Penki pastebėjimai Lietuvos rinktinės žaidime po turnyro Prancūzijoje (12)

2017.08.11 09:28
Vitalijus Danilovas
Tritaskis.lt žurnalistas
Dainius Adomaitis | Scanpix nuotr.

Dainius Adomaitis | Scanpix nuotr.

Pasiruošimo cikle kol kas buksuojanti Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė iš draugiško turnyro Prancūzijoje grįš tuščiomis – be pergalių, tačiau su aiškiu planu, ką reikia keisti savo žaidime.

Dainiaus Adomaičio auklėtiniai iš pradžių nusileido Kroatijai, o vėliau neturėjo šansų prieš šeimininkus prancūzus. Šie pralaimėjimai leidžia trenerių štabui sudėti visus taškus ant „i“, pamatyti aiškias klaidas ir jas taisyti.

Dabar rinktinė grįš atgal į Kauną, kur turės keturias dienas prieš dar vieną akistatą su Prancūzija, o vėliau skris į draugišką turnyrą Latvijoje.

Žvelgiant į turnyrą Prancūzijoje, buvo galima įžvelgti penkis dalykus dabartiniame rinktinės žaidime.

Donatas Motiejūnas | Fotodiena nuotr.

Donatas Motiejūnas | Fotodiena nuotr.

Donatui Motiejūnui trūksta krepšinio

D.Motiejūnas nežaidė dalį praėjusio sezono, o kai galiausiai rado naują komandą, tai ir joje negaudavo daug laiko pasireikšti. Lietuvis Naujojo Orleano „Pelicans“ gretose sužaidė tik 34 susitikimus, per kuriuos vidutiniškai pasireikšti gaudavo vos po 14 minučių. Maža to, sezonas jam jau baigėsi balandžio mėnesį ir tai puikiai matosi dabartiniame jo žaidime. 

Tiek su kroatais, tiek su prancūzais D.Motiejūnas bandė atlikti perdavimą „alley-oop“ stiliumi, tačiau kamuolys skriedavo gerokai per aukštai, tiesiai į dausas. Dabartinį puolėjo žaidimą galima vertinti taip: nori daug, bet nieko nesigauna. Akivaizdu, kad aukštaūgiui trūksta dar žaidybinės praktikos ir tai aiškiai matosi jo veiksmuose.

Susitikimas prieš prancūzus D.Motiejūnui susiklostė itin blogai. Jis surinko –5 naudingumo balus per 9 žaidimo minutes. Tiek pat jis rungtyniavo su Kroatija, bet pasirodė ženkliai geriau – 5 taškai, 6 kamuoliai ir 7 n.b. 

Jeigu D.Adomaitis nori iš D.Motiejūno matyti greitesnį progresą, jis jam turi duoti gerokai daugiau žaidybinio laiko ir užmerkti akis į aukštaūgio klaidas, jog šis tinkamai pajustų žaidimo skonį.

„Jis ilgai nežaidęs. Rungtyniavo tiek ketvirtoje, tiek penktoje pozicijoje, todėl žinojome, jog procesas truks ilgiau. Norisi tik greitesnio progreso“, – taip D.Motiejūną vertino rinktinės treneris.

Martynas Gecevičius pranoksta Artūrą Milaknį

Dviejų geriausių Lietuvos rinktinės snaiperių dvikova kol kas vyksta į vienus vartus – M.Gecevičius gerokai pranoksta A.Milaknį. Susitikime su kroatais starto penkete žaidęs A.Milaknis buvo tuščias, pramesdamas visus 4 tritaškius ir surinkdamas –5 n.b. Savo ruožtu nuo suolo pakilęs M.Gecevičius daug taškų neįmetė (6 tšk.), bet atliko kitą darbą – atkovojo 4 kamuolius, atliko 3 rezultatyvius perdavimas, taip surinkdamas 12 n.b.

Žibėjo M.Gecevičius ir akistatoje su Prancūzija. Kadangi prieš prancūzus blogai gynėsi visa Lietuvos rinktinė, todėl išskirti vien tik šį snaiperį nereikėtų. A.Milaknis prieš prancūzus išvis nepakilo nuo suolo.

