Neregiai renkasi kūną ir protą stiprinančią mankštą

2022.08.05 08:50
Stanislovo Bagdonavičiaus nuotr. | Organizatorių nuotr.

Stanislovo Bagdonavičiaus nuotr. | Organizatorių nuotr.

 Kaip žmogui, turinčiam regos sutrikimų, pakartoti pratimą, kurį ekrane – o gal ir sporto klube, grupinės mankštos metu – demonstruoja treneris?.. Matyt, neįmanoma! Todėl nenuostabu, kad neregiai ir silpnaregiai ieško jiems tinkančios literatūros apie sportą, mankštą ir sveikatą. Šią vasarą virtualios bibliotekos ELVIS (elvislab.lt) fondus papildė net 7 knygos apie sportą, skirtos visiems, negalintiems skaityti įprastai.

Biblioteka savo skaitytojus pakvietė... sportuoti!

Įgarsintų leidinių (tokie leidiniai puikiai tinka visiems, negalintiems skaityti įprasto spausdinto teksto), pristatančių vieną ar kitą sporto šaką, ilgą laiką nebuvo. Ir nebuvo dėl labai objektyvių priežasčių. „Padaryti, kad leidinys apie sportą būtų išties prieinamas regos negalią turinčiam skaitytojui, vien įgarsinimo dažnai nepakanka, – sako Lietuvos aklųjų bibliotekos (LAB) leidybinės veiklos vyriausiasis kuratorius Audrius Meška. – Leidiniai apie sportą paprastai iliustruojami nuotraukomis, schemomis, vaizduojančiomis tinkamus pratimų atlikimo būdus. Kad iliustracija taptų „matoma“ neregiui, ji turi būti detaliai ir tiksliai aprašyta – tai vadinama garsiniu vaizdavimu.“

Garsinis vaizdavimas – sudėtingas ir brangus procesas, kurio metu vizualinis turinys (pavyzdžiui, kino filmas, teatro spektaklis, paveikslas, nuotrauka, net sporto rungtynės ar, kaip šiuo atveju, taisyklingą pratimo atlikimą iliustruojantys vaizdai) perteikiamas tekstu, o tekstas – įgarsinamas.

Įgyvendinant Sporto rėmimo fondo finansuojamą projektą, neregiams pritaikytos septynios skirtingų sveikatingumo sistemų knygos: Peterio Kelderio „5 Tibeto pratimai“, Jono Girskio „Viskas apie stuburo gydymą: praktinis iliustruotas vadovas, kaip padėti sau“, „Mankštos anatomija. 501 pilateso pratimas“, Matthieu Ricardo „Meditacijos menas“, Sivanangos jogos centro išleista „Joga. Nauja knyga: išsamus jogos vadovas visiems“, Jin Moko „Kuksando“ ir Eglės Afanasjevos „Kalanetika: atradimams įkvepianti mankšta“.

Didžiulio susidomėjimo sulaukė pilateso treniruotė Panevėžyje

Žmones, turinčius regos negalią, praktiškai išbandyti pilateso pratimus pakvietė licencijuota Polestar Pilates (JAV) Mat trenerė Jurgita Valkiūnienė. Jau beveik 10 metų pilateso ir kalanetikos treniruotės yra neatsiejama jos gyvenimo dalis. Renginio metu pristatyta Audra Avizienis knyga „Mankštos anatomija. 501 pilateso pratimas“.

Į užsiėmimą Panevėžyje susirinko įvairaus amžiaus (nuo 29 m. iki 82 m.), įvairių patirčių žmonės. Vieni – buvę profesionalūs sportininkai, aktyviai gyvenantys iki šiol, kiti – niekada nesportavę, tiesiog susidomėję ir panorę išbandyti pilateso mankštą. Svarbiausias renginio tikslas – kad praktiškai išbandę pratimus bei „po ranka“ turėdami įgarsintą knygą, neregiai ir prastai matantys žmonės galėtų mankštintis tiesiog namuose.

Stanislovo Bagdonavičiaus nuotr. | Organizatorių nuotr.

Stanislovo Bagdonavičiaus nuotr. | Organizatorių nuotr.

Svarbiausia prielaida šiam tikslui pasiekti – trenerio gebėjimas perteikti pratimo atlikimo principą taip, kad pratimas būtų aiškūs ir suprantamas nematančiam žmogui ir kad pastarasis galėtų taisyklingai jį atlikti. Panašu, kad tikslą pasiekti pavyko! „Kiekvieną trenerė matė, prie kiekvieno priėjo, paaiškino kaip taisyklingai atlikti pratimus. Šis užsiėmimas mane įkvėpė treniruotis dažniau – virtualioje bibliotekoje ELVIS susirasiu knygą apie pilatesą“, – žadėjo 29 m. Ignas. Jam antrino ir Sigita (60 m.): „Trenerė pasižymi kantrybe ir sugebėjimu neregiams aiškiai nusakyti užduotis. Nuo pirmų jos žodžių buvo aišku, kad tai kalba savo srities specialistė. Puikiai praleidau laiką.“ O kai kurie renginio dalyviai net pakeitė savo kasdienę rutiną: „Patiko, nors kitą dieną raumenis skaudėjo. Nusipirkau kilimėlį ir atlieku pratimus namuose. Labai šauni trenerė, parodė, paaiškino, ką ir kaip daryti. Šis užsiėmimas mane paskatino kiekvieną dieną treniruotis savarankiškai.“ (Aušrinė, 52 m.). „Susipažinęs su pasiūlytais pratimais, ne vieną įtraukiau į savo mankštą“, – Aušrinei antrina ir Arvydas (56 m.).

