtynėms iki reguliaraus sezono pabaigos, Y.Mingas susilaužė kairiąją pėdą ir dėl šios traumos buvo priverstas be krepšinio praleisti šešis mėnesius.

Sugrįžęs į aikštelę penktajame savo sezone Y.Mingas netrukus patyrė dar vieną traumą – šįkart lūžo krepšininko dešinysis kelis. Iki šios traumos Y.Mingas vidutiniškai pelnė 26,8 taško, atkovojo 9,7 kamuolio ir blokavo 2,3 varžovų metimo. Kinas buvo laikomas vienu realiausių kandidatų į naudingiausio sezono krepšininko apdovanojimą. Y.Mingas sugrįžo prieš atkrintamąsias varžybas, tačiau „Rockets“ septynių rungtynių serijoje pirmajame etape nusileido Jutos „Jazz“. Kinijos milžinas pirmą kartą karjeroje buvo išrinktas į antrąjį simbolinį NBA penketuką.

2007 metų lapkritį Y.Mingas pirmą kartą karjeroje akis į akį susidūrė su kitu Kinijos krepšinio talentu – Yi Jianlianu, tuo metu atstovavusiu Milvokio „Bucks“ klubui. Kinijos krepšinio žvaigždžių akistata buvo tranksliuojama 19–oje kanalų Kinijoje, ją stebėjo daugiau nei 200 milijonų žmonių. Y.Mingas atvedė „Rockets“ į pergalę 104:88.

Y.Mingas ir vėl buvo išrinktas į „Visų žvaigždžių“ rungtynių starto penketą, tačiau 2008 metų vasarį „Rockets“ paskelbė, kad krepšininkas tą sezoną aikštelėje daugiau nepasirodys. Jis patyrė stresinį kairės pėdos lūžį. Y.Mingas praleido 2008 m. atkrintamąsias varžybas, tačiau ne Pekino olimpines žaidynes. Olimpiadoje Y.Mingas buvo Kinijos vėliavnešys. Simboliška, tačiau atidarymo rungtynėse su JAV komanda pirmuosius taškus pelnė būtent šis krepšininkas. Tiesa, jam neįprastu būdu – taikliu metimu iš trijų taškų zonos. Pasirodymą Y.Mingo vedama Kinijos rinktinė baigė ketvirtfinalyje 68:94 nepasipriešinusi pajėgiausiems Lietuvos krepšininkams.

2008–2009 m. sezone Y.Mingas pagaliau galėjo džiaugtis krepšiniu. Jis sužaidė 77 reguliaraus sezono rungtynes, kuriose vidutiniškai rinko 19,7 taško ir 9,9 atkovoto kamuolio, baudos metimus mesdamas geriausiu procentu karjeroje – 86,6 proc. Nepaisant T.McGrady sunkios traumos vasarį, „Rockets“ sezoną užbaigė su 53 pergalėmis ir penktąja vieta Vakaruose. Pirmą kartą Y.Mingo karjeroje Hjustono klubas peržengė pirmąjį atkrintamųjų varžybų barjerą, įveikdamas Portlendo „Trail Blazers“. Hjustono klubo laukė „Lakers“ iššūkis, kurio Y.Mingas ėmėsi pirmosiose rungtynėse pelnydamas 28 taškus. „Rockets“ laimėjo pirmąjį susitikimą, tačiau pralaimėjo kitus du, o kinas ir vėl patyrė traumą – įtrūko jo kairės pėdos kaulas. Be vidurio puolėjo Hjustono klubas pralaimėjo seriją po septynerių rungtynių.

2009 metų liepos mėnesį „Rockets“ nusprendė pasinaudoti NBA išlyga, leidžiančia susigrąžinti pinigus į „algų kepurę“ dėl krepšininko traumos. Klubas sudarė sutartį su Trevoru Ariza, o Y.Mingui buvo atlikta dar viena operacija, dėl kurios jis praleido visą 2009–2010 m. sezoną.

Prieš prasidedant 2010–2011 m. sezonui „Rockets“ pareiškė, kad leis Y.Mingui rungtynėse žaisti ne daugiau 24 minučių, tačiau prabėgus vos porai mėnesių, Y.Mingas patyrė dar vieną stresinį lūžį – šįkart kairėje čiurnoje. Tai buvo paskutiniai metai Y.Mingo kontrakte su „Rockets“ ir jis tapo laisvuoju agentu. 2011 m. liepos mėnesį krepšininkas surengė specialią spaudos konferenciją Šanhajuje, kurioje paskelbė apie karjeros pabaigą. Y.Mingo sprendimas sulaukė daugiau 1,2 milijono komentarų Kinijos socialiniame tinkle „Sina Weibo“. NBA tuometinis komisaras Y.Mingą įvardino „tiltu tarp Kinijos ir JAV krepšinio mylėtojų“. Pagrindinis Y.Mingo varžovas NBA aikštelėse Sh.O‘Nealas pareiškė, kad jei ne traumos, Kinijos milžinas būtų tapęs vienu iš penkių geriausių vidurio puolėjų, kada nors žaidusių krepšinį.

