G.Einikiui iki šiol priklauso trys LKL rekordai (Fotodiena.lt)

G.Einikiui iki šiol priklauso trys LKL rekordai (Fotodiena.lt)

Didžiausias krepšinio naujienų portalas Baltijos šalyse Krepsinis.net tęsia rubriką „Istorinis įvykis“. Kiekvieną antradienį Jums priminsime svarbiausius Lietuvos ir pasaulio krepšinio įvykius.

Šis sezonas Lietuvos krepšinio lygai (LKL) – 21-asis. Per visą gyvavimo laikotarpį stipriausioje šalies lygoje užfiksuota daug įspūdingų rezultatų, kurie buvo įrašyti į lygos rekordų knygą.

Portalas Krepsinis.net nusprendė apžvelgti geriausius pastarųjų LKL 21 sezono rezultatus įvairiose statistikos kategorijose. Verta pažymėti tai, kad dauguma rekordų buvo pasiekti per pirmąjį LKL gyvavimo dešimtmetį, o į kai kuriuos rezultatus per pastaruosius keletą metų net nebuvo pasikėsinta.

Pelnyti taškai

Daugiausiai taškų per vienerias rungtynes pelnęs krepšininkas – Gintaras Einikis. 1995-ųjų metų kovo 31-ąją dieną tuo metu dar 25-erių metų Kauno „Žalgirio“ vidurio puolėjas įsirašė savo pavardę į LKL rekordų knygą. „Centras“ į Kauno NECA komandos krepšį įmetė net 61 tašką, o tai padaryti jam prireikė vos 24 minučių. Pūkis pataikė net 30 dvitaškių iš 34 (88 proc.), atkovojo 12 kamuolių, atliko 2 rezultatyvius perdavimus ir surinko net 68 naudingumo balus.

Per LKL istoriją 50 taškų ir daugiau per vieną susitikimą yra pelnę penki krepšininkai, kurie tai padarė 1994–1996 metais. Šiame sąraše rikiuojasi po 55 taškus įmetę Andrius Giedraitis (Vilniaus „Sakalai“) ir Patrickas Jonesas (Plungės „Olimpas“), Joey Vickery („Olimpas“), surinkęs 54 taškus ir vėl G.Einikis, kuris tame pačiame 1994–1995 metų į „Olimpo“ krepšį sugebėjo įmesti lygiai pusšimtį taškų.

Pastarąjį dešimtmetį tokiais įspūdingais individualiais pasirodymais krepšininkai LKL čempionate nepasižymėjo – paskutinį kartą 40 taškų ribą peržengti pavyko „Alytaus“ gynėjui Sauliui Kazevičiui, kuris 2007-aisiais metais į „Šiaulių“ krepšį įmetė 41 tašką. 2004 metais Žygimantas Jonušas, vilkėjęs „Alitos“ marškinėlius, į „Sakalų“ krepšį įmetė 40 taškų.

Efektyvumas

Daugiausiai naudingumo balų per visą LKL istoriją surinkusių žaidėjų sąraše – trivaldystė. Nieko nuostabaus, kad po 68 naudingumo balus pavyko surinkti tiems krepšininkams, kurie yra tarp daugiausiai taškų per vieną mačą pelniusių žaidėjų. Pirmasis 68 naudingumo balais pasižymėjo „Olimpo“ legionierius P.Jonesas (1995.03.24), tačiau jau po savaitės (1995.03.31) neįtikėtiną pasirodymą surengė G.Einikis, pagal surinktą naudingumo koeficientą pasivijęs amerikietį. Po beveik metų (1996.03.02) šį rezultatą pavyko pakartoti ir kitam „Olimpo“ užsieniečiui – J.Vickery.

Kieža
Kieža

Pastaraisiais metais tokiais įspūdingais pasirodymais krepšininkai LKL čempionate nepasižymėjo – per paskutinius keturis sezonus 40 naudingumo balų ribą peržengti pavyko vos keturiems žaidėjams: Aurimui Kiežai (46, 44), Denzeliui Bowlesui (44), Pauliui Jankūnui (43) ir Povilui Butkevičiui (41) .

Rezultatyvūs perdavimai

Kaip bebūtų keista, iki 2009-ųjų metų pavasario daugiausiai per vienerias rungtynes rezultatyvių perdavimų atlikusių žaidėjų sąraše karaliavo dar 1995–1996 metais „Šilutės“ komandoje rungtyniavęs Davidas Edwardsas, kuris kartelę iškėlė labai aukštai. Iki tol įžaidėjui iš Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) priklausė trys geriausi lygos rezultatai – 18, 17 ir 16 per mačą atliktų rezultatyvių perdavimų.

Viskontas
Viskontas

14 metų nejudintą rekordą 2009-aisiais pakartojo tada Kėdainių „Nevėžio“ aprangą vilkėjęs Aidas Viskontas, mače su „Alytumi“ per 40 minučių komandos draugams net 18 kartų rezultatyviai perdavęs kamuolį. Atakų organizatorius į savo paties pakartotą LKL rekordą pasikėsino ir šį sezoną, tačiau iki geriausio rezultato šiek tiek pritrūko – rungtynėse su Kauno rajono „LSU-Atletu“ Utenos „Juventus“ įžaidėjas atliko 15 rezultatyvių perdavimų.

