Supertaurės rungtynių teisėjas D.Rumšas: „Rezervinis teisėjas tėra tik pavadinimas“

2022.08.10 22:14
Donatas Rumšas | Organizatorių nuotr.

Donatas Rumšas | Organizatorių nuotr.

„Širdis visada kalatojasi, toks mūsų darbas, kiekvienos rungtynės, ypač tarptautinės yra svarbios. Jos jaudina, nes tai yra malonu ir svarbu, o ypač toks paskyrimas tikrai suteikia savo jauduliuko. Bet tai normalus darbinis jausmas, prie kurio esu pripratęs“, - likus parai iki svarbiausių karjeros rungtynių tinklalaidei „FutbolasLT“ kalbėjo geriausias Lietuvos futbolo teisėjas Donatas Rumšas.

Priminsime, kad praėjusią savaitę buvo oficialiai pranešta, jog D.Rumšas paskirtas teisėjauti Supertaurės rungtynėms tarp Madrido „Real“ ir Frankfurto „Eintracht“ klubų.

Visas pokalbis su Donatu Rumšu 1:30:50 val.

Donatai, pradėkime nuo rezervinio teisėjo atsakomybių..

Rezervinis teisėjas nors ir turi mažiau atsakomybių nei aikštės teisėjas, bet visada yra pagalbininkas aikštės teisėjui. Yra momentai, kuriuos privalai pastebėti zonose prie savęs ir ten kur tau geriau matyti. Tą informaciją turi suteikti aikštės teisėjui, dėl to tu esi visavertis komandos narys. Dar labai daug kas priklauso nuo teisėjo, kaip yra paskirstomos tos užduotys, bet lygiai taip pat kaip yra teisėjo asistentas, jis ne tik žiūri nuošalę ar rodo užribius bei kampinius, bet padeda teisėjui spręsti incidentus ir padeda valdyti rungtynes. Tai rezervinis teisėjas yra gal daugiau pavadinimas.

Ką Lietuvos teisėjui reiškia, kai jis yra pakviestas teisėjauti tokio lygio rungtynėms nors ir rezerviniu teisėju?

Tai yra finalas, vienintelės rungtynės per metus tokios būna. Tad papulti į tokią komandą ir į tokį renginį yra kažkas nerealaus. Nesvarbu, kokios tavo pareigos, bet tu esi tame renginyje ir tu iki tol kažką darei gerai, kad tave atrinko iš daugelio kitų ir tu patekai. Tai yra labai didelis įvertinimas ir teisėjui, ir ypač tokiai mažai šaliai kaip mūsų. Tai yra didelis pasiekimas, todėl labai džiugu ir labai džiaugiuosi dėl asociacijos, dėl viso Lietuvos futbolo, kad mus mato ir įvertina.

Ar susimąstei, kodėl buvai atrinktas būtent tu?

Net nežinau. Iš tikrųjų prieš dvejus metus mane buvo iškvietę į Čempionų lygos rungtynes. Ten taip pat buvau rezerviniu teisėju vokiečių teisėjų brigadoje. Nežinau, kaip daromi tie skirstymai, kaip jie taip sugalvojo, bet buvau labai maloniai nustebęs, kai sužinojau. Prieš tris savaites buvau Frankfurte kursuose ir visi teisėjai jau turėjo savo paskyrimus, o pas mane dar paskyrimo nebuvo. Dėl to truputėlį buvo neramu, bet kai sužinojau apie šį paskirymą, viskas pasidarė aiškiau.

Ar įsivaizduoji, jog lietuvių teisėjų komanda kažkada neilgai trukus gautų galimybę teisėjauti geriausiems Europos futbolo klubams?

Aš manau, kad tai yra realu. UEFA žiūri pasirodymo principu – jeigu tau gerai sekasi, jie nelabai skirsto teisėjų, reikia tik nuoširdžiai dirbti ir viskas yra padaroma. Manau, ir šis paskyrimas irgi yra todėl, kad jie nori supažindinti su ta atmosfera, nori parodyti, viskas daroma ne šiaip sau. Tikriausiai, jie turi savo viziją ir taip ruošia mus kitiems paskyrimams.

Ar pačiam trenerių pavardės turi kažkokios įtakos ruošiantis rungtynėms. Ar renkate infromaciją apie juos?

Šiaip, kai ruošiuosi rungtynėms nesikoncentruoju į trenerius, bet kelias rungtynes peržiūrėjau. Visada žiūriu pačias komandas ir kur mums gali reikėti pagalbos aikštės teisėjui. Treneriai visada turi savo pastebėjimų, turi savo poziciją, bet jeigu kokybiškai ir kvalifikuotai yra atliekamas darbas aikštėje, tai dažniausiai ir treneriai bei atsarginių žaidėjų suolelis būna ramus.

Ar esate kur nors sutikę Michaelą Oliverį, su kuriuo teks darbuotis?

UEFA turi programą, kurioje ruošia teisėjus. Aš joje dalyvavau ir kaip tik tais metais Michaelas dalyvavo. Tai buvo maždaug 2012-2013 metais, tuomet mes susitikome su juo pirmą kartą. Nei vienas iš mūsų tada dar neturėjo tarptautinės kategorijos. Taip pat su juo visai neseniai buvome susitike kursuose Frankfurte, tai teko truputėlį pabendrauti.

Rungtynėse bus išbandytos „semi automated offside technology“. Kas tai per daiktas?

Ši technologija šiek tiek palengvina asistentų darbą, bet pagrindiniai sprendimai yra priimami jų pačių. Ši technologija gal kažkiek pagreitina VAR teisėjų sprendimų priėmimą, nes ji po truputį automatizuojasi, kur tai yra galima. O asistentai ne tik nuošales sprendžia, padeda ir pagrindiniam teisėjui teisėjauti, valdyti visas rungtynes.

Ar pagalvoji, kad būdamas rezerviniu teisėju vieną akimirką gali tapti aikštės teisėju?

Smagu būtų žinoma žengti į aikštę, bet svarbu, kad Michaelas būtų sveikas ir pasiruošęs dirbti. Apie tokius dalykus dažniausiai negalvoji, bet esi pasiruošęs, nes tu ruošiesi rungtynėms, esi susikoncentravęs, todėl jeigu reiktų išeiti, tai ir išeitum. Man yra tekę būti paskirtam rezerviniu teisėju pačioje karjeros pradžioje A lygoje, kuomet aikštės teisėjas gavo traumą, tai teko eiti į asistento vietą. Tai buvo staigmena, bet įsivažiuoji, užplūsta adrenalinas ir važiuoji tuo ritmu.

Kas laimės UEFA supertaurės finalą?

Vienareikšmiškai laimės teisėjų komanda. Darbas, manau, bus atliktas kvalifikuotai, o kamuolys apvalus, pamatysim kaip jiem seksis.

 

info@sportas.lt

Naujienų portalo sportas.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.

DISKUTUOK IR LAIMĖK ONE PLUS TELEFONĄ
Naujausi
Geriausiai įvertinti
Komentuoti gali tik registruoti portalo vartotojai. Norėdami komentuoti prisijunkite.
Prisijungti
Skelbti
Rodyti daugiau komentarų