Jessica Andrade prieš Rose Namajunas | Scanpix nuotr.

Jessica Andrade prieš Rose Namajunas | Scanpix nuotr.

   Ankstyvą sekmadienio rytą Lietuvos laiku Rio de Žaneirą (Brazilija) drebino mišrių kovos menų (MMA) turnyras „UFC 237“. Turnyrą vainikavo titulinė kova dėl UFC minimalaus svorio kategorijos moterų pasaulio čempionės diržo. Savo trofėjų priešiškoje teritorijoje gynė 26-erių metų lietuvių kilmės kovotoja Rose Namajunas (8-4). Po daugiau nei metų pertraukos į narvą grįžusi sportininkė susitiko su 27-erių metų brazile Jessica Andrade (20-6).

R.Namajunas dominavo pusantro raundo, bet tuomet buvo numesta varžovės galva žemyn ir pralaimėjo techniniu nokautu. J.Andrade bandė pervesti kovą į parterį. R.Namajunas, kaip jau tapo įprasta, stengėsi sugriebti varžovei už rankos, prieš jai tą padarant. Brazilė nesunkiai pakėlė čempionę į orą ir tuomet metė ją žemyn. R.Namajunas leidosi galva į ringo grindinį ir nebepakilo tęsti kovos.

Po šio veiksmo ne tik UFC gerbėjai, bet ir kai kurie kovotojai buvo kiek sutrikę bei ėmė klausinėti, ar toks metimas neprieštarauja sporto taisyklėms.

Apklausa

1. Ar tokie metimai UFC turėtų būti uždrausti?

„Nenoriu nuvertinti Jessicos, bet ar tai neturėtų būti vertinama kaip metimas 90 laipsnių kampu galva žemyn? Bet kuriuo atveju, sveikinimai Jessicai“, - rašė UFC kovotojas Corey Andersonas.

Veiksmo legalumu suabejojo ir buvęs UFC kovotojas Zachary Makovsky: „Ar tai legalu? Kokios taisyklės dėl metimo galva žemyn?“

Netrukus savo nuomonę išsakė du pripažinti MMA teisėjai – Marcas Goddardas ir Johnas McCarthy. Jie patikino, kad J.Andrade nepažeidė taisyklių.

„Tai nebuvo statmenas metimas žemyn galva. Kai metimas atliekamas tam tikru „lanku“, tai yra visiškai legalu. Rose tuo metu bandė atlikti „kimura“ rankos laužimą. Taisyklės draudžia mesti varžovą statmenai galva žemyn, kai priešininkas visiškai kontroliuoja metamą varžovą“, - rašė M.Goddardas, kuris pats teisėjavo R.Namajunas ir J.Andrade kovai.

J.McCarthy pridėjo, kad nėra jokio neleistino metimo, jei priešininkas tuo metu bando atlikti skausmingą veiksmą.

„Jei Rose nenorėjo rizikuoti būtų taip numesta, tuomet jai reikėjo nemėginti ore atlikti skausmingo veiksmo. Ji yra sumani kovotoja ir suprato, kuo rizikuoja. Ji nukentėjo dėl to, kad priėmė blogą sprendimą. Nemanau, kad dėl to dabar turėtume keisti tiek metų galiojančias taisykles. Kovotojams mokama už tai, kad jie žalotų save. Jie žino savo rizikas. Negalime rengti kovų, norint, kad jose niekas nenukentėtų. Tai neįmanoma. Žengiant į futbolo aikštę, visada yra rizika, kad kažkas gali būti paralyžiuotas visam gyvenimui. Tas pats ir krepšinyje“, - aiškino J.McCarthy.

Po tokios brutalios kovos baigties pradėtas kelti tokių metimų ateities UFC klausimas. ESPN tikina, kad jau svarstoma, ar nevertėtų uždrausti tokių metimų. Tiesa, gydytojas Johnas Neideckeris aiškina, kad sunkiausi sužalojimai grėstų tik tada, jei kovotojas numestų savo varžovą statmenai galva žemyn.

„Visas spaudimas tada tektų kaklo slanksteliams. Tai galėtų baigtis net paralyžiumi. Kai kovotojas metamas žemyn tam tikru „lanku“, tad katastrofiškos traumos negresia. Taip, susižeisti kaklą galima, bet stuburas dėl to nebus rimtai pažeistas. Kiekvienas veiksmas MMA gali tapti traumos priežastimi. Toks yra šis sportas“, - kalbėjo J.Neideckeris.

info@sportas.lt

Naujienų portalo sportas.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.

kaka
2019-05-14 09:32:14
Visi biški kitaip aiškina. Turbūt logiškas buvo vienas kažkurio teisėjo paaiškinimas, kad Rose darė skausmingą veiksmą tuo metu. Jei būtų nedariusi, tai tas metimas būtų nelegalus. Ir kaip suprantu jokių "lankų" nieks nežiūrėtų. Andradė paprasčiausiai "joblino" galva žemyn, kad ištrauktų ranką, nes jai pipec buvo toje kovoje ir pofigu ten visokie lankai buvo.
Atsakyti
ambal
2019-05-14 08:24:30
Gavo malku ir tiek. Viskas cia ok
Atsakyti
Alas
2019-05-14 00:32:45
Kazkokie kliedesiai..Negalima,bet galima.Neziurejo ir nedare Andrade cia jokiu"lanku"metimu,o specialiai mete Roze zemyn galva
Atsakyti