Lietuvos rinktinės gerbėjai | Fotodiena/Karolis Kavolėlis

Lietuvos rinktinės gerbėjai | Fotodiena/Karolis Kavolėlis

Iki olimpinės krepšinio atrankos Venesueloje liko mažiau nei du mėnesiai, tačiau Karakaso krepšinio arena vis dar yra tragiškos būklės. Šalyje jaučiama suirutė, o sostinėje nėra net menkiausių ženklų, kad liepą vyks tarptautinis krepšinio turnyras.

Kokiomis nuotaikomis šiuo metu gyvena Venesuela, savo kailiu patyrė Lietuvos televizijos operatorius Stasys Petkus. Jis turėjo minčių į Karakasą sugrįžti per olimpinę atranką, tačiau dabar purtydamas galvą išrėžia: „Nevykčiau net jei papildomai už tai sumokėtų.“

Lietuvos filmų kūrėjas Venesueloje viešėjo balandį. Jis pažino čionykštį gyvenimą ir įsitikino, kokia pavojinga bei neprognozuojama yra ši tolima Pietų Amerikos šalis. S.Petkus domėjosi ir artėjančiu krepšinio turnyru, kuriame olimpinius kelialapius dalysis dvylika nacionalinių rinktinių.

Krepšinio gerbėjai artėjančios atrankos laukia su nekantrumu, lietuviai Venesueloje – su nerimu.

Turnyrui ruošiasi vangiai

S.Petkaus kelionės tikslas nebuvo krepšinis. Jis kūrė filmą apie mokslininkę, istorikę ir Venesuelos žurnalistę 83-ejų lietuvę Jūratę Statkutę De Rosales. Ši garbingo amžiaus moteris ir didžiausio šalies savaitraščio „Zeta“ vyriausioji redaktorė svečiui iš Lietuvos apie krepšinio atranką papasakojo kur kas daugiau, nei jis pats tikėjosi išgirsti.

„Karakase diskutuojama ne kaip įvyks, o ar įvyks olimpinė atranka. Krepšinis vietiniams nelabai rūpi, retas kuris apskritai žino, kad laukia tarptautinis turnyras. Kaip vyksta pasiruošimas, domisi sostinėje gyvenantys lietuviai. Ir kaip jis vyksta? Ogi nevyksta. Krepšinio arenos durys balandį dar buvo užkaltos, tačiau, naujausiomis žiniomis, pinigai pagaliau pervesti į federacijos sąskaitą ir sudarytas pasiruošimo darbų grafikas“, – „15min“ pasakojo S.Petkus.

Aukštikalne kildamas į „Poliedro“ krepšinio areną, lietuvis stebėjosi, koks prastas ir siauras kelias veda į ją. Vingiuotas kelias neapsaugotas atitvarais, nors čia pat milžiniškas skardis. Baltu kupolu dengti krepšinio rūmai dar nesutvarkyti, o miesto centre nėra jokių reklaminių iškabų, kviečiančių stebėti olimpinės atrankos varžybas.

„Jūratė vis kartodavo, kad Lietuvos krepšininkams bus labai sunku. Ne tik dėl prastų sąlygų, bet ir todėl, kad teks žaisti su Venesuelos komanda. Pasak jos, teisėjų papirkinėjimas, reketas ir grasinimai ten anaiptol nėra retas reiškinys. Tad ar apsaugos FIBA savo teisėjus nuo tokių grėsmių? Kitų, ten gyvenančių, lietuvių nuomone, teisėjams bus daromas spaudimas, o mūsų rinktinės vyrai turi nusiteikti pačiam blogiausiam teisėjavimui“, – kalbėjo S.Petkus.

Tokie buvo lietuvio įspūdžiai, nors oficialiai FIBA svetainei Venesuelos krepšinio federacijos prezidentas Carmelo Cortezas užtikrino, kad šalis bus puikiai pasirengusi artėjančiam turnyrui. „Federacija dirba viršvalandžius, kad turnyrui pasiruoštume kuo sklandžiau. Viešbučiai išrinkti ir tvarkomi, arena rekonstruojama. Tai bus svarbiausios sporto varžybos Venesuelos istorijoje, todėl jos mums reiškia labai daug“, – tikino C.Cortezas.

Aistruolius medžios nusikaltėliai

Krepšininkus ir juos palaikančius aistruolius pasitiks vienas pavojingiausių ir nesaugiausių pasaulio miestų. Krepšinio komandoms bus suteikta apsauga, tačiau aistruoliai savo saugumu tikriausiai turės rūpintis patys.

„Lietuviai važiuoja be baimės, nes nežino, kas jų laukia. Dienos metu turėtų būti saugu, bet naktį ilgapirščiai ir kiti pavojingi asmenys kaip tarakonai užplūsta miestą. Jokios technikos, didelių rankinių, pinigų negalima nešiotis net dieną. Baisu net pagalvoti, jeigu mūsiškiai atsainiai pažiūrės į gresiančius pavojus.

Žmonės Venesueloje dingsta nuolat, yra tokių kvartalų, kur važiuojant mašina geriau nesustoti net degant raudonam šviesoforo signalui. Man iki šiol keista, kaip FIBA suteikė teisę rengti turnyrą šaliai, kuri skendi korupcijos ir nusikalstamumo liūne“, – svarstė S.Petkus.

