NBA čempiono C.Butlerio istorija: nuo narkotikų prekeivio iki milijonieriaus (4)

2017.02.13 11:19
Vitalijus Danilovas
Tritaskis.lt žurnalistas
Caronas Butleris | Scanpix nuotr.

Caronas Butleris | Scanpix nuotr.

NBA čempionas, dukart NBA „Visų žvaigždžių“ dalyvis, lygos žvaigždė – toks savo karjeros laikais buvo Caronas Butleris, tačiau retas žino, ką šiam žmogui teko išgyventi vaikystėje.

Lieka neaišku, koks būtų užaugęs C.Butleris, jeigu ne tinkami asmenys, kurie tuomet amerikietį pastūmėjo žengti kitokiu gyvenimo keliu. Šįkart rubrikoje „Pasisemk įkvėpimo“ pristatome C.Butlerio istoriją – nuo narkotikų prekeivio iki krepšinio žvaigždės bei milijonieriaus.


Caronas Butleris | Scanpix nuotr.

Caronas Butleris | Scanpix nuotr.

Nusikaltėlio gyvenimas ir atgimimas

Jamesas Caronas Butleris gimė 1980 metų kovo tryliktą dieną, Viskonsino valstijoje. C.Butlerio vaikystė buvo sunki – šeima gyveno vargingai, o kiek paaugęs berniukas pasuko netinkamu keliu – susidėjo su gatvės gaujos nariais, nes norėjo būti „kietas“, gerbiamas ir žinomas. Iš pradžių C.Butleris buvo smulkių užduočių vykdytojas, pasiuntinukas, o vėliau stebėtojas ir pranešėjas, kai pastebėdavo atvažiuojant policija. Visgi sulaukęs dvylikos metų jis pakilo „karjeros laiptais“ ir ėmė gatvėse pardavinėti narkotikus.

„Tuomet aš lygiavausi į sutenerius, narkotikų prekeivius, gangsterius. Užaugęs norėjau būti toks, kaip jie“, – prisiminimais dalijosi C.Butleris.

C.Butleris gatvėse ar parke pardavinėjo kokainą, o vėliau uždirbtus pinigus perduodavo gaujų vadams. Kiekvieną rytą jis atsikeldavo ir eidavo prekiauti, lyg tai būdavo jo darbas.

„Kasdien bijodavau nesugrįžti namo. Bijodavau, kad būsiu nušautas, nes dažnai mano aplinkoje buvę žmonės mirdavo nuo kulkų“, – sakė buvęs krepšininkas.

Sulaukęs keturiolikos metų C.Butleris buvo suimtas jau penkioliktą kartą. Šįkart pas jį buvo rasta kokaino ir šaudmenų. Galiausiai teisėjas nepasigailėjo berniuko ir paskyrė jam kalėti metus griežto rėžimo paauglių kolonijoje.

Caronas Butleris | Organizatorių nuotr.

Caronas Butleris | Organizatorių nuotr.

„Aš dažnai verkiau ir vis rašydavau laiškus savo šeimai su prašymu, kaip nors mane iš čia ištraukti. Buvimas kalėjime pakeitė mane ir mano mąstymą. Savo kameroje praleisdavau po 23 valandas per parą, dažnai tiesiog žiūrėdavau pro langą. Man teko daug ką patirti ir išgyventi. Žmonės čia būdavo nužudomi, prievartaujami... Čia buvo tragiška aplinka“, – pasakojo C.Butleris.

Išėjęs į laisvę C.Butleris pakeitė gyvenimo būdą – metė visus „nešvarius“ darbelius ir ėmė dirbti „Burger King“ restorane.

„Draugai ateidavo į užkandinę ir juokdavosi iš manęs, jog aš dirbu su šia greito maisto restorano uniforma, o jie susižėria žymiai daugiau parduodami narkotikus“, – teigė amerikietis.

Regis, kad C.Butleris pasimokė, tačiau 1998 metų viena iš sausio mėnesio dienų jam buvo lemtinga.

„Išgirdau stiprų beldimą į duris, pažiūrėjau pro langą ir apačioje pamačiau daug policijos pareigūnų, jie buvo apsupę visą namą“ – pasakojo C.Butleris, kuris tuomet gyveno atskirai nuo šeimos.