Atkovoti kamuoliai

Profesionalaus sportininko karjeros pradžioje Žydrūnas Ilgauskas padarė tai, ko per 19 metų nepavyko padaryti nė vienam LKL rungtyniavusiam krepšininkui – 1995-aisiais metais jaunasis Kauno „Atleto“ vidurio puolėjas pasiekė atkovotų kamuolių rekordą, mače su „Olimpu“ po krepšiu sugriebdamas net 28 atšokusius kamuolius. Prie šio įspūdingo rezultato Ž.Ilgauskas pridėjo 33 taškus ir iš viso surinko 53 naudingumo balus. Galima pridurti, jog šiose rungtynėse pasiekė ir dar vieną lygos rekordą – iš 28 net 19 kamuolių jis atkovojo gynyboje.

Krestininas
Krestininas

Tais pačiais metais arti Ž.Ilgausko rekordo buvo Plungės komandos legionierius P.Jonesas, sugriebęs 26 atšokusius kamuolius. Šį amerikiečio pasiektą rezultatą, kuris 18 metų buvo niekieno nepaliestas, praėjusį sezoną sugebėjo pakartoti Vilniaus „Sakalų“ jaunasis puolėjas Denisas Krestininas. Lietuviškuoju Charlesu Barkley laikomas krepšininkas įrodė, jog ūgis (D.Krestinino ūgis – 202 cm – red. past.) – dar ne viskas.

Pataikyti dvitaškiai metimai

Nenuostabu, kad daugiausiai dvitaškių per mačą LKL istorijoje įmetęs krepšininkas yra ir daugiausiai taškų pelnęs žaidėjas. 61 tašką surinkęs G.Einikis legendinėse rungtynėse su NECA ekipa pataikė net 30 dvitaškių iš 34 (88 proc.).

Už Pūkio nugaros sąraše rikiuojasi Singaras Tribė ir P.Jonesas, kuriems yra pavykę įmesti po 19 dvitaškių.

Pataikyti tritaškiai metimai

Šioje statistikos kategorijoje – ir vėl nepralenkiamas „Olimpo“ legionierius iš Kanados J.Vickery. Tose įspūdingo rezultatyvumo rungtynėse, kurias Plungės klubas net 134:82 sutrypė Panevėžio „Lietkabelį“, J.Vickery surinko 68 naudingumo balus, įmetė 54 taškus, o daugumą jų pelnė būtent tolimais metimais – tikslą pasiekė net 13 tritaškių iš 19 (68 proc.).

Iki šiol nė vienam LKL snaiperiui nėra pavykę pagerinti šio rekordo. Arčiausiai jo 2001-aisiais metais buvo „Šiaulių“ gynėjas Giedrius Pečiulionis, į „Panevėžio“ krepšį įmetęs 11 tritaškių.

Pataikyti baudų metimai

Yra sakoma, kad pataikyti baudos metimą lengviau būti negali, tačiau dienų, kai pasitaiko proga jų pataikyti keliolika ar net daugiau, pasitaiko nedažnai. Per visą LKL istoriją vos dviem krepšininkams – Svajūnui Airošiui ir A.Giedraičiui yra pavykę įmesti 20 ar daugiau baudų metimų. Pirmajam priklauso čempionato rekordas – 22 realizuoti metimai nuo baudų linijos, antrajam yra pavykę pataikyti 20 baudų metimų. S.Airošiaus pasiektas rekordas gyvuoja jau daugiau nei 14 metų.

Išprovokuotos pražangos

Rezultatai šioje statistikos kategorijoje ženkliai padidėjo per pastaruosius penkerius–šešerius metus ir prie to labai prisidėjo sugriežtėjusios taisyklės traktuojant pražangas. Geriausiu provokatoriumi iki šiol yra laikomas Nerijus Varnelis, kuris 2009-aisiais metais rungtynėse su „Sakalais“ net 15 kartų privertė varžovą pažeisti taisykles.

Nedaug iki šio rezultato trūko ir tokiems žaidėjams kaip Donatui Zavackui, Valdui Dabkui, Egidijui Dimšai ar sezoną Marijampolės „Arvi-Sūduva“ ekipoje praleidusiam Slobodanui Dunderskiui, kurie per susitikimą yra išprovokavę po 13 pražangų.

Kiaušas
Kiaušas

Klaidos

Visų laikų LKL klaidų karaliaus titulas priklauso Aivarui Kiaušui, kuris per rungtynes yra sugebėjęs suklysti net 11 kartų. Nedaug nuo jo atsilieka ir Žydrūnas Kelys, Augenijus Vaškys bei Mindaugas Pranckevičius, kuriems yra pavykę kamuolį prarasti 10 sykių.

Perimti kamuoliai

Priešingoje nei klaidos kategorijoje – geriausių kamuolio „vagių“ srityje geriausias specialistas per 20 LKL gyvavimo metų yra „Šilutės“ legionierius D.Edwardsas, perėmęs net 11 kamuolių – šį rezultatą jis pasiekė dar 1995-ųjų metų gruodį.

Šio sąrašo viršūnėje yra ir gerai pažįstamų pavardžių – Tomas Pačėsas, Mantas Ignatavičius, Arvydas Gronskis ir J.Vickery – visi jie yra pasižymėję per mačą perimtais 9 kamuoliais ir sąraše dalinasi 2–5 vietas.

Žukauskas
Žukauskas

Blokuoti metimai

Neabejotinai du geriausi visų laikų LKL „stogų“ karaliai – Kauno „Žalgirio“ vidurio puolėjai Grigorijus Chižniakas ir Eurelijus Žukauskas. Abu šie milžinai varžovus per vieną mačą „blokais“ yra apdovanoję net po 11 sykių. Tiesa, E.Žukauskas šį rezultatą pasiekė dar vilkėdamas Klaipėdos „Neptūno“ aprangą. Įspūdingais sugebėjimais gynyboje garsėjęs klaipėdietis per visą karjerą varžovo metimą blokavo net 476 kartus!