Danas Rapšys ir Lilly King | Scanpix nuotr.

Danas Rapšys ir Lilly King | Scanpix nuotr.

 Pietų Korėjoje vykstantis pasaulio plaukimo čempionatas kol kas pasižymi ne tik įspūdingais rezultatais ir planetos rekordais, bet ir kontroversiškais epizodais.

Jau čempionato pradžioje australas Mackas Hortonas protestavo prieš dopingo vartojimu įtariamą Yangą Suną, atsisakė jam paspausti ranką, nelipo ant podiumo ir nepozavo fotografams kartu su kinu. Vėliau panašiai šalia kino elgėsi ir britas Duncanas Scottas.

Ne ką mažiau diskusijų sukėlė ir teisėjų sprendimai. Lietuvis Danas Rapšys istorinį auksą prarado dėl menko judesio prieš startą, o vėliau atrankos plaukimą laimėjusi daugkartinė olimpinė ir pasaulio čempionė amerikietė Lilly King taip pat sulaukė diskvalifikacijos dėl to, kad posūkio metu sienelę abiem rankomis palietė ne vienu metu. Tiek lietuviai, tiek amerikiečiai iš karto protestavo prieš tokius teisėjų sprendimus, o FINA elgesys, svarstant apeliacijas, daug kam pasirodė keistas.

„SwimSwam“ praneša, kad teisėja Carol Zaleski dar prieš teikiant protestą Lietuvos plaukimo federacijai pareiškė, kad tai bus tik pinigų švaistymas. Tokį teisėjos elgesį lietuviai įvertino kaip ženklą, kad protestas nebus deramai išnagrinėtas dėl išankstinio neigiamo nusistatymo.

Lietuviai vis tiek nusprendė teikti protestą ir sumokėjo 500 Šveicarijos frankų (apie 450 eurų) depozitą.

Lietuvių protestas | „SwimSwam“ nuotr.

Lietuvių protestas | „SwimSwam“ nuotr.

Protestas buvo pateiktas antradienio vakarą. Po 15 minučių Lietuvos plaukimo federacija gavo ranka parašytą laišką, kuriame buvo bandoma pateisinti D.Rapšio diskvalifikaciją. Lietuviai paprašė viską daryti pagal taisykles ir užpildyti oficialią FINA formą, bet C.Zaleski įsiuto ir pareiškė, kad nėra laiko perrašinėti informaciją.

Teisėjų atsakymas | „SwimSwam“ nuotr.

Teisėjų atsakymas | „SwimSwam“ nuotr.

Anot Lietuvos plaukimo federacijos, FINA taip ir nepaaiškino, kurią plaukimo taisyklę pažeidė D.Rapšys. Teisėjai tikino, kad triukšmo arenoje prieš startą nebuvo, nors Lietuvos plaukimo federacijos turimoje vaizdo medžiagoje aiškiai girdėti triukšmas, kuris ir galėjo priversti D.Rapšį šiek tiek sujudėti, nors tokiu metu varžybų organizatoriai privalo užtikrinti visišką tylą.

Vėliau lietuviai kreipėsi į aukščiausią FINA valdybos organą – FINA biurą. Po 40 minučių svarstymo, išklausius tiek D.Rapšį, tiek jo trenerį, tiek Lietuvos plaukimo federacijos prezidentą Emilį Vaitkaitį, FINA vienbalsiai balsavo, jog teisėjų sprendimas buvo teisingas ir nepatenkino protesto. Lietuvos plaukimo federacija tikina, kad kambaryje, kuriame buvo svarstomas protestas, nebuvo galimybės peržiūrėti vaizdo įrašą, kurį buvo pateikę lietuviai, todėl galima abejoti tokio sprendimo pagrįstumu. Anot E.Vaitkaičio, iki šiol FINA nepaaiškino, kurią konkrečiai taisyklę pažeidė D.Rapšys, o „SwimSwam“ bandymai susisiekti su FINA dėl šios situacijos buvo nesėkmingi. FINA biuro sprendimą galite rasti paspaudę ČIA.

Lietuvių protestas | „SwimSwam“ nuotr.

Lietuvių protestas | „SwimSwam“ nuotr.

Lietuvių protestas | „SwimSwam“ nuotr.

Lietuvių protestas | „SwimSwam“ nuotr.

Gana keistai klostėsi ir L.King situacija. JAV plaukimo federacija ėjo panašius kryžiaus kelius kaip ir lietuviai. Jie teikė protestą, šis buvo atmestas, tuomet amerikiečiai irgi kreipėsi į FINA biurą, kur ta pati C.Zaleski, būdama amerikietė, neturėjo teisės balsuoti. Svarstymas tęsėsi labai ilgai ir truko beveik iki pat pusfinalio starto, kol galiausiai nuspręsta, kad L.King buvo diskvalifikuota teisingai, nors stebint vaizdo įrašą daug kam atrodė, kad amerikietė nepadarė klaidos. Įdomu tai, kad amerikietė iš karto po finišo taip ir nesulaukė paaiškinimo iš teisėjų, už ką buvo diskvalifikuota.

Kitą dieną L.King pareiškė, kad FINA sprendimui įtakos galėjo turėti jos ankstesni pasisakymai. Amerikietė aštriai kritikavo FINA dėl jos elgesio su dopingą vartojančiais sportininkais. L.King kritika dažniausiai buvo nukreipta į pagrindinę varžovę rusę Juliją Jefimovą.

„Jei tą epizodą ypatingai sulėtini ir priartini, tuomet galima pamatyti, kad aš ne vienu metu abiem rankomis paliečiau sienelę. Jie priėmė teisingą sprendimą. Dėkoju visiems, kurie stengėsi man padėti, bet FINA su šios situacijos analize gerokai persistengė. Viskas truko per ilgai. Ar anksčiau mano išsakyti žodžiai apie FINA galėjo man pakenkti? Manau, kad taip. Jų valdyba to tikrai nepamiršo, tačiau aš nesiruošiu dėl to išduoti savo įsitikinimų. Jei man kas nors nepatiks, aš tai garsiai pasakysiu. „Plika“ akimi pamatyti mano pažeidimą buvo labai sudėtinga. Galbūt teisėjas stovėjo idealiu kampu, kad tai pamatytų. Teisėjai tam ir reikalingi. Dabar turiu visus metus tam, kad šlifuočiau savo techniką ir Tokijo olimpiadoje atlikčiau viską idealiai, kad teisėjams niekas neužkliūtų“, - aiškino L.King.

Sąmokslo teorijų kūrėjai pastebėjo, kad D.Rapšio ir L.King diskvalifikacijos labiausiai į naudą išėjo tiems plaukikams, kurie labiausiai pakenkė šio sporto prestižui. Po L.King diskvalifikacijos J.Jefimova liko be pagrindinės varžovės ir nesunkiai laimėjo finalą, o iš D.Rapšio atimtas auksas buvo perduotas taip pat į dopingo skandalą įsivėlusiam Y.Sunui. Tiek kinas, tiek rusė buvo išteisinti pačios FINA ir toliau gali dalyvauti elitinėse plaukimo varžybose, nors Y.Suno dar laukia sporto arbitražo teismas, kuris gali pakeisti FINA sprendimą. Tada kinui grėstų diskvalifikacija iki gyvos galvos, o jo rezultatai šių metų pasaulio čempionate galėtų būti anuliuoti.

info@sportas.lt

Naujienų portalo sportas.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.

DISKUSIJA
Visi (5)
Registruoti
Anoniminiai (5)
Skelbti
Rodyti daugiau komentarų