Išbandymas „Wembley“ stadione: Anglija – Lietuva apžvalga ir įdomūs faktai

2017.03.26 09:30
Aurimas Adomaitis
Sportas.lt žurnalistas
Fedoras Černychas šiame atrankos cikle yra įmušęs 3 įvarčius | Scanpix nuotr.

Fedoras Černychas šiame atrankos cikle yra įmušęs 3 įvarčius | Scanpix nuotr.

Šiandien vakare Londono „Wembley“ stadionas prisipildys žmonių, kurie ateis stebėti Anglijos rinktinės mačo prieš Lietuvą. Nors mūsų šalis yra laikoma akivaizdžia rungtynių autsaidere, bet galbūt liksime patenkinti savo šalies žaidimu, o gal ir rezultatu.


Turnyras: Pasaulio čempionato atranka (F grupė)

Stadionas: „Wembley“, Londonas

Teisėjas: Ruddy Buquet (prancūzas)

Data: 2017 m. kovo 26 d.

Laikas: 19:00


Tai įdomu:

§ Anglija nėra pralaimėjusi kvalifikacinių rungtynių nuo 2009 metų spalio (išvykoje prieš Ukrainą). Nuo to laiko anglai sužaidė 33 kvalifikacinius mačus, laimėjo 25 ir 8 kartus sužaidė lygiosiomis.
§ Anglijos rinktinė „sausus“ vartus išlaikė penkis kartus per paskutinius šešis oficialius (ne draugiškus) mačus.
§ Tik vienas Anglijos rinktinės mačas per paskutinius 16 „Wembley“ stadione pasibaigė pralaimėjimu. 2016 metų kovą anglai 1-2 nusileido Olandijai. Iš kitų penkiolikos rungtynių anglai laimėjo 15.
§ Anglija įvarčius mušė visuose tuose 16 mačų ir paskutinį kartą „Wembley“ stadione nepasižymėjo 2013 metų lapkritį, kai 0-1 nusileido Vokietijai.
§ EURO 2016 atrankoje Anglija du kartus įveikė Lietuva: namuose 4-0 ir išvykoje 3-0. Tada visus įvarčius pelnė skirtingi septyni žaidėjai.
§ Šioje pasaulio čempionato atrankoje Anglija dar nėra praleidusi įvarčio.
§ Fedoras Černychas 2018 metų pasaulio čempionato atrankoje pelnė jau tris įvarčius ir visi jie būdavo pirmieji mačų įvarčiai.
§ Lietuva nelaimėjo nei vienų kvalifikacinių rungtynių išvykoje iš paskutinių šešių (pasaulio čempionato ir Europos čempionato atrankas skaičiuojant kartu), pralaimėdami 4 kartus ir 2 kartus sužaisdami lygiosiomis.
§ 2018 metų pasaulio čempionato atrankoje Lietuva trijuose mačuose įvarčius praleisdavo likus 5 minutės iki rungtynių pabaigos. Du kartus įvarčiai buvo praleisti tada, kai Lietuva pirmaudavo.
§ Kol kas Anglija 2018 metų pasaulio čempionato atrankoje savo varžovams leido atlikti vos 6 smūgius į vartų plotą, o patys į vartų stačiakampį smūgiavo 21 kartą. Jiems nepavyko įveikti tik Slovėnijos, su kuria rungtynės pasibaigė be įvarčių 0-0.

Anglija

Dar nežino, ką reiškia pralaimėti

Anglijos rinktinei 2018 metų pasaulio čempionato atrankos ciklas kol kas klostosi užtikrintai. Per 4 žaistas rungtynes anglai surinko 10 taškų, iškovodami 3 pergales ir kartą sužaisdami lygiosiomis. Įdomu ir tai, kad per sužaistą atrankos ciklą Anglijos rinktinė taip pat nėra praleidusi įvarčio, o pati jų įmušė šešis. Nenuostabu, kad įvarčiu „Trys Liūtai“ praleidę nėra. Per keturis mačus jie varžovams leido vos 6 kartus smūgiuoti į vartų plotą, todėl Lietuvai, norint įmušti, reikės sukurti kažką nepaprasto.

