Mike'as Tysonas ir jo prarasti turtai | Scanpix nuotr.

Mike'as Tysonas ir jo prarasti turtai | Scanpix nuotr.

 Bokso legenda, daugkartinis sunkiasvorių pasaulio čempionas Mike‘as Tysonas per karjerą dalyvavo vienose populiariausių visų laikų kovų, už kurias uždirbo dešimtis milijonų JAV dolerių. Anot „Forbes“, per visą karjerą M.Tysonas susižėrė apie 685 mln. JAV dolerių. 400 mln. iš šios sumos jis uždirbo bokso ringe, o likusią sumą gavo iš rėmėjų.

Vienu metu M.Tysono turimas turtas buvo vertinamas 300 mln. JAV dolerių, bet praėjus dešimtmečiui nuo didžiausių finansinių aukštumų boksininkas staiga paskelbė apie bankrotą, pareikšdamas, kad turi apie 27 mln. JAV dolerių skolų. Tuomet jis po skyrybų buvo skolingas 9 mln. JAV dolerių buvusiai žmonai Monicai Turner, JAV buvo nesumokėjęs 13,4 mln. JAV dolerių mokesčių, o Didžiosios Britanijos valdžia reikalavo dar 4 mln. JAV dolerių nesumokėtų mokesčių.

Šimtai milijonų sąskaitoje ir besaikis pinigų švaistymas

Prastame rajone augęs amerikietis, sulaukęs vos 13-os metų, jau buvo areštuotas 38 kartus. Jo laukė liūdna ateitis, bet M.Tysoną išgelbėjo boksas. Didžiulę jėgą ir talentą turėjęs M.Tysonas padarė tai, kas šių laikų profesionalų bokse yra sunkiai suvokiama. Jis vos per pusantrų metų nuo profesionalų bokso debiutanto iškilo iki WBC sunkiasvorių bokso pasaulio čempiono. Buvo atvejų, kai M.Tysonas į ringą žengdavo 4 kartus per 4 savaites ir nesiskųsdavo nuovargiu, o nokautuodavo vieną varžovą po kito. Per pusantrų metų jis kovėsi 28 kartus, tapo pasaulio čempionu sulaukęs 20-ies metų ir greitai pajautė pinigų skonį. Jau 1987 m. M.Tysonas gavo 50 mln. JAV dolerių. Vėliau jis stabiliai už kiekvieną titulinę kovą gaudavo po 25-35 mln. JAV dolerių.

1995 m., išleistas iš kalėjimo, M.Tysonas banke turėjo 300 mln. JAV dolerių, tačiau vietoj protingų investicijų jis pasirinko pinigų švaistymo kelią. Štai jo pagrindinių pirkinių sąrašas per pirmus 3 metus, išėjus iš kalėjimo:

Automobiliai ir motociklai už 4,5 mln. JAV dolerių (ne tik sau, bet ir draugams);

100 tūkst. JAV dolerių kas mėnesį juvelyriniams dirbiniams ir drabužiams;

400 tūkst. JAV dolerių balandžiams ir tigrams;

125 tūkst. JAV dolerių kasmet jo tigrų prižiūrėtojui;

300 tūkst. JAV dolerių vejos ir sodo priežiūrai;

230 tūkst. JAV dolerių telefonams, pokalbių sąskaitoms ir pranešimų gavikliams.

M.Tysonas už 2 mln. JAV dolerių nupirko auksinę vonią savo pirmajai žmonai Robin Givens, o gimtadienio vakarėliui išleido 410 tūkst. JAV dolerių. M.Tysonas buvo pasamdęs net 200 žmonių, įskaičiuojant apsauginius, virtuvės šefus, sodininkus ir vairuotojus.

Kalbama, kad M.Tysonas per per gyvenimą nupirko 111 automobilių ir motociklų (!). Tiesa, toli gražu ne visus jis pirko sau, o dažniausiai lepindavo draugus ar bent jau tuos, kurie jais prisistatydavo. M.Tysonui priklausė „Bentley Continental SC“ automobilis, kuri savo laiku buvo vertas 500 tūkst. JAV dolerių. Jie į rinką buvo išleisti tik 73. M.Tysono automobilių kolekcijoje taip pat netrūko „Lamborghini“, „Ferrari“ ir kitų prabangių automobilių.

Prarasta M.Tysono automobilių kolekcija:

Amerikietis savo draugams nuolat skolindavo automobilius, kurių neretai neatgaudavo ir tada siųsdavo savo darbuotojus jų ieškoti. Savo autobiografijoje M.Tysonas atskleidė, kad skalbinių krepšyje kartą rado dešimtis tūkstančių JAV dolerių, kuriuos ten buvo padėjęs prieš dvejus metus ir pamiršęs. Žinoma, jis juos netrukus iššvaistė, nes iki bankroto niekada neskaičiavo pinigų.

