14 krepšininkų, kuriuos NBA diskvalifikavo iki „gyvos galvos“ VIDEO (1)

2021.12.24 15:00
Krepšininkai, kuriuos NBA diskvalifikavo iki „gyvos galvos“ | „Scanpix“ ir instagram.com nuotr.

Krepšininkai, kuriuos NBA diskvalifikavo iki „gyvos galvos“ | „Scanpix“ ir instagram.com nuotr.

 Per 76-us metus skaičiuojančią NBA istoriją tik 14 krepšininkų sulaukė diskvalifikacijų iki „gyvos galvos“. Sportas.lt siūlo prisiminti juos visus.

Sutartų rungtynių skandalas

1951 m. NBA paskelbė neribotam laikui diskvalifikuojanti net 8 krepšininkus – Ralphą Beardą, Alexą Grozą, Normą Magerį, Alviną Rothą, Gene‘ą Melchiorre‘ą, Billą Spivey, Edą Warnerį ir Shermaną White‘ą. Šis aštuonetas NCAA rungtynėse įsivėlė į sutartų rungtynių skandalą.

Tais laikais mafija ieškojo būdų, kaip nelegaliai pasipelnyti iš lažybų ir pasiūlė prie to prisidėti kai kuriems studentų lygos krepšininkams. Mafija krepšininkams pasiūlydavo po 1000 JAV dolerių, jei šie sutiks sukčiauti per rungtynes. Būdavo sutariama, kad tam tikra komanda rungtynėse neviršys tam tikro taškų skaičiaus. Taip mafijos nariai laimėdavo lažybas, o krepšininkai gaudavo tais laikais labai solidžius pinigus.

Visa ši schema buvo išaiškinta tik po ketverių metų, kai už kuklią algą (75 centai per valandą) parduotuvėje dirbęs aukštaūgis Juniusas Kelloggas atsisakė paimti 1000 JAV dolerių kyšį, o apie bandymą jį papirkti pranešė treneriui. Vėliau jie kreipėsi į prokurorą, o tam, kad būtų gauta daugiau įrodymų, J.Kelloggas, turėdamas slapto pasiklausymo įrangą, bare dar kartą susitiko su mafijos atstovais. Tada skandalas iškilo į viešumą. Išaiškėjo, kad 1947-1950 m. 32 žaidėjai sukčiavo 86-iose rungtynėse, o NBA nusprendė 8 skandale dalyvavusiems krepšininkams visiems laikams uždrausti žaisti lygoje.

Beje, kol skandalas iškilo į viešumą, 3 iš 8 vėliau diskvalifikuotų žaidėjų – R.Beardas, A.Groza ir N.Mageris – spėjo debiutuoti NBA. A.Groza buvo tapęs tikra Indianapolio „Olympians“ žvaigžde. Jis per rungtynes rinko po 22,5 taško, atkovodavo po 10,7 kamuolio ir 1951 m. buvo išrinktas į NBA „Visų žvaigždžių“ rungtynes, be to, tiek 1950 m., tiek 1951 m. jis pateko į pirmąjį geriausių sezono žaidėjų penketą.

Solidžiai „Olympians“ klube žaidė ir R.Beardas, rinkęs po 15,9 tšk. Jis taip pat 1951 m. pateko į NBA „Visų žvaigždžių“ rungtynes ir buvo išrinktas į pirmąjį geriausių sezono žaidėjų penketą. Beje, kiek anksčiau – 1948 m. – tiek A.Groza, tiek R.Beardas su JAV rinktine tapo olimpiniais čempionais.

Jackas Molinas ir Rogeris Brownas

Dar studijų laikais į nelegalias lažybas įsivėlęs J.Molinas iš NBA buvo išmestas 1954 m. Vieninteliame sezone Fort Veino „Pistons“ klube jis žaidė solidžiai (11,6 tšk. ir 7,1 atk. kam.) bei buvo išrinktas į „Visų žvaigždžių“ rungtynes, tačiau jose pasirodyti taip ir nespėjo, nes sulaukė NBA sankcijų.

J.Molinas iš savo klaidų nepasimokė, susidėjo su nusikaltėliais ir 1957-1960 m. tapo viena iš centrinių sutartų NCAA rungtynių schemos figūrų. J.Molino schemose sudalyvavo 50 žaidėjų iš 27 universitetų. Su J.Molinu sietas Rogeris Brownas taip pat sulaukė sankcijų iš NBA. 1966 m. jis buvo diskvalifikuotas iki gyvos galvos. Įdomu tai, kad R.Brownui nebuvo pareikšti kaltinimai sukčiavimu, o diskvalifikuotas jis buvo tik dėl to, kad turėjo ryšių su J.Molinu.

R.Brownas visą karjerą praleido ABA pirmenybėse, kur tapo tikra žvaigžde, o Indianos „Pacers“ į palubes pakėlė jo marškinėlius. 2013 m. R.Brownas pateko į krepšinio „Šlovės muziejų“, o Reggie Milleris jį pavadino geriausiu krepšininku, taip ir nežaidusiu NBA. Tuo tarpu J.Molinas trumpai žaidė EPBL, o 1975 m. buvo nušautas. Tada buvo neatmesta tikimybė, kad nusikaltimą įvykdė vienas iš gaujos narių.

