Lietuviškų šaknų turinčio M.Turnerio istorija: specialistų nurašyto jaunuolio kelias į vartininkų elitą įkvepiančios Pasaulio taurės 2022 istorijos (1)

2022.11.22 08:44
Mattas Turneris | Scanpix nuotr.

Mattas Turneris | Scanpix nuotr.

 Prasidėjus 2022 metų Pasaulio taurės turnyrui Katare, „Sportas.lt“ kviečia susipažinti su turnyre dalyvaujančiais žaidėjais, kurių istorijos įkvepia futbolo aistruolius visame pasaulyje. Šį kartą papasakosime apie išankstines prognozes paneigusio Jungtinių Amerikos Valstijų vartininko Matto Turnerio istoriją.

Žaisti pasaulio čempionate – kiekvieno kamuolį gainiojančio vaiko svajonė. Visgi, šansai paversti šią svajonę realybe neretai prilygsta galimybėms laimėti loteriją, o M. Turnerio atveju, dar ne taip seniai šis scenarijus apskritai atrodė neįmanomas.

Būdami 14-kos metų talentingiausi futbolininkai pamažu jau ruošiasi profesionalo karjerai, juos akylai seka skautai, savo paslaugas siūlo futbolo agentai. M. Turnerio situacija buvo visai kitokia: tuo metu dabartinis JAV rinktinės vartininkas ne tik nelankė futbolo treniruočių, bet ir, kaip pripažįsta pats futbolininkas, jis nežiūrėdavo futbolo net ir per televizorių, o vienintelė jo patirtis su futbolu buvo stebint vyresnėlės sesers rungtynes vaikų lygoje arba mušinėjant kamuolį su savo draugais.

Viską pakeitė 2010 metų pasaulio čempionatas, kurį stebėjęs ir šiuo sportu susižavėjęs jaunuolis nusprendė nusipirkti kompiuterinį žaidimą „FIFA“, o vėliau ir pabandyti prisijungti prie savo mokyklos futbolo komandos. Savo poziciją aikštėje jis taip pat gavo atsitiktinumo dėka: į vartus M. Turneris stojo tuomet, kai komandos atrankos metu traumą patyrė vienintelis joje dalyvavęs vartininkas.

Nors mokykloje vartininko komandos pasirodymai nebuvo patys geriausi, tai nesustabdė jo noro tobulėti. M. Turnerio komandoje nebuvo vartininkų trenerio, negana to, komanda apskritai žaisdavo neturėdama jokio rimtesnio pasiruošimo ar taktinio plano, tad žaidėjas norėdamas tobulėti dažniausiai dirbdavo vienas, arba pasikviesdamas vieną iš savo draugų.

Artėjant laikui rinktis tolimesnę karjeros stotelę baigus mokyklą, M. Turneriui jo situacija futbole nieko gero nežadėjo. Jis ne tik neturėjo jokio susidomėjimo iš profesionalių komandų, tačiau ir ilgą laiką negavo nė vieno pasiūlymo iš JAV aukščiausio diviziono universitetų. Žaidėjas atsimena, jog kontaktą iš universitetų jis turėjo vos kartą, kai vienas iš trenerių buvo atvykęs į vienas rungtynes. Visgi, pasibaigus rungtynėms jaunuolis jokių žinių iš jo nesulaukė, o visi bandymai su juo susisiekti baigėsi be jokio atsako.

Situacija aukštyn kojomis apsivertė tuomet, kai Fairfieldo universiteto treneris stebėdamas vieną iš potencialių komandos naujokų pastebėjo, jog varžovų komandoje žaidęs vartininkas per rungtynes atrėmė daugiau nei 30 smūgių į jo vartus. Atkreipęs dėmesį į M. Turnerio pasirodymą jis vėliau pateikė vartininkui vienintelį šio gautą gautą pasiūlymą prisijungti prie jų universiteto, kurį žaidėjas priėmė per daug negalvodamas.

Universitete M. Turneris pirmą kartą gavo galimybę dirbti su vartininkų treneriu, bet žaidėjo karjera nesiklostė taip sėkmingai, kaip jis tikėjosi. Ilgą laiką jis leido ant suolo, o netrukus po nemalonaus epizodo aikštėje jis rimtai svarstė apskritai mesti futbolą. Rungtynėse su Ionos universitetu M. Turneris nesugebėjo pagauti nuo vartų konstrukcijos atšokusio kamuolio, o šis epizodas sparčiai išpopuliarėjo internete ir tapo sportininko pašaipų objektu.