„Man ši profesija – svajonių profesija. Kuo daugiau domiesi, tuo daugiau klausimų kyla, tuo gilesnių ir platesnių žinių norisi, tad savaime esi įtraukiamas į specifiškesnes žinias apie žmogaus anatomiją, biomechaniką, psichologiją ir pan. Tuo ši profesija, o tuo pačiu ir mano darbas, yra žavingi, – pasakojo trenerė Jurgita Valkiūnienė, nepabijojusi iššūkio perteikti pilateso mankštą nematančiai auditorijai. – Į užsiėmimą susirinko nuostabūs žmonės, nuoširdžiai norintys judėti, tad tokio pobūdžio knygų įgarsinimo projektas tikrai labai vykęs. Esu sužavėta dalyvavusių žmonių drąsa ir užsidegimu išbandyti judesį. Tikiuosi, jog jų ryžtas, šiluma ir veiklumas užkrečiami. Pilatesas – unikalus metodas, apimantis žmogaus visumą, metodas, kuriame žmogus priverstas būti čia ir dabar. Visiška kūno, proto ir dvasios koordinacija. Vadinasi, žmogus, praktikuodamas pilatesą, išmoksta kontroliuoti kūną, išmoksta galvoti apie tai, ką ir kaip daro, išmoksta judėdamas kvėpuoti. O praktikuojant šią mankštą reguliariai, įgyjamos arba pagerinamos visos fizinės kūno savybės bei proto gebėjimas visiškai valdyti kūną. Žmogus pradeda geriau jaustis, geriau suvokia savo kūną, o svarbiausia – moka savo kūną valdyti ir funkcionaliai naudoti kasdieniame gyvenime.“

Dėmesio verta ir paties Jozefo Pilateso istorija

Jozefas Pilatesas (Joseph H. Pilates) gimė XIX a. pabaigoje Vokietijoje. Nuo vaikystės buvęs silpnos sveikatos, patyręs patyčias, jaunystėje užsibrėžė tikslą – įveikti fizines negandas. Tėvų paskatintas studijavo žmogaus anatomiją, užsiėmė joga, gimnastika ir kovos menais. J. Pilatesas susižavėjo senovės Graikijos žmogaus kūno idealu. Pirmojo pasaulinio karo metais J. Pilatesas buvo įkalintas internuotųjų stovykloje. Čia jis sukūrė pirmąją pratimų dalį, kurie šiandien vadinami pilateso pratimais. Vėliau jis dirbo kineziterapeutu ir rūpinosi prie lovos prikaustytais ligoniais. Norėdamas jiems padėti, sukūrė savitą mankštos įrangą. Iki šių dienų pilateso pratimų įranga – lovas primenantys treniruokliai, turintys tamprias juostas ir skriemulius. Pilatesas tikėjo, kad norint būti sveikam, būtina mankšta, kuri puoselėja kūno ir proto pusiausvyrą. Pilateso mankšta greit išpopuliarėjo tarp šokėjų ir aktorių, kuriems patiko daug jėgų nereikalaujantys, kūną stiprinantys, pusiausvyrą ir koordinaciją gerinantys pratimai. Pamažu mažai kam žinoma mankštos sistema sulaukė pasaulinio pripažinimo. Nuo šiol ji prieinama ne tik Lietuvos visuomenei, kuri jau turėjo galimybę išsamiai susipažinti su J. Pilateso mokymu, bet ir neregių bei silpnaregių bendruomenei.

Septynios sporto programos neregiams pristatytos septyniuose renginiuose

Leidinių pristatymo renginiai ir bandomosios treniruotės vyko ne tik Panevėžyje. Kaune, Šiauliuose, Vilniuje ir Klaipėdoje gyvenantys regos negalią turintys žmonės turėjo galimybę susipažinti su minėtais leidiniais. Juos pristatė ir bandomąsias treniruotes vedė žinomi treneriai ir specialistai.

