Hanlanas Euroleague.net

Hanlanas Euroleague.net

Kauno „Žalgirio“ komandos laukia pirmasis lygiavertis varžovas Eurolygoje. Jeigu 2015–2016 metų sezoną stipriausiame Senojo žemyno turnyre šalies čempionai pradėjo pergale net ir blankiai žaisdami, tai Krasnodaro „Lokomotiv-Kuban“ už klaidas privers mokėti labai brangiai.

Zeliona Guroje „Žalgiris“ susitiko su varžovu, kuris akivaizdžiai nusileidžia tiek meistriškumu, tiek patirtimi, tiek komandinio krepšinio galimybėmis. „Stelmet“ metė rimtą iššūkį Gintaro Krapiko auklėtiniams, tačiau Lenkijos komandai, siekiant palaužti atkarpomis beviltiškai atrodžiusius kauniečius, paprasčiausiai pritrūko meistriškumo.

Meistriškumu „Žalgiriui“ Krasnodaro krepšininkai tikrai nenusileis. Eurolygos čempiono Georgios Bartzoko vadovaujama komanda yra kur kas aukštesnės klasės. Ji patikrins, kokias išvadas po Eurolygos starto „Žalgiris“ padarė savo žaidime.


Draperis
Draperis

Už ką „Žalgiris“ mokės brangiausiai

Rungtynėse su „Stelmet“, kuriose pavyko išnešti sveiką kailį (laimėti 66:62), „Žalgiris“ daugiausiai problemų prisidarė dėl dviejų žaidimo elementų.

Pirmasis – atkovoti kamuoliai. „Žalgiris“ pajėgiais aukštaūgiais nepasižyminčiai Lenkijos komandai po savuoju krepšiu leido atkovoti net 12 kamuolių. Tai reiškia, kad net 12 kartų „Stelmet“ krepšininkai gavo progą kartoti savo metimus.

„Lokomotiv-Kuban“ už nesugebėjimą atsiverti savo tiesioginių oponentų žalgiriečius gali bausti dar stipriau. Krasnodaro klubas pergalingose rungtynėse su Atėnų „Panathinaikos“ (81:70) Graikijos grandą, kurio priekinė linija atrodo išties solidžiai, kovoje dėl atšokusių kamuolių pranoko 42:26.

Rusai puolime prieš Miroslavo Raduljicos, Ognjeno Kuzmičiaus, Jameso Gisto, Antonio Fotsio ir Vladimiro Jankovičiaus priekinę liniją sugriebė net 12 kamuolių. „Panathinaikos“ sunkiausiai sekėsi nuo krepšio atitverti atletiškąjį „Lokomotiv-Kuban“ legionierių Chrisą Singletoną.

Vos 203 cm ūgio aukštaūgis po Atėnų komandos krepšiu atkovojo 4 kamuolius, sugriebdamas 21 proc. visų įmanomų atkovoti kamuolių tokiose situacijose. Dalį įgytų papildomų progų jis pavertė taškais, kurių viso surinko 16.

Jeigu „Žalgirio“ vidurio puolėjai bent sekundės daliai praras koncentraciją ir neatitvers šio iš Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) atvykusio amerikiečio, viskas gali baigtis maždaug taip:Dar skaudžiau „Lokomotiv-Kuban“ kauniečius baus už klaidas. Jeigu „Žalgirį“ Zeliona Guroje gerokai iš vėžių išmušė kibi ir agresyvi lenkų gynyba, tai susitikime su „Lokomotiv-Kuban“ G.Krapiko auklėtinių laukia ne mažiau agresyvus, tačiau kur kas labiau apgalvotas presingas.

Tam, kad varžovus priverstų klysti ir panikuoti, „Lokomotiv-Kuban“ pasitelkia tokį gynybos specialistą perimetre kaip Dontaye Draperis bei itin mobilią priekinę liniją su Victoru Claveru ir jau minėtu Ch.Singletonu.

„Stelmet“ krepšininkai nusileidžia „Lokomotiv-Kuban“ žaidėjams savo gynybiniais sugebėjimais, tačiau ir jie netikėtais sprendimais privertė „Žalgirį“ suklysti 16 kartų.