Nors futbolininkas nusprendė nemesti futbolo, tačiau tuomet jis neturėjo daug vilčių gimtinėje pradėti profesionalios karjeros. Žaidėjo karjera galėjo visiškai pasikeisti po to, kai būdamas 20-ies jis tvarkydamas senelių namus atrado prosenelės imigracijos dokumentus. Iki tol daug apie savo protėvių kilmę nežinojęs žaidėjas tuomet pirmą kartą sužinojo, kad jo prosenelės šeima gyveno Lietuvoje, bet prasidėjus karui, žydų kilmės M. Turnerio šeimos atstovai sėkmingai pabėgo į Jungtines Amerikos Valstijas.

Pradėjęs gilintis į savo šeimos kilmę, M. Turneris kartu su savo tėčiu priėmė sprendimą pasinaudoti galimybe gauti Lietuvos pilietybę. Tuomet žaidėjas jau buvo susitaikęs su tuo, kad pabaigęs universitetą negaus pasiūlymo iš profesionalų MLS lygos, tad Europos šalies pasas galėjo suteikti galimybę didesniems šansams išbandyti savo jėgas už Atlanto.

Visgi, gauti Lietuvos pasą M. Turneriui ir jo tėčiui nebuvo taip lengva – procedūra užsitęsė, o per tą laiką vartininko karjera apsivertė aukštyn kojomis. Paskutinį sezoną universitete jis užfiksavo geriausią atremtų smūgių procentą tarp visų savo pozicijos atstovų, o žaidėją į peržiūrą pasikvietusi „New England Revolution“ komanda suteikė jam galimybę iš pradžių įrodyti savo vertę žemesnėje USL lygoje, o vėliau ir MLS pirmenybėse.

Kantriai dirbdamas M. Turneris pamažu tapo pagrindiniu vartininku stipriausioje Amerikos lygoje ir vis gerindamas savo pasirodymus jis nuolatos rikiavosi tarp geriausių lygos vartininkų. Puikus jo žaidimas traukė vis daugiau žiūrovų bei futbolo specialistų dėmesio, kol galiausiai 2021 metais jis buvo pripažintas MLS metų vartininku.

Nepaisant užklupusios sėkmės ir išvengto privalomo persikėlimo į Europą, amerikietis nepamiršo savo kilmės ir nenutraukė procedūros lietuviško paso gavimui. Nors vartininku pradėjo domėtis stipriausių Europos šalių lygų komandos, kuriose galimybę žaisti jis gautų ir su JAV pasu, žaidėjas tęsė tris metus trukusią procedūrą, kuri galiausiai baigėsi 2020 metais, kai futbolininkui ir jo tėčiui buvo įteikti lietuviški pasai.

Kaip pabrėžia futbolininkas, procedūra dar labiau suartino jį su savo tėčiu, o pats žaidėjas didžiuojasi savo kilme pagarbiai atsiliepdamas apie Lietuvą ir savo prosenelės gimtinę. Lietuviškos kilmės savo kraujyje žaidėjas nepamiršo ir tuomet, kai jis debiutavo JAV rinktinėje, nors tai ir užvėrė jam visas galimybes atstovauti Lietuvai.

Mattas Turneris | Scanpix nuotr.

Mattas Turneris | Scanpix nuotr.

2022 metų vasarą vartininkas paliko JAV ir persikėlė į Europą – žaidėją už daugiau nei 6 milijonų eurų sumą įsigijo dabartinis „Premier“ lygos lyderis Londono „Arsenal“ klubas. Naujojo klubo gerbėjams kaip Amerikos ir Lietuvos pilietis prisistatęs M. Turneris vis dar laukia savo debiuto populiariausioje Europos futbolo lygoje, bet jo sugebėjimais jau buvo galima įsitikinti ketveriose Europos lygos rungtynėse, per kurias vartininkas praleido vos vieną įvartį.

Fenomenaliai JAV rinktinėje debiutavęs ir per 20 sužaistų rungtynių net 14 kartų įvarčio nepraleidęs žaidėjas dabar pasiruošęs vesti į priekį savo rinktinę ir pasaulio čempionate. Visas išankstines prognozes paneigęs ir į pasaulio čempionatą pirmojo vartininko pozicijoje išvykstantis žaidėjas tikisi, kad jo istorija įkvėps ir kitus jaunystėje nepelnytai nurašytus žaidėjus.

info@sportas.lt

Naujienų portalo sportas.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.

DISKUTUOK IR LAIMĖK ONE PLUS TELEFONĄ
Naujausi
Geriausiai įvertinti
Komentuoti gali tik registruoti portalo vartotojai. Norėdami komentuoti prisijunkite.
Prisijungti
Skelbti
Rodyti daugiau komentarų