Pabandom iš naujo: kaip naujas treneris ir nauja motyvacija paruošė A.Joshua susigrąžinti čempionų titulus

2022.08.19 12:38
Anthony Joshua | Scanpix nuotr.

Anthony Joshua | Scanpix nuotr.

 Britas Anthony Joshua stovėjo Saudo Arabijos sostinės Rijado ringo viduryje ir mėgavosi akimirka, kai ant jo krito konfeti.

Po 2019 m. birželį patirto triuškinančio pralaimėjimo meksikiečiui Andy Ruizui, jis susidūrė su abejonėmis, nusivylimu ir nežinomybe, tačiau po šešių mėnesių jis revanšavosi ir pasiekė saldžią pergalę.

Po triuškinančios pergalės prieš A.Ruizą, A.Joshua vėl atsidūrė viršūnėje ir ketino žengti nauju keliu: siekti neginčijamo sunkiasvorių čempiono titulo. Juk jam reikėjo tik vieno čempiono diržo, kad keturių diržų eroje jis taptų pirmuoju neginčijamu čempionu.

Tačiau prieš tai, kai A.Joshua galėjo suvienyti titulus kovoje su kitu čempionu iš Didžiosios Britanijos Tysonu Fury, savo žodį tarė ukrainietis Oleksandras Usykas. Jis ne tik nugalėjo A.Joshua, bet tai padarė dominuojančiu stiliumi. Paskutiniame raunde kova vos nebuvo sustabdyta, tačiau nors ir A.Joshua atlaikė iki pat jos pabaigos, bet teisėjų sprendimas jam buvo negailestingas.

Dabar A.Joshua ir vėl stoja į revanšą, kad susigrąžintų šlovę. Dėl šio iššūkio jis išsiskyrė su treneriu Robu McCrackenu, kuris atvedė jį prie olimpinio aukso medalio ir sunkiasvorių čempiono titulo. Dabar auklėti A.Joshua tenka Robertui Garcia, kuris į čempionų titulus atvedė 14 kovotojų, o Amerikos bokso žurnalistų asociacijos (BWAA) buvo pripažintas kaip metų treneris.

Šį savaitgalį A.Joshua vėl atsidurs Saudo Arabijoje, kur jo lauks O.Usykas. Tai gali būti kova, po kurios A.Joshua susitiktų su T.Fury. Nors jis tvirtino, kad baigė karjerą, tačiau prieš kelias savaites pareiškė, kad su A.Joshua kovotų nemokamai ir tęstų savo žygį į didingą bokso šlovės viršūnę.

Ilgą laiką „pound-for-pound“ reitinge po Saulio „Canelo“ Alvarezo buvęs A.Joshua, po trečiojo pralaimėjimo galėtų ilgam prarasti savo pozicijas. A.Joshua puikiai supranta, kokio masto kova jo laukia, tačiau yra bauginančiai ramus, nes tiki, kad jis įveiks šį iššūkį ir žino, kad tai – privaloma pergalė.

„Jaučiu, kad kai nugalėsiu O.Usyką, vėl sulauksiu pripažinimo, kurio nusipelniau“, – birželį ESPN sakė 32-ejų metų A.Joshua. „Ir sulauksiu pripažinimo, kad esu tikra bokso legenda. Tai bus mano 12-oji kova dėl titulo iš eilės. Nors mes išparduodame arenas ir yra gera būti populiariam, tačiau man tie dalykai nerūpi. Norėčiau tik pagarbos sunkiasvorių divizione. Manau, kad šį kartą man tai pavyks“.

A.Joshua pirmąjį titulą iškovojo 2016 m. ir greitai tapo superžvaigžde Didžiojoje Britanijoje.

Po metų A.Joshua jau 11-ame raunde šventė pergalę prieš bokso legendą Vladimirą Kličko ir įsitvirtino kaip viena didžiausių bokso žvaigždžių. Jis taip pat pateko į „Forbes“ turtingiausių sportininkų sąrašo dvidešimtuką.

