Sandija Šplita | Organizatorių nuotr.

Sandija Šplita | Organizatorių nuotr.

 Pandemija labai pakeitė mūsų kasdienius įpročius, dienos režimą, veiklos intensyvumą ir bendrą savijautą. Daugiau laiko praleisdami namuose, galime, iš pradžių to visai nepastebėdami, priaugti svorio arba, priešingai, netikėtai jį numesti. Keičiantis režimui, kuriuo gyvename, keičiasi ir valgymo įpročiai, kitaip tariant, padidėjus stresui saviizoliacijos metu, gali kilti nemažai sveikatos problemų. Norint palaikyti gerą fizinę formą namų režimo sąlygomis, reikia sekti savo vidinę savijautą, laikytis dienos režimo ir atkreipti dėmesį į svorio svyravimus.

Svarstyklės – geriausias draugas, o gal priešas?

Be abejonių, svertis turite reguliariai, kad galėtumėte bent apytiksliai kontroliuoti savo svorį ir žinoti, kiek priaugote per metus, bei palaikyti fizinę formą. Šiuo metu reguliariai svertis labai svarbu, kad būtų galima matyti, kaip gyvenimo būdas veikia organizmą. Tačiau tai neturėtų būti traumuojanti patirtis, nes reikia atsižvelgti į tai, kad kasdienius svorio pokyčius lemia daug veiksnių.

Specialistų nuomonės apie tai, kaip dažnai reikėtų svertis, gerokai skiriasi. Pati laikausi praktikos svertis ne dažniau kaip kartą per savaitę, kad nesikrimsčiau dėl kasdienių svorio pokyčių – tai, kad svoris kinta, visiškai normalu. Kasdien svoris gali skirtis net vienu kilogramu, ir labai atidžiai jį sekant, tai gali gluminti. Reikėtų nepamiršti, kad svorio svyravimai galėtų būti lemiami vandens kiekio arba sunkiau virškinamų produktų vartojimo. Normalus svorio svyravimas – nuo 100 iki 1000 g per dieną. Įtakos gali turėti ir suvartotas druskos kiekis – kuo daugiau vartojama druskos, to ilgiau iš organizmo nepašalinamas vanduo. Moters svoriui įtakos turi ir menstruacijų ciklas, sekant svorį, reikėtų ir į jį atsižvelgti.

Įvertinkite savo svorį protingai ir apgalvotai

Reikėtų prisiminti, kad tie patys kilogramai gali būti priaugti ne dėl tų pačių priežasčių. Ūgis ir individuali kūno fizinė sandara turi įtakos, kokį skaičių pamatysime, užlipę ant svarstyklių. Pavyzdžiui, raumenų masės svoris yra didesnis nei to paties riebalų tūrio, taip pat dėl vandens organizme gali atsirasti papurtimų. Pagelbėti gali išmaniosios svarstyklės, nes galima sukurti individualų naudotojo profilį įvedant savo kūno parametrus, tokius kaip ūgis, svoris, amžius ir kt. Šis prietaisas net ir tą dieną, kai esate labiausiai užimti, gali padėti stebėti, kaip keičiasi kūno svoris, atitinkamai galite keisti dienos režimą. Reikia priprasti, kad formulė „kuo mažiau kilogramų, tuo geriau“ yra klaidinanti, būtina atkreipti dėmesį į bendrą kūno fizinę sandarą prieš pradedant kontroliuoti svorį. Įsigyti išmaniąsias svarstykles gali būti labai naudinga pradedantiesiems, jie galės ne tik gauti, bet ir analizuoti gautą informaciją.

Ilgalaikė tendencija, o ne „greitai pasiektas rezultatas“

Menstruacijų ciklas, per dieną suvartoto vandens kiekis, kofeinas, druska, kiti suvartoti produktai ir jų deriniai, miego kokybė, fizinio aktyvumo lygis, prakaitavimas ir dar daug kas turi įtakos svorio svyravimui. Todėl labai svarbu nustatyti būtent ilgalaikę tendenciją, kuri padės teisingiau viską įvertinti, suprasti organizme vykstančius procesus. Neverta kasdien sukti galvos dėl vieno kito gramo, jei bendrai visi kiti rodikliai, įskaitant išvaizdą, atitinka norimą rezultatą arba bent prie jo priartėja. „Garmin“, pavyzdžiui, neseniai pristatė išmaniąsias svarstykles „Index S2“, kurios ne tik nustato kūno fizinę sandarą, bet ir parodo kiekvienos dienos svorį mėnesio laikotarpiu – taip atsiranda bendras vaizdas: ar svoris mažėja, ar didėja, ar išlieka toks pat. Tiems, kas, pavyzdžiui, nori mesti svorį, nereikia tikėtis, kad svoris vienodai kris kiekvieną dieną. Nors metant svorį dienos norma yra numesti 200–300 gramų, tam tikromis dienomis svoris gali nekristi arba net šiek tiek padidėti. Tai normalu.

Režimas, režimas ir dar kartą režimas

Kalbant apie sveikatą ir gerą savijautą, pandemijos metu, ypač dirbant namuose, režimo nebuvimas ilgainiui gali tapti didele ir sunkiai išsprendžiama problema. Kad išlaikytumėte gerą fizinę formą ir gerai jaustumėtės, reikėtų susikurti tinkamą ir gyvenimo būdą atitinkantį režimą bei jo laikytis. Tai galėtų būti atsikėlimas nustatytu laiku, savo „rytinių ritualų“ atlikimas, mitybos ir sportinės veiklos planavimas, svorio ir savijautos pokyčių stebėjimas. Kalbant apie mitybą, svarbu atsiminti, kad maitintis reikia reguliariai, neatsisakyti pusryčių ir nepraleisti valgymo laiko, taip pat neužkandžiauti tada, kai tik užsimanote, nevalgyti daug saldumynų ir cukraus turinčių gaminių. Nepiktnaudžiaukite alkoholiu ir nedėkite daug druskos į kasdien valgomą maistą. Kad pandemijos laikotarpis nesibaigtų netikėtomis sveikatos problemomis, patarčiau daryti 4–5 valandų pertrauką tarp valgymų, vengti užkandžių ir dienos metu gerti tik vandenį, arbatą arba juodą kavą (taip, nes kava su pienu taip pat yra maistas). Valgykite maistą, kurio sudėtyje yra baltymų, kiekvieno valgymo metu, o saldumynus – kartą per savaitę.

Mitybos specialistė Sandija Šplita

info@sportas.lt

Naujienų portalo sportas.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.

DISKUSIJA
Visi (6)
Registruoti
Anoniminiai (6)
Skelbti
Rodyti daugiau komentarų