Vengrijos rinktinė | Scanpix nuotr.

Vengrijos rinktinė | Scanpix nuotr.

  „Sportas.lt“ ir „Betsafe“ pristato Europos futbolo čempionatui skirtą laidą, kurioje TV3 Sport komentatorius Romanas Buršteinas ir sporto žurnalistas Evaldas Gelumbauskas aptars su Euro 2020 susijusias naujienas, o jiems kiekvieną kartą talkins vis kitas laidos svečias, kuriuo antruoju buvo geriausias visų laikų Lietuvos futbolo teisėjas Gediminas Mažeika.

E.Gelumbauskas papasakojo apie tai, kaip jis ir jo šeima sureagavo į per Danijos ir Suomijos rinktinių rungtynes įvykusią Christiano Erikseno nelaimę.

„Žiūrėjau tas rungtynes su vaikais, o tas pirmojo kėlinio pabaigos įvykis, kai matai, kad Ch.Eriksenas bėga priimti kamuolį ir kniūbsčias griūna ant vejos bei nebejuda. Tas minutes ilgai galvojau, kaip paaiškinti vaikams, kas čia vyksta, nes ir patys nesupratome. Vaikai žaidžia patys futbolą ir buvo tokia mintis, kad žaidžiant futbolą galima ir numirti. Mano didžiausias džiaugsmas, kad Ch.Eriksenas yra gyvas, o ar sveikas – nesu įsitikinęs. Gerai, kad tai netapo tokia tragedija, kokia galėjo būti“, – sakė E.Gelumbauskas.

„Mano pirmos mintys: kokia didelė futbolo bendruomenė. Tiek žinučių, tokia staigi reakcija... Tada supranti, kad futbolas nėra tik kamuolio spardymas, o tai didelė bendruomenė ir sportas yra antroje eilėje. Žymiai svarbiau yra žaidžiančių žmonių gerbūvis ir futbolas yra viena iš to reikšmių. Tai nėra tik žaidimas. Sakoma, kad futbolas nėra vien tik žaidimas ir mes turime būtent tokius įvykius. Tie geriausi linkėjimai emociškai sukrečia“, – savo mintimis dalinosi G.Mažeika.

„Tokio lygio čempionate tu turi praeiti medicininį patikrinimą ir jis turi būti tobulas. Kaip gali nutikti toks įvykis, kur buvo padaryta klaida? Galbūt nežinau aš visų subtilybių, gal to nebuvo galima numatyti, bet tai aukščiausio lygio spektaklis. Būtų įdomu išsiaiškinti, ar to galima išvengti“, – pridėjo E.Gelumbauskas.

„Paliko neįtikėtiną įspūdį, kaip danų gydytojai per sekundę atsidūrė aikštelėje, tarsi sprinteriai. Vėlgi, nepamatuosi, kiek tai prisidėjo prie gelbėjimo operacijos... Komanda apsupo žaidėją, kapitonas kalbėjosi su jo drauge, tai paliko įspūdį“, – apie tai, kaip pats matė Ch.Erikseno nelaimę kalbėjo R.Buršteinas.

Apie B grupėje Belgijos iškovotą triuškinančią pergalę 3 – 0 prieš Rusijos ekipą E.Gelumbauskas sakė trumpai: „Blogiau jau tikriausiai nebus“.

„Neįsivaizduoju ar galima dar taip blogai sužaisti gynyboje, kaip rusai sužaidė prieš belgus. Jeigu jie taip gali sužaisti blogai ir su Suomija, tai tada nėra ką veikti tame Europos čempionate“, – pridėjo E.Gelumbauskas.