Rinktinė su A.Milakniu aikštėje turi kurti jam progas bei regzti derinius, kad jis išsilaisvintų nuo varžovo bei atakuotų būdamas laisvas ar bent kažkiek laisvesnis. M.Gecevičiaus privalumas tas, kad jis pats gali rengti ataką, moka žaisti „du prieš du“ ir yra įvairiapusiškesnis žaidėjas puolime. A.Milaknis pro šalį šaudė ir turnyre Klaipėdoje, todėl artimiausiose rungtynėse jam teks gerokai paplušėti, jeigu nori dar likti rinktinės stovykloje.

Artūras Gudaitis | Fotodiena nuotr.

Artūras Gudaitis | Fotodiena nuotr.

Artūro Gudaičio efektas

Kai su kroatais A.Gudaitis daug žasiti negavo (10 min. ir 2 tšk.), tai prieš prancūzus rezervinis vidurio puolėjas pasirodė visu gražumu. Kai strigo kiti „centrai“, D.Adomaitis į kovą metė Vilniaus „Lietuvos ryto“ žaidėją ir jo pasirodymu turėtų būti patenkintas. Aukštaūgis įmetė 14 taškų, pataikydamas visus 8 baudos metimus, atkovojo 5 kamuolius bei surinko 22 n.b., o pastarasis rodiklis yra geriausias visoje komandoje.

Savo progas išnaudojantis A.Gudaitis puikiai sujuda po užtvaros gynėjui ir tuomet verčia taškus iš po krepšio arba provokuoja varžovo pražangą. Pasirodymas Prancūzijoje – nėra atsitiktinumas. Dar turnyre Klaipėdoje A.Gudaitis priminė apie save, kai prieš lenkus per 14 minučių įmetė 11 taškų (9/11 baud.), o gruzinams atseikėjo net 17 tšk. ir sugriebė 8 kamuolius. Statistika būtų dar geresnė, nes puolėjas prametė 6 baudos metimus (7/12).

Kartais aikštėje A.Gudaitis atrodo geriau už D.Motiejūną ir Joną Valančiūną. Agresyviu žaidimu pasižymintis „centras“ dėl tokių savo pasirodymų jau turėjo užsitikrinti vietą dvyliktuke kaip rezervinis priekinės linijos žaidėjas.

Gynyba

Regis, kad išvykusi žaisti į turnyrą Prancūzijoje, Lietuvos rinktinė pamiršo, jog reikia gintis. Per dvejas rungtynes į savo krepšį buvo praleisti 180 taškų. Vakarykštėse rungtynėse prancūzai nardė po lietuvių krepšiu, kaip norėjo. Atrodė, kad kai kurie krepšininkai dirbtinai ginasi, o taip pat stigo tarpusavio komunikacijos, kas atspindi, kai savo žaidėjus praleisdavę gynėjai dažnai nesulaukdavo pagalbos iš aukštesnių krepšininkų.

Galima teigti, kad rugpjūčio 15 dienos susitikimas prieš prancūzus bus kitoks, nes D.Adomaitis pažadėjo, kad dabar jo auklėtiniai gerins savo žaidimą gynyboje ir prieš savus žiūrovus lietuviai tikrai neturėtų prasileisti tiek daug taškų.

Įdomus faktas, kad su kiekvienomis draugiškomis rungtynėmis didėjo praleidžiamų taškų skaičius į lietuvių krepšį (Lenkai įmetė 58, gruzinai – 81, kroatai – 82, o prancūzai jau net 98).

„Dabar reikės skirti didesnį dėmesį gynybai. Daug pridarėme klaidų individualioje gynyboje. Blogiausia, kad pridarėme ten, kur akcentavome – prakirtimuose, kur 14 taškų praleidome. Komunikacijos klaidos dar yra neišgyvendinta mūsų problema. Kartais užtenka vieno žodžio, kad susikeisti, bet čia yra individuali gynyba. Turime surasti tą stabilumą savo žaidime“, – apie gynybą kalbėjo D.Adomaitis.

Ryškėjantys kontūrai

Susitikime su Prancūzija D.Adomaitis vertėsi beveik dešimčia žaidėju. Vienuoliktas buvo Deividas Gailius, kuris aikštėje pasirodė ketvirtajame kėlinyje ir buvo mestas dėl to, kad netenkino kitų žaidėjų pasirodymas. Prieš kroatus D.Adomaičio rotacijoje jau buvo 10 žaidėjų, kas leidžia darytis prielaidas, jog ryškėja rinktinės pagrindas.

