Albaniško kraujo Šveicarijos rinktinės kapitono G.Xhaka istorija: sirgalių neapykanta virtusi į meilę, žaidimas prieš brolį ir širdis, padalinta per pusę įkvepiančios Pasaulio taurės 2022 istorijos

2022.12.06 11:49
Granitas Xhaka | Scanpix nuotr.

Granitas Xhaka | Scanpix nuotr.

 Vykstant 2022 metų Pasaulio taurės turnyrui Katare, „Sportas.lt“ kviečia susipažinti su turnyre dalyvaujančiais žaidėjais, kurių istorijos įkvepia futbolo aistruolius visame pasaulyje. Šį kartą papasakosime Šveicarijos futbolo rinktinės vieno iš lyderių Granito Xhaka istoriją.

Nors jo šeima yra kilusi iš Kosovo, kuris tuo metu dar priklausė Jugoslavijai, tačiau 1990 m. jie persikėlė į Šveicariją, kur ir gimė G.Xhaka bei jo vyresnysis brolis Taulantas Xhaka.

Nors G.Xhaka karjeroje buvo trys profesionalūs klubai, o svarbiausias – Londono „Arsenal“, kuriame jis rungtyniauja iki šiol, tačiau visų svarbiausia yra Šveicarijos rinktinė.

Tai bus istorija apie žmogų, kuris galėjo atstovauti vienai iš trijų nacionalinių rinktinių, bet pasirinko Šveicariją. Tai istorija apie žmogų, kurį iš aikštės vijo jo paties klubo sirgaliai, iš kurio buvo atimtas kapitono titulas ir kuris turėjo krautis lagaminus. Tai istorija ir apie jo tėvus Ragipą ir Elmaze Xhaka, jų kančią, meilę ir ryžtą pradėti viską iš naujo, nepaisant to, kad kai kurie tautiečiai nepripažįsta tavo tapatybės.

Prieš beveik trejus metus G.Xhaka buvo pakeistas rungtynėse su „Crystal Palace“, o „Arsenal“ sirgaliai džiūgavo dėl šio keitimo ir šaipėsi iš žaidėjo. Po vieno iš pažeminimų, G.Xhaka mojavo rankomis ir paskui liepė sirgaliui „eiti velniop“.

G.Xhaka dar dabar prisimena tą akimirką bei tai, kas vyko po rungtynių: „Paprastai mūsų šeimoje esame triukšmingi, mėgstame bendrauti ir juokauti. Tai buvo pirmas kartas, kai nuo stadiono iki namų praleidome gal valandą ir niekas nieko nesakė“.

Pirmasis tylą nutraukė futbolininko tėvas Ragipas: „Mano tėtis niekada nebuvo tas žmogus, kuris palieka kažką, ko nebaigėme. Ir tai buvo pirmas kartas, kai jis pasakė – laikas išeiti. Tai buvo didelė staigmena ir tada buvo aišku, kad turiu išvykti“.

Tada dar niekas nebuvo girdėjęs apie COVID-19, o „Arsenal“ treneriu buvo Unai Emery. Tomis dienomis G.Xhaka buvo kaltinamas dėl nepakankamos „Arsenal“ pažangos, o blogas mintis jis parsinešdavo į namus pas žmoną ir ką tik gimusią dukrą.

Buvo pranešama, kad sausio mėnesio perėjimų lange G.Xhaka gali persikelti rungtyniauti į Berlyną, tačiau viskas pasikeitė, kai „Arsenal“ komandos vairą perėmė Mikelis Arteta.

„Svarbiausias dalykas, kurį išmokau per pastaruosius trejus metus buvo tai, kad reikia atskirti profesiją ir šeimą. Anksčiau viską, kas nutikdavo aikštėje, parsinešdavau namo. Ne agresyvumą, bet emocijas. Kai pralaimėdavau, nebuvau pasiruošęs kalbėti, tačiau dabar vaizdas yra kitoks. Dabar Granitas namuose ir Granitas aikštelėje – skirtingi dalykai.

„M.Arteta yra žmogus, dėl kurio aš vis dar esu šiame klube. Visi žino, kas nutiko su sirgaliais, o be jo, nemanau, kad aš vis dar čia būčiau“, – sakė G.Xhaka.

G.Xhaka šiuo metu siekia UEFA B licencijos, todėl dar neseniai treniravo 14-mečių grupę „Arsenal“ akademijoje. Jis pabrėžia šios patirties pozityvumą ir vaikų entuziazmą, tačiau sunku nelyginti skirtingų gyvenimų.

