E.Mendy vingiuotas kelias futbole: kančios ant suolo, agento išdavystė ir pro ausis praleisti pasiūlymai mesti futbolą įkvepiančios Pasaulio taurės 2022 istorijos

2022.11.21 09:14
Edouardas Mendy | Scanpix nuotr.

Edouardas Mendy | Scanpix nuotr.

 Prasidėjus 2022 metų Pasaulio taurės turnyrui Katare, „Sportas.lt“ kviečia susipažinti su turnyre dalyvaujančiais žaidėjais, kurių istorijos įkvepia futbolo aistruolius visame pasaulyje. Šį kartą papasakosime apie nusivylimų ir išbandymų kupiną Senegalo rinktinės vartininko Eduardo Mendy karjerą.

Prancūzijoje gimęs E. Mendy anksti susižavėjo futbolu ir būdamos 13 metų prisijungė prie „Le Havre“ akademijos, į kurią jis atvyko tikėdamasis mušti įvarčius žaisdamas puolėjo pozicijoje. Visgi, už savo komandos draugus aukštesniam ir puikius refleksus turėjusiam jaunuoliui treneriai pasiūlė išbandyti save vartuose. Stojęs į vartus jis sužavėjo ne tik trenerius, bet ir komandos draugus, o tai paskatino žaidėją siekti profesionalios karjeros saugant komandą nuo įvarčių.

Nepaisant sėkmingo pozicijos pakeitimo, „Le Havre“ atstovai leido jaunuoliui suprasti, jog jam nėra numatyta pagrindinio vartininko rolė ir E. Mendy ryžosi rizikingam sprendimui – palikti namus ir bandyti pradėti profesionalo karjerą žemesnėse Prancūzijos lygose. „AS Cherbourg“ klubą pasirinkęs vartininkas dėl savo rolės turėjo nusivilti ir šioje komandoje – per tris sezonus sužaidęs 26 mačus jis pradėjo dairytis naujos karjeros stotelės.

2014 metų vasarą, po trijų sezonų užimant antrojo vartininko poziciją, Senegalo rinktinės vartininkas apie savo norą pakeisti klubą užsiminė agentui, kuris futbolininką įtikino persikelti į Angliją. E. Mendy agentas žaisti šioje šalyje svajojusiam žaidėjui pranešė, jog susitarė su vienu šios šalies klubų, tad vartininkas priėmė sprendimą nepratęsti sutarties su „Cherbourg“ komanda bei laukė lemtingu turėjusio tapti agento skambučio.

Edouardas Mendy | Scanpix nuotr.

Edouardas Mendy | Scanpix nuotr.

Visgi, laukimas E. Mendy prailgo – nepaisant daugybės prabėgusių dienų ir mėnesių, futbolininkas skambučio iš tuometinio agento taip ir nesulaukė, o visi sekę bandymai su juo susisiekti baigėsi bergždžiai. Tuomet, kai žaidėjais suprato agento apgaulę, vartininkui jau buvo užsivėrusios galimybės sugrįžti atgal į „Cherbourg“ komandą, kuri suradusi pakaitalą palinkėjo E. Mendy sėkmės tolimesnėje karjeroje, palikdama tuomet 22-ejų metų futbolininką bedarbiu.

Apie profesionalaus futbolininko karjerą svajoti nesustojusiam atletui teko kreiptis į Prancūzijos vyriausybę dėl bedarbio pašalpos, o klubo paieškas apsunkino ir tai, kad naujo darbo paieškoms konsultacijas atlikę darbuotojai siūlė E. Mendy pakeisti profesiją. Spaudimą didino ir tai, kad tuo metu futbolininko žmona laukėsi naujagimio, o nuo vaikystės sėkmingai mokslus krimtusiam sportininkui buvo pasiūlytas vadybininko darbas drabužių parduotuvėje.

Sprendimą dėl savo ateities turėjęs priimti žaidėjas dėl savo pasirinkimo nedvejojo: atsisakęs darbo pasiūlymo jis dar rimčiau kibo į treniruotes. Taip ir nesulaukęs jokio pasiūlymo iš profesionalių komandų, E. Mendy grįžo į „Le Havre“ akademiją, kur padedamas savo brolio sportavo po du kartus per dieną.

Sunkiai treniruotėse triūsęs vartininkas savo šanso parodyti, kad darbas davė vaisių sulaukė tuomet, kai su juo susisiekė vienas iš buvusių komandos draugų. „Cherbourg“ klube kartu su E. Mendy rungtyniavęs Tedas Lavie įtikino vieną iš savo bičiulių, ieškojusių vartininko „Marseille“ rezerviniam klubui, suteikti šansą metus nežaidusiam E. Mendy. Jau pirmoje savo treniruotėje peržiūros metu „Marseille“ klube vartininkas paliko tokį gerą įspūdį, kad šio klubo vadovai negalėjo patikėti, jog jis neturi sutarties ir nieko nelaukdami pateikė jam pasiūlymą prisijungti prie jų komandos.