Lietuvai pasiruošta pralaimėjimu, bet išbandyta nauja schema

Prieš keturias dienas Anglija sužaidė draugišką mačą su Vokietija ir taip pasiruošė rungtynėms su Lietuva. Nors tą mačą anglai pralaimėjo 0-1, tačiau iš šio mačo buvo galima įžvelgti daug daugiau pozityvių dalykų nei tik rezultatą. Prieš pasaulio čempionus anglai išbandė naują taktinę schemą – 3 gynėjų liniją. „Chelsea“ taktikos įkvėptas Garethas Southgate’as kol kas, atrodo, kad neprašovė. Prieš vokiečius Anglijos rinktinė atrodė labai gerai, sukūrė daug pavojingų atakų, tikrai galėjo įmušti ir buvo verti bent lygiųjų, jei ne nuostabus Lukašo Podolskio įvartis. Net neabejojama, kad su 3 gynėjais G.Southgate’as žais ir prieš Lietuvą.

Daugiau klausimų apie kapitoną, o ne Lietuvą

Prieš artėjančią dvikovą G.Southgate’o dažniausiai buvo klausiama ne apie varžovą (Lietuvą), o tai, kas bus rinktinės kapitonas. Wayne’o Rooney rinktinėje nėra, Gary Cahillas yra suspenduotas, todėl britų žiniasklaidai labai rūpėjo kapitono klausimas. Vakar į jį buvo atsakyta – prieš Lietuvą kapitono raištį vilkės vartininkas Joe Hartas, kuris iš dabartinių rinktinės futbolininkų yra sužaidęs daugiausiai rungtynių.

Galimas debiutas

Anglijos rinktinės treneris prieš artėjančias rungtynes į rinktinės stovyklą pakvietė dar vieną žaidėją – gynėją Beną Gibsoną. „Middlesbrough“ klube jau kapitono raištį nešiojantis gynėjas buvo pakviestas dėl to, nes traumą patyrė Chrisas Smallingas, o Gary Cahillas šį mačą turės praleisti dėl geltonų kortelių. G.Southgate’as užsiminė, kad jis yra pasiryžęs B.Gibsonui suteikti debiutą Anglijos rinktinėje, todėl prieš Lietuvą žaisti gali tikrai jauna gynybos grandis – B.Gibsonas (24 m.), Johnas Stonesas (22 m.) ir Michaelas Keane’as (24 m.)

Tikėtina išvysti ir veteranų

Prieš Lietuvą žaisti gali ne tik jauni anglų talentai, bet ir veteranai, o tiksliau vienas veteranas – puolėjas Jermainas Defoe. „Sunderland“ klube įvarčius štampuojantis 34-erių metų britas į rinktinę buvo pakviestas po nemažos pertraukos. Nors spėjama, kad rungtynes startinėje sudėtyje pradės Anglijos čempionas Jamie Vardy, bet tikimasi, kad J.Defoe į aikštę žengs po keitimo. Fantastišką įvarčių uoslę turintis veteranas bus labai geras išbandymas Lietuvos gynėjams. Tiesa, J.Defoe į rinktinę buvo pakviestas ne vien dėl gero savo žaidimo. Prieš rinktinių pertrauką traumą patyrė lietuviams įvartį jau mušęs Harry Kane'as, kurio iškart mūsų gynėjams stabdyti nereikės, bet klausimas, ar lengviau žaisti būtų prieš jauną eržilą ar prieš patyrusį ir vagos tikrai negadinantį arklį.

Dėmesys F.Černychui ir A.Novikovui

Prieš rungtynes G.Southgate’as patvirtino, kad visi rinktinės žaidėjai yra sveiki, o paprašytas išskirti stipriąsias Lietuvos puses, anglas iškart užsiminė apie kraštuose žaidžiančius komandos draugus A.Novikovą ir F.Černychą.

Garethas Southgate'as | Scanpix nuotr.

Garethas Southgate'as | Scanpix nuotr.