Rungtynėse su „Panathinaikos“ galima buvo nuolatos stebėti, kaip Krasnodaro komandos perimetro linija presinguoja kiekvieną „Panathinaikos“ žaidėją ties tritaškio linija, taip neleisdama laisvai skirstyti kamuolio ir išpildyti derinių norimuose aikštelės taškuose.

To pasekmė – 15 „Panathinaikos“ klaidų, kurios buvo maksimaliai efektyviai verčiamos taškais iš greitų atakų. Vos tik progai pasitaikius „Lokomotiv-Kuban“ stengdavosi išnaudoti savo greičio ir atletiškumo savybes kontraatakuodama.


Singletonas
Singletonas

„Lokomotiv-Kuban“ puolimo braižas – primityvus

Turėdama keletą aukštos klasės vykdytojų „Lokomotiv-Kuban“ puolime varžovus stengiasi palaužti gana primityviu, tačiau efektyviu krepšiniu. Pirmiausia, tai yra komanda, kuri išnaudoja kiekvieną progą užpulti greitai. Antra, jos žaidimas labai priklauso nuo derinio „du prieš du“. Trečia, „Lokomotiv-Kuban“ puolime rungtyniauja vienaip su Ch.Singletonu vidurio puolėjo pozicijoje ir visiškai kitaip su Kirilu Fesenka centre.

Malcolmo Delaney ir D.Draperio gynėjų tandemas bei greičiu pasižymintys Ch.Singletonas ir V.Claveras leidžia sėkmingai varžovus bausti kontraatakomis. Labai dažnai mobilus „Lokomotiv-Kuban“ penketukas varžovų aikštelės pusėje atsiduria greičiau nei patys jos šeimininkai. Įgiję bent menkiausią progą metimui, Krasnodaro krepšininkai ja drąsiai naudojasi. Net ir atakos po varžovų taškų dažnai trunka ne ilgiau nei 15 sekundžių.

Kai staigiai kontraatakuoti nepavyksta, „Lokomotiv-Kuban“ žaidimą stato ant derinio „du prieš du“. Didžiausią grėsmę tokiose situacijose varžovams kelia M.Delaney ir Ch.Singletono tandemas. Bent akimirkai be priežiūros paliktas, po užtvaros išlindęs M.Delaney nedvejodamas baudžia varžovus metimais iš toli arba iš vidutinio nuotolio. Tuo tarpu Ch.Singletonas sugeba labai staigiai įkirsti į baudos aikštelę, o priėmęs kamuolį, drebinti krepšį dėjimu.

Žaisdami „du prieš du“ Krasnodaro krepšininkai stengiasi sukurti spragas varžovų gynyboje, klystant pagalbos veiksmuose. Tokioje situacijoje M.Delaney geba puikiai pamatyti bent akimirkai be priežiūros paliktą komandos draugą, taip ištampydamas varžovų gynybą. Mobili ir iš toli atakuoti gebanti priekinė linija leidžia iš baudos aikštelės išvilioti varžovų aukštaūgius, taip sudarant erdves prasiveržimams ir gerokai apsunkinant varžovų gyvenimą, kai būtina remtis pagalba.

Galiausiai, kai į aikštelę nuo atsarginių žaidėjų suolelio įžengia 28 metų 216 cm ūgio vidurio puolėjas K.Fesenka, galima išvysti situaciją, kuri labai primena pastarųjų sezonų Tel Avivo „Maccabi“ žaidimą, kol šioje komandoje rungtyniavo Sofoklis Schortsanitis.

K.Fesenka yra tarsi „Maccabi“ S.Schortsanitis. Kai jis yra aikštelėje, komandos puolimas keičiasi ir visiškai susifokusuoja ties ukrainiečiu. Kai aikštelėje yra šis galingo sudėjimo „centras“, visi keturi likę komandos draugai dažnai atsitraukia ties tritaškio linija, taip palikdami kuo daugiau erdvės K.Fesenkai žaisti baudos aikštelėje.

