R.Sancheso gyvenimo „amerikietiški kalneliai“: 5 metus neįregistruotas gimimas, šuolis į futbolo elitą, žaidybinė krizė ir čempioniškas sugrįžimas įkvepiančios futbolininkų istorijos

2021.06.09 08:12
Renato Sanchesas | Scanpix nuotr.

Renato Sanchesas | Scanpix nuotr.

 Artėjant „Euro 2020“ futbolo čempionatui, „Sportas.lt“ kviečia susipažinti su turnyre dalyvausiančiais žaidėjais, kurių istorijos įkvepia ne vieną futbolo aistruolį pasaulyje. Dabar siūlome iš arčiau susipažinti su portugalu Renato Sanchesu. Nors jam dar tik 23-eji, jis per karjerą jau spėjo patirti tiek didžiausius nuopuolius, tiek pakilimus.

R.Sanchesas oficialiais duomenimis gimė 1997 m. imigrantų iš San Tomės ir Prinsipės bei Žaliojo Kyšulio salų šeimoje. Praėjus vos keliems mėnesiams nuo R.Sancheso gimimo jo tėvai išsiskyrė, o tėtis išvyko dirbti į Prancūziją. Dėl šios priežasties R.Sanchesas neturėjo gimimo liudijimo iki pat 2002 m. Tik tada jo tėvas sugrįžo į Portugaliją ir įregistravo jo gimimą, nurodydamas 1997 m. rugpjūčio 18 d. datą.

Vargingose Lisabonos apylinkėse augęs R.Sanchesas nuo skurdo stengėsi pabėgti žaisdamas futbolą. Būdamas 8-erių jis pradėjo lankyti treniruotes ir po vieno puikaus sezono atkreipė Lisabonos „Benficos“ dėmesį. Tuo metu R.Sanchesui tebuvo 9-eri ir jis dvejojo, ar jam verta taip greitai keisti klubą. Visgi, „Benfica“ galiausiai įtikino išskirtinių fizinių duomenų žaidėją prisijungti prie savo akademijos. Už jį „Aguias da Musgueira“ akademijai „Benfica“ sumokėjo 750 eurų ir nupirko 25 futbolo kamuolius.

R.Sanchesas „Benficos“ akademijoje taip greitai tobulėjo, kad sulaukęs 18-os jau buvo metamas į UEFA Čempionų lygos rungtynes. Portugalui užteko vieno sezono pagrindinėje „Benficos“ komandoje, kad jis 2016 m. būtų pakviestas į šalies vyrų rinktinę 18-metis R.Sanchesas tapo jauniausiu į rinktinę pakviestu žaidėju nuo Cristiano Ronaldo laikų.

Portugalo karjera 2016 m. tiesiog „šovė“ į aukštumas. Jis sukirto rankomis su Miuncheno „Bayern“, tapo brangiausiai parduotu visų laikų Portugalijos lygos žaidėju (bendra suma su premijomis galėjo išaugti iki 80 mln. eurų), laimėjo Europos čempionatą su Portugalijos rinktine, buvo išrinktas geriausiu jaunuoju Europos čempionato ir UEFA Čempionų lygos žaidėju, taip pat atsiėmė „Auksinio berniuko“ trofėjų.

Renato Sanchesas | Scanpix nuotr.

Renato Sanchesas | Scanpix nuotr.

Visgi, tuo pat metu pasigirdo balsai, abejojantys R.Sancheso gimimo liudijime nurodyta informacija. Vėl buvo prisiminta istorija, kad jo gimimas 5 metus nebuvo įregistruotas ir imta spekuliuoti, kad R.Sanchesas yra bent 5 metais vyresnis, nei įrašyta jo asmens dokumentuose.

„Sanchesas sako, kad jam 18 metų, bet aš manau, kad mes turime prisiminti jo praeitį. Jo gimimo data buvo deklaruota praėjus keleriems metams nuo gimimo, todėl jo asmens dokumentuose įrašyta data negali būti teisinga. Galiu jus patikinti, kad Renato dabar yra 23-eji arba 24-eri“, - 2016 m. Europos čempionato metu rėžė buvęs „Auxerre“ treneris Guy Roux.

R.Sanchesui teko gintis: „Daugelis žmonių parodė nepagarbą tiek man, tiek „Benficos“ klubui savo išgalvotomis istorijomis. Jie aiškina, kad man ne 18, o 22-23 metai. Aš užaugau Portugalijoje ir 10 metų praleidau „Benficos“ akademijoje. Kaip man gali būti 23 ar net 25 metai, kaip kai kurie įrodinėja?“.

Po Europos čempionato R.Sanchesas atvyko į „Bayern“ stovyklą, tačiau prasidėjus naujajam sezonui niekaip nerado vietos aikštėje. Portugalas pripažino pajautęs didelį lygių skirtumą tarp savo gimtinės ir Vokietijos.

Renato Sanchesas | Scanpix nuotr.

Renato Sanchesas | Scanpix nuotr.