Britas, kurio tėvai kilę iš Nigerijos, kovoje prieš V.Kličko pademonstravo savo bokso sugebėjimus, parodė didžiulią drąsą ir prie 90 tūkst. sirgalių „Wembley“ stadione atsitiesė po nokdauno šeštame raunde bei iškovojo nuostabią pergalę.

Po to A.Joshua dar tris kartus apgynė titulą, kol debiutavo JAV. Didelis jo portretas „Hugo Boss“ reklamai papuošė Niujorko „Madison Square Garden“ salę prieš pirmąją jo dvikovą su A.Ruizu, kuris gana vėlai pakeitė suspenduotą Jarrellą Millerį.

Atrodė, kad renginys vyks pagal iš anksto numatytą scenarijų, kai A.Joshua trečiame raunde sulygino A.Ruizą su žeme, tačiau meksikietis sugebėjo sugrįžti ir du kartus tame pačiame raunde parbloškė A.Joshua. Po keturių raundų ir dviejų nokdaunų, A.Joshua patyrė vieną sensacingiausių pralaimėjimų bokso istorijoje ir po jos buvo suabejotina jo kovine dvasia bei gebėjimu atlaikyti smūgius.

Per atsakomąją dvikovą A.Joshua sugebėjo pakeisti savo taktiką ir per 12 raundų įveikė A.Ruizą, o jo „laikyk ir judėk“ strategija labai skyrėsi nuo „ieškok ir sunaikink“ stiliaus.

„Jaučiuosi kur kas patogiau žinodamas, kad jau anksčiau buvau ringe su kovotoju ir žinau, kad jis gali ateiti visiškai kitoks“, – sakė A.Joshua. „Aš jaučiu, kad mano požiūris į treniruotes keičiasi, nes žinau, kur nebuvau pakankamai geras ir žinau sritis, kur buvau pažeidžiamas“.

Dabar A.Joshua turi rasti būdą, kaip laimėti dar vieną revanšą, tačiau šį kartą jo laukia kur kas rimtesnis iššūkis. 35-erių metų O.Usykas yra tikras talentas, olimpinio aukso medalio laimėtojas, kuris užkariavo „cruiserweight“ svorio kategoriją ir suvienijo visus keturis čempiono diržus.

O.Usykas puikiai dirba kojomis ir puikiai smūgiuoja kairiuoju „jabu“. Jo smūgiai gražiai susilieja į kombinacijas ir jis puikiai pereina iš puolimo į gynybą. Tai galvosūkis, kurio neišsprendė nė vienas varžovas. Atrodo, kad peršokęs iš svorio kategorijos iki 200 svarų į sunkiasvorių divizioną, O.Usykas tapo stipresnis, pavojingesnis ir galingesnis kovotojas.

O.Usyko pirmoji kova su A.Joshua jam buvo tik trečioji sunkiasvorių divizione, todėl nustebino tai, jog A.Joshua nepasinaudojo savo dydžio ir jėgos pranašumu, o pasirinko prieš technišką boksininką varžytis išorėje. Jeigu A.Joshua nori atkeršyti, jis privalo atlikti taktinius pasikeitimus, nors didžiausia kliūtis gali būti ir jo pasitikėjimas savimi.

„Visi aplink jį nusiteikę pozityviai, visi jį stumia iki tos ribos, ką jis darė prieš pralaimėdamas pirmą kovą“, – savo „youtube“ epizode kalbėjo dabartinis A.Joshua treneris R.Garcia. „Jis turi žinoti ir tikėti, kad jis vis dar yra toks pats geras arba bus dar geresnis nei prieš pirmą kartą tapdamas čempionu, kai ėjo ir visus nokautavo.

Kovotojai gali pradėti galvoti, kad pralaimėję kovą nebėra tokie geri. Tai ima lįsti į galvą. Tai kažkas, ką reikia pakeisti. Jis prieš tai laimėjo olimpinį auksą, tapo čempionu ir nematėme jo pralaiminėjančio. Kai jis pralaimėjo, pamatėme, kad yra daug psichologinių problemų, todėl dirbame ties tuo“.