Amerikietis nuomavo kambarį dideliame name ir gyveno antrame aukšte. Tuo tarpu jo kaimynai pardavinėjo narkotikus ir sykį policijos informatorius užsukęs į tuos namus įsigijo narkotikų bei tuomet viską pranešė pareigūnams, kurie buvo pasiruošę šturmuoti namus.

„Aš nebuvau į tai įsivėlęs. Išsigandau, todėl pasislėpiau po antklode. Policija įsiveržė į namus, mane surado ir uždėjo man antrankius. Jie greitai patikrino mane duomenų bazėje ir pamatę mano įrašus pagalvojo, jog aš vis dar užsiimu nešvariais darbais“, – sakė NBA žaidęs atletas.

Suimtiems nusikaltėliams grėsė po 10 metų kalėjimo. Sėsti vėl už grotų turėjo ir C.Butleris, tačiau darydamas kratą policijos pareigūnas Rickas Gelleris kažkodėl sumąstė pasikalbėti su C.Butleriu.

„Pamačiau jį drebantį. Pamačiau, kaip jo skruostais riedėjo ašaros. Tuomet pastebėjau, jog ant jo rankų – pūslės. Narkotikus pardavinėjantys vaikinai neturi pūslių ir tuomet paklausiau, ar jis dirba. Butleris atsakė, jog pragyvenimui stengiasi užsidirbti „Burger King“ restorane. Jis mane įtikinėjo, kad neturi nieko bendro su narkotikais. Jo kišenėse radau tik 11 dolerių. Kokaino prekeiviai turėdavo su savimi šimtus, tūkstančius dolerių.

Aš turėjau pakankamai įkalčių, kad pateikčiau C.Butleriui kaltinimus. Nors tie narkotikai nebuvo jo, jis gyveno kartu su prekeiviais. Pažvelgęs jam į akis supratau, jog šis vaikinas su tuo neturi nieko bendro ir sodinti jį į kalėjimą būtų didžiulė klaida. Pasikalbėjau su kolegomis ir letenantu. Jie į tai pažvelgė iš žmogiškosios pusės ir leido nesuimti Butlerio. Buvo tokių, kurie man sakė, kad jau kitą dieną jis pardavinės narkotikus. Netikėjau tuo“, – atsiminimais dalijosi R.Gelleris.

„Jis nuėmė nuo manęs antrankius ir mane paleido. Jis priėmė sprendimą, kuris pakeitė mano gyvenimą“, – su ašaromis veide prisimena C.Butleris.

Nuo to laiko C.Butleris ir R.Gelleris dažnai bendraudavo. Po šio įvykio C.Butleris įstojo į vakarinę mokyklą. Laisvu laiku jis individualiai treniravosi, žaisdavo krepšinį, bet nepamiršo mokslų. Jis gerais pažymiai baigė vakarinę mokyklą ir gavo kvietimą studijuoti Konektikuto universitete.

Pirmieji karjeros žingsniai ir tapimas NBA žvaigžde

Caronas Butleris | Scanpix nuotr.

Caronas Butleris | Scanpix nuotr.

„Dar būdamas kolonijoje supratau, kad noriu žaisti krepšinį ir būti krepšininku. Daugelis iš manęs juokėsi ir neigiamai žvelgė į tokį mano troškimą. Norėjau įrodyti visiems, jog kažką sugebu. Norėjau tapti pavyzdžiu savo vaikams ir kitiems. Norėjau parodyti, kad tinkamą gyvenimo būdą pradėjęs ir iš nusikaltimų liūno išbridęs žmogus gali pasiekti karjeros aukštumų. Man tai pavyko. Džiaugiuosi, kad paauglystėje mano gyvenimas pakrypo kita, teigiama, linkme“, – sako C.Butleris.

Pirmaisiais metais universitete C.Butleris numetė beveik 7 kilogramus viršsvorio, daug laiko praleisdavo salėje treniruodamasis ir gerindamas savo metimo, kamuolio valdymo ir kitus įgūdžius. Sunkus dabar atsipirko – 201 cm ūgio puolėjas debiutinį savo sezoną per rungtynes rinkdavo 15,3 taško, o antraisiais metais jo rodikliai buvo 20,3 pelnyto taško, 7,6 atkovoto kamuolio bei 3 rezultatyvūs perdavimai per susitikimą. C.Butleris tapo NCAA žvaigžde ir į save atkreipė NBA komandų skautų dėmesį, todėl nusprendė paduoti paraišką į NBA naujokų biržą.

