„CBet“
Ilgoji pertrauka
40
:
47
Atsinaujins po sek
„Žalgiris“

B.Yilmazas: amžius tik skaičius – nesustabdoma Turkijos įvarčių mašina, pažeminusi Neymarą ir Ko. įkvepiančios futbolininkų istorijos (3)

2021.06.08 14:53
Aurimas Adomaitis
Sportas.lt žurnalistas
Burakas Yilmazas | Organizatorių nuotr.

Burakas Yilmazas | Organizatorių nuotr.

Artėjant „Euro 2020“ futbolo čempionatui, „Sportas.lt“ kviečia susipažinti su turnyre dalyvausiančiais žaidėjais, kurių istorijos įkvepia ne vieną futbolo aistruolį pasaulyje. Viena jų – Turkijos rinktinės kapitono ir puolėjo Burako Yilmazo istorija, kuri netikėtai ryškiai nušvito būtent šį sezoną, jam būnant jau 35-erių.

Bet pradėkime nuo pradžių. 1985 metų liepos 15 dieną Burakas gimė Antalijoje. Jo tėtis Fikretas Yilmazas buvo vartininkas, tad futbolas berniuko gyvenime buvo minimas nuo mažų dienų. Nenuostabu, kad jis ir pradėjo propaguoti šią sporto šaką ir jam tai sekėsi gerai. „Antalyaspor“ akademijoje jis nuo mažų dienų išsiskyrė savo įvarčių uosle ir buvo žvaigždė. B.Yilmazas buvo kviečiamas ir į visas Turkijos jaunimo rinktinių amžiaus grupes, tad apie jauną Turkijos talentą kalbų būdavo vis daugiau.

Burakas Yilmazas su tėčiu, vaikystėje ir paauglystėje | Organizatorių nuotr.

Burakas Yilmazas su tėčiu, vaikystėje ir paauglystėje | Organizatorių nuotr.

Būdamas vos 20-ies, B.Yilmazas padėjo „Antalyaspor“ klubui iškopti į Turkijos aukščiausią lygą, įmušdamas 9 įvarčius per 24 rungtynes. Toks žaidimas jam užtarnavo ne tik pirmuosius kvietimus į Turkijos rinktinę, bet ir perėjimą į Stambulo „Bešiktaš“.

Tačiau viename iš didžiųjų Turkijos klubų Burakui įsitvirtinti nepavyko. Per pirmąjį savo sezoną įmušęs vos penkis įvarčius, o per antrojo sezono pusmetį pasižymėjęs tik kartą, B.Yilmazas buvo parduotas žemesnio kalibro komandai „Manisaspor“.

Burakas Yilmazas | Organizatorių nuotr.

Burakas Yilmazas | Organizatorių nuotr.

Atrodo, kad mažesni lūkesčiai puolėjui vėl leido atsiskleisti ir jis per likusį sezono pusmetį sužaidė 16 rungtynių ir pelnė net 9 įvarčius.

Toks driokstelėjimas jau atkreipė kito Turkijos Super klubo dėmesį – Stambulo „Fenerbache“. Šįkart šis šalies futbolo flagmanas suteikė šansą tvirtai sudėtam puolėjui, bet scenarijus susiklostė dar prasčiau nei „Bešiktaš“ klube. Puolėjas šanso žaisti beveik negavo ir per šešias rungtynes nesugebėjo pasižymėti.

Burakas Yilmazas | Organizatorių nuotr.

Burakas Yilmazas | Organizatorių nuotr.

Tad „Fenerbache“ ilgai nelaukė ir jau kitą sezoną paskolino jį „Eskišehirspor“ klubui. Nors šioje komandoje lūkesčiui puolėjui nebuvo tokie dideli, bet nesėkmingas periodas „Fenerbahce“ klube vilkosi toliau ir Burakas per 14 rungtynių pelnė tik 1 įvartį.

Visgi, dar tą patį sezoną B.Yilmazas paliko „Eskišehirspor“ gretas, kadangi jis buvo įtrauktas į mainus su „Trabzonspor“ klubu, kuris nestokojo ambicijų kovoti dėl aukščiausių vietų.

Per likusią sezono dalį „Trabzonspor“ klube puolėjas sužaidė 11 rungtynių ir pelnė 3 įvarčius, taip pat su klubu iškovojo Turkijos taurę ir taip parodė komandai, kad potencialo jis tikrai turi. Tas potencialas galiausiai ir pasimatė. Trečias kartas Burakui nemelavo ir jam būnant jau 25-erių pagaliau pavyko atsiskleisti.

Per 2010-11 metų sezoną jis įmušė 19 įvarčių Turkijos stipriausioje lygoje ir gąsdino visų klubų gynybą. Kitas sezonas B.Yimazui apskritai buvo geriausias karjeroje – per 31 lygos mačą įmušti net 33 įvarčiai ir užtikrintai iškovotas rezultatyviausio lygos žaidėjo titulas.