„Futbolas Portugalijoje ir Vokietijoje labai skiriasi. „Bundesligoje“ privalai labai greitai „skaityti“ žaidimą ir koordinuoti veiksmus su visais komandos draugais, nes kitu atveju tiesiog „pamesi“ savo poziciją ir varžovai tuo iš karto pasinaudos. Mano pirmas sezonas Miunchene nebuvo idealus. Aš žinau, kas apie mane buvo kalbama. „Nevykėlis“, „nepasiteisinęs pirkinys“ ir „parduokite jį, kol galite“. Tokius žodžius girdėdavau. Blogiausia buvo tai, kad nepaisant visų įdedamų pastangų, tiesiog nepajausdavau savo žaidimo ritmo. 2017 m. išvykau į „Swansea“. Norėjau daugiau žaidybinio laiko, tikėjausi parodyti save rinktinės treneriams, bet tada prasidėjo nuolatinės traumos. Vis traumuodavau tą pačią koją. Ištisus mėnesius galėdavau tik sėdėti ir žiūrėti į lietingą bei niūrų Velso kraštovaizdį. Tokiems dalykams niekada nebūni pasiruošęs. Visada būsiu dėkingas „Swansea“ klubui, tiesiog tai nebuvo man skirta vieta“, - sakė R.Sanchesas, kuris galiausiai neišvyko į 2018 m. pasaulio čempionatą.

Portugalą sunkiausiu karjeros momentu įkvėpė tėvo žodžiai: „Tėvas man visada sakydavo, kad esu karys, o jis eina į karą net tada, kai žino, kad pralaimės. Žinau, kad kai kurie mane jau buvo „nurašę“, bet aš jiems pasiūlyčiau pasikalbėti su mano tėvu. Sugrįžęs į „Bayern“, manau, pagerinau savo žaidimą ir jaučiu, kad dar galiu įgyvendinti savo ambicijas ir laimėti visus titulus, kurių taip trokštu.“

Renato Sanchesas | Scanpix nuotr.

Renato Sanchesas | Scanpix nuotr.

2019 m. R.Sanchesas, dar priklausęs „Bayern“, savo įrašą „The Players Tribune“ baigė dviem sakiniais: „Mano kelionė nebuvo lengva, bet ji dar nesibaigė. Ji dar net nėra arti pabaigos.“

Dabar portugalo žodžiai išties atrodo pranašiški, nes per porą pastarųjų metų R.Sancheso karjeros kreivė vėl ėmė sparčiai kilti į viršų. 2019 m. portugalas paliko „Bayern“ ir išvyko į kuklesnį „Lille“ klubą. Čia portugalas vėl atsiskleidė, tapo pagrindinės sudėties žaidėju ir šiame kartu su komandos draugais sukūrė, ko gero, didžiausią sensaciją iš visų pagrindinių Europos futbolo lygų – „Lille“ sugebėjo nukarūnuoti turtingąjį PSG ir po 10 metų pertraukos laimėjo „Ligue 1“ bei pateko į kito sezono UEFA Čempionų lygos grupių etapą.

„Tapti trijų skirtingų šalių čempionu – didelis pasiekimas. Tiesą pasakius, 2019 m. į „Lille“ persikėliau nė dėl to, kad tikėjausi tapti čempionu, o dėl to, kad norėjau daugiau žaidybinio laiko. Prancūzijoje visi galvoja, kad PSG nuolatos taps čempionais, todėl juos aplenkti buvo nuostabu“, - kalbėjo R.Sanchesas.

Renato Sanchesas | Scanpix nuotr.

Renato Sanchesas | Scanpix nuotr.

„Atgimęs“ R.Sanchesas vėl patraukė ir Portugalijos rinktinės dėmesį. Nuo 2017 m. kovo iki 2018 m. rugsėjo nė vieno mačo už vyrų rinktinę nesužaidęs saugas vėl tapo reikalingas Fernando Santosui. Pasitikėjimą jis pateisino rezultatyviais perdavimais mačuose su Škotija ir Lenkija. Galiausiai R.Sancheso pavardė atsidūrė galutinėje 2021 m. Europos futbolo čempionato Portugalijos vyrų rinktinės sudėtyje. Čia portugalų lauks Prancūzijos, Vokietijos ir Vengrijos rinktinės, tačiau R.Sanchesas „mirtininkų“ grupės vardo nesureikšmina.

„Aš termino „mirtininkų“ grupė nevartočiau. Man atrodo, kad visos į čempionatą patekusios rinktinės yra geros komandos. Bet kuri į Europos čempionatą patekusi rinktinė gali nugalėti bet kurią varžovę“, - spaudos konferencijoje sakė R.Sanchesas.

info@sportas.lt

Naujienų portalo sportas.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.

DISKUSIJA
Naujausi
Geriausiai įvertinti
Komentuoti gali tik registruoti portalo vartotojai. Norėdami komentuoti prisijunkite.
Prisijungti
Skelbti
Rodyti daugiau komentarų