Pats A.Joshua puikiai pažįsta tą pralaimėjimo jausmą, tačiau dėl to nėra lengviau. A.Joshua sakė, kad po pirmojo pralaimėjimo karjeroje jis neleido sau pasiekti dugno. Tokios pat mąstysenos jis laikėsi ir po nesėkmės prieš O.Usyką, o jį įkvėpė jo bokso idealas Mike‘as Tysonas.

„Bokse nutinka visko“, – sakė A.Joshua. „Mike‘as yra vienas didžiausių visų laikų boksininkų. Aš turiu tiesiog toliau progresuoti. Nemalonu, kad pralaimėjau, bet jeigu šiame žaidime neturėsi stiprios psichologijos, tai tave suvalgys. M.Tysonas yra mano mėgstamiausias sportininkas. Galiu iš jo pasimokyti, kaip sugrįžti į ringą.

Tai kažkiek erzina, nes sėdžiu ir galvoju, kad jeigu tiesiog būčiau laimėjęs tą kovą prieš O.Usyką, nebūčiau daręs viso šito mėšlo“.

M.Tysonui nebuvo svetimos nei nesėkmės, nei revanšai. Nepaisant to, kad M.Tysonas yra patyręs pralaimėjimų, jis vis tiek išliko legenda. A.Joshua laikosi nuomonės, kad jo karjeros taip pat neapibūdins nesėkmės.

Toks požiūris jam puikiai pasitarnavo revanše prieš A.Ruizą, o vėliau sekė ir nokautas prieš Kubratą Pulevą.

Tada A.Joshua atsidūrė ant vienos didžiausių bokso kovų istorijoje slenksčio, kai Saudo Arabijos karalystė pasiūlė skirti 155 mln. JAV dolerių, jog gautų teisę surengti A.Joshua ir T.Fury dvikovą. A.Joshua ir T.Fury susitarė dėl sąlygų ir buvo net numatyta data – 2021 m. rugpjūčio 14 d.

Tuomet arbitražo teismas užtikrino Deontay Wilderio teisę į trečią dvikovą su T.Fury. Tuo tarpu užuot atsisakęs vieno iš savo titulų, A.Joshua sudarė rizikingą sandėrį su privalomuoju varžovu O.Usyku. A.Joshau puikiai žinojo, kad pralaimėjimas lems tai, jog sužlugs visi jo planai su T.Fury.

T.Fury įveikė D.Wilderį, o štai A.Joshau savo varžovui pralaimėjo ir itin laukiama dvikova išgaravo kaip rytinis rūkas.

Visgi dabar, nepaisant T.Fury pareiškimų, iškovodamas pergalę, A.Joshua gali vėl priartėti prie kovos su tautiečiu.

„Aš galiu jį sugrąžinti iš pensijos ir tai žinau 100 procentų“, – sakė A.Joshua. „Manau, kad jis pats sugrįš iš pensijos. Velnias, jam dabar nėra ką veikti. Manau, kad jis negalvoja apie savo gyvenimą po bokso ir manau, kad jam ganėtinai nuobodu“.

Visgi bokso ekspertai vieningai teigia, kad A.Joshua bus nepaprastai sudėtinga pasiekti revanšą prieš O.Usyką, o kai kurie net teigia, kad tai neįmanoma.

„Manau, kad AJ puikiai nusiteikęs šiai kovai“, – antradienį ESPN sakė ilgametis A.Joshua vadybininkas Eddie Hearnas. „Pirmą kartą jis buvo užsispyręs. Kai žmonės jam sakė, kad jis negalės perboksuoti O.Usyko, jis norėjo įrodyti, kad jie klysta. Baisi idėja, bet tai baigėsi.

