M.Bukausko galimybes geriausiai žinantis žmogus: „UFC dar nematė visko, ką sugeba Modestas“ (14)

2020.10.15 17:01
Mantas Stankevičius
Sportas.lt žurnalistas
Modestas ir Gintas Bukauskai | asmeninio archyvo nuotr.

Modestas ir Gintas Bukauskai | asmeninio archyvo nuotr.

„Jo kelias buvo sunkus ir ilgas, – pabrėžė 26-ų UFC kovotojo Modesto Bukausko (11-2-0) tėtis ir treneris Gintas. – Pradėkime nuo to, kad su manimi sportuoti jis pradėjo, kai jam buvo penkeri, o būdamas septynerių jau kovojo dėl Britanijos čempiono titulo amžiaus kategorijoje iki 10 metų“.

Profesionaliu kovotoju M.Bukauskas tapo 2015-aisiais. „Pradžia buvo labai sėkminga – iškovojome keturias pergales iš eilės, – sportas.lt priminė G.Bukauskas. – Vėliau sekė du pralaimėjimai, kurie tapo tikru psichologiniu išbandymu. Techniškai ir fiziškai Modestas galėjo įveikti bet ką, bet mišrieji kovos menai (MMA) yra būtent apie psichologiją“.

Modestas Bukauskas ir Gintas Bukauskas | asmeninio archyvo nuotr.

Modestas Bukauskas ir Gintas Bukauskas | asmeninio archyvo nuotr.

2016-ųjų gegužę M.Bukauskui buvo suteiktas šansas kovoti dėl „Ultimate Challenge MMA“ organizacijos čempiono titulo su Pavelu Doroftei. Rumunijos kovotojas privertė lietuvį pasiduoti jau pirmajame raunde.

„Tačiau tai buvo „mismatchas“ – Modestas tuomet kovojo svorio kategorijoje iki 84 kilogramų, varžovas buvo pakeistas iki kovos likus vos savaitei. Rumunas nesugebėjo nusimesti svorio. Velniai žino, kiek jis tuomet svėrė, – pasakojo G.Bukauskas. – Nesiskundėme. Kovojome. Pralaimėjome. Bet žinau, kad dabar su juo susitvarkytume pirmajame raunde“.

Vėliau sekė sutartis su „Cage Warriors“ organizacija. „Turėjome kautis su priešininku iš Vengrijos, bet likus keturioms dienoms iki kovos sulaukėme žinios, kad stosime prieš Johną Redmondą, – dėstė G.Bukauskas. – Čia juk yra MMA – tiek daug galimybių laimėti, ir tiek pat daug galimybių pralaimėti. Modestas atakavo, praleido smūgį. Pralaimėjome techniniu nokautu“.

Modestas Bukauskas ir Gintas Bukauskas pasirašo sutartį su UFC | asmeninio archyvo nuotr.

Modestas Bukauskas ir Gintas Bukauskas pasirašo sutartį su UFC | asmeninio archyvo nuotr.

Po šio pralaimėjimo M.Bukauskas norėjo pailsėti – išvyko pailsėti ir pasportuoti į Jungtines Amerikos Valstijas. Tačiau būtent ten jam plyšo meniskas. Po operacijos Didžiojoje Britanijoje kovotojas kurį laiką negalėjo treniruotis. „O vėliau jau „Cage Warriors“ mums negalėjo rasti varžovo. Du pralaimėjimai, operacija, o niekas su mumis nenorėjo kovoti? Nusprendėme pajudėti kikbokso ringe – kovą laimėjome pirmame raunde nokautu, o vėliau vėl sekė penkios „Cage Warriors“ kovos“, – priminė G.Bukauskas.

2019-ųjų birželį M.Bukauskas iškovojo „Cage Warriors“ čempiono titulą, nokautu įveikęs norvegą Marthiną Hamletą Nielseną. Po penkių mėnesių M.Bukauskas apgynė titulą pirmajame raunde į nokautą pasiuntęs italą Riccardo Nosiglią.

Šių metų sausį buvo paskelbta, kad M.Bukauskas pasirašė sutartį su UFC. Debiutas organizacijoje įvyko liepos mėnesio viduryje: graikas Andreasas Michailidis negalėjo tęsti kovos po pirmojo raundo.

Spalio 18 dieną (naktį iš šeštadienio į sekmadienį) M.Bukauskas UFC narve susikaus su 24-ų australu Jimmy Crute’u (11-1-0).

