Granitas Xhaka | „Scanpix“ ir instagram.com nuotr.

Granitas Xhaka | „Scanpix“ ir instagram.com nuotr.

 Artėjant „Euro 2020“ futbolo čempionatui, „Sportas.lt“ kviečia susipažinti su turnyre dalyvausiančiais žaidėjais, kurių istorijos įkvepia ne vieną futbolo aistruolį pasaulyje. Šį kartą mūsų akiratyje – Šveicarijos rinktinės kapitonas Granitas Xhaka, kurį sunkiomis akimirkomis įkvėpė tėvų išgyventos dramos.

G.Xhaka gimė 1992 m. Kosovo albanų emigrantų šeimoje Bazelyje (Šveicarija), kur jo tėvai buvo priversti pradėti gyvenimą „nuo nulio“. G.Xhaka tėvas Ragipas iš tuometinės Jugoslavijos pabėgo tada, kai buvo paleistas iš kalėjimo.

R.Xhaka kalėjime atsidūrė 1986 m. Tuomet jis dar buvo studentas ir dalyvavo demonstracijose prieš tuometinę valdžią Belgrade. Kosovo patriotas R.Xhaka tapo politiniu kaliniu – jam buvo skirta 6 metų laisvės atėmimo bausmė. Tuo metu G.Xhaka tėvas buvo visai neseniai susipažinęs su būsima futbolininko mama.

„Kiek žinau, keletas pirmų tėvo mėnesių kalėjime buvo pakenčiami, bet tada prasidėjo jo kankinimai. Mane, kaip sūnų, jo istorija paliečia iki širdies gelmių. Norint tinkamai įvertinti mano tėtį, jūs turėtume suprasti visą tų laikų kontekstą ir viską, ką jis ištvėrė. Aš kartais prašau jo prisiminti tuos laikus, bet jaučiu, kad jis vis dar nuslepia kai kuriuos dalykus. Būna, kad pasakodamas istorijas iš kalėjimo, jis sustoja, nutyla ir vis kažko nepasako. Gal tiesiog tai buvo per žiaurūs dalykai ir jis norėjo apsaugoti savo vaikų protus nuo tokių žiaurumų. Tėvas jaunystėje buvo išdidus kosovietis, tikėjęs, kad jo tautos žmonės turi teisę egzistuoti ir dalyvavęs protestuose, reikalaudamas paprastų demokratinių teisių, tokių kaip teisė balsuoti. Tada areštavo ne tik jį, į kameras buvo pasodinta ir daugiau politinių kalinių, tarp kurių – jo dėdė, gavęs 15 metų kalėjime“, - „The Guardian“ pasakojo G.Xhaka.

Xhakų šeima | Instagram.com nuotr

Xhakų šeima | Instagram.com nuotr

Futbolininko tėvas dalinos viena kamera su dar 4 vyrais. Per dieną jie būdavo išleidžiami pasivaikščioti vos 10 minučių. Visgi, G.Xhaka šioje istorijoje nepamiršta ir savo mamos, kuri jo tėčiui parodė neįtikėtiną ištikimybę.

„Jie susipažino likus vos 3 mėnesiams iki tėčio arešto, todėl aš mamai jaučiu didžiulę pagarbą. Man neteko girdėti istorijos apie kitą tokią moterį, kuri, būdama tokia jauna po 3 mėnesių pažinties lauktų vyro 3,5 metų. Mano mama yra neįtikėtina“, - sakė G.Xhaka.

Futbolininkas iki šiol nežino, kodėl jo tėvas anksčiau laiko buvo paleistas iš kalėjimo: „Jis su dėde kalėjimą paliko tuo pačiu metu. Kiti šeimos nariai nieko apie tai nežinojo, kol jie abu nepasirodė prie durų slenksčio. Aš galvoju, kad jie kalėjime nusprendė laikytis taisyklių ir tylėti, kol vadovai pagalvojo, kad jie nebekelia grėsmės ir gali būti paleisti, bet tai yra tik mano spėlionės.“

1990 m. G.Xhakos tėvai emigravo į Šveicariją ir viską pradėjo nuo „nulio“. Netrukus pasaulį išvydo Taulantas Xhaka, o dar po pusantrų metų gimė ir Granitas.

„Tėvas mums su Taulantu visada buvo herojus – tikras psichologinės tvirtybės pavyzdys. Mes žinojome jo istoriją ir sėmėmės iš jo vidinės stiprybės. Štai kodėl mes su Taulantu futbolo aikštėje esame tokie nepalaužiami“, - tikino G.Xhaka.

Pragyvenimas Šveicarijoje nebuvo pigus, Xhakų šeima sunkiai vertėsi, o būsimų futbolininkų tėvai sunkiai dirbo, kad galėtų leisti abu sūnus į Bazelio „Concordia“ futbolo akademiją, kurią tiek Granitas, tiek Taulantas papildė 2000 m. Tuo metu tiek tėvas, tiek mama dirbo pilnu etatu dienomis, o vakarais dar valydavo biurus.