Įtampa, pasiekusi piką

Filmų kūrėjas Karakase susidarė nuomonę, kad olimpinė krepšinio atranka tik per stebuklą gali įvykti sklandžiai. Tam yra ir daugiau priežasčių nei saugumo problemos ar prastas pasiruošimas. Šiuo metu šalyje tvyro suirutė tiek politikoje, tiek ekonomikoje, jaučiama įtampa dėl prezidento Hugo Chavezo sveikatos bėdų bei artėjančių rinkimų.

Kol kas apie tai garsiai nekalbama, bet, pasak S.Petkaus, didelė tikimybė, kad olimpinė atranka apskritai neįvyks.

Tai priklausys nuo vėžiu sergančio šalies prezidento būklės. „Jeigu nutiks blogiausia ir jis mirs, Venesueloje tą pačią akimirką bus įvesta karinė padėtis. Apie jokį olimpinį turnyrą negalės būti nė kalbos. Kas nutiks, jei H.Chavezas iškeliaus anapilin per turnyrą? Venesueloje kils sąmyšis, neįsivaizduoju, ar aistruoliams pavyktų palikti šalį. Prezidento sveikata labai prasta, bet veikiausiai FIBA nerizikuos ir turnyrą perkels į kitą vietą, jei žinos, kad H.Chavezo būklė dar labiau pablogėjo“, – mintimis dalijosi Lietuvos televizijos darbuotojas.

Pasak jo, politinė įtampa šalyje šiuo metu pasiekusi piką – jo viešnagės metu buvo nušauti du aukšti pareigūnai, pretendavę į šalies prezidento postą. „Šalyje bręsta labai rimti įvykiai, dabartinė padėtis gali pasikeisti bet kurią dieną. Rinkimai vyks tik kitais metais, bet rinkimų kova vyksta labai aktyviai“, – tikino S.Petkus.

Venesuelos veidas

S.Petkus Venesueloje apsistojo Karakaso privačių namų kvartale. Filmų kūrėją džiugino saulė, jūra, palmės ir kalnai, trumpa viešnagė suteikė vertingos patirties ir neišdildomų įspūdžių, tačiau miestas ne kartą nemaloniai stebino. „Aplink šimtai lakstančių šunų, gatvės skendi šiukšlėse, ištisi kvartalai sąvartynų ir griūvančių lūšnų. Kiek kitokį vaizdą pamatysi turtingesniame rajone. Gatvės užtvertos specialiomis užtvaromis, saugomos specialių apsaugos tarnybų. Nėra nė vieno namo be tvoros ir nė vieno lango be grotų. Namai aptverti 4–6 metrų tvoromis, kai kur net 10–12 metrų betoninėmis tvoromis, su geležiniais vartais, virš tvorų ištempta spygliuota viela. Taip gyvena pasiturintys miestiečiai“, – pasakojo lietuvis. 

Prastos sąlygos nenustebins

Paulius Motiejūnas, LKF vykdomasis direktorius

„Vietos lietuviai mus informuoja, kokia padėtis yra Karakase. Žinome, kad iki šiol ten niekas nevyko. Bandome skambinti pavojaus varpais, bet FIBA nuramina ir garantuoja, kad viskas bus gerai.

Mes esame susitaikę su mintimi, kad sąlygos bus tragiškos. Bet jos bus vienodos visiems. Dar anksčiau buvo pasakyta, kad ventiliacijos arenoje nebus, kėdžių niekas nekeis, parketo netvarkys ir kapitalinio remonto nedarys. Organizatoriai įsipareigojo tik išvalyti salę, sumontuoti svarbiausią techniką ir įrengti dar kelias rūbines.

Neatmetame galimybės, kad atranka Karakase gali neįvykti. Yra tokių pavyzdžių buvę. Neoficialiai buvo kalbėta, kad Karakasui buvo duota organizuoti kelis turnyrus, bet jie jų neįvykdė ir paskutinėmis minutėmis varžybos buvo perkeltos į kitą vietą. Jeigu taip įvyks, panikos nekelsime, bet teks keisti planus, kaip ir visoms kitoms komandoms. Visiems būtų įtampa ir stresas, bet kam atitektų galimybė rengti atranką, spręstų FIBA. Neaišku, ar duotų mums. Vėlgi tai būtų visiškas minusas federacijai, todėl finansinius įsipareigojimus turėtų prisiimti pati FIBA.“ 

Sirgalių pavojai negąsdina

Į Karakasą palaikyti Lietuvos krepšinio rinktinės iš viso vyks 82 lietuviai. Tomo Balaišio-Sėklos vadovaujama palaikymo komanda Venesuelos sostinėje leisis birželio 30 d. ir ten praleis devynias dienas.

„Visi gyvensime viename viešbutyje, keli kilometrai nuo arenos. Kelsimės anksti ryte, kad nepatektumėme į automobilių spūstis. Tiesa, nusisamdėme autobusus, kurie nuveš ir parveš iš varžybų“, – dėstė T.Balaišis-Sėkla.

Dar iki olimpinio turnyro pradžios aistruoliai ketina aplankyti gražiausias Karakaso apylinkių vietas. Pavojai keliautojų iš Lietuvos negąsdina, todėl jie pasiryžę ne tik stebėti krepšinį, bet ir pakeliauti. „Turėsime, rodos, keturias laisvas dienas, todėl norėtųsi pamatyti nacionalinius parkus, pailsėti prie jūros. Į Karakaso centrą nelysime, tačiau aplink sostinę tikrai yra ką pamatyti“, – tikino T.Balaišis-Sėkla.

DISKUSIJA
Visi
Registruoti
Anoniminiai
Skelbti
Rodyti daugiau komentarų