„Liverpool“
10 min.
0
:
0
Atsinaujins po sek
„Man United“

Viltys juodos „Žalgirio“ serijos fone: ar tai konvertuosis į pergales? (5)

2020.11.21 13:12
Vilius Stalgaitis
Žurnalistas
Marius Grigonis | Euroleague nuotr.

Marius Grigonis | Euroleague nuotr.

 Rokas Jokubaitis Milane ketvirtajame kėlinyje reidu link Milano „AX Armani“ krepšio į dešinę pusę atstato pusiausvyrą – 77:77. Ettore Messina iškart reaguoja minutės pertraukėle, ironiškai nusišypso, ir veido išraišką netrukus pakeičia į auklėtinius smerkiantį žvilgsnį.

Vienas garsiausių Europos trenerių negalėjo patikėti, kaip jo komanda vėjais paleido dvidešimties taškų persvarą (62:42). E. Messina negalėjo patikėti, kaip jo komanda užuot švariai apsigynusi „Žalgiriui“ lekiant į greitą ataką, susirenka nesportines pražangas. Nesuprato italas ir to, kaip Augustine‘as Rubitas tam tikromis atkarpomis terorizavo Milano komandos krepšį, ir to, kaip „AX Armani“ gynybines užkardas ardė R.okubaitis su Luku Lekavičiumi.

„Prametėme laisvų metimų, praleidome pigių taškų ir leidome jiems sugrįžti, – jau po mačo pasakė E. Messina. – Čia žaidėme po pralaimėjimo, o po pralaimėjimo tu niekada nežaidi atsipalaidavęs. Šiandien pradėjome nervintis.“

Ir iš tikrųjų, „Žalgirio“ charakteris ir jau nuolatiniais tampantys sugrįžimai į rungtynes yra verti pagarbos ir Eurolygos klubai tai žino. Dviženklius skirtumus Lietuvos čempionams šį sezoną sėkmingai teko naikinti kone penkeriose iš dešimties rungtynių. Tai – komplimentų verta komandos savybė, ypač žinant tai, kaip sunku komandai atrasti motyvacijos, atsiliekant, Milano atveju, net dvidešimties taškų skirtumu.

Čia reikia išskirti kelis faktorius. Štai esminis „Žalgirio“ sugrįžimas po pertraukos įvyko su A. Rubitu vidurio puolėjo pozicijoje. Kauniečių amerikietis jau kurį laiką demonstruoja tai, iš ko jo ir tikėtasi – mobilumą ir metimus iš tolimesnės dviejų taškų distancijos. Šiuos savo privalumus jis pasiūlė ir gerai įgyvendino madų sostinėje, o turint omenyje ir dar vieną ne patį ryškiausią Joffrey Lauvergne‘o pasirodymą, 13 taškų (4/6 dvit., 5/6 baud. met.) surinkęs A. Rubitas buvo gyvybiškai svarbus.

Beje, surinkti 22 naudingumo balai rodo, kad tai amerikiečiui buvo geriausios rungtynės Eurolygoje nuo sausio mėnesio, kuomet jis dar būdamas Pirėjo „Olympiacos“ nariu mače su Vitorijos „Baskonia“ surinko 23 naudingumo balus.

Ir be jokios abejonės – plačiau apdainuoti herojai – L. Lekavičiaus ir R. Jokubaičio tandemas. Jei pastarasis sužaidė karjeros mačą, tai L. Lekavičius su 16 taškų (6/7 dvit., 1/2 trit., 1/1 baud. met.) ir 20 naudingumo balų pakartojo asmeninį sezono rekordą.

Jų vaidmuo buvo svarbus aštriais reidais į baudos aikštelę prie milaniečių susikeitimo gynyboje. Greitomis kojomis suardžius „AX Armani“ sienas, abu gynėjai daugeliu atvejų priėmė teisingus sprendimus užbaigiant atakas patiems, arba siunčiant kamuolius į kraštus. „Didžiojo sugrįžimo“ metu prie to ypat prisidėjo L. Lekavičius, draskęs ne tik apčiuopiamais veiksmais, bet ir energija, taip varginant Milano gynėjus.

Visa tai yra gražu, tačiau statistiškai bene geriausias Eurolygos puolimas ir pavieniai sužibę žaidėjai, kad ir kaip dėl jų būtų smagu, esminių bėdų Kauno klubui nesprendžia. 98:92 – toks pasibaigusių rungtynių rezultatas net nemačiusiam rungtynių sirgaliui sufleruoja apie tai, kad šis mačas mažai turėjo ką bendro su kokybiška gynyba.