„Viską padarėmė teisingai“

„Pergalė yra pergalė, – apie sūnaus debiutą UFC kalbėjo G.Bukauskas. – Labai gaila, kad Modesto ir graiko kova abiem buvo debiutas UFC. Mano įsitikinimu, abu kovotojai yra kylančios kovinio sporto žvaigždės“.

M.Bukausko pergalė buvo sukėlusi bangą diskusijų: kalbėta apie nelegalius smūgius, neteisingą teisėjo sprendimą.

„Ir pats Modestas liūdėjo matydamas šias kalbas. Pasakiau jam, kad ne jo kaltė, jog teisėjas sustabdė kovą. Nelegalūs smūgiai? Modestas nebūtų gavęs 50 tūkstančių dolerių premijos, jei ten būtų sudavęs nors vieną nelegalų smūgį. Beje, visi teisėjai prieš kovą buvo pas mus atėję, paaiškino, kur galima smūgiuoti. Galvos šonas – legalu. Už ausies? Jei jis taip pasisuka – tai ne Modesto problema, bet apie tai neverta kalbėti, nes visi smūgiai buvo tikslūs. Per daug nekreipiu dėmesio – mes viską padarėme teisingai. Modestas laimėjo, gavo premiją. Visi kiti gali kalbėti, ką tik nori. Kiti mačiau šneka, kad Modestas būtų pralaimėjęs... Būtų, būtų, bet nebuvo. Graikas pralaimėjo. Jis buvo nujungtas. Jis nežinojo, kur randasi. Ir tai matė visi. Todėl aš nepergyvenu. Graikas – geras kovotojas. Tačiau žinau, kaip Modestas moka prisitaikyti. Žinojau, kad antrajame raunde jis ras būdą viską baigti. Nokautas būtų visai kitame lygyje. Pirmajame Modestas beveik nieko „neišleido“ – jis nespėjo parodyti viso savo arsenalo. Tiesą pasakius, esu labai patenkintas, kad niekas dar nesužinojo tikrojo Modesto potencialo. UFC dar nematė, ką gali Modestas“.

Modestas Bukauskas ir Gintas Bukauskas | asmeninio archyvo nuotr.

Modestas Bukauskas ir Gintas Bukauskas | asmeninio archyvo nuotr.

G.Bukauskas net neabejoja, kad Graikijos kovotojas žinojo apie tuometinę lietuvio kojos traumą. „Jis atakavo, suprantu, būtume darę tą patį. Juk tikslas UFC organizacijoje yra pergalė. Labai didžiuojuosi Modestu, nes jis priėmė tuos skaudžius smūgius į koją ir sugebėjo iškovoti Lietuvai pirmą pergalę UFC, – sakė G.Bukauskas. – Traumos? Mano metodika yra paprasta: treniruotės nėra stabdomos. Koja? Atsisėdame ir varome: kilnojame svorius, mušame „lapkes“ – tik tiek, kad negali stovėti. Taip jis treniravosi prieš debiutą UFC, išėjo ir laimėjo“.

Pasak G.Bukausko, sūnus Modestas visiems svorio kategorijos iki 93 kilogramų kovotojams bus nemaža problema.

Viduje – žvėris

Prabilus apie vieną sunkiausių karjeros momentų – skaudžius pralaimėjimus ir traumą – G.Bukauskas atsiduso. „Modestas galėjo rinktis bet kurį kitą kelią – jis turi galvą, visada gerai mokėsi. Taip, jis mokėsi privačiose mokyklose, taip, jis gali būti bet kuo, – kalbėjo G.Bukauskas. – Teisininkas? Taip, gali juo būti. Bet jis yra kovotojas. Ir bijau, kad kaltas čia būsiu aš. Kažkada vaikystėje jis rado senus – 1989-1992 metų – laikraščius, kuriuose buvo straipsniai apie mane. Tuomet jis pasakė „Mano tikslas – tapti profesionaliu atletu“. Ir man jo net nereikėjo stumti ta linkme. Žinote, kalbant apie tą sunkų periodų... Daug žmonių ir jis pats sako, kad aš jam labai padėjau. Tačiau viską jis padarė pats. Jis nenorėjo pasiduoti. Jis norėjo tęsti kelionę savo keliu. Jeigu jis nebūtų norėjęs, nesvarbu, kaip tėtis palaiko, padeda, jis nebūtų tęsęs to kelio. Viską padarė jis pats. Tai tik rodo, kokio tvirto charakterio jis yra“.