„Nesu taupus. Kartais su turimais pinigais elgiuosi lengvabūdiškai“, - tada pripažino boksininkas.

Ohajo valstijoje M.Tysonas buvo įsigijęs įspūdingus 1800 kvadratinių metrų ploto apartamentus. Ten jis gyveno nuo devintojo praėjusio amžiaus dešimtmečio. Viduje buvo įrengtas baseinas, šalia namo buvo krepšinio aikštė, ten buvo ir keturi aukšti plieniniai narvai, kuriuose M.Tysonas laikė savo tigrus. Boksininkui 1999 m. teko parduoti šiuos apartamentus. Jie jau kurį laiką stovi apleisti, bet neatsisakoma planų ten įrengti bažnyčią.

Mike'o Tysono apleisti apartamentai:

Boksininkas buvo įsigijęs ir dar vienus įspūdingus apartamentus Konektikute. 52 kambarių name buvo 21-as miegamasis, 25 vonios kambariai, viduje buvo įrengtas baseinas, žaidimų aikštė, savas naktinis klubas, įrašų studija ir netgi kazino patalpos. M.Tysonui savo namus teko parduoti 2003 m., kai jis paskelbė bankrotą. Tuomet juos įsigijo garsus reperis „50 Cent“. Vėliau reperis norėjo atsikratyti brangių apartamentų ir norėjo už juos gauti 17,5 mln. JAV dolerių. Visgi, per 12 metų jis nerado pirkėjo, o 2019 m. sudėjo rankas ir sutiko parduoti namą už vos 3 mln. JAV dolerių.

Mike'ui Tysonui priklausę apartamentai, parduoti „50 Cent“:

Konfliktas su Donu Kingu ir kitais vadybininkais

Dar prieš oficialiai paskelbiant bankrotą M.Tysonas kaltę dėl savo finansinių problemų suvertė vadybininkui Donui Kingui ir jo padėjėjams. Boksininkas savo vadybininką padavė į teismą ir reikalavo sumokėti 100 mln. JAV dolerių, kuriuos D.Kingas gavo neva apgavęs M.Tysonas.

„Bokse visi uždirba, išskyrus kovotojus“, - yra sakęs M.Tysonas.

2004 m. M.Tysonas ir D.Kingas susitarė, kad boksininkas atsiims savo kaltinimus, jei vadybininkas jam sumokės 14 mln. JAV dolerių. Tiesa, tų pinigų M.Tysonas taip ir nematė, nes jie nukeliavo pas bankroto administratorių, o ilgiau bylinėtis boksininkas taip pat negalėjo, nes jau buvo bankrutavęs ir neturėjo iš ko mokėti teisininkams.

Pagal paviešintus dokumentus, D.Kingas gaudavo net 30 proc. M.Tysono pajamų, taip pažeisdamas Nevados valstijos įstatymus. Pridėjus dar du D.Kingo padėjėjus, iš viso boksininkas prarasdavo 50 proc. pinigų, kurie nukeliaudavo jo vadybininkams. Pavyzdžiui, už kovą su Evanderiu Holyfieldu M.Tysonas turėjo gauti 30 mln. JAV dolerių. Iš šios sumos 9 mln. atiteko D.Kingui, o po 3 mln. – Rory Holloway ir Johnui Horne‘ui.

Kaip R.Holloway ir J.Horne‘as užsitarnavo M.Tysono pasitikėjimą? Jie iš D.Kingo gaudavo po 5 tūkst. JAV dolerių per savaitę, kad reguliariai lankytų boksininką kalėjime. M.Tysonas pamanė, kad jie yra tikrieji jo bičiuliai ir sutiko šiems vadybininkams ateityje atiduoti po 10 proc. savo uždarbio.

„Aš jais visiškai pasitikiu. Jie gali atstovauti man derybose. Tikrai nepriimsiu jokio sprendimo, prieš tai nepasitaręs su Holloway ir Horne‘u“, - tuomet kalbėjo M.Tysonas.

Oficialiai D.Kingas uždirbo apie 65 mln. JAV dolerių, tačiau M.Tysonas kaltino savo vadybininką, kad šis pasipelnė kur kas daugiau, nei rodo įrašai dokumentuose. Anot M.Tysono, D.Kingas pardavinėjo jo įvaizdžio teises užsienyje, tą patį padarė ir su amerikietiškų imtynių organizacija (WWE), o sandorį įformino taip, kad visos pajamos nukeliautų „Don King Productions“ įmonei.

