Mindaugas Gedminas | asmeninio archyvo nuotr.

Mindaugas Gedminas | asmeninio archyvo nuotr.

 Jau 24-ius metus Norvegijos boksininkai nedalyvavo olimpinėse žaidynėse, tačiau šiais metais blogos tradicijos gali būti sulaužytos – jas sudaužyti į šipulius yra pasirengęs Lietuvoje augęs, bet su boksu svečioje šalyje susipažinęs Mindaugas Gedminas.

Vaikino tėvai į Norvegiją darbuotis išvyko 2007-aisiais. Po penkių metų, kai Muay Thai treniruotes lankiusiam M.Gedminui sukako penkiolika, atsirado galimybė kartu su broliu persikelti iš gimtųjų Šiaulių į pietų Norvegijos kalnus.

„Ir čia aš pradėjau boksuotis, – nusišypsojo 23-ų sportininkas. – Prieš tai Lietuvoje lankiau Muay Thai treniruotes, bet Norvegijoje šios sporto šakos lygis nėra labai aukštas, todėl priėmiau sprendimą ieškoti kažko naujo. Išbandžiau boksą savo miestelyje Kristiansande ir man patiko“.

Jau pirmąją treniruotę vaikinas pateko į trenerio Zayndžio Arsajevo rankas.

„Nori aš iš tavęs padarysiu gerą boksininką? Būsi tikrai labai geras“, – tos pačios pirmosios treniruotės metu rusiškai klustelėjo treneris.

„Noriu“, – atkirto paauglys.

Mindaugas Gedminas su treneriu | asmeninio archyvo nuotr.

Mindaugas Gedminas su treneriu | asmeninio archyvo nuotr.

„Manau, jis manyje tikrai įžvelgė didelį norą, todėl nusprendė patikėti tuo mano „noriu“, – prisiminęs nusijuokė M.Gedminas. – Taip ir pradėjome darbuotis. Aš tikėjau juo, o jis pasitikėjo manimi“.

Kartu su šiuo treneriu boksininkas triskart tapo Norvegijos, dukart Skandinavijos čempionu.

„Ir čia galėtų tiesiog viskas gražiai pasibaigti, ar ne? – nusijuokė M.Gedminas. – Tačiau ambicijos nuolat augo, o kelias, atrodo, kuriuo ryžomės eiti, tik ilgėjo. O ir praeitas kelias nubuvo lengvas“.

M.Gedminas priminė, kad kiekvieną dieną į treniruotes jam tekdavo keliauti 70 kilometrų.

„Tris valandas kasdien keliaudavau į bokso salę... Tačiau salė tapo mano didžiausia motyvacija, nes aš nemokėjau norvegų kalbos, neturėjau draugų, – sportas.lt pasakojo M.Gedminas. – Boksas mane išgelbėjo nuo vienatvės – gal net ir taip galima būtų pasakyti. Buvau išrautas iš Lietuvos, todėl privalėjau susikurti viską nuo nulio. Boksas man padėjo susikurti save ir savo gyvenimą“.

Mindaugas Gedminas | asmeninio archyvo nuotr.

Mindaugas Gedminas | asmeninio archyvo nuotr.

Ir neretai, sulaukęs klausimo, ar nepavyko susirasti kokio nors būrelio kiek arčiau namų, M.Gedminas tiesiog atrėžia „Kokį?“

„Be šansų, nes mes gyvenome miške giliai kalnuose, – juokėsi M.Gedminas. – Teko važinėti, teko parodyti daug valios – ieškojau atsakymo, ar aš galiu. Tai buvo kova su savimi. Ir, manau, man visai gerai sekėsi“.

 Boksuotis pradėjo Norvegijoje

Sulaukęs klausimo, kaip buvo sprendžiama, kurios šalies garbę gins tarptautiniuose ringuose, M.Gedminas atviras: „Nebuvo jokių klausimų – boksuotis pradėjau Norvegijoje, todėl ir noriu atstovauti šiai šaliai“.

