Lionelis Messi | Scanpix nuotr.

Lionelis Messi | Scanpix nuotr.

Vienu geriausių futbolininkų istorijoje tituluojamas Lionelis Messi per savo spalvingą karjerą iškovojo ne vieną svarbų klubinį ir asmeninį trofėjų bei gerina vieną po kito „Barcelona“ klubo rekordus. O kaip atrodė jo karjeros Ispanijoje pradžia?

Pirmaisiais naujojo tūkstantmečio metais „Barcelona“ U-14 B jaunimo komanda nebuvo įveikusi „Espanyol“ A komandos jaunimo. Kaip visada mėgstantys technišką futbolą, „Barcelona“ žaidėjai tiesiog nepajėgė konkuruoti su fiziškai stipresniais ir labiau patyrusiais varžovais.

Tačiau vieną dieną viskas pasikeitė. „Mes nukeliavome pas juos ir pelnėme tris įvarčius“, - prisiminė Marcas Valiente, vienas iš tuometinių komandos kapitonų. Tai buvo 2002-ieji ir jau tada aikštėje tiesiog siautė mažaūgis keturiolikmetis argentinietis, kuris visiškai pakeitė „Barcelona“ komandą. Jo vardas – L.Messi.

Kilęs iš Rosario miesto Argentinoje, jis į Ispaniją atvyko prieš dvejus metus nuo minėtų rungtynių ir tyliai įsmuko į „Infantilinės“ (iki 12 metų futbolininkų kategorija Ispanijoje, red. past.) B komandos persirengimo kambarį. „Mes net negirdėjome, ar jis pasisveikino su kuo nors“, - prisiminė kitas tuometinis „Barcelona“ jaunimo komandos narys Robertas Franchas.

Barselonos jaunimo komandose visų naujokų visada paklausiamas tas pats klausimas: „Kurioje pozicijoje žaidi?“ Tokio klausimo sulaukė ir jaunasis L.Messi, kuris net nepakėlęs galvos atsakė vienintelį žodį – puolėju - ir sugrįžo į kambario kampą, kuriame prieš tai sėdėjo.

Lionelis Messi | Organizatorių nuotr.

Lionelis Messi | Organizatorių nuotr.

„Buvau sužavėtas juo. Supratau, kad į komandą patekau dėl fizinio pranašumo, nes sulaukęs 12-os buvau 170 centimetrų ūgio, tuo tarpu jis turbūt nesiekė net 150-ies“, - prisiminė Rogeris Gribetas, kuris prisijungė prie „Barcelona“ tą pačią dieną, kaip ir L.Messi.

M.Valiente pasakojo, kad jų treneris tiesiog pasakė, kad L.Messi žaidžia dešimtojo numerio pozicijoje ir atvyko iš labai toli, taip pat, kad jis yra labai ypatingas: „Anksčiau nebūdavo tokių futbolininkų, kurie atvyktų iš labai toli, kad prisidėtų prie šios komandos.“ Net ir tuo metu L.Messi buvo išimtis, nors jo dar niekas nebuvo matę su kamuoliu prie kojų.

Tačiau labai greitai jie išvydo jį rungtyniaujantį. „Pačią pirmą dieną treneriai jį pastatė į puolimą šalia Cesco Fabregaso. Cescas turėjo dovaną, jis gebėjo skaityti žaidimą, nes nors jis niekada neužsiimdavo geros pozicijos „rondo“ pratime (didesnė grupė futbolininkų bando išlaikyti kamuolį savo kontrolėje prieš besiginančius žaidėjus, red. past.), jis visada kažkaip sugebėdavo atimti kamuolį iš kitų.

Mus visada mokino žaisti vienu – dviem prisilietimais prie kamuolio. Nuo pat mažų dienų buvome įpratinti prie kamuolio kontrolės ir perdavimų, todėl kamuolys labai greitai judėdavo aikštėje. Bet staiga atsirado kažkoks vaikinas, kuris gali atlikti keturis ar penkis prisilietimus ir judėti taip pat greitai, kaip mes perduodami kamuolį“, - pirmąsias L.Messi treniruotes prisiminė M.Valiente.

Tiesa, jo talentą „Barcelona“ turėjo įvertinti rungtynių metu ir greitai. Tuometinis futbolo vystymo vadovas Albertas Benaiges prisiminė: „Turėjome skubėti, nes jeigu jis nebūtų žaidęs būtent tuose dviejuose susitikimuose, kurie mūsų tuomet laukė, jis nebūtų galėjęs žaisti nacionalinėje kategorijoje iki sulaukiant 18 metų.“

Lionelis Messi | Organizatorių nuotr.

Lionelis Messi | Organizatorių nuotr.