„Manau, kad jie pervertino savo galimybes. Pagal žaidėjų parinkimą ir visą taktiką, Belgijos rinktinė yra žymiai stipresnė. Rusai panaudojo tokią atvirą taktiką ir buvo labai greitai nubausti. Tada lyg bandė keisti taktiką, bet pasidarė per vėlu. Taip pat prisidėjo ir individualios klaidos. Kai jie žais su Suomija ir Danija, jų futbolas turės remtis puolimu, o ten nėra labai kuriančių žaidėjų“, – apie rusus kalbėjo G.Mažeika.

Kalbėdamas apie E grupę, R.Buršteinas pažymėjo, kad ji labiausiai pasižymėjo netikėtais rezultatais.

„15 proc. kamuolio valdymo kontrolę švedams leido išnešti sveiką kailį prieš ispanus. Nežinau, ar esu matęs panašų kamuolio kontrolės santykį“, – sakė R.Buršteinas.

„Kada ispanai žaidžia ir tos rungtynės prasideda 22 valandą – man tai yra toks mačas prieš miegą. Kažkada vienas draugas sakė, kad jam patinka žiūrėti dviračių lenktynes, nes pradedi žiūrėti, numiegi, atsikeli, jie vis dar važiuoja. Tai panašiai yra ir su Ispanijos rinktine. Jie puolime, visi žaidėjai ten. Ispanai valdo, valdo, valdo, bet nieko nėra. Tai tęsiasi tol, kol jie neįmuša įvarčio. Kai tai padaro, jie atsipalaiduoja. Jiems labai reikalingas ankstyvas įvartis, bet kai jie to nepadaro, tada labai tikėtinas 0 – 0“, – pridėjo G.Mažeika.

Kalbėdamas apie Slovakijos ir Lenkijos rungtynes, G.Buršteinas pažymėjo, kad nėra didžiausia sensacija, tačiau galima teigti, jog tai – maža staigmenėlė.

„Gauti 3 taškus Europos čempionate, Slovakijai tai yra nacionalinė šventė“, – sakė G.Buršteinas.

„Lenkai taip puikiai pradėjo antrą kėlinį, bet ta antra geltona... Visiškai lygioje vietoje ir nereikalinga. Antro kėlinio pabaigoje lenkai vis tiek galėjo įmušti, bet trūko tik to, kad vietoje tų, kurie smūgiavo į vartus, būtų smūgiavęs Robertas Lewandowski. Jis bent vieną būtų įsukęs, tačiau kai tu neturi kamuolio lemiamomis akimirkomis – suk, nesukęs“, – pridėjo E.Gelumbauskas.

Didžiulio susidomėjimo sulaukia F grupė, kurioje kovoje Vengrija, Portugalija, Prancūzija ir Vokietija. Pirmose šios grupės rungtynėse susikovė tūkstančių gerbėjų palaikoma ir pilną stadioną surinkusi Vengrija bei Europos čempionų titulą ginanti Portugalija, kuri pergalę užsitikrino tik pačioje rungtynių pabaigoje, per 8 minutes pelniusi 3 įvarčius.

„Vengrų man nelabai gaila. Jeigu būčiau Vengrijos rinktinės gerbėjas nuo vaikystės, man būtų liūdna, bet tai nėra tas žaidimas, kurį norėtum matyti Europos čempionate. Puikiai suprantu, kad kitaip prieš portugalus jie negali žaisti bei neturi nei išteklių, nei galimybių. Ar jums gaila vengrų?“, – klausė R.Buršteinas.

„Man negaila vengrų, bet šiose rungtynėse reikėtų paminėti istorinį momentą, kad sugrįžo žiūrovai. Šimtu procentų užpildytas stadionas ir tai yra kažkas nerealaus. Skaičiau keletą komentarų žmonių, kurie buvo stadione, tai sakė, kad mes patekome į kažkokį marsą, į kitą planetą. Vengrams bus sunku, niekas iš jų kažko nesitikėjo, padarė ką galėjo, bet prakiuro pačioje pabaigoje. Ką darysi, yra kaip yra“, – sakė G.Mažeika.