Fantastiškas žaidimas suteikė puolėjui šansą persikelti į Stambulo „Galatasaray“. Už jį „Galatasaray“ sumokėjo 5 milijonus eurų, o pats B.Yilmazas tapo vos antruoju futbolininku (kartu su Sergenu Yalcinu), kuris žaidė už visas „Didžiojo ketverto“ komandas – „Bešiktaš“, „Fenerbahce“, „Galatasaray“ ir „Trabzonspor“.

Burakas Yilmazas | Organizatorių nuotr.

Burakas Yilmazas | Organizatorių nuotr.

Šįkart jau daugiau patirties turintis puolėjas „Galatasaray“ gretose pritapo greitai ir savo debiutiniame sezone pelnė 24 įvarčius bei antrus metus iš eilės tapo rezultatyviausiu lygos žaidėju. „Galatasaray“ gretose jis žaidė dar pustrečių metų ir per šį periodą iš viso pelnė 82 įvarčius per 141 rungtynes. Puolėjas reguliariai žaidė Turkijos rinktinėje, ten mušė įvarčius bei du kartus tapo Turkijos čempionu.

Galiausiai į futbolininką nukrypo Kinijos dėmesys. Tais metais Kinijos Super lygą kvietėsi daug žaidėjų iš Europos, siūlydami pelningus kontraktus. Būdamas 30-ies B.Yilmazas taip pat sulaukė viliojančio pasiūlymo iš Kinijos ir išvyko į Pekino „Guoan“ klubą. Per pusantrų metų Azijoje puolėjas sužaidė 28 lygos mačus ir pelnė 19 įvarčių, bet dėl šeimyninių priežasčių 2017 metų vasarą sugrįžo atgal į gimtinę.

Daugeliui žaidėjui išvykus į Kiniją, iš jų Europoje jau daug nesitikima. B.Yilmazas jau ėjo ketvirtą dešimtį, tad fanai manė, kad jų puolėjo geriausios dienos jau praeityje, bet... jie klydo.

B.Yilmazas sugrįžo į „Trabzonspor“ klubą, kur jis per 25 rungtynes įmušė 23 įvarčius. Per kitą pusmetį jis pelnė dar 5 įvarčius vos per 7 rungtynes.

„Parako jis dar turi“, - pagalvojo „Bešiktaš“ klubas, 2018 metų žiemą nusprendęs B.Yilmazui suteikti antrąją galimybę jų klube. Ir ta galimybe puolėjas pasinaudojo – per 40 rungtynių pelnyta net 25 įvarčiai.

Burakas Yilmazas | Organizatorių nuotr.

Burakas Yilmazas | Organizatorių nuotr.

Visgi, nepaisant B.Yilmazo įvarčių krūšos, puolėjui jau buvo 35-eri. Nelabai kas tikėjo, kad jis dar gali žaisti vienoje iš penkių stipriausių Europos lygų. Realiausi variantai – likti Turkijoje, kur jis vadinamas „Karaliumi“ ar keltis į už Atlanto į MLS.

Sutarties su „Bešiktaš“ jis jau neturėjo, nes klubas jos nepratęsė, ir tada, lyg iš giedro dangaus, atskriejo pasiūlymas iš „Lille“ klubo. Už 80 milijonų eurų Victorą Osimheną „Napoli“ klubui pardavęs Šiaurės Prancūzijos klubas šį 21-erių metų jauną talentą nusprendė pakeisti nemokamai 35-erių metų turku, pasiūlydami jam dvejų metų sutartį. Rizikingas ėjimas dėl puolėjo, kuris per savo karjerą turėjo ir ne vieną rimtą traumą.

Iš kitų klubų B.Yilmazas netgi sulaukė pelningesnių pasiūlymų, o „Lille“ klube jam pačiam buvo nemažai rizikos nepritapti – nauja šalis, nauja lyga, nauja kultūra. Visgi, abi pusės nusprendė surizikuoti ir dabar tai galime laikyti genialiu ėjimu.

„Mano darbas yra būti aikštėje ir mušti įvarčius. Spaudimas būna visada, bet aš noriu su „Lille“ klubu parašyti naują istorijos puslapį. Nenoriu nuvilti savęs ir nenoriu nuvilti klubo, kuris parodė pasitikėjimą manimi“, – persikeldamas į „Lille“ sakė puolėjas, kuris tikriausiai ir pats neįsivaizdavo, kad savo žodžius išpildys su kaupu.

Nors kartu su B.Yilmazu į „Lille“ už 27 milijonus eurų atvyko jaunas kanadietis iš Belgijos „Gent“ klubo Jonathanas Davidas, į kurį ir buvo telkiamas didžiausias dėmesys bei dedamos didžiausios viltys, tačiau nieko nekainavęs B.Yilmazas tapo pagrindiniu „Lille“ klubo pergalės kalviu.

