Atleidimo lapelis, muštynės rūbinėje ir sunkus kelias į olimpą: nuo žemiausio profesionalų diviziono iki „Premier“ lygos ir Anglijos rinktinės pakilusio B.White'o sėkmės istorija įkvepiančios Pasaulio taurės 2022 istorijos

Benas White'as | Scanpix nuotr.

Benas White'as | Scanpix nuotr.

 Prasidėjus 2022 metų Pasaulio taurės turnyrui Katare, „Sportas.lt“ kviečia susipažinti su turnyre dalyvaujančiais žaidėjais, kurių istorijos įkvepia futbolo aistruolius visame pasaulyje. Šį kartą jūsų dėmesiui – vaikystėje kamuotų sveikatos problemų ir kelio nuo žemiausios Anglijos profesionalios futbolo pakopos neišgąsdinto Anglijos rinktinės gynėjo Beno White‘o istorija.

Jaunystėje B. White‘ui aikštėje parodyti savo sugebėjimus nebuvo taip paprasta. Nuo vaikystės jis turėjo problemų su savo imunine sistema, o būnant 7-erių metų jam buvo atlikta apendikso pašalinimo operacija. Nepaisydamas gyvenimą jaunystėje apsunkinusių sveikatos problemų, jaunasis futbolininkas treniravosi „Southampton“ akademijoje, bet joje jam daug galimybių pasireikšti aikštėje suteikta nebuvo.

Kai žaidėjui suėjo 16-ka metų, klubo vadovai pasikvietė jį ir jo mamą privačiam pokalbiui, kurio metu jiems buvo pasakyta, kad žaidėjui nepavyks pasiekti futbolininko aukštumų ir jis buvo atleistas. Anglas prisimena, jog išgirsti tokį pasakymą buvo itin sunku, tačiau tuo metu tai jo per daug nenustebino.

„Būti niekam nereikalingu yra labai sunku, tuomet nežinojau ar galėsiu toliau tęsti tai ką dariau iki tol. Tuomet supranti, kad jei nesi reikalingas šio lygio komandai, tuomet nebūsi reikalingas ir kitoms tokio lygio komandoms. Tačiau tai manęs nenustebino, aš buvau lėto brendimo ir buvau liesas vaikas, kuriam buvo sunku greitai bėgti, o komandoje man niekuomet nebuvo suteikta galimybė aikštėje pasirodyti daugiau nei 10 minučių“, - laiką „Southampton“ akademijoje prisiminė žaidėjas.

Palikus „Premier“ lygos klubo akademiją, Beno gyvenime prasidėjo nežinomybės periodas. Tačiau mesti futbolo nesiruošusiam berniukui padėjo jo mama. Susisiekusi su daugybe klubų, ji iš pradžių gavo galimybę savo sūnui pasirodyti trijų dienų peržiūroje „Bistol Rovers“ klube. Visgi, tuomet pats futbolininkas vos po dviejų dienų nusprendė, kad šiame klube jam žaisti neteks: tuomet visos šio klubo treniruotės buvo sukoncentruotos į fizinį pasiruošimą, o bėgimo į kalną pratimų nesugebėjęs išgyventi futbolininkas pats atsisveikino su šia komanda.

Anglui nepasisekė ir „Leicester City“ peržiūroje, bet jo mama toliau atkakliai siūlė savo sūnų įvairiems klubams, kol galiausiai prabėgus keletui mėnesių jam progą suteikė „Brighton“ komanda. Ši futbolininką draugiškose rungtynėse išleido žaisti centro gynėju, o po jų pateikė pasiūlymą stipendijai.

Už žaidėjų pakvietimą į šį klubą atsakingas Markas Andersonas vėliau pabrėžė, jog tokį sprendimą jis priėmė atkreipęs dėmesį į futbolininko mentalitetą: garsiuose klubuose skaudu dirbęs „Brighton“ atstovas pastebėjo, jog tinkamą nusiteikimą aikštėje rodęs ir lyderio savybes atskleidęs žaidėjas, turėtų tapti geru ir paklusniu auklėtiniu jo komandos treneriams.