Talento svarstyklės šioje kaktomušoje neabejotinai sveriasi į italų klubo pusę, todėl šiuo atveju prastesnis pasirodymas ginant savo krepšį „AX Armani“ komandai dar nebūtinai reiškia katastrofą. Kai puldamas turi tokius talentus kaip Malcolmą Delaney, Sergio Rodriguezą ar Keviną Punterį, esi pajėgus žaisti žaidimą pavadinimu „mesk kiek nori, aš įmesiu daugiau“.

„AX Armani“ – „Žalgiris“ rungtynių akimirka | Euroleague nuotr.

„AX Armani“ – „Žalgiris“ rungtynių akimirka | Euroleague nuotr.

Be abejonės, E. Messina yra gynybinis treneris, nors šiuo atžvilgiu, jam šis mačas su kauniečiais ir nepavyko. Bet „Žalgiriui“ jis nepavyko dar labiau, ir apie tai reikia kalbėti.

Martino Schillerio auklėtiniai yra viena prasčiausiai besiginančių Eurolygos sezono komandų, vidutiniškai praleidžianti po 81 tašką per rungtynes. Gigantiškas pasikeitimas, žinant, kad praėjusį sezoną „Žalgiris“ statistiškai buvo aštuntuke geriausiai besiginančiųjų.

Dar liūdniau atrodo tai, kad per šią keturių iš eilės pralaimėjimų seriją „Žalgiris“ vidutiniškai praleidžia net po 90,7 taško. Čia būtina pridurti, kad lapkritis „Žalgiriui“ yra beprotiškai sunkus, besikaunant su tokiais grandais kaip CSKA, „Maccabi“, „Real“ ir „AX Armani“. Kaip bežiūrėsi, labai gali būti, kad visi šie klubai pavasarį bus Eurolygos atkrintamosiose. Taip, išskyrus mačą Izraelyje, visuose kituose kauniečiai buvo arti pergalių, tačiau akis deginantys gynybiniai rodikliai tokiai komandai yra neatleistini.

M. Schilleris ir vėl nusprendė trumpam išbandyti zoninę gynybą, tačiau tokia atkarpa nebuvo labai ilga, mat E. Messinai tai nebuvo staigmena. Pavyzdžiui, antrajame kėlinyje Milano klubas sėkmingai kūrėsi metimus, ir žalgiriečius dėl to netgi nubaudė.

Akis bado tos pačios situacijos komandinėje gynyboje, kai pagalbos besiginant teikiamos arba per anksti, arba per vėlai, arba apskritai be reikalo, taip atveriant spragų kitose pozicijose. Nors Steve‘as Vasturia sužaidė geriausias karjeros Eurolygoje rungtynes (8 tšk., 7 naud. bal.), sau įprastų problemų komandinėje gynyboje jis vėl neišvengė. Tiesa, šiame kontekste šis amerikietis ypatingai į akis nekrito, kadangi ne kartą suvėlavo ir kiti – J. Lauvergne‘as, pramiegant Zacho LeDay tritaškius, ar kitų gynėjų vargai, vaikantis K. Punterį ir M. Delaney.

Zachas LeDay | Euroleague nuotr.

Zachas LeDay | Euroleague nuotr.

Ir nors tai „Žalgiriui“ kainavo daug, svarbiausias aspektas, kaip bebūtų banalu, buvo individualus talentas. Gynyba vienas prieš vieną „Žalgiriui“ jau ne pirmą kartą tampa problema, o tokie į puolimą arba jo organizavimą orientuoti žaidėjai kaip „El Chacho“, K. Punteris ar M. Delaney tuo idealiai naudojasi.

Vis dar trūksta ir taktinių pražangų akcentavimo. Iki šios sezono atkarpos tai niekada nebuvo taip aštriai akcentuojama, tačiau Milane komanda dėl to susirūpino garsiai.

„Mes į tai žiūrime rimtai ir ties tuo dirbame. Tai yra kelių mažų dalykų jungtis, bet tokiame lygyje tai yra negalima. Jei tu naudoji prastą rotaciją ir dar nesusirenki pražangų, tai reiškia jau aštuonis taškus oponentams“, – „Žalgirio“ televizijai sakė M. Schilleris.

„Kai turime komandinių pražangų, niekaip neišnaudojame to limito, kai dar galime daryti pražangas, jas panaudoti“, – analogišką problemą įžvelgė ir R. Jokubaitis.

