Bėgimas | Organizatorių nuotr.

Bėgimas | Organizatorių nuotr.

 Laikas, per kurį įveikiama užsibrėžta distancija, laikomas svarbiu rodikliu tiek bėgimo profesionalams, tiek mėgėjams. Tačiau jis nėra pats svarbiausias – daug svarbiau (ir daugiau apie jus pasako) išsikelti bėgimo tikslai ir, apskritai, kurią vietą jūsų gyvenime užima bėgimas. Artėjant vienam didžiausių bėgimo renginių Lietuvoje „DNB I NIKE We Run Vilnius“, pravartu apžvelgti tris pagrindinius bėgikų tipus. Gal tai ne tik leis geriau pažinti save, bet ir pasirinkti tinkamą distanciją.

„Daugelis pradeda bėgioti dėl trumpalaikio tikslo – susilažinę su bičiuliu, kad įveiks atitinkamą distanciją, norėdami prieš vasarą pagerinti fizinę formą, ar tiesiog kartu su kolegomis užsiregistravę į artėjančius bėgimo renginius. Nors šių priežasčių lyg ir pakanka bėgimo bateliams įsigyti, tačiau dažnai, pasiekus tokius trumpalaikius tikslus, dingsta motyvacija tęsti. O juk bėgimas gali būti nuostabi kelionė – ir dėl bėgimo maršrutų įvairovės, ir dėl galimybės pažinti save. Kad ši kelionė nesibaigtų, svarbu nebijoti išsikelti didesnius, labiau į ilgalaikį laikotarpį orientuotus tikslus. Tuomet bėgimas visada bus turiningas, o ir bėgimo renginiuose – smagiau bėgti“, – sako bėgimo renginio „DNB | NIKE We Run Vilnius“ iniciatorės – sporto prekių gamintojos „Nike“ – prekės ženklo atstovė Lietuvoje Milda Monstavičiūtė.

Taigi, koks pagal išsikeltus tikslus bėgikas esate jūs ir kaip neprarasti motyvacijos bėgti ir po bėgimo šventės?

 I tikslo tipas – pradedantysis, kai svarbiausia atstumas, laikas ir greitis.

Visų bėgikų pasiekimai prasideda nuo pagrindinių, lengvai pamatuojamų dalykų. Vos pradėję bėgioti, daugelis pirmiausia siekia įveikti vis didesnį atstumą. Tokie bėgikai jau po kelių varžybų supranta, kad galėtų daugiau, todėl atsiranda laiko tikslas. Ir labiausi motyvuoja, jei pagerinamas tam tikras minučių skaičius, besibaigiantis nuliu arba penketu. Iš pradžių tai daryti nesudėtinga – pirmaisiais mėnesiais ir metais rezultatai gerėja itin sparčiai.

Įgijus pakankamą pajėgumą ir pastebimai sutrumpinus distancijos įveikimo laiką, tolesni pasiekimai gali atrodyti vis kukliau, o kartais rezultatą pagerinti  pavyksta vos sekundėmis. Taip atsiranda naujas tikslas – siekti didesnio vidutinio greičio, kurį pavyktų palaikyti visos distancijos metu. Ir vėl atsiveria galimybės siekti naujų rekordų, kirsti svarbias ribas. Aišku, galima išsikelti ir kitokių pamatuojamų tikslų, pavyzdžiui, siekti kuo didesnio per savaitę įveiktų kilometrų skaičiaus, bėgti kuo ilgesnį laikotarpį, nepraleidžiant nė dienos, ar kelis savaitgalius iš eilės dalyvauti varžybose. Bet svarbiausia, kad visada orientuotumėtės į nedidelius asmeninius rekordus, kuriuos galite pagerinti, ir apie kuriuos galvodami kiekvieną treniruotę pradedate su įkvėpimu.

Šio tipo bėgikams artėjančio bėgimo renginio organizatoriai rekomenduoja rinktis 5 km distanciją ir užsibrėžti tikslą bent keliomis minutėmis atbėgti greičiau, nei įprastai.