Šioje kovoje pamatysite agresyvesni ir negailestingą A.Joshua. Aš taip pat tikiu, kad R.Garcia įtraukimas lems jo agresiją, taip pat svarbu, kad prireikus, jis gebės pakeisti kovos kryptį. Mes žinome, kad O.Usykas yra labai gudrus.

Kai nuskambės šeštojo raundo gongas, noriu, kad ši kova baigtųsi arba, kad O.Usykas būtų pavargęs ir sužeistas. Noriu, kad jis atsidurtų ten, kur nenori būti. A.Joshua negali leisti šiam vyrukui įeiti į ritmą, ką jis per lengvai padarė pirmoje kovoje. Nemanau, kad ši kova vyks per atstumą ir manau, kad A.Joshua šią kovą laimės nokautu“.

Pirmosios kovos pradžioje A.Joshua smūgiai padarė daug žalos O.Usykui. Po kovos ukrainietis išėjo smarkiai sužalotu veidu.

„Mes sudavėme daug smūgių ir tai buvo iššūkis. Tikiuosi, kad šį kartą į tuos smūgius galėsiu įdėti ir jėgos. Tikrai manau, kad galiu jį sužeisti ir 100 procentų, kad jį galiu nokautuoti“, – sakė A.Joshua.

Ieškodamas agresyvesnio požiūrio, A.Joshua praėjusį rudenį JAV ieškojo naujo trenerio. Jis susitiko su Virgilu Hunteriu, Eddy Reynoso ir Ronnie Shieldsu, kol galiausiai pasirinko R.Garcia, buvusį „junior lightweight“ čempioną, geriau žinomą už tai, kad padėjo savo broliui Mikey Garcia iškovoti titulus keturiose svorio kategorijose. Daugelis R.Garcia auklėtinių naudoja spaudimo stilių, tačiau A.Joshua sakė, kad tai nebuvo vienintelė priežastis, kodėl jis pasirinko šį trenerį.

„Pasakiau Robertui: nenoriu kažko, kas treniravo sunkiasvorius. Aš noriu to, kas treniravo lengvo svorio kategorijos kovotojus, kuris galėtų mane spausti“, – sakė A.Joshua. Yra labai daug kintamųjų, kodėl mes pasitelkėme R.Garcia ir tai tikrai ne vien dėl stiliaus“.

Be abejo, viena iš priežasčių yra ugningi R.Garcios nurodymai tarp raundų. Kai pirmojoje kovoje O.Usykas rinko taškus, McCrackenas tarsi leido suprasti, kad viskas klostosi puikiai. Jeigu A.Joshua revanšinėje kovoje turės problemų, R.Garcia bus tas, kuris koreaguos jo taktiką.

Jeigu A.Joshua sėkmingai tai įgyvendins, jis trečią kartą taps sunkiasvorių čempionu ir vėl atsidurs ant plonos ribos, skiriančios jį nuo neginčijamo titulo, o Saudo Arabija jau seniai suinteresuota gruodį surengti titulų suvienijimo kovą.

A.Joshua ruošiasi revanšui prieš žmogų, kuris jį nugalėjo, o dabar jo sugebėjimai apversti kortas lems jo palikimą.

„Turiu šansą trečią kartą tapti pasaulio sunkiasvorių čempionu“, – sakė A.Joshua. „Aš neisiu ten tik galvodamas, kad bus lengva. Panaikinsiu silpnąsias vietas ir tada pasirūpinsiu, kad viskas būtų gerai bei tapsiu čempionu. Manau, kad tai tikrai įmanoma užduotis“.

A.Joshua ir O.Usyko kova turėtų prasidėti maždaug šeštadienio vidurnaktį.

Straipsnis parengtas pagal ESPN žurnalistą Mike'ą Coppingerį.

info@sportas.lt

Naujienų portalo sportas.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.

DISKUTUOK IR LAIMĖK ONE PLUS TELEFONĄ
Naujausi
Geriausiai įvertinti
Komentuoti gali tik registruoti portalo vartotojai. Norėdami komentuoti prisijunkite.
Prisijungti
Skelbti
Rodyti daugiau komentarų