Dar vienos galimybės futbole sulaukęs E. Mendy nesustojo dirbti ir toliau siekė būti pagrindiniu vartininku. Sulaukęs naujų kolegų pagalbos, jis rado naują agentą, kuris suorganizavo senegaliečiui galimybę išbandyti savo jėgas antrame Prancūzijos divizione rungtyniaujančioje „Reims“ komandoje.

Vos prasidėjus 2016-2017 metų sezonui ant suolo pirmąsias rungtynes pradėjusiam vartininkui dar septintąją rungtynių minutę teko žengti į aikštę, kai pagrindinio vartininko rolę užėmęs kolega prieš save išvydo raudoną kortelę. Nepaisant puikaus pasirodymo pirmose rungtynėse ir vėliau sekusių nepriekaištingų rungtynių antrajame ture, E. Mendy teko nuryti karčią piliulę Prancūzijos taurės rungtynėse praleidžiant penkis įvarčius ir toliau sunkiu darbu laukti galimybės dar vienam šansui.

Nors per pirmąjį savo sezoną „Ligue 2“ pirmenybėse senegalietis sužaidė vos 8 rungtynes, to užteko, kad „Reims“ komanda ateinantį sezoną jam patikėtų savo vartų gynybą. Gavęs šią progą E. Mendy nestabdė ir savo ekipos tikrai nenuvylė: daugiau nei pusę visų rungtynių jis baigė nepraleidęs nė vieno įvarčio, o „Reims“ visiškai dominavo lygoje prieš artimiausius konkurentus sezono finiše turėdama net 15 taškų pranašumą.

Sėkmingas sezonas antrajame Prancūzijos divizione atkreipė ne vieno skauto iš Europos dėmesį, o dėmesys dar labiau išaugo kai E. Mendy savo meistriškumą pradėjo demonstruoti „Ligue 1“ pirmenybėse, jau pirmajame sezone atvesdamas komandą į seniai nematytas aukštumas – 8 vietą Prancūzijos čempionate.

Po puikaus debiuto „Ligue 1“ tapo akivaizdu, jog „Reims“ nepavyks atsispirti pasiūlymams už E. Mendy ir šis už 7,6 milijono eurų sumą persikėlė į „Stade Rennais“ klubą. Naujoji vartininko darbovietė nė sekundei negalėjo gailėtis dėl šio sprendimo: vartininkas padėjo komandai iškovoti bronzos medalius ir kelialapį į Čempionų lygą, o vos po metų už daugiau nei tris kartus didesnę sumą jis išvyko į šalį, kurioje svajojo žaisti nuo vaikystės – Angliją.

Vienas iš Londono „Chelsea“ legendų Petras Čechas pats pradėjo savo karjerą „Stade Rennais“ komandoje, tad nenuostabu, jog vartininko paieškos „mėlynųjų“ klube buvo nukreiptos į šioje komandoje puikiai žaidusį afrikietį. Vos tik atvykęs į Londoną, E. Mendy pradėjo demonstruoti tokį žaidimą, kuriuo galėtų didžiuotis ir pats P. Čechas: jau pirmąjį sezoną jis ne tik triumfavo Čempionų lygoje, bet ir pasiekė visų laikų rekordą sezono metu net 9 kartus išlaikydamas savo vartus „sausus“ bei praleisdamas vos 3 įvarčius. Tokį sezoną vainikavo ir asmeniniai prizai: jis buvo pripažintas geriausiu UEFA Čempionų lygos sezono vartininku bei FIFA metų vartininku.

Nuo 2018 metų E. Mendy gina ir savo mamos gintinės – Senegalo garbę. Įdomu, kad dar 2016 metais vartininkas buvo pakviestas į Bisau Gvinėjos rinktinę, iš kurios buvo kilęs jo tėtis. Tuomet futbolininko tėtis sunkiai sirgo, o vartininkas buvo pasiruošęs pagerbti jį atstovaudamas šios šalies rinktinei. Visgi, galiausiai jis atsisakė kvietimo į šią rinktinę pripažindamas, jog šis sprendimas buvo skubotas, o pats žaidėjas visuomet svajojo atstovauti Senegalui ir pasirinko žaidimą šios šalies rinktinėje.

Edouardas Mendy | Scanpix nuotr.

Edouardas Mendy | Scanpix nuotr.

2022 metų sausį Afrikos Nacijų taurės turnyre vartininkas kartu su savo komandos draugais pirmą kartą Senegalo istorijoje iškovojo nugalėtojų titulą, prie kurio „Chelsea“ atstovas prisidėjo pasirodymu, įvertintu geriausio turnyro vartininko titulu. Dabar kartu su komandos draugais E. Mendy sieks savo pasaką pratęsti ir pasaulio pirmenybėse.

info@sportas.lt

Naujienų portalo sportas.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.

DISKUTUOK IR LAIMĖK ONE PLUS TELEFONĄ
Naujausi
Geriausiai įvertinti
Komentuoti gali tik registruoti portalo vartotojai. Norėdami komentuoti prisijunkite.
Prisijungti
Skelbti
Rodyti daugiau komentarų