Vilniuje vykusį susitikimą „Meditacija: būties lengvumas“ vedęs meditacijos mokytojas Rytis Juozapavičius retoriškai klausė: „Meditacija užmerktomis akimis turi kitą privalumą – tau lengviau susikaupti. Užsimerkęs pabandžiau apibūdinti taisyklingą sėdėseną, kaip ją paaiškinti vien žodžiais, pasitelkus vien garsą?“ Su iššūkiais perteikti informaciją ir pratimus neregintiems dalyviams susidūrė ir kiti savo sričių ekspertai.

Stanislovo Bagdonavičiaus nuotr. | Organizatorių nuotr.

Stanislovo Bagdonavičiaus nuotr. | Organizatorių nuotr.

Kuksando meistrė Toma Kumžienė, mokiusi kuksando – tūkstantmetės korėjiečių tradicijos – paslapčių Klaipėdoje gyvenančius regėjimo negalią turinčius žmones, prisimena: „Esu turėjusi keletą pratybų su regėjimo negalią turinčiais žmonėmis. Pradėjau kaip visada – šneku ir rodau. Ir po kelių minučių suprantu, kad rodau visiškai be jokio reikalo. Kaip pasakyti, kad žmogui būtų aišku, kad jis sujungtų viską į bendrą visumą? Nors esu daug metų dirbusi ir žiniasklaidos, ir komunikacijos srity, pirmą kartą suvokiau, koks svarbus yra žodis.“

Užsiėmimą „Joga – kūno, proto ir dvasios jungtis“ vedė jogos mokytoja Durga Devi ir Sivananda jogos vedantos centro komanda, jau turinti patirties, kaip perteikti jogos asanas regėjimo negalią turintiems dalyviams. Susitikimo metu pristatyta ir prieinamu formatu išleista knyga „Joga. Nauja knyga. Išsamus jogos vadovams visiems“, praturtina garsiniu iliustracijų vaizdavimu. „Užsimerkiu, atsisėdu ir bandau įsivaizduoti, kaip galima be iliustracijų įeiti į tą pozą. Ties kiekvienu aprašymu reikia įsivaizduoti, kad žmogus turi išgirsti, kaip tą padaryti, – apie gausių knygos „Joga: nauja knyga. Išsamus jogos vadovas visiems“ iliustracijų garsinį vaizdavimą, taip siekiant jas „parodyti“ nematantiems skaitytojams, pasakoja jogos mokytoja Durga Devi. – Žmonės, kurie turi regėjimo negalią, arba kad ir klausos negalią, yra neblogoj pozicijoj dėl to, kad jų juslės yra ramios. Vadinasi, joga jiems labai tinka, nes tavo proto netempia niekur į išorę objektai, į kuriuos tu nori žiūrėti, kur tu daugiausiai tos energijos prarandi.“

Trenerė Jurgita Valkiūnienė, be jau minėtos pilateso mankštos, pristatė ir prieinamu formatu išleistą Eglės Afanasjevos knygą „Kalanetika: atradimams įkvepianti mankšta“. Kauniečiai turėjo galimybę susipažinti su penkiais Tibeto pratimais, padedami „Downtown Yoga“ studijos įkūrėjos Aistės Burnytės. Šiauliuose vyko ypač daug susidomėjimo sulaukęs renginys „Sveikas stuburas – sveikas žmogus“, kurį vedė daugeliui Lietuvos žmonių gerai žinomas Stuburo gydymo centro vadovas ir įkūrėjas, gydytojas Jonas Girskis.

Stanislovo Bagdonavičiaus nuotr. | Organizatorių nuotr.

Stanislovo Bagdonavičiaus nuotr. | Organizatorių nuotr.

Žmonės, negalintys skaityti įprasto spausdinto teksto dėl disleksijos (skaitymo sutrikimo), regos negalios ar fizinės sveikatos sutrikimų (negali sėdėti, laikyti knygos rankose ar perversti puslapių) visas projekto metu išleistas knygas gali parsisiųsti iš virtualios bibliotekos ELVIS (elvislab.lt). Nemokamoje virtualioje bibliotekoje ELVIS saugoma per 14 tūkst. leidinių – jei įprastai skaityti negalite, skambinkite ELVIS komandai tel. 8 667 80 541, nes garsinė knyga tokiu atveju – geriausia išeitis.

Lietuvos aklųjų biblioteka, atsižvelgdama į sparčią vartotojų auditorijos plėtrą, pradėjo pavadinimo keitimo procesą ir jau 2022 m. pabaigoje taps Lietuvos audiosensorine biblioteka.

Projektas „Sveikatingumo programų pritaikymas regos negalią turintiems vartotojams“ (SRF-KT-2021-1-0134), kurį įgyvendina Lietuvos aklųjų biblioteka, bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo, kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondas, lėšomis.

info@sportas.lt

Naujienų portalo sportas.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.

DISKUSIJA
Naujausi
Geriausiai įvertinti
Komentuoti gali tik registruoti portalo vartotojai. Norėdami komentuoti prisijunkite.
Prisijungti
Skelbti
Rodyti daugiau komentarų
EUROLYGA