G.Bukauskas pajuokavo apie sūnų: „Gal išore jis panašus į gerą, inteligentišką žmogų, bet viduje yra kažkoks žvėris, kuris pasiduoti neleidžia. Modestą turi nujungti – kitaip jis vis vien eis į priekį. Išjungsite? Jis atsistos, atsigaus ir toliau eis į priekį“.

Modestas Bukauskas ir Gintas Bukauskas | asmeninio archyvo nuotr.

Modestas Bukauskas ir Gintas Bukauskas | asmeninio archyvo nuotr.

Kiek vėliau G.Bukauskas prisipažino, kad vaikystėje to „žvėries“ net nesimatė.

„Modestą ir pusantrų metų vyresnę jo sesę treniravau tam, kad jie galėtų apsiginti. Juk gyvenome svetimoje šalyje, mes puikiai supratome, kas galėjo vykti mokyklose. Tiesiog norėjau, kad vaikai galėtų apsiginti, jei to prireiks, – kalbėjo G.Bukauskas. – Modestas iki šiol prisimena, kaip rimtai juos treniravau. Jiems buvo sunku, nes visi vaikai žaisdavo kieme, o jie turėjo treniruotis. „Žvėris“? Tai pamačiau, kai jis pradėjo kovoti... Septynerių jis jau parodė, kad turi charakterį. Bet aš nesitikėjau, kad tai pavirs profesionaliu sportu“.

Beje, M.Bukausko sesė Ernesta taip pat yra kovojusi „Warrior Challenge MMA“ ir „Rise of Champions“ organizacijų turnyruose.

„Tiesą pasakius, aš nebuvau patenkintas, kad vaikai tapo kovotojais, – nusijuokė G.Bukauskas. – Labai džiaugiausi, kai Modestas buvo krepšininkas – šešerius metus. Beje, krepšinis labai padeda kovos menams, ypač boksui, nes aikštėje turi daug judėti, turi gintis ir atakuoti. Manau, kad Modestui taip pat krepšinis padėjo, ypatingai tie du metai JAV. Deja, Modestas buvo kiek per žemas savo pozicijai. Tikiu, kad jis būtų gavęs universiteto stipendiją, jei būtų buvęs aukštesnis – 190 cm nepakako. Mokyklos lygyje jis galėjo žaisti, tačiau koledže ir NBA šansų jis nebūtų turėjęs – per daug raumeningas gynėjas, jis būtų ten per lėtas“.

Bet dar įdomesnis variantas – amerikietiškas futbolas.

Danny Batten, Modestas Bukauskas, Gintas Bukauskas ir Denniston Sutherland | asmeninio archyvo nuotr.

Danny Batten, Modestas Bukauskas, Gintas Bukauskas ir Denniston Sutherland | asmeninio archyvo nuotr.

„Modestas yra sužaidęs kelias rungtynes JAV – koledžų atstovai jo ieškojo, norėjo prisivilioti. Kas gali žinoti, gal dabar Modestas būtų ne MMA narve, o žaistų NFL. Tačiau tai tik spėlionės – jis grįžo namo ir mes nusprendėme, kad nesimėtysime ir bandysime kovoti narve“, – šypsojosi G.Bukauskas.

„Lietuviško paso“ tema

Pasak G.Bukausko, sūnui yra labai svarbi Lietuvos trispalvė. „Per karantiną jis manęs nuolat prašė padėti su lietuvių kalba – jis užsispyrusiai pradėjo domėtis Lietuva, – sakė G.Bukauskas. – Atvirai? Tai yra mano kaltė, kad jis negali gerai kalbėti lietuviškai. Bet jis supranta viską puikiai. Niekada nenorėjau jo blaškyti – jis gyveno Anglijoje, o čia yra svarbu gerai kalbėti vietine kalba. Tačiau Modestas visada žinojo, kad yra lietuvis, kad yra katalikas. Iki šiol jis yra labai tikintis žmogus“.

„Lietuvis“ – dažniausiai diskutuojama tema, kalbant apie M.Bukauską.