„Mes didesnį dėmesį kreipsime į jų krašto žaidėjus, kurie abu yra tikrai techniški. Lietuva moka gerai kontratakuoti ir prieš Škotiją pelnė įvarčius po gražių kontratakų ir tarpusavio susižaidimo. Taip pat turime būti tikri, kad standartinių situacijų metu viską atliksime gerai ir drausmingai ginsimės. Tai yra svarbiausi dalykai, į ką turėsime kreipti dėmesį“, – sakė G.Southgate’as.

Paskutiniai penki Anglijos rezultatai:

Vokietija 1 – 0 Anglija (2017-03-22)

Anglija 2 – 2 Ispanija (2016-11-15)

Anglija 3 – 0 Škotija (2016-11-11)

Slovėnija 0 – 0 Anglija (2016-10-11)

Anglija 2 – 0 Malta (2016-10-08)

Prognozuojama startinė sudėtis:

Hart

Gibson – Stones – Keane

Walker – Livermore – Dier – Bertrand

Lallana – Alli

Vardy


Lietuva

Po pakilios pradžios – sugrįžta į realybę

Lietuvos rinktinė atrankos ciklą pradėjo tikrai gerai ir pakeldama visų fanų lūkesčius. Tiek su Slovėnija (2-2), tiek su Škotija (1-1) buvo sužaista lygiosiomis, nors abu kartus buvo galima ir laimėti, bet išlyginamieji įvarčiai krisdavo paskutinėmis mačo minutėmis. Trečias rungtynes Lietuva pagaliau laimėjo, 2-0 palauždami Maltą, tad po pirmų trijų mačų Lietuva turėjo 4 taškus.

Visgi ketvirtosios rungtynės šventę fanų širdyse sugadino. Išvykoje prieš Slovakiją buvo pamatyta žiauri realybė – pralaimėta 0-4. Po sutriuškinimo visi optimistai nusileido ant žemės, o rinktinės žaidėjams teko nuleisti galvas ir toliau sunkiai dirbti.

Pasiruošimas teigiamai nenuteikė

Dvikovai su Anglija Lietuvos rinktinė išvyko ruoštis į Čekiją. Ten lietuviai surengė treniruočių stovyklą ir taip pat sužaidė draugiškas rungtynes su Čekija.

Prieš čekus Edgaras Jankauskas išbandė net 22 žaidėjus iš 23, bet vaizdas aikštėje parodė daugiau neigiamų dalykų nei teigiamų. Nors per pirmąjį kėlinį įvarčių neįmušė nei viena šalis, tačiau antrajame kėlinyje Lietuva kapituliavo. Po vaikiškų ir grubių klaidų į Lietuvos vartus krito 3 įvarčiai, o jų, jei ne geras vartininkų žaidimas, galėjo būti ir daugiau. Taigi, prieš žvaigždžių neturinčią Čekijos rinktinę buvo pralaimėta 0-3, o tokia rungtynių baigtis pasėjo paniką tarp fanų prieš dvikovą su anglais.

Skaitykite: 10 pastebėjimų po Čekijos ir Lietuvos rungtynių

Dar sunkesnis iššūkis

Kaip ir minėjome, čekų rinktinėje itin žinomų futbolo žvaigždžių nėra, bet to negalima pasakyti apie anglus. Anglijos rinktinę sudaro pasaulinės klasės žaidėjai, todėl Lietuvos rinktinės laukia dar sunkesnis išbandymas, bet tuo pačiu, ir savo lygio patikrinimas. Kaip sakoma, tobulėti galima tik žaidžiant prieš stipresnį, todėl daugumai Lietuvos rinktinės narių tai bus savo galimybių išbandymas ir šiose rungtynėse atiduoti reikės visas turimas jėgas.

Patirties jau yra

Prieš dvejus metus Lietuva jau žaidė su Anglija Europos čempionato atrankoje, todėl kai kurie žaidėjai patirties žaisti prieš „Trys liūtus“ jau turi. Nors tada „Wembley“ stadione pralaimėta buvo 0-4, o namuose – 0-3, bet nuo to laiko nemažai kas pasikeitė – kad ir abiejų komandų treneriai.