Y.Mingas buvo išrinktas į Jameso Naismitho krepšinio šlovės muziejų. Įtraukti krepšininką buvo galima ne anksčiau nei 2012 m., tačiau kinas prisipažino, jog tam dar jaučiasi nepasiruošęs. Krepšinio šlovės muziejaus komisija sutiko palaukti tol, kol Y.Mingas bus pasirengęs.

Ar žinote, kad?

– Y.Mingo vaikystės idealas – lietuvis Arvydas Sabonis. „Stengdavausi stebėti visas Arvydo rungtynes ar bent jau gauti jų statistiką. Mane žavėjo jo aikštės matymas bei metimas iš tolimesnių distancijų. Jis buvo mano „dievukas“, - legendinį vidurio puolėją gyrė geriausias Kinijos krepšininkas.

– 2003 metų vasarą Y.Mingas sukūrė specialų televizijos šou, kurio pagalba žmonės aukojo pinigus kovai su SARS virusu. Akcijoje buvo surinkti 300 tūkstančių JAV dolerių. 2007 m. jis įkūrė aukcioną bei žaidė labdaringose krepšinio rungtynėse. Buvo surinkta 965 tūkst. JAV dolerių, kurie buvo paaukoti organizacijoms, besirūpinančioms vargingai gyvenančiais Kinijos vaikais. 2008 m. Y.Mingas paaukojo 2 milijonus JAV dolerių gelbėjimo bei atstatymo operacijoms po Sišuano žemės drebėjimo. Jis taip pat įkūrė fondą, kuris rūpinosi mokyklų atstatymu nuniokotose vietovėse.

– Y.Mingas ir Sh.O‘Nealas – du ryškiausi XXI amžiaus pradžios NBA vidurio puolėjai – apie savo pasitraukimą iš krepšinio paskelbė keturių savaičių laikotarpyje.

– Baigęs karjerą, Y.Mingas sukūrė... savo vyną. Pirmasis butelys buvo parduotas aukcione, o jo vertė – daugiau nei 10 tūkst. JAV dolerių.

– Y.Mingo veidas vertinamas daugiau nei 1 milijardu JAV dolerių.

– Y.Mingo hobis – istorija, o vaikystėje krepšininkas svajojo tapti archeologu. „Vis dėlto ši svajonė neišsipildys dėl mano ūgio“, – guodėsi 229 cm ūgio milžinas.

– Baigęs karjerą vidurio puolėjas grįžo į universitetą bei pabaigė vadybos studijas.

– Y.Mingas prastai girdėjo kairiąja ausimi dėl alerginės reakcijos vaistams vaikystėje.

– Y.Mingas vedė Kinijos krepšininkę Ye Li. Pora susipažino, kai Y.Mingui buvo septyniolika. Tai buvo vienintelė moteris, su kuria krepšininkas yra ėjęs į pasimatymą.

– 2012 metų rugpjūtį Y.Mingas pradėjo filmuoti filmą apie šiaurinius baltuosius raganosius. Jis taipogi yra dramblių apsaugos nuo brakonieriavimo pasaulyje vienas ambasadorių.


Tvarkaraščiai
Rezultatai
Lentelės

2020/21 m. LKL

10-25 „Nevėžis-Optibet“ 15:00 „Šiauliai“
10-25 „Cbet“ 15:30 „Dzūkija“
10-25 „Rytas“ 17:00 „Žalgiris“
10-30 „Lietkabelis“ 18:15 „Dzūkija“

2020/21 m. Eurolyga

10-29 CSKA 21:00 „Valencia“
10-29 „Zenit“ 21:00 „Panathinaikos“
10-29 „Maccabi“ 21:05 „Fenerbahče“
10-29 ASVEL 21:45 „Žalgiris“
10-29 „Real“ 22:00 „Bayern“
10-30 „Olympiacos“ 21:00 „Anadolu Efes“
10-30 „Chimki“ 21:00 „Crvena Zvezda“
10-30 „AX Armani“ 21:45 ALBA
10-30 „Baskonia“ 22:00 „Barcelona“
Tvarkaraščiai
Rezultatai
Lentelės

Lietuvos „A lyga“

Tre 10-28 Riteriai 19 : 30 Panevėžys
Šeš 10-31 Panevėžys 18 : 00 Banga
Šeš 10-31 Žalgiris 18 : 00 Sūduva
Šeš 10-31 Kauno Žalgiris 18 : 00 Riteriai