YIN joga | Organizatorių nuotr.

YIN joga | Organizatorių nuotr.

 Greitis, dinamiškumas, konkurencija – vakarietiškame pasaulyje vyraujančios vyriškosios YANG energijos apraiškos. Bet be atvangos būti YANG’iškoje energijoje negalime. Būtinai turime rasti balansą ir skirti dėmesio moteriškajai YIN energijai – su savo lėtumu ir įsiklausymu į tai, kas vyksta, ji gali pailsinti mūsų mintis ir vėl įkvėpti aktyviai veikti.

YIN jogos dėmesio centre – fascija

YIN (Jin) joga – meditatyvi lėtosios jogos rūšis, skirta tempti giliesiems organizmo dariniams – raiščiams, sąnariams, sausgyslėms, kaulams. Jos dėmesys krypsta į iš jungiamojo audinio sudarytas fascijas. Tai drėgnas, tąsus, daugiausia iš kolageno sudarytas tinklas, kuris plyti visame mūsų kūne – jis įsiskverbia ir apgaubia kaulus, raumenis, organus ir visa kita. Jis lyg ištisinis skeleto kombinezonas laiko visus organus vietose, stabilizuoja ir apsaugo atskiras raumenų grupes, atskiria individualius raumenis ir palaiko visą kūno struktūrą. Galima fasciją mėginti įsivaizduoti ir kaip sluoksnį, kurį atrandame nulupę apelsino odą. Kaip ir baltas pluoštas, randamas po ja, taip ir fascijos mūsų kūne yra papildomas skaidulinis audinys, saugantis giliau esančias organizmo sandaros dalis.

Fascija nėra elastinga ir dažnai riboja raumens, kurį yra apsupusi, elastingumą – taip ribojama raumens judesių amplitudė. Lavinamos fascijos tampa paslankesnėmis, tada ir raumenys, kurie su jomis susiję, gali būti ištempti labiau. Galime galvoti apie fascijos plastiškumą panašiai kaip apie sąvaržėlės, kurios formą galime pakeisti tik ilgiau palaikę kurią nors sąvaržėlės dalį vienaip ar kitaip užlenktą. Turėkime omenyje, kad atlenktoji ir ilgesniu spaudimu fiksuota sąvaržėlės dalis, ją galiausiai atleidus, lieka toje pozicijoje, kurioje ir siekėme ją išlaikyti. Palyginti, raumenys savo elgsena panašesni į elastinę juostą: ją ištempti galime lengviau ir greičiau, tačiau atleidus juosta grįžta į pradinę padėtį. Tik nuolat reguliariai tampoma ji išilgėja stabiliau.

YIN joga sukuria ypač palankias sąlygas pasirūpinti jungiamuoju audiniu – daro jį paslankesnį ir stiprina. Tai itin aktualu kalbant apie, pavyzdžiui, sąnarius. YIN joga veikia juos terapeutiškai. Tad pagrindiniai šios jogos rūšies, kalbant apie kūną, pranašumai yra tokie: didėja mūsų lankstumas ir judesių diapazonas; pasyviai ilginami mūsų raumenys; stimuliuojamas fibroblastų – jungiamojo audinio ląstelių, gaminančių tarpląstelinio užpildo komponentus (kolageną, skaidulas ir pan.), augimas; atkuriamas taisyklingas juosmeninės stuburo dalies linkis, taip pat ir kaklinės stuburo dalies.

Kaip vyksta YIN jogos pamoka

Per YIN jogą vienoje pozoje nejudėdamas kūnas būna nuo 3 iki 5 minučių. Kai kurių pozų atveju ir turint laiko galimybę – net iki 10 minučių. Būtent tokiu būdu veikiami minėti organizmo dariniai – ilgai, su maža, kontroliojama apkrova ir itin sąmoningai prižiūrint save pozicijoje, nespaudžiant savęs, nepanaudojant raumenų jėgos, pasitelkus žemės trauką.

„Joga, ypač YIN joga, nėra konkursas, nėra dvikova su kūnu. Tai kasdienis procesas, praktika, šokis su kūnu kaip su partneriu, į kurio ritmą įsiklausome. Nepasitelkiame kūno, kad išgautume pozą; mes pasitelkiame pozą, kad ji įsigautų į kūną. Pozos forma yra tik pasiūlymas kūnui, kurį jis gali priimti ir pritaikyti sau tuo lygmeniu, kokiu jam šiandien tinka“, - sako „Studijos Om“ YIN jogos mokytoja Tautė Bernotaitė.

Jei jaučiate tam tikrą tempimą, spaudimą ar sukimąsi, vadinasi, darote pozą. Mintis įeiti dar giliau yra dažniausiai ego signalas, o ne kūno poreikis. Leiskite kūnui pačiam jus atvesti į pozą. Priimkite kūną, kur jis šiandien yra.

Tai nereiškia, kad reikia atsisakyti pozos ar neieškot pirmojo pasipriešinimo taško. YIN joga neturi būti laikoma patogumo joga. Didžioji praktikos nauda ateis toje teritorijoje, kurioje protas siūlys pasimuistyti, pasitaisyti. Ten nebus visiškai patogu. Galbūt protas siūlo jums pajudėti, ką nors pasitaisyti, klausia, kada poza baigsis. Tai irgi YIN praktikos dalis. Priimti šiuos proto signalus, bet jų nevertinti, nesipiktinti jais, nesistengti jais atsikratyti, nustumti, tik stebėti. Ir toliau ramiai būti pozoje.