„Po rungtynių „Brighton“ pakalbėjo su mano mama ir pasakė, kad man siūlo stipendiją, bet sprendimą turiu priimti per porą dienų. Jei per jas atsakymo klubas negaus, tuomet jie atsiims kontrakto pasiūlymą. Tuomet nedvejodamas sakiau mamai, kad turime jį priimti, nes galvojau, jog daugiau pasiūlymų galiu nebegauti.“

B. White‘o teigimu, po „Brighton“ klubo pasiūlymo jis pirmą kartą rimtai pagalvojo apie profesionalaus futbolininko karjerą. Nors žaidėjas pripažįsta, jog jis neįsivaizduotų savęs dirbant kitokį darbą, iki tol jo pasiekimai futbole buvo tokie, kurie tuomet 16-mečiui futbolininkui neleido net pasvajoti apie profesionalo duoną.

Už galimybę tobulėti šioje akademijoje B. White‘as atsidėkojo sunkiu darbu, bet jo kelias vyrų futbole nebuvo lengvas. Savo pirmąją patirtį vyrų futbole jis gavo ketvirtoje Anglijos lygoje, į kurią „Brighton“ išsiuntė savo žaidėją 2017 metais.

Pripratęs prie gyvenimo akademijoje, gynėjas atvykęs į „Newport County“ susidūrė su visiškai kitokiomis sąlygomis tiek ir aikštėje, tiek ir už jos ribų. Jau pirmosios rungtynės futbolininką paliko be žado, kai prieš rungtynes žaidėjai mėgavosi indišku maistu, o per pertrauką komandos rūbinėje susimušė du komandos draugai.

„Akademijoje viskas buvo gražu ir turėjai visko ko tau reikia, o atvykus į šią komandą viskas pasikeitė. Prieš rungtynes valgydavome karį, o dar pirmų rungtynių pertraukos metu rūbinėje susimušė komandos draugai. Kalbant atvirai, tikrai buvo baisu. Pamatęs tokius dalykus tikrai nenorėjau daryti klaidų.“

Susidūręs su kur kas fiziškesniais žaidėjais B. White‘as atsiskleidė ir savo puikų žaidimo supratimą. Nusileisdamas varžovų atstovams jėga, jis pasinaudodavo savo kitais sugebėjimais leidusiais jam taip sėkmingai pasirodyti „Newport County“ klube, kad jos treneris po sezono jį pavadino geriausių visų laikų nuomos pagrindais į ekipą atvykusiu žaidėju.

Nepaisant sėkmingo nuomos periodo ketvirtajame Anglijos divizione, gynėjui į futbolo aukštumas ir toliau reikėjo kopti pamažu. Pusę sezono jis vėliau praleido trečiajame Anglijos divizione žaidusioje „Peterborough“ komandoje, kol galiausiai 2019-2020 metų sezone jį išsinuomojo „Championship“ žaidęs „Leeds United“ klubas.

Tuomet Anglijoje niekam nežinomam gynėjui atvykus į tikslą sugrįžti į „Premier“ lygą kėlusį klubą, niekas nesitikėjo, kad B. White‘u ir čia pavyks iškart užsitarnauti pagrindinio gynėjo rolę ir vesti „Leeds“ link savo tikslo. Už aikštės nepastebimas dėl savo tylaus būdo, vaikinas aikštėje ir toliau nepaisė jokių autoritetų ir be jokios baimės stodavo į kovą su geriausiais šios lygos puolėjais.