„Kai kada treniruoju, matau jaunuolius ir tai, ką jie turi. Matau, kad jie turi viską! Tada prisimenu, kaip aš užaugau. Jų aikštelė yra tobula – mėgaukitės. Neskubėkite, mėgaukitės savo laiku aikštelėje, nes jis gali baigtis tiek šiandien, tiek rytoj“, – sakė G.Xhaka.

G.Xhaka sako, kad tie sirgalių šaipymaisi niekada nebus pamiršti ir net tada, kai jis veda treniruotes, jie būna prisimenami.

„Net kai vedu treniruotes, jaunieji žaidėjai klausia apie tai, nes visi viską matė. Tai ne tik mano ar klubo istorija. Tą akimirką matė visas jaunimas, tačiau aš esu dėkingas, nes noriu ir jiems kažką duoti bei parodyti, kad viskas yra įmanoma“, – sakė G.Xhaka.

Futbolininkas nežino, ar įmanoma atkurti ryšį su sirgaliais ir dar šių metų balandį sakė, kad tarp jo ir sirgalių liko plyšys.

„Negaliu apsimesti, kad mano santykiai su sirgaliais kada nors bus tokie patys, nes ta akimirka visada bus mano širdyje“, – sakė G.Xhaka.

Visgi dabar G.Xhaka net turi sau skirtą dainą: sirgaliai pagal „Glad All Over“ melodiją dainuoja „We‘ve got – Granit Xhaka!“. Kai žaidėjas tai išgirdo, jis atrodė šiek tiek nustebęs ir susijaudinęs.

„Jie pradėti tai dainuoti, o aš buvau labai dėkingas. Pirmą kartą, kai jie dainavo, tai vyko Brentforde. Labai jaudinausi ir to nesitikėjau. Galbūt žmonės iš išorės to nemato, bet man tai reiškia labai daug. Man reikia jausti gerbėjų meilę. Būtent tai dabar ir jaučiu, todėl taip ir žaidžiu. Daug lengviau kažką duoti ir už kažką kovoti, jeigu jauti meilę“, – sakė G.Xhaka.

Grįžtant į tą akimirką, kai futbolininkui net tėvas sakė, jog metas palikti „Arsenal“, reikėtų papasakoti, kad Ragipas nėra žmogus, kuris pasiduoda minios spaudimui ar reikalavimams. Jis trejus su puse metų praleido kalėjime buvusioje Jugoslavijoje už tai, kad aštuntojo dešimtmečio pabaigoje protestavo už etninių albanų teises Kosove.

Jis pasakojo, kad policija jį sulaikė tėvų namuose 5 val. ryto, jis buvo mušamas ir laikomas dviejų ant keturių metrų dydžio kameroje, kartu su kitais keturiais kaliniais.

„Tai, ką jis išgyveno, nėra normalu. Labai anksti pradėjau jo klausinėti apie tai, o jis viską pasakodavo tik mažais gabalėliais. Niekada nebūdavo papasakojama visa istorija. Žinoma, kai tapau vyresniu, jis man pasakojo vis daugiau ir daugiau, bet tikiu, kad jis vis dar turi ką pasakyti“, – sakė G.Xhaka.

Įdomu tai, kad G.Xhaka tėvai susipažino vos savaitę prieš tai, kai Ragipas pateko į kalėjimą.

„Mano tėvai susipažino likus savaitei iki jo patekimo į kalėjimą. Nors mes daug kalbame apie tėtį, bet mamą reikia labai gerbti, kad ji laukė šio žmogaus. Jie susipažino būdami 18, 19 metų. Mano mama laukė tėčio trejus su puse metų ir buvo pasirengusi dėl jo palikti šeimą“, – pasakojo G.Xhaka.

1990 m. Ragipas buvo paleistas iš kalėjimo ir pora nusprendė išvykti į Šveicarija.

„Labai sunku pasakyti savo tėvams ir šeimai, kad turi palikti savo šalį, nes neturi jokių galimybių gyventi laisvėje. Pirmą kartą dėdę, močiutę, senelį pamačiau būdamas 12 metų. Jie nematė savo šeimos ir brolių 12 metų. Šiandien yra „FaceTime“, mobilieji ir kitkas, gali kalbėtis kada tik nori, o tada mes eidavome į telefono būdelę, kišdavome pinigus ir galėjome tik trumpai su jais pasikalbėti, bet jų nematydavome“, – sakė G.Xhaka.

