Mesutas Ozilas | Scanpix nuotr.

Mesutas Ozilas | Scanpix nuotr.

Vokietijos rinktinei ši vasara nebuvo sėkminga: buvę pasaulio čempionai nesugebėjo Rusijoje įveikti net grupių etapo ir iš turnyro pasitraukė patyrę du pralaimėjimus per trejas rungtynes. Galiausiai atpirkimo ožiu buvo pasirinktas Mesutas Ozilas, kuris pasirinko garsų trenksmą durimis ir pasakė rinktinei „viso gero“.

Sekmadienį paskelbtas pasitraukimas iš nacionalinės Vokietijos komandos įvyko trimis etapais, kaip ir Vokietijos rinktinės pasitraukimas iš pasaulio čempionato. Tačiau jo pareiškime buvo tokių kaltinimų, kurie dar ilgą laiką bus aptarinėjami. Pasak M.Ozilo, Vokietijos futbolo federacijos prezidentas Reinhardas Grindelis pavertė jį „atpirkimo ožiu dėl nekompetencijos ir nesugebėjimo deramai atlikti savo darbo“, „negerbė jo turkiškų šaknų“ bei „savanaudiškai pavertė jį politine propaganda“. 

Pirmoji M.Ozilo žinutės socialiniuose tinkluose dalis siekė paaiškinti jo motyvus, kodėl jis nusprendė pasidaryti kontraversišką nuotrauką su prastai vertinamu ir su diktatoriais lyginamu Turkijos prezidentus Receppu Erdoganu. Futbolininkas paaiškino, kad šiame susitikime nebuvo jokių politinių ketinimų, o atsisakymas susitikti su Turkijos prezidentu būtų buvęs lygus savo šaknų pamynimui.

M.Ozilas ir I.Gundoganas pozuoja su Turkijos prezidentu  | NKL nuotr.

M.Ozilas ir I.Gundoganas pozuoja su Turkijos prezidentu | NKL nuotr.

Tik pats M.Ozilas ir žino, ar jo ketinimai buvo būtent tokie. Turkijos sportininkai, kurie pasirinko viešą kritiką R.Erdoganui, tokie kaip Hakanas Sukuras ar NBA rungtyniaujantis Enesas Kanteris, sulaukė griežtų bausmių sau ar savo šeimoms. Tai galėtų paaiškinti M.Ozilo negalėjimą atsiriboti nuo Turkijos prezidento kvietimo susitikti. O galbūt atvirkščiai, M.Ozilas mano, kad neseniai perrinktas R.Erdoganas yra geras prezidentas Turkijai. Tačiau ko labiausiai trūko M.Ozilo pareiškime – gailesčio. Ar bent jau pripažinimo, kad nuotrauka buvo padaryta ne laiku ir sukėlė nereikalingą šurmulį prieš Vokietijos rinktinės pasiruošimą pasaulio čempionatui. 

Akivaizdu, kad toks neigiamas dėmesys ir Vokietijos žiniasklaidoje vykę debatai dėl M.Ozilo poelgio turėjo neigiamą įtaką rinktinės žaidėjams. Tai, kad futbolininkas nenorėjo anksčiau prabilti apie šią situaciją, paaiškina tai, kodėl jis sulaukė tiek mažai viešo palaikymo iš  savo komandos draugų.

Antrojoje žinutės dalyje M.Ozilas kritikavo savo buvusią mokyklą, neįvardintus partnerius ir rėmėjus už tai, kad jie jo neužstojo viešumoje. Taip pat ir „tam tikrus Vokietijos laikraščius“, kurie panaudojo jo nuotrauką su R.Erdoganu kaip „dešiniųjų propagandą ir toliau eskalavo politinį šurmulį“. Su paskutiniuoju M.Ozilo teiginiu sunku nesutikti, kadangi po to „Bild“ pradėjo eskaluoti ir JAV prezidento Donaldo Trumpo pasisakymą, jog vokiečiai pradėjo atsisukti „prieš savo valdžią“ dėl nusikaltimų, kuriuos atliko imigrantai, taip pat Lotharo Matthauso požiūrį, kad „M.Ozilas nebesijaučia jaukiai su Vokietijos marškinėliais“. Kalbant apie socialinius tinklus ir juose esančius komentarus, dauguma jų ne tik tapo kritika dėl prasto žaidimo, bet ir kirtosi su rasistiniais pasisakymais.

Mesutas Ozilas | Scanpix nuotr.

Mesutas Ozilas | Scanpix nuotr.

M.Ozilo kritika buvo skirta ir „Mercedes-Benz“ – Vokietijos rinktinės partneriams, kurie iškart išbraukė futbolininką iš visų reklaminių kampanijų. „Kol buvau kritikuojamas Vokietijos futbolo federacijos ir iš manęs buvo reikalaujama pasiaiškinimo, rinktinės rėmėjas to visiškai neprašė“, - pažymėjo M.Ozilas. Vėliau savo pareiškime M.Ozilas citavo ir kai kuriuos jam skirtus įžeidimus dėl turkiškų šaknų.