„O, taip... Pradėkime, gal nuo pradžių. Pats esu gimęs Kaune, dukra Vilniuje, o Modestas Klaipėdoje – trys didžiausi miestai, – vardijo G.Bukauskas. – Lietuva yra tokia maža šalis, o mes taip nemylime savų? Atrodo, kad turėtume didžiuotis Modestu. Juk didžiuojamės Rose Namajunas, kuri yra gimusi JAV, bet grįžo į Lietuvą aplankyti savo senelių? Mes keliame klausimą dėl Julijos Stoliarenko, nes kažkam jos pavardė neskamba labai lietuviškai? Turime Julių Anglicką „Bellator“ organizacijoje. Pasakysite, kad jis irgi ne lietuvis, nes kalba su akcentu? Įsiklausykime į tai. Mes, lietuviai, apie ką kalbame? Turime didžiuotis žmonėmis, kurie neša Lietuvos vėliavą. Turime džiaugtis, kad dabar visas pasaulis žino, kas yra Lietuva. Priminsiu, ne Modesto kaltė, kad vaikystėje išvyko į Londoną. Taip įvyko. Tai nebuvo jo pasirinkimas augti Anglijoje, ne jo buvo pasirinkimas buvo ir mokytis prestižinėse mokyklose. Modestui yra labai sunku, kai lietuviai nesupranta tam tikrų dalykų, nesupranta, kodėl savi jo nelaiko lietuviu“.

Modestas Bukauskas ir Gintas Bukauskas | asmeninio archyvo nuotr.

Modestas Bukauskas ir Gintas Bukauskas | asmeninio archyvo nuotr.

„Nekalba lietuviškai Modestas? Pasikartosiu, tai mano klaida, – tęsė G.Bukauskas. – Bet jūs nesuprantate, jūs negyvenate Anglijoje. Aš norėjau, kad jis mokykloje su bendraklasiais normaliai šnekėtų. Lietuviškai kalbėti jis išmoks, kol kas jam tik išsireikšti yra sunkiau. Jis nori kalbėti. Lietuva yra jo širdy. Į kovą jis eina su dviem vėliavomis, nes užaugo, kaip bebūtų, Didžiojoje Britanijoje, bet gimė Lietuvoje. Širdyje jis visada lietuvis. Labai džiaugiuosi, kad jis yra toks didelis Lietuvos patriotas ir nori ant pasaulinio žemėlapio uždėti Lietuvos kokybės ženklą. Jis nori parodyti, kad Lietuva yra stipri ne tik krepšinyje. Juk Modestas ir pravardę pasirinko „The Baltic Gladiator“, nes tai skamba taip gerai, taip patriotiškai“.

Paskutinį kartą M.Bukauskas Lietuvoje, pasak tėčio, buvo prieš gerus devynerius metus. „Buvo vienas juokingas nutikimas – užėjome į kavinę, kurioje tuo metu buvo ir daug raumeningų vyrukų, kurie daužė tą pramoginę kriaušę, kuri parodo smūgio jėgą. Visi iš eilės ją mušė. ir atsistojo prie tos kriaušės Modestas. Na, kiek ten jam metų buvo? Paaugliukas. Kaip plojo jis į tą kriaušę, skaičiai pradėjo kilti, visi amo neteko. Taip tapome didelėmis to vakaro apylinkių žvaigždėmis“, – juokėsi pasakodamas G.Bukauskas.

Gintas Bukauskas | asmeninio archyvo nuotr.

Gintas Bukauskas | asmeninio archyvo nuotr.

„Modestas neturi lietuviško paso“ – šis komentaras visada suerzina G.Bukauską.

„Jis turi lietuvišką pasą. Ir tai yra faktas, – rėžė G.Bukauskas. – Bet visada bus skaudu, kai žmonės netiki, o dar skaudžiau, kai jie kalba išgalvotus dalykus. Visada geriau patylėti, jei nežinote faktų. Niekaip nesuprantu, kodėl žmonės šmeižia, kalba, jei nežino tiesos. Bet aš suprantu, kad visada atsiras tų, kurie norės įkąsti. Kažkada buvo ganėtinai negražus posakis apie lietuvius. Koks yra geriausias Lietuvos patiekalas? Iškart spėjame, kad cepelinai, bet atsakymas yra „lietuvis“. Taip buvo sakoma Nepriklausomybės pradžioje. Bet džiaugiuosi, kad vienas apie kitą blogai šnekančių lietuvių yra vis mažiau. Viską suprantančių nuolat daugėja. Pasikartosiu, Modestas yra tikras lietuvis, Lietuva jam yra brangi, jis bando kalbėti lietuviškai, supranta viską. O tiems, kurie nieko gyvenime nepasiekė ir nori išsilieti ant kitų kalbant nesąmonės, galiu tik palinkėti sėkmės“.

Mantas Stankevičius
Sportas.lt žurnalistas
info@sportas.lt

Naujienų portalo sportas.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.

DISKUSIJA
Visi (14)
Registruoti
Anoniminiai (14)
Skelbti
Rodyti daugiau komentarų