Pats G.Xhaka dabar yra Šveicarijos rinktinės kapitonas, tačiau savo šaknų niekada nepamiršo. G.Xhaka turėjo nemalonumų su FIFA dėl to, kad įmušdamas įvartį rungtynėse su Serbija, pavaizdavo su albanų nacionalistais siejamą erelio simbolį.

Jo atsidavimas Šveicarijai neturėtų kelti abejonių, tačiau kai buvo kalbama apie jį, kaip kapitoną, buvęs „Liverpool“ kapitonas šveicaras Stephane‘as Henchozas pareiškė, kad jis „nereprezentuoja Šveicarijos ir komandos“.

„Aš žinau, kodėl taip yra. Pirmiausia todėl, kad niekada neslėpiau iš kur esu kilęs, iš kur mano tėvai. Kai kurie žmonės to nepriima ir nesupranta. Tas vyrukas, kaip ir kiti, esantys televizijoje, turi savo nuomonę ir tai gerai. Labai didžiuojuosi, kad žaidžiu už Šveicariją. Nebūčiau kapitonu, jeigu tuo nesididžiuočiau. Tai, ką žmonės kalba per televiziją, neturi jokios reikšmės. Man svarbiausia yra žmonės, šalis, personalas ir komanda, o šioje šalyje jaučiuosi daugiau nei laukiamas“, – pasakojo G.Xhaka.

G.Xhaka tai yra trečiasis pasaulio čempionatas ir pirmasis, kai jis yra Šveicarijos rinktinės kapitonu.

„Šveicarijos rinktinėje turime žaidėjų, turinčių sąsajų su daugybę skirtingų šalių, kurie turi ne tik šveicariškų šaknų“, – dar 2017 m. „Arsenal.com“ kalbėjo G.Xhaka. „Labai svarbu, kad gerbtume vieni kitus ir tai tikrai gerai veikia mūsų komandoje. Šveicarija yra mano namai, čia gimiau ir užaugau, bet niekada nepamiršiu tėvų šaknų. Mano kraujas yra albaniškas ir niekas negali to iš manęs atimti. Mano širdis pasidalinusi per pusę: negaliu sakyti, kad esu labiau vienas, nei kitas. Turiu dvejus namus – Šveicariją ir Kosovą, taip bus visada. Esu dėkingas už tai, ką Šveicarija padarė dėl mano tėvų ir dėl mūsų. To niekada nepamiršiu“.

G.Xhaka brolis Taulantas Xhaka, pasirinko žaisti Albanijos rinktinėje, nors praėjo įvairaus amžiaus Šveicarijos rinktinių pamokas.

Dar 2016 m. Europos čempionate G.Xhaka atsidūrė sunkioje padėtyje, kai šveicarai susitiko su Albanija.

G.Xhaka, su 18 mėnesių vyresniu broliu, vaikystėje buvo neišskiriami, o dar ir dabar kalbasi kelis kartus per dieną.

„Jausmas žaisti prieš savo šalį yra neįtikėtinas“, – aiškino G.Xhaka. „Negali to paaiškinti žodžiais. Niekada nepamiršiu, kaip žaidžiau Europos čempionate prieš savo brolį. Mano mama turėjo marškinėlius, kurie pusiau buvo albaniški, pusiau šveicariški. Pirmas dalykas, kurį mums pasakė tėvai, tai 90 minučių pamiršti, kad esame broliai. Jie liepė mums atlikti savo darbą, o po 90 minučių vėl būsime kartu“.

G.Xhaka dar 2011 m. sužaidė savo pirmąsias rungtynes už Šveicariją, o po dešimties metų tapo kapitonu. Jis atvedė Šveicariją į Euro 2020 čempionato ketvirtfinalį, prieš tai įveikiant pasaulio čempionus prancūzus. Katare jis trečią kartą dalyvauja pasaulio čempionate ir rungtynėse su Serbija tapo geriausiu rungtynių žaidėju.

info@sportas.lt

Naujienų portalo sportas.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.

DISKUSIJA
Naujausi
Geriausiai įvertinti
Komentuoti gali tik registruoti portalo vartotojai. Norėdami komentuoti prisijunkite.
Prisijungti
Skelbti
Rodyti daugiau komentarų