Pirmosios L.Messi rungtynės įvyko 2001-ųjų kovo 7-ąją prieš „Amposta“ ekipą ir jis iškart pasižymėjo įvarčiu. Visgi vėliau kilo grėsmė jo tolimesnei karjerai, mat vos po savaitės rungtynėse su „Tortosa“ argentinietis patyrė šeivikaulio lūžį. Iki šios dienos tai išlieka vienintele kūno vieta, kuri jam buvo lūžusi. Bet tokiame amžiuje tai pasiuntė pavojingą žinią ir vienas dalykas buvo aiškus: L.Messi nebežais „Barcelona“ U-14 B komandoje.

Pasveikęs jis pradėjo rungtyniauti A komandoje ir nebebuvo matyti jokių traumos padarinių. Bet ir vėl jis sužaidė vos kelias rungtynes, nes jis greitai buvo perkeltas į U-16 komandą. Būtent joje jis ir paliko didžiausią žymę.

„Iki tol jis atrodė visiškai nepastebimas persirengimo kambaryje, nors ten visi kartu praleisdavome nemažai laiko. Mes buvo labai gyvybinga grupė, bet jis visuomet būdavo kur nors kampe, tylus ir ramus“, - pasakojo R.Franchas.

Tačiau treniruočių metu viskas greitai pasikeisdavo: „Jis dažnai mus supykdydavo, nes prieš jį žaisti buvo tiesiog neįmanoma. Visada tekdavo savęs klausti, ar esi tam pasiruošęs ir apskritai tiek geras. Kai pamatėme, kad jis trimis žingsniai priekyje prieš mus visais aspektais, su gynėjais sutarėme jį šiek tiek aplamdyti. Tačiau tai neturėjo jokios reikšmės... Jis buvo toks greitas, kad net negalėjome jam įspirti.

Lionelis Messi | Organizatorių nuotr.

Lionelis Messi | Organizatorių nuotr.

Lionelis Messi | Organizatorių nuotr.

Lionelis Messi | Organizatorių nuotr.

Kai norėdavai jį pargriauti, jis jau seniai būdavo palikęs tave ant žemės ir užsiėmęs kitu gynėju. Jis visur buvo lyg mašina – treniruotėse, reabilitacijoje ir rungtynėse. Visada vengdavome atsidurti su juo vienas prieš vieną situacijose, nes žinojome, kad net nepamatysime kamuolio.

Kartais atrodydavo, kad vienintelė išeitis jį sustabdyti yra pasiimti ginklą ir tiesiog iššauti, bet net ir tada apnikdavo jausmas, kad jis vis tiek išvengs kulkos ir vis tiek išlaikys kamuolį“, - pasakojo R.Falchas, prisiminęs trylikametį L.Messi.

Jaunojo argentiniečio gabumu negalėjo atsistebėti ir tuometinis U-16 B komandos vartininkas Pau Torrasas: „Jis ateidavo į treniruotę nė karto nepravėręs burnos, palikdavo mus be amo ir tada tiesiog išeidavo namo, lyg viskas būtų tiesiog natūralu.“

Nepaisant gerų pasirodymų L.Messi dar vis buvo drovus ir su mažai kuo bendravo, o persilaužė tik komandai išvykus į turnyrą Venecijoje. Tuomet jis pradėjo pagaliau kalbėtis su kitais futbolininkais ir netgi juokauti, o taip pat susidraugavo su Victoru Vazquesu, su kuriuo vėliau sudarė puikų tandemą jaunimo komandose. Būtent Venecijoje jį komandos draugai pradėjo pravardžiuoti „enano“ (liet. nykštukas, red. past.). 

„Nors mes jį taip vadinome gan ilgai, tai prasidėjo tik išvykus į Veneciją, kai tarp mūsų atsirado patikimesnis ryšys. Net kai jis debiutavo pagrindinėje komandoje, po rungtynių jis atėjo pas mus ir mes paklausėme: „Nykštuk, kaip sekėsi su vyresniais žaidėjais?“, ir visi smagiai juokėmės. 

Galbūt būdamas be mūsų jis skundėsi dėl tos pravardės, bet jis visada atrodydavo laimingas su mumis. Manau, kad jis tebėra toks. Manau, kad jeigu rytoj su juo susitiktume, apsikabintume ir kalbėtumėmės lygiai taip pat, kaip prieš 15 metų“, - teigė Rogeris Giribetas.

Lionelis Messi | Organizatorių nuotr.

Lionelis Messi | Organizatorių nuotr.

