„Dzūkija“
Ilgoji pertrauka
33
:
43
Atsinaujins po sek
„Žalgiris“
RIA Novosti/Scanpix nuotr.

RIA Novosti/Scanpix nuotr.

„Mano sportinė forma gera“, – prieš pasaulio plaukimo trumpame baseine (25 m) čempionatą Stambule kukliai kalbėjo Rūta Meilutytė. Šią savaitę auksinė Lietuvos mergaitė dar kartą įrodė, kad į planetos plaukikų elitą įsiveržė ilgam.

Liaupsės ir pavydas

Nors Auksine žuvele pakrikštytai kaunietei dar tik penkiolika metų, brandos ir kryptingo požiūrio į darbą jai galėtų pavydėti daugelis suaugusiųjų. Savo energijos R.Meilutytė į kairę ir dešinę netaško – varžybas ir čempionatus renkasi labai kruopščiai, atsakingai ir todėl visur laimi.

Abipus Bosforo sąsiaurio įsikūrusiame didžiausiame Turkijos mieste pasaulis dar kartą plojo mergaitei iš Šilainių ir buvo priverstas konstatuoti: sprinto distancijose krūtine šiuo metu už ją nėra geresnės plaukikės visoje planetoje.

Po pasaulį sudrebinusio triumfo Londono olimpinėse žaidynėse, R.Meilutytė spalį pasaulio plaukimo taurės etape Švedijos sostinėje Stokholme iškovojo du aukso medalius (50 ir 100 m krūtine rungtyse) ir vieną bronzos (100 m plaukimo kompleksiniu būdu).

„Plimuto jaunoji žvaigždė prie olimpinio aukso pridėjo ir pasaulio čempionės titulą, – lakoniškai, tačiau labai iškalbingai visa tai, kas šią savaitę jau vyko „Sinan Erdem“ arenoje įrengtame baseine, įvardijo vienas didžiausių Didžiosios Britanijos dienraščių „The Independent“. – Triumfas Londone buvo šokiruojantis, o Stambule lietuvė plaukė tarsi tikra žvaigždė.“

Britai dar kartą pabrėžė: plaukikė jau beveik ketverius metus gyvena ir treniruojasi Plimute, tačiau jos troškimas iškeisti lietuvišką trispalvę į raudonos ir mėlynos spalvų Didžiosios Britanijos vėliavą su Andriaus kryžiumi yra lygus nuliui. „Britams turėtų būti apmaudu, bet ji apie pilietybės pakeitimą negalvoja“, – rašė „The Independent“.

„Mūsų Rūta yra pasaulio viršūnėje“, – susižavėjimo penkiolikametės pasirodymu neslėpė dienraštis „This is Plymouth“.

Treneris – ramus

„Tai nuostabus pasiekimas. Didžiuojuosi Rūta ir esu labai laimingas“, – po savo auklėtinės triumfo emocijų netvardė treneris Jonathanas Ruddas.

Specialistas santykius su didžiausiu savo perlu grindžia abipusio pasitikėjimo principais ir neslepia, kad lietuvė – ypatinga ne tik baseine, tačiau ir gyvenime.

„Ji žino, kad yra ypatinga. Viskas, ką Rūta privalo padaryti, tai susitvarkyti su savo nervais“, – prie svaiginamų R.Meilutytės pergalių vis labiau pripranta J.Ruddas.

Britas pažymėjo, kad šviesiaplaukė paauglė savo talento veltui nešvaisto ir treniruojasi labai noriai ir atsakingai. Ji kruopščiai renkasi maistą, vertina miegą, nesusigundo kitomis sporto šakomis, taip siekdama apsaugoti savo kelius ir alkūnes. Bendraamžių vakarėliuose R.Meilutytė – reta viešnia, tačiau tai netrukdo jai išsaugoti puikų humoro jausmą ir pasaulio žiniasklaidą pavergti išskirtinėmis būdo savybėmis.

Geriausias 2012-ųjų Didžiosios Britanijos plaukimo treneris taip pat nemažai prisideda prie lietuvės sėkmės. J.Ruddas draudžia plaukikei prieš startus naršyti internete, rašyti žinutes socialiniuose tinkluose, o naktį prieš auksinį triumfą Londono olimpiadoje net buvo uždraudęs bendrauti su šeima.

Triumfas – ne vienadienis

„Prisipažinsiu, kad po puikaus pasirodymo Londone iš Rūtos šiame pasaulio čempionate visa mūsų plaukikų šeima tikėjosi medalio. Manau, kad 50 m krūtine iškovotas medalis pirmasis, bet ne paskutinis. Pagal sportininkės rezultatus galime spręsti, kad jos sportinė forma šiuo metu labai gera. Svarbiausia – pačios Rūtos akys dega, sportininkė nori laimėti“, – vakar sakė Lietuvos plaukimo federacijos (LPF) pirmoji viceprezidentė Ilona Zuozienė.