Christophe’as Galtieris puikiai sustygavo komandą ir B.Yilmazas buvo paliktas atakos smaigalyje, kur jis išsiskyrė ne tik savo jėga ir greičiu, bet ir puikiais baudos smūgiais. Jo turima patirtis nenuėjo veltui ir jis per 26 rungtynes pelnė net 18 varčių „Ligue 1“ čempionate, taip tapdamas ir rezultatyviausiu „Lille“ klubo žaidėju.

Burakas Yilmazas | Organizatorių nuotr.

Burakas Yilmazas | Organizatorių nuotr.

Jei ne patirta trauma, dėl kurios puolėjas nežaidė nuo sausio iki kovo, tų įvarčių galėjo būti ir dar daugiau. Net nekeista, kad būtent tuo metu „Lille“ baigė savo pasirodymą UEFA Europos lygoje prieš Amsterdamo „Ajax“, kadangi be B.Yilmazo komandai sunkiai sekėsi mušti įvarčius.

O jo įvarčiai buvo labai svarbūs. Po traumos sugrįžęs turkas iškart pasižymėjo 7 rungtynėse iš eilės, įmušdamas ir labai svarbų, pergalingą įvartį 85 minutę rungtynėse prieš „Lyon“. Būtent šį mačą daugelis laiko kaip kertinį sezono tašką, kuomet „Lille“ pajautė, kad tikrai gali kabintis į čempionų titulą.

„Burakas yra vienas iš žaidėjų, kuris yra įpratęs iškovoti titulus Turkijoje. Mes tai matome treniruotėse. Jis yra visiškai susitelkęs į turnyrą. Burakas buvo pagrindinė varomoji jėga šiose rungtynėse. Jis nulėmė jų baigtį”, – po rungtynių su „Lyon“ kalbėjo C.Galtieris.

Burakas nulėmė ne vienų ir vėliau vykusių rungtynių baigtį, įskaitant ir lemiamas paskutines sezono rungtynes, o jo ir visos „Lille“ komandos sportinė forma bei pastangos galiausiai buvo vainikuotos iškovotu „Ligue 1“ lygos titulu – surinkta vienu tašku daugiau nei PSG. Neblogai, 35-erių metų veteranas su kuklia Šiaurės Prancūzijos komanda aplenkė visos Prancūzijos pažibą PSG, kurios puolimo linijoje žaidžia 300 mln. eurų vertinamas duetas Neymaras ir Kylianas Mbappe.

„Tai gyvenimas. Futbolą aš statau į savo gyvenimo centrą. Man jau 35-eri ir man nebūtų taip lengva mušti įvarčius, jei aš nebūčiau prisižiūrėjęs savo gyvenimo higienos. Kiekvieną dieną turi elgtis kaip profesionalas, nes tik tai leidžia žaisti aukščiausiame lygyje. Taip pat, jei aš įmušu, tai tik dėl savo komandos draugų. Kolektyvinis darbas yra stipriausias ginklas“, – savo gero žaidimo paslaptį kukliai atskleidė B.Yilmazas.

Gera puolėjo sportinė forma persinešė ir į rinktinę. Kovo mėnesį B.Yilmazas „hat-tricku“ nubaudė Nyderlandus ir demonstruoja, kad amžius jam – tik skaičius. O įkvėpimo turkas semiasi iš tokių futbolininkų kaip Lionelis Messi ar Cristiano Ronaldo.

„Geriausi pasaulio futbolininkai yra panašaus amžiaus į mano ar net vyresni. Kai tu juos matai, supranti, kad futbolas nesustoja ties tam tikra riba. Jie prailgino savo karjeras ir man yra įkvėpimas“, – anksčiau yra sakęs B.Yilmazas.

Burakas Yilmazas | Organizatorių nuotr.

Burakas Yilmazas | Organizatorių nuotr.

29 įvarčius per 67 rungtynes Turkijos rinktinėje pelnęs puolėjas tikrai gali tapti Turkijos varomąja jėga. Galbūt Turkija Europos čempionate nustebins taip pat, kaip tai padarė „Lille“ klubas Prancūzijoje.

Kas čia žino, kaip bus, bet iš šios istorijos tikrai galime pasimokyti, kad amžius yra ne viskas. Galbūt su B.Yilmazo žibtelėjimu Prancūzijoje pamatysime, kad ir daugiau Europos klubų rizikuos ir į savo gretas kviesis veteranus net ir be patirties stipriausiose Europos lygose.

Aurimas Adomaitis
Sportas.lt žurnalistas
info@sportas.lt

Naujienų portalo sportas.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.

DISKUSIJA
Visi (3)
Registruoti
Anoniminiai (3)
Skelbti
Rodyti daugiau komentarų