1987-ųjų karta beveik visi kartu baigė U-16 A kategoriją 2002 / 2003 metų sezone ir tapo viena labiausiai žinomų komandų klubo jaunimo akademijos istorijoje. Tiesa, niekas nėra amžina ir tai patvirtino sezono gale į Londono „Arsenal“ išvykęs Cescas Fabregasas bei į „Manchester United“ persikėlęs Gerardas Pique.

Tuo tarpu L.Messi vis kilo „Barcelona“ laiptais ir iš U-19 ekipos greitai pateko į „Barcelona“ C, o vėliau ir B ekipą. Viskas per tuos pačius metus. Būdamas šešiolikos jis pirmą kartą atstovavo pagrindinei katalonų ekipai, o dar po metų tapo pilnateisiu „Barcelona“ pagrindinės ekipos nariu.  Jį tuomet po savo sparnu priglaudė pats Ronaldinho.

„Visi, kurie jį pažinojome ir su juo žaidėme, nebuvome nustebę dėl jo techninių sugebėjimų, tačiau visada žavėjomės jo mokėjimu prisitaikyti prie bet kokios situacijos. Prieš dešimt metų L.Messi sugebėdavo per labai mažą laiko tarpą pasiekti maksimalų greitį neprarasdamas kamuolio kontrolės. Bėgant metams jis pradėjo išnaudoti kitas savo savybes ir vis tiek buvo tas žmogus, kuris nulemdavo rungtynių baigtį. 

Kiekvienoje savo karjeros stadijoje jis sugebėdavo suprasti ir išnaudoti tai, kas tuo metu jam sekdavosi geriausiai ir kas geriausiai tikdavo komandos žaidimui. Nuo pat jaunimo komandos laikų iki dabar jis yra geriausias.

Jis tiesiog nežinojo, kas yra spaudimas. Yra buvę daug talentingų futbolininkų, kurie niekada netapo gerais žaidėjais, nes tiesiog nežinojo, kaip susidoroti su jiems tenkančiu spaudimu. Mano kojos drebėdavo net žaidžiant prieš 1500 žiūrovų, o jam nėra jokio skirtumo, kur žaisti, ar savo galiniame sodo kieme, ar UEFA Čempionų lygos finale“, - teigė R. Giribetas.

 

info@sportas.lt

Naujienų portalo sportas.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.Tvarkaraščiai
Rezultatai
Lentelės

LKL 2018/2019

10-27 „Pieno žvaigždės“ 17:00 „Lietuvos rytas“
10-27 „Šiauliai“ 17:20 „Neptūnas“
10-28 „Dzūkija“ 17:00 „Skycop“
10-28 „Juventus“ 17:20 „Nevėžis“
10-28 „Žalgiris“ 18:00 „Lietkabelis“

Eurolyga 2018/2019

10-25 Stambulo „Anadolu Efes“ 20:30 Stambulo „Fenerbahce“
10-25 Pirėjo „Olympiakos“ 21:00 Tel Avivo „Maccabi“
10-25 Milano „AX Armani Exchange“ 21:45 Maskvos srities „Chimki“
10-25 Madrido „Real“ 22:00 Podgoricos „Budučnost“
10-26 Stambulo „Darussafaka“ 20:15 „Barcelona“
10-26 Atėnų Panathinaikos 21:00 Kauno „Žalgiris“
10-26 Miuncheno „Bayern“ 21:30 Vitorijos „Baskonia“
10-26 Las Palmo „Gran Canaria Herbalife“ 22:30 Maskvos CSKA
Tvarkaraščiai
Rezultatai
Lentelės

Anglijos „Premier“ Lyga

Šeš 10-27 Watford 17 : 00 Huddersfield Town
Šeš 10-27 Southampton 17 : 00 Newcastle United
Šeš 10-27 Liverpool 17 : 00 Cardiff City
Šeš 10-27 Brighton & Hov… 17 : 00 Wolverhampton …
Šeš 10-27 Fulham 17 : 00 AFC Bournemouth
Šeš 10-27 Leicester City 19 : 30 West Ham United
Sek 10-28 Crystal Palace 16 : 30 Arsenal
Sek 10-28 Burnley 16 : 30 Chelsea
Sek 10-28 Manchester United 19 : 00 Everton
Tvarkaraščiai
Rezultatai
Lentelės

Lietuvos ledo ritulio čempionatas 2018/2019

10-24 „Kaunas Hockey“ 20:30 „Geležinis vilkas“
10-25 „Energija“ 20:00 „Hockey Punks“
10-30 „Energija“ 20:00 „Geležinis vilkas“
11-03 „Kaunas Hockey“ 18:00 „Hockey Punks“
11-13 „Geležinis vilkas“ 20:15 „Energija“

Begimas (141)
Įkelti trasą Ieškoti
Begimas
REZULTATAI Viso: 141