„Triskart buvau grįžęs į Lietuvą, – tęsė M.Gedminas. – Kaune sportavau pas šalies rinktinės trenerį Vidą Bružą. Tikrai pasisėmiau daug patirties. Treneris mane kalbino sportuoti Lietuvoje, o vėliau ir ginti šalies vėliavą. Bet... Man knietėjo sužinoti, kaip atrodau šalia geriausių savo svorio kategorijos boksininkų. Norėjau atsistoti į porą su Vytautu Balsiu, bet nežinau, kodėl bet V.Bružas jį labai saugojo nuo manęs. Taip ir nepasisparingavome su Vytu, o aš daugiau į treniruotes Kaune nebegrįžau. Pamaniau, kad konkurencija čia niekam nereikalinga“.

Mindaugas Gedminas | asmeninio archyvo nuotr.

Mindaugas Gedminas | asmeninio archyvo nuotr.

Tačiau pernai Lietuvos ir Norvegijos keliai susikirto Europos žaidynių ringe. Svorio kategorijoje iki 75 kilogramų kvalifikacinėje kovoje susitiko būtent M.Gedminas ir V.Balsys.

„Nežinau, ar galima taip sakyti, bet gavosi šioks toks „Lietuvos čempionato“ finalas, – dar kartą nusišypsojo M.Gedminas. – Aš laimėjau“.

Grįžęs prie norvegiško paso temos M.Gedminas tuoj pat pridūrė: „Malonu, kad turiu lietuviškas šaknis, tačiau bokso mane išmokė Norvegijoje, todėl sprendimas nebuvo sunkus“.

Istoriniai skaičiai

„Lietuvoje viskas kiek rimčiau, – prabilęs apie Norvegijos ir Lietuvos bokso skirtumus sakė M.Gedminas. – Žinau, kad Lietuvos rinktinės boksininkai gauna finansavimą, mėnesines išmokas. Norvegijoje to nėra. Čia kiekvienas privalo ieškotis rėmėjų, sportininkas turi būti populiarus. Man teko nemažai pačiam dirbti su rėmėjais, kad galėčiau išvykti treniruotis į kitas šalis, reikėjo sukti galvą kaip išvažiuoti į turnyrus ir semtis patirties“.

Pasak M.Gedmino, Norvegijoje visą rėmėjų dėmesį pasiglemžia žiemos sporto šakų atstovai.

„Bet nėra sunku, jei rodai rezultatą ir esi populiarus. Papasakoji jiems apie savo tikslus ir svarbu, kad jie tavimi patikėtų, – sakė M.Gedminas. – O dabar visi džiaugiasi boksininku, kurio tikslas patekti ir kovoti dėl medalio olimpinėse žaidynėse“.

Paskutinį kartą Norvegijos boksininkas olimpinėse žaidynėse dalyvavo prieš 24 metus – Atlantos olimpinėse žaidynėse dalyvavo Jornas Johnsonas (-71 kg). Savo pasirodymą jis baigė po antrosios kovos, kurią pralaimėjo Mohamedui Marmouri iš Tuniso. O olimpiniu medaliu Norvegijos boksas džiaugėsi prieš beveik šimtą metų – 1924-aisiais Paryžiuje sunkiasvoris Otto von Poratas tapo čempionu.

Mindaugas Gedminas | asmeninio archyvo nuotr.

Mindaugas Gedminas | asmeninio archyvo nuotr.

„Būtų didelis pasiekimas patekti į Tokijo olimpines žaidynes ir ten pakovoti dėl medalio“, – atsiduso M.Gedminas.

Tikslas – kelialapis

Kovo mėnesį Londone vyks Europai skirtas atrankos į olimpines žaidynes turnyras. Kelialapius garantuos patekimas tarp keturių stipriausių svorio kategorijos boksininkų.