Johnas Drew

Atlantos „Hawks“ gretose žibėjęs J.Drew geriausiais karjeros metais per rungtynes rinko daugiau nei po 24 tšk. ir atkovodavo daugiau nei po 9 kamuolius. Lengvojo krašto puolėjas 1976 m. ir 1980 m. buvo išrinktas į NBA „Visų žvaigždžių“ rungtynes, tačiau vėliau įniko į narkotikus.

1982-1983 m. sezone J.Drew praleido 38 Jutos „Jazz“ rungtynes, nes 8 savaitės gydėsi priklausomybių klinikoje. Atrodė, kad J.Drew savo „demonus“ jau nugalėjo, gavo prizą už geriausią sugrįžimą, bet netrukus priklausomybė grįžo ir „Jazz“ nusprendė atleisti krepšininką.

Vėliau J.Drew problemos tik gilėjo. Jis buvo areštuotas dėl fiktyvių čekių išrašinėjimo, vėliau įkliuvo policijai, kai pardavė kokaino užsislaptinusiam pareigūnui, o netrukus buvo areštuotas ir dar kartą dėl kokaino laikymo ir įsigijimo. J.Drew dar bandė atgaivinti karjerą, bet NBA komisaras Davidas Sternas nusprendė jį diskvalifikuoti visiems laikams.

Chrisas Washburnas

1986 m. „Warriors“ klubas Ch.Washburną pasirinko trečiuoju šaukimu. Oklende jis pažaidė tik metus, o tada dar sezoną praleido Atlantos „Hawks“ ir NBA daugiau nerungtyniavo. 211 cm ūgio „centrui“ karjerą sugriovė narkotikai. 3,1 pelnyto taško karjeros vidurkį turintis Ch.Washburnas galbūt dar būtų bandęs laimę NBA, tačiau lyga jį suspendavo visam gyvenimui 1989 m. už narkotikų vartojimą. Jis net triskart buvo pagautas su teigiamu mėginiu.

Roy Tarpley

R.Tarpley 1986 m. naujokų biržoje 7-uoju šaukimu pakvietė Dalaso „Mavericks“. Iš pradžių atrodė, kad tai bus puikus pasirinkimas. 1988 m. 211 cm aukštaūgis tapo geriausiu atsarginiu NBA krepšininku, tačiau po metų įkliuvo pareigūnams, kai apsvaigęs vairavo automobilį. R.Tarpley priešinosi policininkams, o NBA jį dėl tokio elgesio suspendavo.

R.Tarpley po suspendavimo grįžo į aikštę ir nuostabiai pradėjo 1990-1991 m. sezoną (5 rungtynės, 20,4 tšk., 11 atk. kam.), kai vėl buvo pagautas apsvaigęs už vairo. Praėjus keliems mėnesiams R.Tarpley įkliuvo ir trečią kartą bei buvo ilgam suspenduotas.

Po poros metų Graikijoje R.Tarpley 1994-1995 m. sezone grįžo į „Mavericks“. Amerikietis vis dar buvo gero lygio centras, tačiau netrukus „paslydo“ – sportininkas buvo pagautas vartojantis alkoholį ir nesilaikantis teismo nurodymo kovoti su savo priklausomybėmis. NBA tuomet nusprendė, kad su R.Tarpley „nebežais“ ir diskvalifikavo jį iki gyvos galvos. Krepšininkas tada grįžo į Europą, o karjerą baigė 2006 m. CBA pirmenybėse JAV. R.Tarpley mirė 2015 m., sulaukęs 50-ies. Įtariama, kad R.Tarpley mirė dėl kepenų problemų, kurias sukėlė alkoholizmas.

Richardas Dumas

R.Dumas dar prieš debiutinį sezoną NBA buvo suspenduotas dėl draudžiamų medžiagų vartojimo. 1992 m. jis galiausiai apsivilko Fynikso „Suns“ marškinėlius ir demonstravo gerą žaidimą (15,8 tšk., 4,6 atk. kam. vidurkiai), tačiau 1993 m. vėl įkliuvo dėl draudžiamų medžiagų vartojimo, atsisakė dalyvauti reabilitacijos programoje ir vėl buvo suspenduotas. Po maždaug dvejų metų R.Dumui leista grįžti į NBA su sąlyga, kad jis nebevartos svaiginančių medžiagų. Lengvojo krašto puolėjas lygoje išsilaikė tik maždaug metus – netrukus jis įkliuvo dėl alkoholio vartojimo ir galutinai buvo pašalintas iš lygos visiems laikams.

R.Dumas vėliau nemažą karjeros dalį praleido Europoje ir kuklesniuose JAV klubuose. 2013 m. R.Dumas darbo vietoje apsivogė, išsinešdamas cigaretes, alkoholio butelius, maistą, batus ir keletą DVD filmų. Už 800 JAV dolerių vagystę jam buvo skirta 3 metų probacija.

info@sportas.lt

Naujienų portalo sportas.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.

DISKUSIJA
Naujausi
Geriausiai įvertinti
Komentuoti gali tik registruoti portalo vartotojai. Norėdami komentuoti prisijunkite.
Prisijungti
Skelbti
Rodyti daugiau komentarų