Marcelo Bielsos treniruojamoje komandoje gynėjas per visą sezoną taip ir neišbandė „Leeds“ klubo suoliukų minkštumo – sužaidęs visas iki vienos minutės „Championship“ sezone jis padėjo šiam klubui pakilti į aukščiausią divizioną. Negana to, taktinių analizių genijumi tituluojamo trenerio komandoje jis patobulėjo taip stipriai, jog po sezono „Brighton“ klubas atmetė visus kitų klubų bandymus įsigyti žaidėją ir patys suteikė jam progą debiutuoti „Premier“ lygoje.

Iš karto tapęs tvirtu „Brighton“ startinės sudėties žaidėju B. White‘as atkreipė į save Anglijos rinktinės trenerio dėmesį, o vos po vienerių metų „Premier“ lygoje, „Arsenal“ klubas už jį nepagailėjo net 50 milijonų svarų. Visgi, būtent Londone gynėjui teko pirmą kartą pajusti, kokią stiprią įtaką futbolininkui gali padaryti aplinkinių kritika.

Benas White'as | Scanpix nuotr.

Benas White'as | Scanpix nuotr.

Savo debiutinėse rungtynėse „kanonierių“ gretose B. White‘ui su komandos draugais teko patirti pralaimėjimą 0:2 prieš „Brentford“ klubą, o po rungtynių futbolininkui teko didžiulės kritikos strėlės. „Sky Sports“ tiesioginiame eteryje apie žaidėjo silpnybes atvirai kalbėjo Gary Neville‘as ir Jamie Carragheris, kurie pabrėžė, kad gynėjas yra per silpnas kovojant dėl kamuolio ore, jog galėtų rungtyniauti tokio lygio klube.

Kritikos laviną B. White‘ui teko atlaikyti ir iš futbolo gerbėjų socialiniuose tinkluose, o pats futbolininkas netrukus iškrito iš rikiuotės susirgęs „COVID-19“ virusu. Kaip pripažįsta Anglijos rinktinės gynėjas, per dvi savaites be futbolo jis sugebėjo nuvyti mintis apie kritiką ir susikoncentruoti į geresnį pasirodymą ateityje.

„Tai buvo pirmas kartas, kai buvau asmeniškai išskirtas dėl savo blogo pasirodymo. Taip pat mačiau kokias žinutes apie mane rašė Twitter tinkle ir visa tai priverčia jaustis prastai. Visgi, aš ir pats supratau, jog pirmose rungtynėse sužaidžiau blogai – man nereikėjo kitų žmonių, kad tai pasakytų. Sugebėjau atsiriboti save nuo šių komentarų ir tuo labai džiaugiuosi: jei būčiau per daug apie tai galvojęs, tai neabejotinai buvo pakenkę mano žaidimui. Dabar jau net nebepamenu ką žmonės tuomet apie mane kalbėjo.“

Atsaką kritikams B. White‘as pateikė savo žaidimu: kartu su „Arsenal“ klubu jis nuvijo nesėkmingą sezono startą ir surengė vieną iš sėkmingiausių pastarųjų metų Londono klubo pasirodymų „Premier“ lygoje iki pat sezono finišo kovojant dėl vietos Čempionų lygoje. Dar sėkmingiau jis su komandos draugais pradėjo šį sezoną, kai Mikelis Arteta perstūmė žaidėją į dešinįjį gynybos kraštą, o nekeičiamu „Arsenal“ gretose tapęs gynėjas kartu su komandos draugais pirmauja Anglijos čempionate.

B. White‘o sėkmės istorija dar kartą įrodo, kad sėkmė futbole gali nusišypsoti ir tiems, kuriems jaunystėje nepavyko pasiekti aukštumų futbole. Tylaus ir kantraus darbo dėka anglas pasiekė ir savo šalies nacionalinę rinktinę, su kuria jis varžosi 2022 metų pasaulio taurės turnyre.

info@sportas.lt

Naujienų portalo Sportas.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.

DISKUSIJA
Naujausi
Geriausiai įvertinti
Komentuoti gali tik registruoti portalo vartotojai. Norėdami komentuoti prisijunkite.
Prisijungti
Skelbti
Rodyti daugiau komentarų