Pasak jos, labai svarbu, kad R.Meilutytės triumfas – ne vienadienis, o rezultatai nuolat gerėja. Vis dėlto svarbiausias naujojo sezono startas yra kitąmet liepą Barselonoje (Ispanija) vyksiantis pasaulio čempionatas 50 m baseine.

„Jau sezono pradžioje R.Meilutytė yra pasiryžusi siekti tik aukščiausių tikslų. Po gana sunkių ir varginamų olimpinių žaidynių ji labai greitai atsigavo. Rezultatai gerėja, sportininkė plaukia vis greičiau ir Barselonoje galime tikėtis dar įspūdingesnių pasiekimų“, – neabejojo I.Zuozienė.

Legendos pėdomis

Fenomenalūs R.Meilutytės rezultatai Stambulo baseine nenustebino ir legendinės mūsų šalies plaukikės Linos Kačiušytės.

Maskvos olimpinių žaidynių čempionė 1978 m. tuomečiame Vakarų Berlyne taip pat tapo pasaulio čempione rungtyniaudama 200 m krūtine distancijoje, tačiau ne 25 m, o 50 m baseine. Pasaulio čempionatai trumpajame baseine rengiami nuo 1993-iųjų.

Tuo metu L.Kačiušytei, kaip dabar ir Rūtai, buvo vos 15 metų.

„Rūtelė su treneriu žadėjo mums medalį ir savo pažadą ištesėjo. Nors sportininkė dar jauna, tikiuosi, kad neperdegs. Aš neperdegiau, tad kodėl ji turėtų perdegti?“ – geros nuotaikos nestokojo L.Kačiušytė.

Anot jos, rezultatai rodo rimtas R.Meilutytės ambicijas ilgam įsitvirtinti plaukimo pasaulio elite.

Reakcija ir fizinė jėga

„Plaukimas krūtine techniniu požiūriu yra viena sudėtingiausių rungčių. Labai svarbi koordinacija. Dažnai pasitaiko, kad, vystantis sportininko organizmui ir kintant fiziologijai, galimi teisingos technikos sutrikimai. Kol kas Rūta su treneriu J.Ruddu eina labai kryptingai, fizinio rengimo treneriai dirba pagal šiuolaikines metodikas, todėl ir sportininkės technika yra labai subalansuota“, – teigė I.Zuozienė.

Anot LPF pirmosios viceprezidentės, R.Meilutytė iš savo varžovių išsiskiria unikalia reakcija. „Rūta puikiausiai reaguoja į starto signalą, puikiai atlieka judesius po vandeniu, yra greita, staigi“, – gyrė I.Zuozienė.

Jai pritarė ir L.Kačiušytė. „Mūsų sportininkė išsiskiria fizine jėga ir tuo naudojasi. Džiugu, kad ir Rūtos reakcija labai gera. Norint laimėti aukščiausio lygio varžybose reikia, kad į visumą sukristų ne viena aplinkybė. Olimpinėse žaidynėse ir pasaulio čempionatuose nugalėtoją lemia sekundės dalys. Laimė, kad sėkmė Rūtos taip pat kol kas neaplenkia“, – sakė legendinė plaukikė.

Abiejų pašnekovių teigimu, trumpame baseine aplenkti R.Meilutytę varžovėms dar sudėtingiau nei olimpiniame 50 m. „Rūta – sprinterė, tad, ko gero, 25 m baseine jai plaukti net lengviau. Ji sakė, kad 200 m distancija jai yra per ilga“, – kalbėjo I.Zuozienė.

„25 m baseine plaukti lengviau, nes posūkio metu galima bent akimirką pailsėti“, – rungties niuansus paaiškino L.Kačiušytė.

Pasaulio rekordo šturmas

Po svaiginamų rezultatų olimpiadoje ir pasaulio čempionate R.Meilutytė išliko tokia pati ir nosies per daug neriečia.

Lietuvė patyliukais nusitaikė į dar vieną tikslą – pasaulio rekordą. Jis nuo 2009-ųjų priklauso amerikietei Jessicai Hardy (1 min. 4,45 sek.), tačiau „Plymouth Leander Swimming“ klubo auklėtinė pasirengusi mesti iššūkį ir jai, nekreipdama dėmesio į tai, kad anksčiau plaukikai lenktyniaudavo vilkėdami specialius poliuretano kostiumus.

„Sporte galimi įvairūs netikėtumai, tačiau, matydami Rūtos motyvaciją ir norą, tikimės, kad iki Rio de Žaneiro olimpinių žaidynių rezultatai tik gerės. Rūta puoselėja dar ambicingesnius tikslus – ji galvoja ir apie 2020-ųjų olimpines žaidynes“, – R.Meilutytės tikslus atskleidė I.Zuozienė.

DISKUSIJA
Visi
Registruoti
Anoniminiai
Skelbti
Rodyti daugiau komentarų