„Pasidžiaukime už Cristiano Ronaldo, vieni jį mėgsta ir Dievina, kiti žiūri kreivai, bet pasidžiaukime, jis muša įvarčius, gerina rekordus. Gerai, 11 metrų baudinį galėjo bet kas įmušti, įmušė jis, bet jis vis tiek tai padarė. Man patiko Fernando Sanchezo įėjimas, kai dar buvo 0 – 0. Jis įėjo lyg alkanas žvėris, būtent pirmas įvartis prasidėjo nuo jo. Nors sako, kad tas jaunuolis nepateisina vilčių, bet panašu, kad jis turi kažką savyje. Portugalai išstenėjo pergalę prieš vengrus, bet prieš vokiečius gali būti sunku“, – pridėjo E.Gelumbauskas.

„Portugalų puolimo potencialas yra gąsdinantis, kokie ten žaidėjai priekyje... Nešnekant ir apie tai, kad turi Fernandesą, kuris gali bet kada perdavimą atlikti“, – konstatavo G.Mažeika.

Kalbant apie Prancūzijos ir Vokietijos mačą, R.Buršteinas sakė, kad tai buvo labai aukšto lygio rungtynės, nors galbūt akiai ir ne tokios patrauklios.

Su Prancūzijos rinktinės marškinėliais į studiją atėjęs G.Mažeika atskleidė, kad prancūzų sudėtis yra neįtikėtina.

„Mano mylimiausia futbolo komanda yra „Chelsea“, o tai, kad Prancūzijos rinktinės viduryje žaidžia Kante ir Pogba, sunkiai sugalvosi kažką geriau. Vienas sugeba viską sugriauti, ką kiti sukuria, o kitas gali išrašyti tokį perdavimą, kai reikia sukinėti ekraną, nes nematai, kur tas perdavimas lekia. Puolime grįžo Benzema, nors jie turi Olivierį Giroudą. Dabar turi dar Benzema, jie gali keistis ir tai yra kažkas gąsdinančio. Nekalbant jau apie Mbappe greitį...“, – kalbėjo G.Mažeika.

Vokiečiai pralaimėjo tik po to, kai įvartį į savus vartus 20-ą minutę įsimušė Matsas Hummelsas.

„Nesakyčiau, kad čia kažkokia labai klaida. Tokioje situacijoje sudėtinga kažką kitokio padaryti“, – apie tą epizodą kalbėjo G.Mažeika.

„Labai nepatogus aukštis, turi kelti koją, negali taisytis kojų, nes neturi laiko“, – pridėjo G.Buršteinas.

Prie laidos vedėjų prisijungė ir „12 jardų“ video blogų kūrėjas, praeityje buvęs FIFA kategorijos teisėjas ir inspektorius, Paulius Malžinskas, kuris papasakojo apie teisėjų darbą per pirmąsias 12 rungtynių bei išskyrė tris situacijas.

„Pirmoji, rankos situacija, įvyko atidarymo rungtynėse tarp Italijos ir Turkijos. Tai buvo labai diskutuotinas momentas, o turint omenyje visas Europos tendencijas, tame epizode lyg turėjo būti fiksuojama ranka, bet reikia turėti omenyje, kad nuo liepos 1 d. galioja nauja taisyklių redakciją, o kadangi turnyras vyks ir liepą, tai jie jau dabar ją taiko. Naujose taisyklėse atsiranda laisvesnė rankos traktavimo sąvoka, priklauso, ką žaidėjas norėjo padaryti ir kokia buvo rankos padėtis. Manau, kad teisėjo sprendimas, pagal naujų taisyklių interpretacijas, yra suprantamas.

Antra situacija, dėl kurios daug diskutavome, baudinys į Suomijos vartus. Mano supratimu, kontaktas buvo. Visgi apie tą baudinį nereikėtų daug diskutuoti, patys suomiai nesidžiaugė ta pergale, žinant visą tą Erikseno situaciją. Patys suomiai turbūt nenorėjo laimėti tokių rungtynių ir turbūt sąžininga būtų, kad jos pasibaigtų bent jau lygiosiomis.