Tol, kol tai, ką jaučiame, nėra skausmas, liekame pozoje. Skausmas dažniausiai reiškiasi kaip aštrus pojūtis kuriame nors viename taške, jis labai aiškus, lokalus. Geriausias būdas atskirti, ar tai, ką jaučiame, yra skausmas ar tiesiog stiprus pojūtis, yra aštrumas ir lokalumas. Jei pojūtis vientisas, juntamas plačioje teritorijoje, o ne viename taške, tai ne skausmas, kurio reikia vengti. Tai erdvė, kurioje vyksta pokytis.

Tautė perspėja: „Vykstant pokyčiams nebūtinai būna tik malonu. Ties slenksčiu visada reikia didesnio mūsų dėmesio, susitelkimo. Joks mokytojas ar žmogus iš išorės negalės pajusti to, ką juntate jūs savo kūnu. YIN mus moko įsiklausyti į save, suteikia pakankamai erdvės praktikuoti šį įgūdį. Išmokti dialogo su kūnu.“

Kai randame pirmąjį pasipriešinimo tašką, sustojame. Šiame taške laikysime kūną ramų. Ramumas, nejudesys yra YIN praktikos dalis. Čia stebime proto signalus pajudėti, pasitaisyti, bet leidžiame šiems pasiūlymams praplaukti pro šalį. Esame ramūs. Judėsime tik tada, jei po kurio laiko kūnas mus pakvies įeiti į pozą giliau. Arba pradėsime patirti skausmą.

Pasitaisymai yra raumenų judesiai. Per YIN siekiame nenaudoti raumenų. Kad poveikis nueitų iki sąnarių, stengiamės nejudėti.

Jogos nauda

Be fizinės naudos, tokios sąlygos sukuria galimybes geriau įsiklausyti į savo kūno reakcijas, užmegzti su juo intymesnį dialogą. Greitai keisdami asanas Yang judesio praktikose kartais nespėjame to padaryti.

Kartu – kadangi pozose nejudame, laiką pasitelkiame ir savo esamosios būklės, Čia ir Dabar, kvėpavimo ir kylančių emocijų bei minčių stebėsenai. Meditavimo ir sąmoningumo praktikų nauda žinoma – didėja serotonino kiekis, mažėja stresas ir streso keliami negalavimai, mažinamas kraujo spaudimas, nerimas, malšta depresyvios mintys, gerėja tarpasmeniniai santykiai, gebėjimas įveikti kasdienius sunkumus ir taip toliau.

YIN joga ypač naudinga ir reikalinga žmonėms, kurių gyvenime viršų ima Yang elementai – dinamiškumas, skuba, konkuravimas, stresas, motyvavimasis, nuolatinis siekimas, perfekcionizmas. Tokiems žmonėms YIN joga padeda atkurti balansą ir aktualizuoti tokias svarbias kokybes kaip lėtumas, ramybė, tyla, savistaba, švelnumas, rūpestis sau, įsiklausymas, nepriespauda, Buvimas. Žmonėms, kurių gyvenime ir taip vyrauja šie YIN elementai, būtinai taip pat reikėtų užsiimti ir Yang kokybės praktikomis (aktyvesnėmis), tačiau YIN joga leidžia jiems atpažinti savo polinkį į YIN’iškus gyvenimo aspektus, nes jie YIN jogos pamokoje pasijunta kaip namie.

Šiais konkuravimo net su savimi, didelių ambicijų ir formų išaukštinimo laikais YIN praktika yra ypač prasminga.

info@sportas.lt

Naujienų portalo sportas.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.Tvarkaraščiai
Rezultatai
Lentelės

LKL 2018/2019

10-21 „Žalgiris“ 17:00 „Dzūkija“
10-21 „Neptūnas“ 17:20 „Juventus“
10-21 „Nevėžis“ 18:50 „Skycop“
10-27 „Pieno žvaigždės“ 17:00 „Lietuvos rytas“
10-27 „Šiauliai“ 17:20 „Neptūnas“

Eurolyga 2018/2019

10-25 Stambulo „Anadolu Efes“ 20:30 Stambulo „Fenerbahce“
10-25 Pirėjo „Olympiakos“ 21:00 Tel Avivo „Maccabi“
10-25 Milano „AX Armani Exchange“ 21:45 Maskvos srities „Chimki“
10-25 Madrido „Real“ 22:00 Podgoricos „Budučnost“
10-26 Stambulo „Darussafaka“ 20:15 „Barcelona“
10-26 Atėnų Panathinaikos 21:00 Kauno „Žalgiris“
10-26 Miuncheno „Bayern“ 21:30 Vitorijos „Baskonia“
10-26 Las Palmo „Gran Canaria Herbalife“ 22:30 Maskvos CSKA
Tvarkaraščiai
Rezultatai
Lentelės

Anglijos „Premier“ Lyga

Sek 10-21 Everton 18 : 00 Crystal Palace
Pir 10-22 Arsenal 22 : 00 Leicester City
Tvarkaraščiai
Rezultatai
Lentelės

Lietuvos ledo ritulio čempionatas 2018/2019

10-24 „Kaunas Hockey“ 20:30 „Geležinis vilkas“
10-25 „Energija“ 20:00 „Hockey Punks“
10-30 „Energija“ 20:00 „Geležinis vilkas“
11-03 „Kaunas Hockey“ 18:00 „Hockey Punks“
11-13 „Geležinis vilkas“ 20:15 „Energija“

Begimas (141)
Įkelti trasą Ieškoti
Begimas
REZULTATAI Viso: 141