Ukrainietis nuolatos stengiasi užsiimti gerą poziciją „ant ūso“, o komandos draugai ieško, kaip jam perduoti kamuolį. Didžiulę šio krepšininko svarbą puolime geriausiai iliustruoja statistinis rodiklis, rodantis kiek procentų visų komandos atakų K.Fesenka užbaigia, kai yra aikštelėje – net 27 proc. Tai – didelis procentas, kuriuo pasigirti gali tik absoliutūs komandų lyderiai. K.Fesenka toks nėra, tačiau per tas 14 minučių mače su „Panathinaikos“ jis buvo labiausiai matomas „Lokomotiv-Kuban“ puolime.

Jeigu su Ch.Singletonu vidurio puolėjo pozicijoje „Lokomotiv-Kuban“ puolime žaidžia kur kas greičiau, remdamasi deriniu „du prieš du“, tai su K.Fesenka žaidimas sulėtėja ir tampa labiau nuspėjamas – kamuolys nuolatos atsiduria baudos aikštelėje, kur ukrainietis stengiasi išnaudoti savo sudėjimo pranašumą ir gebėjimus žaisti nugara į krepšį.


Jankūnas
Jankūnas

Kaip „Žalgiris“ turi žaisti, kad iškovotų pergalę?

Pirmiausia, „Žalgiris“ turi suprasti, kad susitikime su „Lokomotiv-Kuban“ pagrindine stiprybė taps kantrus pozicinis krepšinis. „Žalgiris“ turi įvelti varžovus į lėtesnio žaidimo tėkmę, versti juos eikvoti daug jėgų ginantis ir rinktis pražangas.

Tam, kad pozicinis krepšinis pranoktų ugningą „Lokomotiv-Kuban“ chaosą, būtinas didžiulis dėmesys kamuolio perdavimams. Būtina vengti avantiūriškų sprendimų ir kamuolio perdavimo skersai aikštelę. Tuo pačiu kamuolį siekiantys priimti žaidėjai turi stengtis kruopščiai pasinaudoti užtvaromis ir užsiimti poziciją, kad įgytų pranašumą prieš į atlapus įsikibusius tiesioginius oponentus.

Kontroliuoti žaidimo eigą galima tik sėkmingai kovojant dėl kamuolių. Kai varžovai atakuoja krepšį, „Žalgirio“ aukštaūgiai pirmiausia turi galvoti ne apie kamuolį, o apie savo tiesioginį oponentą – jį būtina atitverti. Tik nuolatinė koncentracija atitveriant varžovus nuo atšokusių kamuolių neleistų tokiems gamtos apdovanotiems atletams kaip Ch.Singletonas pasinaudoti savo šuolio galimybėmis.

Kadangi „Lokomotiv-Kuban“ dažniausiai ginasi labai aukštai (perimetro žaidėjai dažnai presinguoja pakilę aukščiau nei tritaškio linija), būtina žaisti agresyviai – veržtis į baudos aikštelę, paliekant savo tiesioginius oponentus už nugaros, išnaudojant erdves šalia krepšio ir provokuojant varžovų pražangas. Reikėtų vengti derinių, kurie įpareigotų „Žalgirio“ gynėjus ilgai dalintis kamuoliu ties tritaškio linija, nes klaidos galimybė gerokai išaugtų. Verčiau žaisti paprasčiau – atakuoti varžovus prasiveržimais arba įvesti kamuolį baudos aikštelę.

Jeigu „Žalgiris“ baudos aikštelėje sieks išnaudoti sėkmingai nugara į krepšį gebančius rungtyniauti Ianą Vougiouką ir Paulių Jankūną, „Lokomotiv-Kuban“ bus priversta sutankinti savo gynybą, sumažinti presingą perimetro žaidėjams, o ir minėti „Žalgirio“ aukštaūgiai galėtų sėkmingai pranokti „vienas prieš vieną“ Ch.Singletoną ir V.Claverą. Žaidimas per baudos aikštelę sumažintų klaidų perduodant kamuolį tikimybę, verstų ūgiu nepasižyminčią „Lokomotiv-Kuban“ priekinę liniją rinktis pražangas ir atlaisvintų erdves ties tritaškiu.

Būtent priekinės linijos jėga pasinaudoti mėgino „Panathinaikos“. Atėnų komanda puolime nuolatos ieškojo M.Raduljicos, kuris į „Lokomotiv-Kuban“ krepšį per 17 minučių įmetė net 15 taškų. Jis galėjo pridaryti dar daugiau problemų Krasnodaro komandos gynybai, tačiau to padaryti neleido asmeninės pražangos.