Daugiausiai diskusijų kelia vienintelė raudona kortelė parodyta per pirmąsias 12 rungtynių. Rumunijos teisėjas Lenkijos rinktinės žaidėjui parodė antrą geltoną kortelę, kartu ir raudoną. Žinant situacija, sprendimas iš techninės pusės yra teisingas. UEFA ir FIFA ne kartą sakė, kad užlipimas ant žaidėjo kojos turėtų būti vertinamas geltona kortele. Tokios instrukcijos buvo duotos ne kartą ir buvo pateikiami video pavyzdžiai. Sprendimas buvo pagal taisykles, bet visada yra gyvenimas ir kontekstas. Jeigu UEFA turi tendenciją mažinti kortelių skaičių, fiksuoti tik labai aiškius sprendimus, tai tas sprendimas kelia dvejonių, ar tikrai to reikėjo ir ar nereikėjo teisėjui tos situacijos suvaldyti. Tokių situacijų daug buvo, matėme ir grubesnių pražangų, matėme ir makedonų sprintų link teisėjų su klausimais.. Manau, kad UEFA tikrai palaikys šį teisėjo sprendimą, jis buvo pagal taisykles, bet ar iš tikrųjų tas sprendimas 100 procentų remiamas – galėsime įsitikinti vėliau. Visi teisėjai čempionate turės po 2 rungtynes ir pažiūrėsime, kokios rungtynės bus skiriamos tam Rumunijos teisėjui. Tai bus neoficiali žinutė. Ar tai bus kažką lemiančios rungtynės, ar atkrintamosios, ar kažkokio žemesnio rango rungtynės. Vienas dalykas, kai žaidžia Vokietija su Prancūzija, o kitas dalykas – Vokietija su Makedonija ar kito lygio komanda.

Iš negatyvios pusės vertinant teisėjų sprendimus, norėčiau pažymėti VAR sprendimus vertinant nuošalę. Nesuprantu, kai yra aiškios situacijos ir laukiama iki galo, nors pradžioje buvo tendencijos iš karto kelti vėliavėlę. Velso ir Šveicarijos susitikime buvo akivaizdi nuošalė, kurią buvo galima įvertinti per 10-15 sekundžių, pakartojime aiškiai matome 2 metrų nuošalę ir pasiektą įvartį, tačiau VAR situacijos įvertinimas užtruko 1 min. 20 sek. Tokių nuošalių įvertinimų norėtųsi greitesnių VAR sprendimų“, – pasakojo P.Malžinskas.

Daugiau R.Buršteino, G.Mažeikos, E.Gelumbausko ir P.Malžinsko minčių apie praėjusias ir būsimas rungtynes galite išgirsti žemiau esančioje laidoje.

Laidos temos:

1:30 – G.Mažeikos žodis

2:45 – Ch.Erikseno drama

6:40 – A grupė: Italija – Šveicarija, Velsas – Turkija

10:10 – B grupė: Belgija – Rusija, Suomija – Danija

14:18 – C grupė: Austrija – Šiaurės Makedonija, Nyderlandai – Ukraina

17:47 – D grupė: Škotija – Čekija, Anglija – Kroatija

20:30 – E grupė: Ispanija – Švedija, Slovakija – Lenkija

24:57 – F grupė: Vengrija – Portugalija, Prancūzija – Vokietija

32:38 – P.Malžinsko komentaras apie teisėjavimą

42:40 – Penki įdomiausi sekančio turo susitikimai

43:50 – „Betsafe“ lyga ir būsimų rungtynių spėjimai

info@sportas.lt

Naujienų portalo sportas.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.

DISKUSIJA
Visi
Registruoti
Anoniminiai
Skelbti
Rodyti daugiau komentarų