Tačiau didžiausias M.Ozilo pyktis buvo nukreiptas į R.Grindelį, kuris apkaltintas fanatizmu. „Grindelio ir jo rėmėjų akyse esu vokietis tik tuomet, kai komanda laimi, tačiau kai ji pralaimi, jam esu tik imigrantu“, - rašė M.Ozilas, kuris pažymėjo, kad buvęs parlamento narys anksčiau buvo susijęs su rasistine aplinka, yra nusistatęs prie multikultūrizmą, balsavo prieš dvigubos pilietybės įteisinimą ir teigia, kad „Islamo kultūra yra per daug persismelkusi į daugelį Vokietijos miestų“.

Be viso to, M.Ozilas teigė esantis išduotas to, kaip neužtikrintai R.Grindelis susitvarkė su šia situacija. Pasak futbolininko, R.Grindelis buvo nusiminęs, kad jam nebuvo leista dalyvauti jo, Ilkay‘aus Gundogano ir R.Erdogano susitikime, iš pradžių sakė, kad futbolininkai turėtų koncentruotis į pasaulio čempionatą, o tik po jo prabilo apie šias nuotraukas ir pradėjo viešai abejoti dėl M.Ozilo atsidavimo Vokietijai.

„Kol aš bandžiau paaiškinti savo motyvus, grįstus protėvių šaknimis ir jų palikimu, jis kalbėjo apie savo politines pažiūras ir menkino mano nuomone“, - rašė M.Ozilas, kaip kontrastą pateikdamas Jochimo Lowo ir Oliverio Bierhoffo sulauktą palaikymą.

Mesutas Ozilas | Scanpix nuotr.

Mesutas Ozilas | Scanpix nuotr.

„Todėl sunkia širdimi po labai ilgų apmąstymų turiu liūdnai pasakyti, kad dėl šių įvykių daugiau nebenoriu atstovauti Vokietijos rinktinei, nes jaučiu rasizmą ir nepagarbą“, - teigė M.Ozilas, tačiau buvo atsargus ir nerašė, kad baigia karjerą rinktinėje. Tad toks jo piktas atsisveikinimas palieka mažai pravertas duris, kurios gali visiškai atsiverti pasikeitus federacijos vadovybei.

O po tokio elgesio su daugelį metų vienu geriausiu Vokietijos futbolininku buvusiu M.Ozilu sukels diskusijų dėl R.Grindelio gebėjimo vadovauti šios šalies futbolo federacijai. Nežinia, ar R.Grindelio atsistatydinimas padėtų M.Ozilui sugrįžti į rinktinę. Tačiau tam tikrai nepadeda „Bild“ reakcija, kadangi laikraštis sekmadienį pareiškė, kad futbolininkas tiesiog „verkšlena“.

Visgi, galiausiai teks suprasti, kad toks M.Ozilo pareiškimas greičiausiai bus daug skaudesnis, nei Vokietijos rinktinės fiasko pasaulio čempionate Rusijoje. Techniškai gabiausias savo kartos futbolininkas jaučia, kad nebegali atstovauti savo šaliai dėl rinktinėje įsismelkusio rasizmo. 

info@sportas.lt

Naujienų portalo sportas.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.

vas
2018-07-24 08:02:06
keisti vokieciams trneri reikia
Atsakyti
Pirst
2018-07-24 00:20:39
Esmė ne ta, kad Ozilas nežais už rinktinę, o priežąstys dėl ko jis nusprendė išeit. Nenoriu jo gint, bet tikrai ne jis vienas prastai pasrodė World Cup'e. Mulleris, Khedira Boatengas ir kiti tikrai neatrodė gerai, bet apie juos niekas nekalbėjo. Iš kart dėl visko kaltino Ozilą, kas mano nuomonė nėra teisinga. Aš manau, kad yra rinktinėje rasistinė problema. Aišku ta nuotrauka tiktai paskatino papildomas klaidas.
Atsakyti
Sweikinu
2018-07-24 00:20:13
Pasakykit man, kuris dirbot vokietijoj, ar vokieciai nori su tavim kalbet angliskai, jei tu vokiskai tik pasisweikint ir padekok moki...
Atsakyti
Quino
2018-07-23 22:13:57
Jeigu koks Lewandowski paliktu rinktine va tada lenkams butu tragedija. Vokietijoje vos ne kiekviena sezona islenda talentai, taip kad cia menkas praradimas.
Atsakyti
omaras
2018-07-23 20:34:49
Kas jau kas,bet vokieciai tai tikrai ras kuo ji pakeist.
Atsakyti