Kaip Rusijos pašalinimas iš olimpinių žaidynių atsilieps 2018 pasaulio futbolo čempionatui?

Vitalijus Mutko | Scanpix nuotr.
Tarptautinis olimpinis komitetas (IOC) antradienį paskelbė, kad pašalino Rusiją iš 2018 m. Pjongčango olimpiados. Žaidynėse galės dalyvauti tik „nesusitepę“ šios šalies sportininkai, kurie galės varžytis po olimpine vėliava. Uždrausta bet kokia Rusijos simbolika, neskambės ir šios šalies himnas. Negana to, rusai dar turės sumokėti 15 mln. JAV dolerių už tyrimo išlaidas.
IOC taip pat nusprendė, kad neįtrauks Rusijos sporto ministro Vitalijaus Mutko į visas būsimas olimpines žaidynes. Kitais žodžiais tariant - 2018 pasaulio futbolo komiteto vadovas visam gyvenimui neteko galimybės prisidėti prie olimpinių žaidynių.
„Yahoo.com“ portalo žurnalistas Henry Bushnellis trumpai panagrinėjo, ką šis Rusijos draudimas olimpinėse žaidynėse reiškia 2018 pasaulio futbolo čempionatui.
Nors IOC nenagrinėjo dopingo Rusijos futbole, tačiau ką tai sako apie šalį, kuri rengs pasaulio čempionatą?
Šveicarijoje vykusioje spaudos konferencijoje IOC vadovas Thomasas Bachas ir drausmės komisijos vadovas Samuelis Schmidas atsakomybę paskyrė FIFA organizacijai.
Bach to FIFA's responsibility to look into doping in Russian soccer: defers to Schmidt.
— Andrew Das (@AndrewDasNYT) December 5, 2017
Schmidt: 'We only drew conclusions on evidence that was corroborated with proof.'
Pasaulio antidopingo agentūros 2016 metais vykęs tyrimas atskleidė, kad futbolas buvo viena iš sporto šakų, kuriuos apsaugojo Rusija. 2014 metų Rusijos rinktinės nariai būtų apsaugoti, jeigu prieš pasaulio čempionatą būtų turėję teigiamų dopingo testų.
Praėjusią vasarą Didžiosios Britanijos žiniasklaida pranešė, kad 23 Rusijos rinktinės žaidėjai iš 2014 pasaulio futbolo čempionato bus ištirti.
„FIFA pareigūnai turi išsamių įrodymų ir žvalgybos informaciją apie žaidėjus“, - rašė „Daily Mail“.
Vėliau FIFA teigė, kad „vis dar tiria įrodymus“, susijusius su futbolo žaidėjai garsiojoje McLareno ataskaitoje.
Praėjusią savaitę per 2018 metų pasaulio čempionato burtų ceremoniją FIFA generalinis sekretorius Fatma Samoura teigė, kad „remiantis turima informacija, negalima kalbėti apie plačiai paplitusį dopingą Rusijos futbole“.
Tuo tarpu V.Mutko, atsakydamas apie klausimą dėl dopingo, prisiminė Rusijos rinktinės pasirodymą 2014 m. čempionate, kuriame Rusija neiškovojo nei vienos pergalės.
„Jei mes tokį žaidimą demonstruojame vartodami dopingą, tai kaip mes žaistume be jo? Tai absoliučiai kvaila“, - sakė V.Mutko.
Paskelbus IOC sprendimą, FIFA pareiškė, kad tai neturi jokios įtakos 2018 pasaulio čempionatui, nes vis dar vyksta Richardo McLareno ataskaitos tyrimas, kurio metu bendradarbiaujama ir su WADA.
„Jeigu būtų pakankamai įrodymų, kad bet kuris sportininkas pažeidė taisykles, FIFA nustatytų tinkamas sankcijas. Kita vertus, reikėtų pabrėžti, kad sankcijos negali būti nustatytos remiantis tik įtarimais“, - skelbiama FIFA pranešime. „2017 metais WADA kiekvienai sporto federacijai nurodė tam tikras gaires, pagal kurias vyksta tvarkymo procedūros. Nors FIFA norėtų, kad tokios procedūros būtų baigtos kuo anksčiau, tačiau išsamūs tyrimai užtrunka. Tai įrodė ir IOC tyrimas, kuris tik neseniai pradėjo duoti rezultatus“.
Pasaulio čempionatas Rusijoje prasidės birželio 14-ą dieną.
Naujienų portalo sportas.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.