„Manau, kad Mike‘as kartais pasirašydavo tuščius čekius. Niekas jam nepasakydavo, kur tiksliai nueis pinigai. Jis tik pasirašinėjo čekius ir leido dolerius“, - sakė M.Tysono patarėjas Jeffas Waldas.

Kalbama, kad apsukrusis D.Kingas į kiekvienos M.Tysono kovos kontraktą dar sugebėdavo įtraukti savo šeimos narius kaip...konsultantus. Buvo pasirodžiusi informacija, kad D.Kingo žmona gaudavo 100 tūkst. JAV dolerių už kiekvieną kovą, o du jo sūnus – dar po 50 tūkst. JAV dolerių. M.Tysonas dar mokėdavo po 1 tūkst. JAV dolerių per savaitę savo gerbėjų klubo prezidentei. Kas ji tokia? Žinoma, D.Kingo dukra.

Nuolatinės problemos su teisėsauga, prastėjantys rezultatai bokso ringe ir tuštėjanti sąskaita banke galiausiai leido M.Tysonui suprasti svarbią tiesą.

„Tiems žmonėms nusišvilpt ant manęs. Jie šalia manęs tik dėl pinigų. Negalėčiau jų pavadinti siurbėlėmis. Tai būtų per gražus žodis“, - tuomet sakė boksininkas.

Gyvenimas po bankroto

2005 m. M.Tysonas baigė karjerą, praktiškai neturėjo pinigų ir ieškojo gyvenimo prasmės.

„Iššvaisčiau visą gyvenimą – buvau tikras nevykėlis. Noriu kur nors pabėgti, kad nebejausčiau tokios gėdos dėl savo gyvenimo. Ankstesnę savo gyvenimo dalį noriu pamiršti kuo greičiau“, - kalbėjo amerikietis.

Deja, M.Tysonui susitaikyti su nauja realybe sekėsi sunkiai. Jis toliau turėjo problemų su teisėsauga, o 2009 m. tikino pasiekęs žemiausią gyvenimo tašką.

„Viešbučio kambaryje aš stengdavausi niekada nebūti vienas, nesvarbu, su manimi gali būti prostitutės ar šuo. Tai tikrai tamsu. Aš buvau viešbučio apartamentuose, ten buvo septynios moterys, man buvo lašinamas morfinas, buvau pavartojęs kokaino ir tablečių gerinančių erekciją, marihuanos ir visą tai užgėręs „Hennessy“ konjako. Buvau žemiausiame savo taške, man kilo paranoja, pradėjau galvoti, kad jos nori mane apvogti, todėl pradėjau jas mušti. Vis dėlto buvo kažkoks tikslas, nes aš nenorėjau daugiau atiduoti jiems savo sielos. Tai buvo mano velnias. Nebuvo nieko, kas pasakytų, kad darau per daug. Tas velnias laimėjo, bet aš jį išspyriau. Daugiau jokio kokaino“, - pasakojo M.Tysonas.

2009 m. M.Tysonas pasirodė populiariame filme „The Hangover“, vėliau vaidino ir jo tęsinyje. 2012 m. boksininkas įkūrė „Mike Tyson Cares“ fondą, padedantį kovoti su vaikų skurdu. Vėliau jis pardavė teises į dokumentinį serialą apie save ir po truputį ėmė stotis ant kojų. M.Tysonas protingiau elgėsi su pinigais, nebešvaistė jų į visas puses, o investicija į kanapių verslą jam leido užsitikrinti saugią finansinę ateitį.

Dabar M.Tysonas vadinamas „kanapių karaliumi“, o jo turtas pasiekė apie 3 mln. JAV dolerių. Gal tai ir šimtą kartų mažesnė suma nei 20-ojo amžiaus pabaigoje, tačiau dabar amerikiečio finansai tvaresni, o jo elgesys – brandesnis.

Beje, M.Tysonas neseniai pareiškė, kad norėtų sugrįžti į bokso ringą parodomosioms kovoms. Nesupraskite klaidingai. Pinigų jam netrūksta, o kautis jis nori tik labdaringais tikslais. Gautus pinigus M.Tysonas norėtų paaukoti benamiams ir narkomanams, nes pats puikiai žino, ką reiškia išgyventi pragarą ir pakilti iš dugno. 

info@sportas.lt

Naujienų portalo sportas.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.

DISKUSIJA
Visi (5)
Registruoti
Anoniminiai (5)
Skelbti
Rodyti daugiau komentarų