„Sūduvos“ ir „Atlanto“ rungtynės Mariaus Vizbaro / BNS foto nuotr.

„Sūduvos“ ir „Atlanto“ rungtynės Mariaus Vizbaro / BNS foto nuotr.

Pasibaigė dar vieni metai Lietuvos futbole ir po jų galima pasakyti, kad metai buvo įdomūs. Nors  Marijampolės „Sūduva“ čempionų titulą užsitikrino iki čempionato pabaigos likus dar vienam turui, tačiau kova buvo įnirtinga. Tad koks gi šis sezonas buvo?

Situacija tokia, kad jau antrus metus iš eilės iki pat pabaigos išliko intriga, kas gi taps čempionais. Praėjusiais metais viskas sprendėsi auksinėse rungtynėse Marijampolėje, šiemet Vilniaus „Žalgiris“ nuo čempionų atsiliko tik dviem taškais.

Galbūt „Žalgiris“ galėjo pasiekti ir daugiau nei antra vieta, tačiau jiems koją pakišo klaidos. Būtų naivu teigti, kad čempionatą jie pralaimėjo tik dėl to, kad likus dvejoms rungtynėms ir atsilikdami  nuo „Sūduvos“ penkiais taškais jie sužaidė nulinėmis lygiosiomis su, švelniai tariant, finansinių sunkumų smaugiamu Klaipėdos „Atlantu“.

„Žalgirio“ ir „Atlanto“ rungtynės | Petro Lozdos nuotr.

„Žalgirio“ ir „Atlanto“ rungtynės | Petro Lozdos nuotr.

„Žalgiris“ lemiamą akimirką buvo bedantis prieš komandą, kurios futbolininkai jau kurį laiką praktiškai tik svajoja apie nors šiokius tokius pinigus, o futbolą žaidžia iš idėjos. Prieš komandą, kuri dar tų rungtynių išvakarėse net nežinojo, ar tikrai vyks į Vilnių, o kai kurie komandos nariai anksčiau pradėjo švęsti savaitgalį su ne sportininkams pritaikytais gėrimais.

Naivu būtų sakyti, kad paskutinėmis minutėmis Liviu Antalio ranka priliestas kamuolys anuliavo ne tik įvartį, bet ir „Žalgirio“ viltis kovoti dėl čempionų titulo, kadangi klaidų buvo pridaryta ir anksčiau. Vien prieš Kauno miesto komandas buvo prarasti devyni taškai, o spalio mėnesį – dar penki prarasti taškai prieš „Trakus“.

Priekaištų Vilniaus ekipai turi ir futbolo komentatorius bei apžvalgininkas Nerijus Kesminas, kuris mano, kad „Žalgiriui“ koją pakišo ne tik barstyti taškai, bet ir problemos klubo organizacijoje.

„Kalbant apie „Sūduvos“ sėkmę, galima išskirti geresnį pasiskirstymą funkcijomis nei kituose klubuose. Jeigu esi treneris – treniruoji, jeigu esi vadovas – sprendi administracines ar organizacines problemas. „Žalgiryje“, kaip įsivaizduoju, tokio aiškaus pasidalinimo pareigomis nėra. 

Kitas dalykas, vilniečių gretose viso sezono metu netrūko panikos: buvo ir Aurelijaus Skarbaliaus atleidimas, taip pat kiti dalykai, kurie negali teigiamai veikti atmosferos komandoje. Negaliu pasakyti, kad „Sūduvoje“ viskas yra geriau apmąstyta, galbūt tiesiog geriau sudėliota.

Vidmantas Murauskas | Evaldo Šemioto nuotr.

Vidmantas Murauskas | Evaldo Šemioto nuotr.

Tai yra labai stabilus klubas visomis prasmėmis, taip pat ir finansiškai. Nesu niekada girdėjęs, kad „Sūduvoje“ vėluotų atlyginimai, jie nebuvo skolingi žaidėjams. O futbolininkai tai žino, jie supranta, kad situacija šiame klube yra gera, todėl kai yra pasirinkimas tarp „Sūduvos“ ar kito Lietuvos klubo, jie gali ramiai važiuoti į Marijampolę. Pagal šiuos aspektus jie tikrai pirmauja Lietuvoje.

„Žalgiriui“ koją pakišo ne tik lygiosios su „Atlantu“. Galima sakyti taip: kai nereikėjo barstyti taškų, jie juos išbarstė. „Sūduva“ to nedarė. Galbūt tai ir yra skirtumas lyginant su praėjusiu sezonu. 

Situacija, faktiškai, buvo veidrodinė. Praėjusiame sezone „Žalgiris“ buvo stipriai atitrūkęs, tačiau „Sūduva“ jį pavijo ir paskutinėse rungtynėse laimėjo čempionatą. Šį kartą duobė buvo, bet jie laiku išsikapstė, o sezono pabaigoje buvo galima matyti, kad kontroliavo situaciją. Jeigu „Žalgiris“ norėjo kovoti dėl titulo, jie neturėjo teisės barstyti taškų, bet ėmė ir taip padarė“, - teigė N.Kesminas.

Sėkmė Lietuvos klubus lydėjo ir Europos fronte. Sostinės klubas nužygiavo iki trečiojo UEFA Europos lygos atrankos etapo, kuriame po pozityvių rungtynių Ispanijoje, Vilniuje triuškinamai nusileido prieš „Sevilla“.