Gynyboje ryškiausi „Žalgirio“ akcentai turi būti sudėlioti deriniui „du prieš du“, o ypatingai M.Delaney ir Ch.Singletono tandemui. Kadangi M.Delaney po „pikenrolo“ situacijų nėra pernelyg linkęs veržtis į baudos aikštelę, prieš jį gintis galima pasaugojant. Tai reiškia, kad „Žalgirio“ aukštaūgis turėtų šiek tiek atsitraukti, trumpai pasaugoti ir M.Delaney, ir į baudos aikštelę kertantį Ch.Singletoną, kol Mantas Kalnietis ar Olivier Hanlanas įveiktų užtvarą per viršų ir sugrįžtų prie M.Delaney.

Taip ginantis labai svarbu, kad „Žalgirio“ gynėjas stengtųsi kaip įmanoma staigiau susitvarkyti su Ch.Singletono užtvaromis ir laikytis kuo arčiau su kamuoliu judančio M.Delaney, kad šis neįgytų per daug erdvės metimui. Vos tik M.Kalnietis arba O.Hanlanas galutinai pasivytų amerikietį, „Žalgirio“ aukštaūgis turi sugrįžti prie Ch.Singletono.„Du prieš du“ Krasnodaro komanda labai mėgsta žaisti ir iš aikštelės šonų. „Panathinaikos“ stengėsi neleisti „Lokomotiv-Kuban“ gynėjams su kamuoliu judėti į užtvarą ir ja pasinaudoti, taikydama „Ice“ gynybos metodą. Matome, kaip „Panathinaikos“ gynėjas visu kūnu dengia užtvaros (Ch.Singletono) pusę ir neleidžia savo varžovams net pradėti žaisti „du prieš du“.Jeigu galima rizikuoti suteikiant M.Delaney erdvės prasiveržimui (leisti jam daryti tai, ko jis nelabai mėgsta), tai Ch.Singletonui reikia suteikti erdvės ties perimetro linija. Jeigu šis aukštaūgis priima kamuolį ties tritaškiu, „Žalgirio“ vidurio puolėjas turi atsitraukti ir leisti jam mesti. Amerikietis kur kas daugiau žalos gali pridaryti prasiveržimu į baudos aikštelę, jeigu varžovas priartėja per arti.„Lokomotiv-Kuban“ baus skaudžiau nei „Stelmet“

Jeigu „Stelmet“ agresyvi gynyba „Žalgiriui“ puolime neleido lengvai kvėpuoti, tai „Lokomotiv-Kuban“ gali visiškai sudarkyti kauniečių puolimo veiksmus. O už klaidas būsimieji varžovai vers mokėti kur kas brangiau nei greito žaidimo kokybe nusileidžiantis Lenkijos klubas.

Pergalę Lenkijoje „Žalgiriui“ atnešė patirties ir individualaus meistriškumo pranašumas, tačiau mače su Krasnodaro komanda šie du elementai gali gerokai nublankti.

Reikia tikėtis, kad rungtynėse su „Stelmet“, „Žalgiris“ pasisėmė patirties, kaip elgtis prieš agresyvią varžovų gynybą. „Žalgiris“ privalo žaisti apdairiau, agresyviau ir paprasčiau, kad „Lokomotiv-Kuban“ presingas pridarytų Krasnodaro komandai daugiau žalos nei naudos.

Gynyba prieš „du prieš du“, varžovų aukštaūgių atitvėrimas nuo krepšio, kantrus, tačiau kai reikia, agresyvus puolimas ir žaidimas per baudos aikštelę turėtų būti pagrindiniai akcentai akistatoje su „Lokomotiv-Kuban“. Sėkmingai juos įgyvendinęs „Žalgiris“ įgytų didžiulį pranašumą, kurio veikiausiai pakaktų, kad Eurolygos sezono atidarymo vakaras Kaune ekipos sirgaliams taptų nuotaikinga įžanga į savaitgalį.

DISKUSIJA
Visi
Registruoti
Anoniminiai
Skelbti
Rodyti daugiau komentarų