Ne vienas Lietuvos rinktinės futbolininkas sakė, kad prieš dvejus metus žaidžiant „Wembley“ stadione jiems drebėjo kojos, bet šįvakar to jaudulio turėtų būti mažiau. Žaidėjai žino, kokios atmosferos gali tikėtis, prisimena praeitų rungtynių akimirkas ir tą patirtį bus būtina panaudoti šįvakar.

Į aikštę žengs iškart nepralaimėję

Lietuvos rinktinės vairą perėmęs Edgaras Jankauskas į rinktinę iškart įnešė svarbų indelį – psichologinį. Buvęs „Porto“ puolėjas sugebėjo pakeisti mūsų šalies žaidėjų mentalitetą ir dabar žaisdami prieš futbolo gigantus, jie į aikštę žengia galvodami ne apie tai, kaip praleisti mažiau įvarčių, o apie tai, kaip kovoti ir patiems įmušti. Tai yra svarbus aspektas ir apie jį kalbėjo ne vienas rinktinės narys.

Visgi nereikia tikėtis, kad Lietuva dominuos aikštėje. Žinoma, kad žaidimo vadžias turės Anglija ir lietuviai bus priversti žaisti gynybinį futbolą, bet net ir tokiu būdu prieš anglus galima minėti, o to puikus pavyzdys – Islandijos rinktinės triumfas prieš Angliją Europos čempionate. Šį pavyzdį pateikė ir E.Jankauskas.

Edgaras Jankauskas | Scanpix nuotr.

Edgaras Jankauskas | Scanpix nuotr.

„Islandija yra puikus pavyzdys, bet mūsų laukia beprotiškai sunkios rungtynės. Žaisti tokiame legendiniame stadione bus ypatingas jausmas. Galimybių visada yra, o jos priklausys nuo mūsų. Yra daug pavyzdžių, kai rungtynes laimi nebūtinai favoritai. Esame kukli komanda, bet turime savo žaidimo planą ir jo laikysimės. Mes labiau galvosime apie savo žaidimą, o ne varžovų. Žinome, kad žaisime prieš aukščiausio lygio futbolininkus, kurie atstovauja stipriausiai lygai pasaulyje. Mūsų laukia puikus išbandymas. Turėsime išlikti vieningi, taktiškai ir psichologiškai stiprūs, jog galėtume pasipriešinti. Sužinosime, kiek toli galime eiti“, – sakė Lietuvos treneris.

Paskutiniai penki Lietuvos rezultatai:

Čekija 3 – 0 Lietuva (2017-03-22)

Slovakija 4 – 0 Lietuva (2016-11-11)

Lietuva 2 – 0 Malta (2016-10-11)

Škotija 1 – 1 Lietuva (2016-10-08)

Lietuva 2 – 2 Slovėnija (2016-09-04)

Prognozuojama startinė sudėtis:

Šetkus

Vaitkūnas – L.Klimavičius – A.Klimavičius – Slavickas

Žulpa – Kuklys

Černychas – Slivka – Novikovas

Valskis


Tarpusavio rungtynių istorija:

Laimėjo Anglija: 2

Laimėjo Lietuva: 0

Lygiosios: 0

Iš viso: 0

Lietuva 0 – 3 Anglija (2015-10-12)

Anglija 4 – 0 Lietuva (2015-03-27)

Aurimas Adomaitis
Sportas.lt žurnalistasTvarkaraščiai
Rezultatai
Lentelės

Anglijos „Premier“ Lyga

Tre 01-29 West Ham United 21 : 45 Liverpool
Šeš 02-01 Leicester City 14 : 30 Chelsea
Šeš 02-01 Watford 17 : 00 Everton
Šeš 02-01 West Ham United 17 : 00 Brighton & Hov…
Šeš 02-01 Newcastle United 17 : 00 Norwich City
Šeš 02-01 Crystal Palace 17 : 00 Sheffield United
Šeš 02-01 AFC Bournemouth 17 : 00 Aston Villa
Šeš 02-01 Liverpool 17 : 00 Southampton
Šeš 02-01 Manchester United 19 : 30 Wolverhampton …