Prancūzijoje nežaidė Mindaugas Girdžiūnas, Eimantas Bendžius ir Rokas Giedraitis, kuriems rugpjūčio 15 d. susitikimas su tais pačiais prancūzais gali būti paskutinis. Anksčiau ar vėliau šie trys ar bent jau du išvardinti krepšininkai važiuos namo.

„Kaip ir minėjau, norėjosi šiame turnyre rungtyniauti su tais, kurie dar nežaidė ir tik dabar prisijungė. Turime tų problemų su vienas kito jutimu. Taip pridarome klaidų. Stengiamės susikaupti ties pagrindiniais žaidėjais, bet kitus krepšininkus matome ir treniruotėse, nes nėra vien tik rungtynės“, – dar paslaptingai apie šią trijulę kalbėjo D.Adomaitis.

Vitalijus Danilovas
Tritaskis.lt žurnalistas

Dwade
2017-08-11 17:42:53
Šiandien internete prisiskaičiau visokių komentarų. Geriausi perliukai tai:,, Tegu pralaimi geriau dabar nei ciampionate,,.,, pas mus auksčiausio lygio žaidėjai,,.,, čia tik draugiškos,,. Nu nzn nwnoriu nk apie ta rinktine sakyt pays asmeniskai sergu uz Ispanus ir prancuzus. Bet tas pasakims geriau db nei veliau taij ka zn tipo jai draugiskas prapisi 100% laimi cempa lietuviu logika. Antra del draugisku suprantu apsislifuot ir panasiai derinius paziet. Bet kad jie nei viens neveik lenkus vos vos iveikem prancuzai isvis dulkino per sikna kol jie denges klynus. Sakot per ciampa zais geriau atsimint reik kad ir kitos komandos geriau zais
Atsakyti
asas
2017-08-11 13:00:50
aš tai nesuprantu asistentų. kam tas šiškauskas? :D tai kas, kad jis buvęs kašioras yra? Jokios patirties. geriau maksvytis koks būtų ar kitas užsitarnavęs žmogus. galėjo dar einikį paimti, kaip fizinio rengimo specialistą. jeigu šudą maltų, iškart pora smūgių pareitų
Atsakyti
aha
2017-08-12 04:18:58
nesupranti asistentu? o klausimu tau nekyla kas yra pagrindinis rinktines treneris? tiesiog tas pats zaidejas be jokios trenerio patirties, kaip ir visi kiti runkeliai treneriai kaip stombergas ir masiulis ir tt, zaidejai buvo geri, bet tragiski treneriai, kokie treneriai tokie ir assistentai
šyška
2017-08-11 12:16:24
Aišku mūsų rinktinės žaidimas kol kas banguoja labiau nei Baltijos jūra, tačiau tai yra dažnas kiekvienų metų leitmotyvas užkietėjusiam Lietuvos rinktinės fanui, kurį turime išgyventi. Pralaimėjimai žaidžiant pilna sudėtimi su prancūzais ar kroatais nėra kažkokia baisi tragedija, kadangi mes vis dar ieškome savo sudeties ar žaidimo, bet nors dramų kelti dar nėra verta, žaidybinio broko Adomaičio kariauna turi dar tikrai labai nemažai, kas pasiruošimo cikle yra visiškai naturalus dalykas.
Vangus, klampus ir statiškas žaidimas visada buvo mūsų rinktinės branduolys. Nepaslaptis, kad panašiu žaidimu remiamės ir šiemet. Kiek žaidžiame, visus varžovus tampome vienodai nuobodžiai ir tai mums leisdavo gesinti bet kokius grandus, tačiau vargti ir kankintis net ir prieš krepšinio kamuolio nevertinančius oponentus. Tai buvo viena iš priežasčių, kodėl vakar Prancūzų nugesinti nepavyko, nes lėtu ir vangiu žaidimu tokios komandos tikrai nenustebinsi. Galbūt todėl pastaruosius metus mums prancūzai buvo sunkiai įkandamas riešutas? Greiti, atletiški, mobilūs ir galingi, būtent tokie buvo mūsų oponentai. Kiekvienas