Broliams užteko dviejų metų „Concordia“ akademijoje, kad jie patrauktų pagrindinio miesto klubo – „Basel“ – dėmesį. 2002 m. broliai ten ir persikėlė, o 2010 m. kartu tapo ir pagrindinės sudėties žaidėjais. Visgi, netrukus jų keliai pasuko skirtingomis kryptimis – G.Xhaka sutiko atstovauti Šveicarijos rinktinei ir persikėlė į Menchengladbacho „Borussia“, o T.Xhaka liko Bazelyje, tačiau Šveicarijos jaunimo rinktines nusprendė iškeisti į Albanijos vyrų rinktinę.

Granitas Xhaka | Scanpix nuotr.

Granitas Xhaka | Scanpix nuotr.

„Su Albanijos fanais palaikau gerą ryšį, bet jei mane pradėsite vadinti išdaviku todėl, kad žaidžiu už Šveicariją, tuomet tikrai perlenksite lazdą. Daugelis albanų mane gerbia, o vadinti mane išdaviku, žinant mano šeimos istoriją, yra nepateisinama“, - yra minėjęs G.Xhaka.

G.Xhaka dėl atstovavimo Šveicarijai sulaukė kritikos ne tik iš albanų, bet ir iš kosoviečių. Pastaroji rinktinė dar 2014 m. sužaidė pirmąsias oficialias savo rungtynes ir ateityje tikėjosi sulaukti sudėtyje abiejų brolių Xhakų, bet jie ir toliau liko Šveicarijos bei Albanijos rinktinių gretose. Tąkart situaciją pabandė paaiškinti brolių tėvas Ragipas.

„FIFA neleidžia Granitui žaisti už Kosovo rinktinę. Mano teisininkas kreipėsi į FIFA ir gavo atsakymą, kad Šveicarijos rinktinės žaidėjai turi specialų statusą ir kad Granitui nėra galimybių tapti Kosovo rinktinės žaidėju. Taip, aš anksčiau sako, kad abu mano sūnūs žais už Kosovą, tačiau FIFA taisyklės mums tai draudžia. Tie, kurie vadino Granitą išdaviku, patys yra išdavikai“, - tuomet sakė R.Xhaka.

Granitas Xhaka (dešinėje) | Scanpix nuotr.

Granitas Xhaka (dešinėje) | Scanpix nuotr.

Po kelių sėkmingų sezonų Vokietijoje G.Xhaka 2016 m. papildė Londono „Arsenal“, kuriam atstovauja iki šiol. Čia saugas toliau demonstruoja tą vidinę stiprybę ir užsispyrimą, kuriuos jam „įskiepijo“ tėvai.

„Esu tiesmukas ir sąžiningas žmogus. Nemėgstu veidmainių ir nežadu keistis, o kritikai manęs nejaudina. Nesu iš tų, kurie būtų lengvai palaužiami. Erzina mane tik tie žmonės, kurie mane pradeda vadinti „nešvariu“ ir „besmegeniu“ žaidėju. Tokių epitetų negalima vartoti apie žmogų, kurio net nepažįsti. Agresyvumas yra esminė mano žaidimo dalis. Jį atėmus, aš būčiau nebe tas pats žaidėjas. Žinau, kad dažnai gaunu raudonas korteles ir gal man reikėtų imtis kažkokių pokyčių, bet aš tikrai nežadu eiti į aikštę tam, kad saugočiau varžovus ir jų negriaučiau“, - aiškino Šveicarijos rinktinės kapitonas.

Granitas Xhaka | Scanpix nuotr.

Granitas Xhaka | Scanpix nuotr.

2018 m. pasaulio čempionate G.Xhaka nusprendė savaip pasekti tėvo pėdomis ir rungtynėse su Serbija atliko akivaizdų politinį gestą. Tada jis su kitu Šveicarijos rinktinės žaidėju Xherdanu Shaqiri šventė pelnytą įvartį ir demonstravo albaniško erelio gestą, kuris yra matomas Albanijos vėliavoje. Negana to, ant X.Shaqiri bucų dar puikavosi Kosovo vėliava. Šveicarų elgesys gerokai supykdė Serbijos futbolo federacijos atstovus. Anot jų, tiek G.Xhaka, tiek X.Shaqiri pasielgė nederamai ir turėtų būti nubausti, nes kelia politinį konfliktą, tuo labiau, kad Serbija iki šiol nepripažįsta Kosovo nepriklausomybės. Tada FIFA abu žaidėjus nubaudė 10 tūkst. Šveicarijos frankų baudomis, o Kosovo ir Albanijos žmonės ėmė aukoti pinigus futbolininkams.

Šių metų Europos čempionate panaši istorija neturėtų pasikartoti, mat Serbijos rinktinė krito dar atrankoje ir nepateko į finalinį etapą. Tuo tarpu šveicarai sėkmingai įveikė atranką ir A grupėje žais su Turkijos, Italijos bei Velso rinktinėmis.

info@sportas.lt

Naujienų portalo sportas.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.

DISKUSIJA
Visi (2)
Registruoti
Anoniminiai (2)
Skelbti
Rodyti daugiau komentarų