II tikslo tipas – pažengęs,  kai svarbesnis ilgalaikis tobulėjimais

Asmeniniai pasiekimai gali būti matuojami ne tik konkrečiais atstumo ar laiko vienetais. Tiesa, šis supratimas dažniausia ateina įveikus pirmąjį tikslų etapą, kai tampa nebe toks aktualus geresnių skaičių siekis. Tada galima siekti ilgalaikio tobulėjimo. O jis kiekvienam bėgikui gali reikšti skirtingus dalykus.

Pavyzdžiui, pradėję bėgioti ir siekti geresnių rezultatų suprantate, jog reikia keisti ir savo mitybą ar gyvenimo būdą, atsisakyti savaitgalio pramogų, skirti pakankamai laiko miegui. Arba – pradėjęs nuo bėgimo plentu, nuspręsite pasukti į miško takelius ir ilgainiui juos pamėgti, o galbūt net išplėsti savo pastangas į triatlono ar vadinamojo swimruno sporto šakas. Dar kita kryptis – kaupiama varžybų patirtis užsienyje, siekiant dalyvauti garsiausiuose maratonuose ar netradicinėse vietose vykstančiose varžybose.

Pasirinkus eiti šiuo keliu, bėgimas virsta instrumentu, leidžiančiu tobulinti ne tik savo kūną, bet ir asmenybę – įgyti kitokios patirties ir susipažinti su dar nepatirtais dalykais. Tad šio tipo bėgikams geriausiai tiks ta distancija, kuri į jų gyvenimą įneš naujų spalvų.

III tikslo tipas – bėgimo entuziastas, kai bėgimas yragyvenimo dalis

Bėgimas gali tapti ir kasdienės rutinos dalimi. Tokiu atveju, kai jūsų kas nors paklausia, dėl ko bėgiojate, atsakote, kad kitaip tiesiog negalite. Jei šio elemento neliktų jūsų kasdienybėje, asmeninis gyvenimas prarastų pusiausvyrą.

Bėgdamas kasdien, didžiausią malonumą patiriate ne pasiekęs geresnį rezultatą ar įgijęs naujos patirties, bet dėl bėgimo poveikio savijautai ir kt. Gal reguliariai bėgiodamas tampate produktyvesnis, gal taip atsikratote darbinės įtampos, o gal tai vienintelis būdas pabūti su savimi ir savo mintimis. Jeigu išbrauktumėte bėgimo treniruotes iš savo dienotvarkės, tikėtina, nukentėtų ir kiti dalykai.

Kad bėgimas taptų subalansuotos kasdienybės dalimi, dažniausia reikia įgyti nemažai patirties ir pereiti kitus tikslų etapus. Kita vertus, į šį tikslą galite orientuotis nuo pat pradžių, praleisdami ankstesnius etapus, jei varžytis su kitais ar savimi jums atrodo nereikšminga. Juk svarbiausia – kad bėgimas būtų maloni veikla, kad kaskart, apsiavęs bėgimo batelius ir išėjęs į lauką, patirtumėte džiaugsmą.

Jeigu save priskyrėte šiam bėgiko tipui, rinkitės tą distanciją, kuri jus džiugina labiausiai.

Dabar, kai savo, kaip bėgiko, tipą jau žinote, galite ramiai ruoštis birželio 4 d. Vilniuje vyksiančiam bėgimo renginiui „DNB I NIKE We Run Vilnius“. Organizatoriai, kaip visada, žada smagią šventę tiek bėgimo entuziastams, tiek juos palaikantiems. Registracijos formą ir kitą svarbią informaciją galima rasti interneto svetainėje www.werunvilnius.lt

 

info@sportas.lt

Naujienų portalo sportas.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.

DISKUSIJA
Visi
Registruoti
Anoniminiai
Skelbti
Rodyti daugiau komentarų