prancūzų dvyliktuko žaidėjas nebijo atsitraukti nuo krepšio ar suleisti tolimą bombą, o tai mus vakar ir pražudė. Toks jausmas, kad universalumas lietuviškai gynybai yra sunkiai suvokiamas dalykas, nes rungtynėse po kiekvienos užtvaros keitėmės taip vangiai, kad atrodė, jog vietoj krepšinio kedų, žaidėme su sandalais ir smėlio spalvos kojinėm. Prie Kazlausko galėdavome pasigirti gera gynyba, kol tuo tarpu Adomaitis savo pagrindinio komandos braižo dar tebeieško taip, kaip 57m. amžiaus Virgilija ieško svajonių jaunikaičio keldama VIP žinutę už pitaką per Liuks televiziją.
Ne viskas kol kas buvo taip blogai : Pasirengimo cikle negalime gailėti pagirų Artūrui Gudaičiui. Centras puikiai spėdavo tiek įkišti rankas kur reikia gynyboje, tiek sugebėdavo atrasti vietos puolime sau ir tapo tikrai gera bei užtikrinta rinktinės rotacijos atspirtimi. Tačiau, tai buvo bene vienintėlis ir labai nedidelis mūsų komandos šviesulėlis tamsiame ir kupiname nežinios bei laukimo cikle.
Po mačo su Kroatais prikaltas prie kryžiaus Mantas Kalnietis vakar padarė išvadas ir puikiai išnaudojo savo progas : metė gerai, kai reikėjo nuramindavo komandą, bei gerai dalinosi kamuoliu. Nors klaidos ir yra neatsiejama Manto dalis, viskas yra suprantama : būti komandos kapitonu ir ekipos pagrindiniu įžaidėju yra labai atsakinga ir sunki užduotis, todėl viskas ne visada kiekviename mače gaunasi taip kaip norėtųsi. Galiausiai, Mantas aikštelėje vaizdo negadino, nors, gal iš jo trūksta šiek tiek greitesnio ir mobilesnio žaidimo, kai viena mūsų rinktinės pagrindinių problemų yra, kad mums suklydus varžovai lekia į puolimą neatsigręždami ir nelaukdami kol mes juos kitoje pusėje draugiškai pasitiksime, taip rinkdami ganėtinai lengvus taškus, kai analogiškose situacijose, mes apsiribojame tempo numušimu. Tempo stoka prieš prancūzus leido oponentams įvelti mus į savo žaidimo vėžes ir jiems diktuoti šių varžybų sąlygas, kol mes po varžovų klaidų tiesiog rikiuodavome puolima ir vėl iš naujo 14 sekundžių atakos pradžioje mėgindavome išsiskaičiuoti pirmais, antrais.
Nors Gecevičius vakar priminė, kad Lietuvoje dar turime snaiperių, bet prancūzams pradėjus lieti vieną po kito tritaškius atrodė, kad eilinį kartą metimų lietus užtvindys pusę Vilniaus. Po tokios taškų krušos teko suprasti, kad šiai dienai Prancūzijos rinktinė savo puolimo arsenalu yra viena koja aukščiau mūsų, tačiau tam ir yra skirtos kontrolinės varžybos, kad galėtume geriau išanalizuoti savo rimčiausius oponentus ir tinkamai pasiruošti lemiamom dvikovom.
Tikėkit ar ne, bet neskaitant tų trijų pralaimėjimų pasirengimo cikle rinktinės vizijos yra ganėtinai šviesios. Tiesa, ta šviesa slypi kažkur labai toli, nes net ir šiandienos varžybose tarp šviesių atkarpų, viskas pasislėpė mūsų komandos nutukusiame puolime ar prastoje gynyboje. Vyrų problema yra aštrumo stoka, tačiau pernelyg pasileidę į chaosą esame linkę prasileisti "gausiai ant greito", kas turi labai daug įtakos mūsų resultatui.
