Lietuvos dziudo čempionate – masinis protestas prieš federacijos prezidentą Mariaus Vizbaro / BNS foto nuotr.

Lietuvos dziudo čempionate – masinis protestas prieš federacijos prezidentą Mariaus Vizbaro / BNS foto nuotr.

 Sportas.lt redakciją trečiadienį pasiekė Nacionalinės dziudo asociacijos (NDA) laiškas. Pateikiame neredaguotą jo versiją.

Kad dziudo sporte nekvepia taika, patvirtino ir pastarieji įvykiai – vasario mėnesio savaitgaliais organizuoti Lietuvos dziudo federacijos čempionatai.

Jau beveik tris metus viešojoje erdvėje diskutuojama apie nesibaigiančią priešpriešą tarp dviejų organizacijų – Lietuvos dziudo federacijos, pripažintos tarptautinės dziudo federacijos, bet vienijančios tik keliolika (16) realią veiklą vykdančių dziudo klubų, ir Nacionalinės dziudo asociacijos, atstovaujančios didžiąją dalį (50 narių iš 80 dziudo organizacijų). Apie spręstinas realias sportininkų problemas užsiminė ir Seimo Jaunimo ir sporto komisija bei ŠMSM viceministras.

Nacionalinė dziudo asociacija, siekdama išspręsti šalies dziudo sporto problemas, federacijai ne kartą siūlė įvairių formų bendradarbiavimą. Sausio mėnesį vietoje konfrontacijos pasiūlyta sujungti dviejų organizacijų potencialą – tarptautinį ir nacionalinį pripažinimą. Tam pritarė ir šalies sporto institucijos. Deja, netikėtai dziudo federacija sulaukė palaikymo iš LTOK.

Prieš tris savaites pokalbiui susėdo abiejų organizacijų vadovai ir LTOK prezidentė. Viena iš LTOK misijų „užtikrinti Olimpinės chartijos laikymąsi savo šalyse“, todėl diskusija savaime turėjo pakrypti apie pažeidžiamas sportininkų teises. Deja, dziudo federacija sulaukė gana neformalaus, bet aiškaus palaikymo, kuriame buvo menkinamas Nacionalinės dziudo asociacijos vaidmuo šalies dziudo sporto plėtojime bei ignoruojama informacija apie dziudo federacijos piktnaudžiavimą turimomis galiomis eilę metų pažeidžiant sportininkų teises.

Toks „palaikymas“ uždegė žalią šviesą federacijai pereiti į puolimą. Save pozicionuojanti „vienintele teisėta“ dziudo organizacija, federacija kreipėsi į sporto centrus ir gimnazijas, pavaldžias savivaldybėms ar ŠMSM dėl priverstinio jų sportininkų dalyvavimo federacijos čempionatuose. Jau pirmose federacijos varžybose, kurias bandoma pristatyti kaip atvirą Lietuvos čempionatą, kuriame gali dalyvauti visų organizacijų ir šalių atstovai, federacija pradėjo nuo incidento.

Suaugusiųjų čempionate svečių teisėmis dalyvaudami asociacijos atstovai patyrė persekiojimą dėl asociacijos suteiktų juodųjų diržų. Dalis sportininkų, kad galėtų dalyvauti varžybose buvo priversti nusirišti juodus diržus. Ir tik Lietuvos olimpiečiui Karoliui Baužai kategoriškai atsisakius vykdyti neteisėtą reikalavimą, federacijos atstovų išpuoliai baigėsi.

Asociacijos sportininkai ir treneriai, dalyvaudami federacijos čempionate, išplatino šalies sporto institucijoms oficialų pareiškimą, kad yra priversti dalyvauti federacijos varžybose dėl vienos iš nurodytų priežasčių:

• jiems grasinama sudaryti kliūtis dalyvauti tarptautinėse varžybose;

• daugelyje biudžetinių įstaigų naudojama senoji tvarka suteikiant treneriams ir sportininkams meistriškumo rodiklius;

• dėl sporto organizacijų vadovų sprendimų, neatsižvelgiant į trenerių ir sportininkų nuomones.

Federacijos puolimas persikėlė ir į šį savaitgalį vykusius atvirus jaunių ir jaunučių čempionatus. Į asociacijos geros valios gestą – į jaunių varžybas oficialiai atsiuntė 134 sportininkus, federacija atsakė akibrokštu. 78 asociacijos sportininkams buvo uždrausta dalyvauti varžybose. Oficiali priežastis – sportininkai neturėjo federacijos išduodamų budo pasų. Sunku paaiškinti situacijos absurdą, kai federacija, šalies sportininkų primygtinai reikalaujanti dalyvauti jos atviruose čempionatuose iš jai nepavaldžios ir nepriklausomos organizacijos sportininkų pradeda reikalauti federacijos viduje naudojamų pažymų. Varžybų organizatoriai kitų šalių sportininkams tokių kliūčių nesudarė, priešingai nei Lietuvos sportininkams, kurių meistriškumas atitiko varžybų nuostatuose keliamus reikalavimus ir buvo iš anksto patvirtintas oficialia asociacijos paraiška. Tai ne vienintelis akibrokštas. Varžyboms dar neprasidėjus išaiškėjo, kad buvo įsilaužta į čempionatų dalyvių registracijos paskyras, buvo pakeisti dalyvių duomenys. Tikėtina, kad federacijai netiko sportininkų nurodyta priklausomybė Nacionalinei dziudo asociacijai.

Federacijai atvirai demonstruojant priešiškumą, asociacijai priklausantys dziudo klubai, siekdami apsaugoti savo vaikus nuo varžybose jų laukiančių išpuolių, nedalyvavo jaunučių (iki 15 metų) čempionate. Nedalyvaujant asociacijos sportininkams gausiausioje amžiaus grupėje, kurioje dalyvių skaičius siekia iki 250 dalyvių, pasirodė tik 76 dalyviai.

Įvertinus pastarųjų savaičių įvykius Nacionalinė dziudo asociacija, pagal įstatus įsipareigojusi ginti sportininkų ir trenerių teises, nusprendė kreiptis į Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją bei inicijuoti keletą teisinių procesų:

1. Dėl sportininkų teisių ir orumo pažeidimų per LDF atvirą suaugusiųjų čempionatą;

2. Dėl sportininkų teisių pažeidimo, neleidžiant jiems dalyvauti varžybose per LDF atvirą jaunių čempionatą;

3. Dėl LDF atviro jaunių čempionato rezultatų panaikinimo;

4. Dėl įsilaužimo į juridinių asmenų paskyras.

info@sportas.lt

Naujienų portalo sportas.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.

DISKUSIJA
Visi (1)
Registruoti
Anoniminiai (1)
Skelbti
Rodyti daugiau komentarų