„Turime problemų ir gynyboje du prieš du. Didelių“, – neslepia L. Lekavičius.

„Žalgiris“ toliau palieka dviprasmišką įspūdį. Nors virš Nemuno salos šeimininkų pastaruoju metu dangus apsiniaukė pralaimėjimų debesis, žaliai balti vis įkvepia ir pozityvo. Mentaliteto ir charakterio demonstravimas net ir juodžiausiu metu ar išties solidūs ir seniai nematyti puolimo skaičių rodikliai – visa tai verta pagarbos.

Tačiau iš esmės „Žalgiris ir toliau gyvena su nesikeičiančiomis problemomis gynyboje, kurių neeliminavus, skambių pergalių, pakylėsiančių klubą turnyrinėje lentelėje tikėtis yra naivu. Gyvena ir su didelėmis komplektacijos skylėmis, toliau neturint fiziško, pilnavertiško ginantis ir patikimo lengvojo krašto puolėjo ar platesnio universalumo priekinėje linijoje.

Eurolygoje Kauno klubas pasiekė simbolinę dešimties sužaistų rungtynių ribą. Ir vėl, jausmai dvejopi. Rezultatas 5-5 išties nėra prastas, tačiau didiesiems grandams pamažu įsibėgėjant, „Žalgiriui“ raškyti dideles pergales darosi vis sunkiau, ką įrodo ir kol kas nė vienos pergalės per šį sudėtingą mėnesį kaunantis su Europos grandais, kurie, beje, visi anksčiau turėjo problemų ir sezoną pradėjo vangiai.

Pozityvo išties yra, tik mėnesiams bėgant, jį būtų smagu konvertuoti į pergales.

„Jie susitelkia ir dirba, tai – vienintelis kelias. Jie kartu kaunasi, jie treniruojasi. To aš ir prašau. Turime tęsti darbą aiškinantis problemas. Svarbus faktas yra tas, kad per šiuos ketverius pralaimėtus mačus, trijuose turėjome realias galimybes kovoti dėl pergalės paskutinėmis minutėmis. Reikia žiūrėti į bendrą paveikslą ir tai analizuoti“, – pabrėžė M. Schilleris.

Eurolygos turnyrinė lentelė:

V Komanda ŽR L PR S
1 Maskvos CSKA 20 15 5 110
2 „Barcelona“ 20 14 6 149
3 Madrido „Real“ 19 13 6 74
4 Sankt Peterburgo „Zenit“ 18 12 6 70
5 Milano „AX Armani Exchange“ 19 12 7 53
6 Miuncheno „Bayern“ 20 12 8 63
7 Stambulo „Anadolu Efes“ 20 11 9 52
8 Kauno „Žalgiris“ 20 11 9 46
9 Valensijos „Valencia“ 20 11 9 10
10 Pirėjo „Olympiakos“ 19 10 9 -6
11 Stambulo „Fenerbahce“ 20 10 10 -43
12 Tel Avivo „Maccabi“ 20 9 11 25
13 Vitorijos „Baskonia“ 20 9 11 12
14 Berlyno ALBA 20 7 13 -138
15 Atėnų „Panathinaikos“ 19 6 13 -68
16 Belgrado „Crvena Zvezda“ 19 6 13 -75
17 Vilerbano ASVEL 19 6 13 -102
18 Maskvos srities „Chimki“ 20 2 18 -232


Vilius Stalgaitis
Žurnalistas
info@sportas.lt

Naujienų portalo sportas.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.

DISKUSIJA
Visi (5)
Registruoti
Anoniminiai (5)
Skelbti
Rodyti daugiau komentarų
Tvarkaraščiai
Rezultatai
Lentelės

2020/21 m. LKL

01-20 „Lietkabelis“ 18:15 „Nevėžis-Optibet“
01-20 „Cbet“ 18:30 „Juventus“
01-20 „Rytas“ 19:00 „Neptūnas“
01-22 „Dzūkija“ 18:30 „Lietkabelis“

2020/21 m. Eurolyga

01-18 „Real“ 22:00 „Crvena Zvezda“
01-19 ASVEL 21:45 „Olympiacos“
Tvarkaraščiai
Rezultatai
Lentelės

Anglijos „Premier“ Lyga

Sek 01-17 Aston Villa 02 : 00 Everton
Sek 01-17 Sheffield United 16 : 00 Tottenham Hotspur
Sek 01-17 Liverpool 18 : 30 Manchester United
Sek 01-17 Manchester City 21 : 15 Crystal Palace
Pir 01-18 Arsenal 22 : 00 Newcastle United