Turime vieną stipriausių priekinių linijų Europos Čempionate, tačiau atrodo, kad priimdami tą faktą stengiamės per prievartą sugrūsti kamuolį kuo labiau į priekį, nepriklausomai ar reikia to, ar nereikia, kas iššaukia daug klaidų ir neplanuotų lipimų į medį. Dar būna atvejų, kai Motiejūnas užsisako nemažą porciją Pekino salotų ir staiga pradingsta iš mačo geroms 40 minučių pridarydamas nelabai adekvačių sprendimų ar susirinkdamas bereikalingų greitų pražangų ir taip vidury mačo iškrisdamas iš rikiuotės. Ir tada, staiga mūsų priekinės linijos pranašumas prieš kitus ir lieka tik su ryškiai permatoma etikete bei užrašu : "ant popieriaus".
Sugebėjus užtaisyti nepastovumo, gynybos ir lėtumo spragas galėtume tapti komanda, kuri nebūtų visiškai priklausoma nuo to, kaip klys ar pataikys oponentai. Manau, kad ši išvyka į Prancūziją Adomaičiui nebus tiesiog turistinė kelionė su Kautros autobusu ir kitą savaitę rungtynėse prieš prancūzus jau matysime visiškai kitą vaizdą bei labiau pažengusią komandą.
Atsakyti
-
2017-08-11 12:34:38
Dar turėtu padėti ir tas dalykas, kad teisėjai bus lietuviai.
Egyda
2017-08-11 14:43:57
Ir kas cia gero kad teisejai lietuviai, nemanau kad je lietuviu naudai svilpia nes cia tesiog meskos paslauga, ciampe nebus teiseju kurie padies
nba
2017-08-11 12:16:10
treneris katas jokios patirties jokios pagarbos neusitarnaves niekas visiskai rintine turi treniruot geri treneriai kurie ira kazka pasiekia
Atsakyti
vardas
2017-08-11 12:04:55
o ka jus tikites su tokia rinktine? pas prancuzus kiek nba zaideju ir eurolygos zvaigzdziu. pas mus vienas nba vidutiniokas, puse losia europcupe, o kas losia eurolygoje net 10 tasku per rungtynes nerenka.
Atsakyti
.
2017-08-11 10:27:41
Ruošiama dirva Jasikevičiui rinktinės trenerio poste
Atsakyti
onake
2017-08-11 10:38:49
nesuprantu, kuo kaltas treneris, jeigu zaidejai grybai?
to onake
2017-08-12 03:52:48
su tais paciais grybais mes 2kart is eiles tapom 2ri europoje ir 4ti pasaulyje( isvis neturedami net izaidejo), su tokiu treneriu mes is grupes neiseisim, na ir ko noret, as adomaiti gerbiu kaip zaideja, bet kaip treneris jis yra 0, aciu jam ,kad pirma karta Lrytas iskovojo bronza , nors turejo zalgiris 3cias likt LKL(ta vieninteli sezona, Rytas stipresne komanda buvo po ilgos pertraukos, bet Lryto valdzia atkrintamuju metu atleido vyr treneri ir paliko Adomaiti)
er
2017-08-11 09:43:35
6 dalykas - LKL lygio treneris, toks ir zaidimas. ka daro siskauskas? isvis nesuvokiama. asistentas su nuline patirtimi.
Atsakyti

Tvarkaraščiai
Rezultatai
Lentelės

LKL

12-18 Dzūkija 19:00 Pieno žvaigždės
12-23 Pieno žvaigždės 16:30 Neptūnas
12-23 Nevėžis 17:00 Juventus
12-23 Žalgiris 17:15 Dzūkija
12-23 Lietkabelis 17:15 Lietuvos rytas

Eurolyga

12-19 Fenerbahce 19:45 Crvena Zvezda
12-19 Žalgiris 20:00 Brose
12-19 Panathinaikos 21:15 Maccabi
12-19 Real 21:45 Valencia Basket
12-20 Khimki 19:00 Anadolu Efes
12-20 Olympiacos 21:00 CSKA
12-20 AX Armani 21:45 Baskonia
12-20 Barcelona Lassa 22:00 Unicaja
Tvarkaraščiai
Rezultatai
Lentelės

Anglijos „Premier“ Lyga

Sek 12-17 West Bromwich … 16 : 15 Manchester United
Sek 12-17 AFC Bournemouth 18 : 30 Liverpool
Pir 12-18 Everton 22 : 00 Swansea City

Begimas (141)
Įkelti trasą Ieškoti
Begimas
REZULTATAI Viso: 141