Tuo tarpu „Sūduva“, kaip ir praėjusiais metais, kūrė stebuklus. UEFA Čempionų lygos atrankoje buvo nukautas Nikosijos APOEL, o vėliau Marijampolės ekipa antrus metus iš eilės buvo vos per žingsnį nuo Europos lygos grupių etapo. Į jį patekti neleido tik Glazgo „Celtic“.

„Mano manymu, „Sūduva“ yra nuosekliausiai Lietuvoje dirbanti komanda. Tai yra ta komanda, kuri dar praėjusiame sezone išsikovojo flagmano poziciją, o šiemet niekas nepasikeitė. Vien jų žygis Europoje tai įrodė.

„Sūduvos“ žaidimas visai nepasikeitė, jie išsaugojo praėjusio sezono branduolį. Naujų žmonių buvo, tačiau jų nebuvo daug. Taip pat liko ir treneris Vladimiras Čeburinas, kuris žino, ko nori ir žino, kaip tai pasiekti.

„Sūduva“ pasiekė tam tikrą lygį. Du iš eilės panašūs sezonai įrodo, kad tai nėra atsitiktinumas. Europoje jie jau yra ties ta riba, kai galima pabandyti „iššauti“ į UEFA Europos lygos grupių etapą. Bet tam reikėtų ir palankių burtų. Tačiau jie po truputį kraunasi savo reitingą Europos turnyruose, o kiekvienais metais jų išankstinės pozicijos burtų traukime yra vis geresnės. Manau, kad pati „Sūduva“ turėtų svarstyti, kad jau atėjo laikas žengti dar vieną žingsnį į naują lygį. Mūsų jau nebestebina jų buvimas paskutiniame Europos lygos atrankos etape. Jiems jau reikėtų vietos grupių etape. Kaip tai padaryti – nežinau“, - teigia N.Kesminas.

Jau dabar žinoma, kad Marijampolėje kito sezono metu liks nemažai dabartinės sudėties futbolininkų. Sutartis su klubu kitiems metams turi Ivanas Kardumas, Ignas Plūkas, Vaidas Slavickas, Andro Švrljuga, Semiras Kerla, Povilas Leimonas, Jovanas Čadženovičius, Danielis Offenbacheris, Mihretas Topčagičius, Sandro Gotalas, neseniai pratęsta sutartis su Aleksandru Živanovičiumi iki 2020-ųjų liepos pabaigos. Komandoje tikrai neliks kol kas poros žaidėjų: Bruno Dybalo ir Juliaus Kasparavičiaus.

Vladimiras Čeburinas | Sauliaus Čirbos nuotr.

Vladimiras Čeburinas | Sauliaus Čirbos nuotr.

Visgi, didžiausiu klausimu išlieka trenerio Vladimiro Čeburino likimas. Jis antrus metus iš eilės padėjo „Sūduvai“ puikiai pasirodyti, o šios komandos prezidentas Vidmantas Murauskas net neslepia, kad strategas tikrai sulauks pasiūlymų iš įvairių klubų. Kol kas nežinia, ar „Sūduvai“ pavyks jį išlaikyti, o iš Lietuvos jau išvykęs V.Čeburinas atsakymą dėl savo ateities turėtų pateikti lapkričio mėnesio pabaigoje. Ar stipriai pasikeistų komandos veidas be jo?

„V.Čeburino sprendimas dėl ateities komandoje bus labai svarbus veiksnys. Galbūt labiau aktualus klausimas būtų ne tai, ar stipriai jiems pakenktų V.Čeburino išvykimas, o ar jie sugebėtų jį pakeisti kitu geru treneriu. 

Jiems reikėtų tokio pat lygio trenerio, kuris nesugriautų jau padaryto įdarbio, suvoktų, kaip išsaugoti tai ir pasiekti tęstinumą, taip pat, kuris sugebėtų įnešti ir naujų minčių. Sunku nuspėti, kaip viskas būtų, jeigu ateitų naujas treneris. Tačiau jeigu liktų V.Čeburinas, tai „Sūduvai“ būtų dar viena nedidelė pergalė“, - įsitikinęs N.Kesminas.

„Sūduvai“ paskelbus, kad kitam sezonui bus planuojamas 1,2 mln. eurų biudžetas neįskaičiuojant iškovotų pinigų Europos turnyrų atrankose, N.Kesminas tokių skaičių nesureikšmina ir mano, kad ir su tokiais resursais galima siekti to, kas iki šiol atrodė neįmanoma.

„Futbolą žaidžia ne biudžetai. V.Murauskas yra žmogus, kuris moka viską paskaičiuoti. Jeigu jis sako, kad planuojamas biudžetas bus 1,2 mln. eurų, manau, kad toks biudžetas ir bus. „Sūduva“ nėra toks klubas, kurio vadovai užsiimtų kosminiais projektais. Jie tvirtai stovi ant žemės ir realiai žino, ką turi savo biudžete. 

Europos turnyro atrankose net ir daug didesnius biudžetus turintys klubai jiems blogą dieną „Sūduvai“ yra įkandami. Su trupučiu sėkmės jie ne tik gali, bet ir jau kovoja su tokiu biudžetu. Kol jie dar nepateko į grupių etapą, negalima sakyti, kad tai daro tikrai sėkmingai, bet kol kas jiems sėkmės netrūksta“, - mano N.Kesminas.

Marius Salys
Sportas.lt
info@sportas.lt

Naujienų portalo sportas.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.

modikas007
2018-11-15 17:35:13
Šiaip Sūduva prieš Celtic gavo ne prieš Rangers atrankoj.
Atsakyti