Dalia Grybauskaitė | LTOK nuotr.

Dalia Grybauskaitė | LTOK nuotr.

 „Lyčių lygybė – viena svarbiausių žmogaus teisių“, – įsitikinusi JE kadenciją baigusi prezidentė Dalia Grybauskaitė. Projekto „He For She Lietuva“ globėja interviu Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) leidžiamam žurnalui „Olimpinė Panorama“ kalbėjo apie lyčių lygybės svarbą visuomenėje.

„HeForShe“ – Jungtinių Tautų organizacijos pradėtas projektas, kviečiantis vyrus solidarizuotis ir kartu su moterimis aktyviai siekti lyčių lygybės, keisti stereotipus, būti vieninga ir matoma pokyčių jėga.

2014 metais kampanija startavo garsiąja aktorės Emmos Watson kalba Jungtinių Tautų būstinėje Niujorke apie jos kelią feminizmo link ir raginimą siekiant lyčių lygybės įtraukti berniukus ir vyrus. Per tris dienas prie kampanijos prisijungė 100 tūkst. vyrų, tarp kurių ir kadenciją baigęs JAV prezidentas Barackas Obama.

Lietuvoje šį projektą iniciavo Lietuvos tautinis olimpinis komitetas, o jo globėja tapo JE kadenciją baigusi prezidentė D. Grybauskaitė.

Iniciatyvos metu pristatyti penki jautrūs ir atviri pasakojimai ne tik atskleidė lyčių lygybės problemą sporte, bet ir įkvėpė palaikyti ambicingas moteris, siekiančias sportinės karjeros aukštumų.

– Prezidente, kodėl svarbu, kad vyrai įsitrauktų į judėjimą už lygias teises?

– Todėl, kad mums turėtų būti ne vis tiek, kokiame pasaulyje gyvename. Tiek moterims, tiek vyrams. Lietuvos tautinio olimpinio komiteto projektas „HeForShe“, prisidedantis prie Jungtinių Tautų judėjimo, – vienas džiugesnių ženklų šiais metais. LTOK ėmėsi svarbios iniciatyvos paskatinti vyrus tapti šio judėjimo dalimi. Taip kuriami teigiami pokyčiai, griaunami nesusikalbėjimo barjerai, atsiranda daugiau palaikymo šeimose, komandose, atskleidžiamos moterų saviraiškos galimybės.

– Projekto metu pristatėme istorijas iš sporto pasaulio. Visos penkios herojės prisipažino ne kartą iš aplinkos girdėjusios, kad viena ar kita sporto šaka yra nemoteriška. Ką manote apie tokį stereotipišką visuomenės skirstymą į vyriškas ir moteriškas veiklas?

– Stereotipai – kaip pelėsis. Žingsnis po žingsnio mėginame įveikti pasenusias pažiūras, per šimtmečius formavusias kreivą pasaulio vaizdą, kuris moterį rodo kaip silpną ir pažeidžiamą, nustumtą į antrą planą. Penkių herojų istorijos patvirtina, kad nėra paprasta daužyti kreivus veidrodžius, vaduotis iš primestų vaidmenų stereotipų, kai dar vaikų darželyje ištariamas verdiktas: „Ne, mergaite, tu netiksi.“ Todėl taip jautriai vienoje iš istorijų nuskamba žodžiai: „Mes lygiaverčiai, netgi ir banaliuose dalykuose.“

Pati kova už lygias teises pernelyg ilgą laiką buvo tik pažangių moterų reikalas. Tačiau lygybė yra bendras – tiek moterų, tiek vyrų – tikslas, kurio nauda visuomenei, pasauliui yra milžiniška visais parametrais.

– Ilgą laiką politika, kaip ir sportas, buvo laikoma vyriška veikla. Ar Jums per savo, kaip politikės, karjerą teko susidurti su diskriminacija lyties pagrindu?

– Manęs ne kartą to klausė. Visada sakau ir sakysiu, kad politikoje ar kitoje veikloje, taigi ir sporte, labai daug priklauso nuo jūsų laikysenos, nuo jūsų asmeninės pozicijos, tikslų ir pastangų, nuo įdėto darbo ir sukauptų žinių. Ne nuo pareigų ar titulų. Savo žmogiškąjį statusą, nuo kurio diskriminacija turėtų atšokti kaip teniso kamuoliukas, kuriame patys. Bet gyvenimas daugiabriaunis, yra daugybė atvejų, kai turime vieni kitiems padėti tapti stipresniems.

– Kaip manote, ar mūsų visuomenė tampa atviresnė ir atsisako lyčių stereotipų?

– Atviras kalbėjimas, diskusijos apie lygybę, tokie projektai kaip „HeForShe“ rodo gerus poslinkius. Tačiau turime būti realistai – visų, suprantančių, kaip svarbu naikinti stereotipus, laukia ilgas kelias. Matome, kokia skaudi smurto artimoje aplinkoje problema, kaip aktualu mažinti darbo užmokesčio skirtumus, kaip svarbu stiprinti moterų savivertę.

– Ką kiekvienas iš mūsų gali ar turėtų padaryti, kad lyčių lygybės vertybė augtų ir klestėtų?

– Reaguoti, kai susiduriame su nelygybe. Telkti bendraminčius. Kaip sakė kalbėdama apie ledo ritulį viena iš jūsų jaunų herojų – „ateikite, pabandykite“. Visada verta pabandyti, nes vienintelis kelias į tikslą yra veiksmas. Lyčių lygybė – viena svarbiausių žmogaus teisių.

Kasdien matome, kaip drąsiai moterys imasi lyderystės ir Lietuvoje, ir pasaulyje pačiose įvairiausiose srityse. Tegul tai įkvėps ir kitas moteris atrasti savyje glūdinčias jėgas, o vyrus jas palaikyti – „HeForShe“.

DISKUSIJA
Visi
Registruoti
Anoniminiai
Skelbti
Rodyti daugiau komentarų
Tvarkaraščiai
Rezultatai
Lentelės

2020/21 m. LKL

03-06 „Pieno žvaigždės“ 17:00 „Šiauliai“
03-06 „Pieno žvaigždės“ 17:00 „Šiauliai“
03-06 „Nevėžis-Optibet“ 18:15 „Lietkabelis“
03-07 „Cbet“ 16:00 „Neptūnas“
03-07 „Juventus“ 17:20 „Žalgiris“

2020/21 m. Eurolyga

03-11 CSKA 21:00 „AX Armani“
03-11 „Panathinaikos“ 21:00 „Maccabi“
03-11 ASVEL 21:45 ALBA
03-11 „Crvena Zvezda“ 21:45 „Chimki“
03-11 „Real“ 22:00 „Barcelona“
03-12 „Anadolu Efes“ 19:30 „Žalgiris“
03-12 „Olympiacos“ 21:00 „Zenit“
03-12 „Valencia“ 22:00 „Fenerbahče“
03-12 „Baskonia“ 22:00 „Bayern“
Tvarkaraščiai
Rezultatai
Lentelės

Anglijos „Premier“ Lyga

Šeš 03-06 Burnley 14 : 30 Arsenal
Šeš 03-06 Sheffield United 17 : 00 Southampton
Šeš 03-06 Aston Villa 19 : 30 Wolverhampton …
Šeš 03-06 Brighton & Hov… 22 : 00 Leicester City
Sek 03-07 West Bromwich … 14 : 00 Newcastle United
Sek 03-07 Liverpool 16 : 00 Fulham
Sek 03-07 Manchester City 18 : 30 Manchester United
Sek 03-07 Tottenham Hotspur 21 : 15 Crystal Palace