2002 m. NBA naujokų biržoje C.Butlerį dešimtu šaukimu pasirinko Majamio „Heat“ komanda. Debiutinis sezonas C.Butleriui klostėsi puikiai (15,4 pelnyto taško). Tiesa, Majamyje jis ilgai neužsibuvo ir čia pažaidęs dvejus metus po mainų persikėlė į Los Andželo „Lakers“. Čia taip pat jis praleido vos metus ir tapęs laisvuoju agentu rado komandą, kurioje tapo NBA žvaigžde.

2005 m. C.Butleris su Vašingtono „Wizards“ sudarė penkerių metų trukmės ir 46 milijonų JAV dolerių vertės kontraktą. Žaisdamas JAV sostinėje C.Butleris buvo ne tik vienas „Wizards“ lyderių, bet ir tapo NBA žvaigžde. 2006–2007 m. sezone vidutiniškai jis įmesdavo 19,1 taško, o per kitus du sezonus pasiekdavo po 20 pelnytų taškų ribą.

„Tuff Juice“ pravardę gavęs amerikietis NBA lygoje iš viso žaidė 2002–2016 metais, atstovaudamas devyniems skirtingiems klubams. Per savo karjerą C.Butleris uždirbo daugiau nei 84 milijonus JAV dolerių. Nepaisant šlovės ir turtų, C.Butleris nepamiršo iš kur kilo ir ką jam teko išgyventi.

„Patekęs į NBA sulaukiau daug klausimų apie savo juodžiausią gyvenimo etapą. Daugeliui buvo įdomu, kaip aš įstengiau iš viso to išbristi“, – teigė amerikietis.

Tapęs milijonieriumi C.Butleris nepamiršo pareigūno, kuris jį išgelbėjo. Krepšininkas padėjo ne tik jam, bet investavo į įvairius labdaros fondus ir programas, skirtas pagelbėti problematiškiems vaikams. C.Butleris dabar norėjo suteikti galimybę kitiems, kaip 1998 m. buvo suteikta jam. C.Butleris išleido savo autobiografinę knygą, o artimiausiu metu kino teatruose turėtų pasirodyti filmas, susijęs su C.Butlerio gyvenimu, kurį prodiusuoti užsimanė Markas Wahlbergas.

Vitalijus Danilovas
Tritaskis.lt žurnalistas

Eta
2017-02-13 19:14:18
Geras straipsnis, lauksiu filmo.
Atsakyti
vardas
2017-02-13 13:50:56
eina sau, ziauru. cia vienetinis atvejis, kai pavyksta taip pasiekti. kiti nusigeria arba ir lieka gaujose
Atsakyti
horsepower
2017-02-13 13:00:05
pagarbos vertas zaidejas
Atsakyti
arta
2017-02-13 11:50:38
superinis straipsnis, nieko nezinojau apie jo vaikyste tokia :O
Atsakyti

Tvarkaraščiai
Rezultatai
Lentelės

LKL

12-18 Dzūkija 19:00 Pieno žvaigždės
12-23 Pieno žvaigždės 16:30 Neptūnas
12-23 Nevėžis 17:00 Juventus
12-23 Žalgiris 17:15 Dzūkija
12-23 Lietkabelis 17:15 Lietuvos rytas

Eurolyga

12-19 Fenerbahce 19:45 Crvena Zvezda
12-19 Žalgiris 20:00 Brose
12-19 Panathinaikos 21:15 Maccabi
12-19 Real 21:45 Valencia Basket
12-20 Khimki 19:00 Anadolu Efes
12-20 Olympiacos 21:00 CSKA
12-20 AX Armani 21:45 Baskonia
12-20 Barcelona Lassa 22:00 Unicaja
Tvarkaraščiai
Rezultatai
Lentelės

Anglijos „Premier“ Lyga

Sek 12-17 West Bromwich … 16 : 15 Manchester United
Sek 12-17 AFC Bournemouth 18 : 30 Liverpool
Pir 12-18 Everton 22 : 00 Swansea City

Begimas (141)
Įkelti trasą Ieškoti
Begimas
REZULTATAI Viso: 141