„Tikiuosi didelės konkurencijos, – pabrėžė M.Gedminas. – Viliuosi, kad viskas bus gerai. Intensyviai dirbame su treneriu. Apsilankėme skirtingose treniruočių stovyklose, kur pakeičiau savo bokso stilių. Pastarosios mano kovos rodo, kad esu visiškai šalia kelialapio. Beliko pakeisti tam tikrus psichologinius niuansus – patobulinsiu, perprogramuosiu savo taktiką. Ir, žinoma, tikėsimės paties geriausio rezultato“.

M.Gedmino teigimu, bokso psichologijoje svarbiausia yra išlikti budriam ir tuo pačiu metu agresyviu bei aktyviu. „Ringe negalima rodyti panikos, baimės – čia negalima pasiduoti emocijoms, – sakė jis. – Tai yra svarbiausia. Reikia suvokti, kad visi žmonės bijo... Niekas nenori gauti į galvą, o laimi tas, kurio tvirčiausias yra vidus“.

Mindaugas Gedminas | asmeninio archyvo nuotr.

Mindaugas Gedminas | asmeninio archyvo nuotr.

Jokių kitų minčių be olimpinių žaidynių M.Gedminas net arti neprisileidžia. Netgi sulaukęs klausimo, kuris titulas pačiam yra brangiausias, boksininkas atkerta, kad svarbiausia pergalė bus būtent bilietas į Tokiją.

„Kitas tikslas bus prizinė vieta olimpinėse... – patikino M.Gedminas. – Bet neskubėkime. Man 23 metai, todėl galėsiu bandyti patekti ir į kitas žaidynes. Bet nenoriu galvoti apie tai, kad nepateksiu į Tokiją. Apsiriboju tuo, kad jau kalu sau į galvą, kad dabar turiu vienintelį šansą nusikloti kelią į olimpines žaidynes. Turiu jį išnaudoti. Bet nespausiu savęs, jeigu nepateksiu į Tokiją. Tai reikš, kad nebuvau pakankamai geras ten būti. Reikės dar daugiau dirbti. Nespaudžiu savęs dėl to ir tikrai neverksiu, jei nepateksiu. Padarysiu išvadas ir dirbsiu toliau“.

Europos atrankos į olimpines žaidynes turnyras kovo 14-24 dienomis vyks Londone. Dėl kelialapių varžysis ir Lietuvos boksininkai: Edgaras Skurdelis (-57 kg), Vytautas Balsys (-75 kg), Paulius Zujevas (-81 kg), Tadas Tamašauskas (-91 kg) ir Algirdas Baniulis (+91 kg). Dėl olimpinių kelialapių kovos ir šalies moterų rinktinė: Rugilė Altaravičiūtė (-51 kg), Ana Starovoitova (-60 kg), Austėja Aučiūtė (-69 kg) bei Gabrielė Stonkutė ir Iveta Lešinskytė (abi -75 kg).

Mantas Stankevičius
Sportas.lt žurnalistas
info@sportas.lt

Naujienų portalo sportas.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.

DISKUSIJA
Visi (12)
Registruoti
Anoniminiai (12)
Skelbti
Rodyti daugiau komentarų
Tvarkaraščiai
Rezultatai
Lentelės

2020/21 m. LKL

01-20 „Lietkabelis“ 18:15 „Nevėžis-Optibet“
01-20 „Cbet“ 18:30 „Juventus“
01-20 „Rytas“ 19:00 „Neptūnas“
01-22 „Dzūkija“ 18:30 „Lietkabelis“

2020/21 m. Eurolyga

01-18 „Real“ 22:00 „Crvena Zvezda“
01-19 ASVEL 21:45 „Olympiacos“
Tvarkaraščiai
Rezultatai
Lentelės

Anglijos „Premier“ Lyga

Sek 01-17 Aston Villa 02 : 00 Everton
Sek 01-17 Sheffield United 16 : 00 Tottenham Hotspur
Sek 01-17 Liverpool 18 : 30 Manchester United
Sek 01-17 Manchester City 21 : 15 Crystal Palace
Pir 01-18 Arsenal 22 : 00 Newcastle United