VRFS teisėjų seminaras VRFS nuotrauka

VRFS teisėjų seminaras VRFS nuotrauka

Praėjusią savaitę baigėsi keturis mėnesius trukę Vilniaus regiono futbolo sąjungos (VRFS) teisėjų kursai, skirti pradedančiųjų futbolo teisėjų kvalifikacijos tobulinimui. Tai pirmasis projekto etapas iš trijų. Šie kursai finansuojami Sporto rėmimo fondo lėšomis. Teisėjų kursuose galėjo dalyvauti 16-27 metų asmenys, nusprendę siekti futbolo teisėjo profesijos. Pirmąjį keturių mėnesių kursą išklausė 18 teisėjų – 15 vyrų ir 3 moterys. Visi kursą baigę bei egzaminą išlaikę teisėjai gavo specialius sertifikatus, leidžiančius teisėjauti VRFS ir Sekmadienio futbolo lygos varžybose. Jaunieji teisėjai taip pat galės būti kviečiami į Lietuvos futbolo teisėjų asociacijos seminarus ir siekti nacionalinės kategorijos.

 

VRFS teisėjų seminaro dalyvės VRFS nuotrauka

VRFS teisėjų seminaro dalyvės VRFS nuotrauka

 

VRFS teisėjų kvalifikacijos kėlimo kursuose paskaitas skaitė žinomi lektoriai – šio projekto vadovas, buvęs FIFA kategorijos teisėjas ir rungtynių inspektorius Paulius Malžinskas, projekto koordinatorius ir VRFS vyr. teisėjas Laurynas Aržuolaitis, A lygoje teisėjaujantys Manfredas Lukjančukas bei Donatas Šimėnas. Projekto ambasadoriumi tapo karjerą jau baigęs arbitras Gediminas Mažeika, teisėjavęs ne vienose Čempionų lygos ir Europos lygos rungtynėse, taip pat – rinktinių varžybose. Būtent paskaita su G. Mažeika sulaukė didžiausio susidomėjimo.

„G. Mažeika turi didžiulį autoritetą, dėsto labai įdomiai, o šio lektoriaus visi klausė itin susidomėję. Net ir pasibaigus paskaitai, G. Mažeika dar valandą atsakinėjo į papildomus klausimus bei dalinosi patirtimi“, – sakė L. Aržuolaitis.

 

Laurynas Aržuolaitis VRFS nuotrauka

Laurynas Aržuolaitis VRFS nuotrauka

 

Dėl pandemijos iššūkių ir karantino ribojimų didžioji paskaitų dalis vyko nuotoliniu būdu. Tai kiek sunkino mokymosi procesą, tačiau organizatoriai stengėsi, kad kurso programa neapsiribotu vien sausa teorine dalimi – daug dėmesio buvo skirta ir praktiniams dalykams, diskutuotinų epizodų įvairaus lygio varžybose analizei.

Teisėjams paskaitą skaitė ir sporto psichologas bei fizinio rengimo treneris. Komunikacijos klausimais kalbėjo Lietuvos sporto žurnalistų federacijos prezidentas Tautvydas Vencevičius. Jis patarė teisėjams, kaip komunikuoti viešojoje erdvėje, kad socialinių tinklų teikiami privalumai netaptų ir jų trūkumais.

VRFS teisėjų kursuose svečio teisėmis dalyvavo Vilniaus „Žalgirio“ vartininkų treneris Mantas Tamulionis, paskaitoje apie nuošalės taisyklės niuansus savo žinias panoro gilinti futbolo komentatorius Rytis Vyšniauskas.

L. Aržuolaičio teigimu, šiuo projektu siekiama pritraukti naujų žmonių į teisėjų sektorių, nes Vilniaus regione įvairaus rango varžybose vis didėjant rungtynių skaičiui, pastaraisiais metais ėmė ryškėti futbolo arbitrų stygius.

 

Deividas Šemberas VRFS nuotrauka

Deividas Šemberas VRFS nuotrauka

 

VRFS teisėjų vadovo manymu, kartų kaitos procesas stringa dėl elementarių žmogiškų priežasčių: „Jauni teisėjai karjeros pradžioje savo amato imasi labai entuziastingai. Tačiau nemažai jų „atsisijoja“ po šeimos sukūrimo ir dar labiau – po šeimos pagausėjimo. Aktyvūs teisėjai savaitgaliais laisvalaikio beveik neturi, nes tuo metu būna didžiausias darbo krūvis. Todėl reikia ne tik didelio atsidavimo šiam darbui, bet ir visokeriopo šeimos narių palaikymo. G. Mažeika sakė, kad pasaulyje aukščiausiame teisėjų lygyje yra nemažai išsiskyrusių arbitrų.“

Kitas niuansas – psichologinis, nes teisėjai savo darbe patiria daug streso ir spaudimo, o jo netrūksta nei mėgėjų, nei profesionalų futbole.

„Mėgėjų futbole pasitaiko emocingų žaidėjų, kurie įsivaizduoja puikiai išmanantys taisykles. Jie neturi, ko prarasti, o dirbti su jais nelengva. Profesionalų futbole vyrauja didesnė pagarba teisėjams, tačiau šiame lygmenyje gerokai didesni atsakomybės standartai tiek futbolininkams, tiek teisėjams. Apskritai, teisėjo darbas neatrodo kaip patraukliausia profesija dėl įtampos ir spaudimo. Juk nuo seno priimta manyti, kad geras teisėjas tas, kurio per rungtynes niekas nepastebi. Apie arbitro gerai atliktą darbą kalbama mažai, o suklydus tai labai stipriai akcentuojama. Tikrai ne visi pradedantys teisėjai atlaiko panašią kritiką, kai kurie ją priima sunkiau ir nesugeba įveikti šio psichologinio barjero“, – svarstė L. Aržuolaitis.

Antrąjį VRFS teisėjų kvalifikacijos kėlimo kursų etapą žadama pradėti lapkričio mėnesį. Kitas vyks dar po metų. Kursai vėl truks keturis mėnesius su savaitiniais 2 valandų trukmės teoriniais bei praktiniais užsiėmimais.

 

Paulius Malžinskas VRFS nuotrauka

Paulius Malžinskas VRFS nuotrauka

 

Planuojama, kad įgyvendinus projektą, 2022-ųjų pradžioje Vilniaus regione bus 60 sertifikatą įgijusių jaunų futbolo teisėjų.

„Pastebėjome, kad kursų metu teisėjai patobulėjo ir pagerino savo žinias, todėl esame patenkinti progresu. Neabejoju, kad antrasis mokymo etapas bus dar efektyvesnis, nes ir lektoriai įgijo patirties. Be to, tikimės, jog užsiėmimų ir paskaitų nevaržys karantino ribojimai, neteks dirbti nuotoliniu būdu, tad gyvas mokymosi procesas bus daug produktyvesnis. Todėl kviečiu teisėjus aktyviai dalyvauti, kai tik bus paskelbta registracija į antrąjį kursų etapą“, – tvirtino projekto koordinatorius L. Aržuolaitis.

 

info@sportas.lt

Naujienų portalo sportas.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.

DISKUSIJA
Visi (1)
Registruoti
Anoniminiai (1)
Skelbti
Rodyti daugiau komentarų