Jasikevičius (Edvardas Blaževičius, Fotodiena.lt)

Jasikevičius (Edvardas Blaževičius, Fotodiena.lt)

Šarūnui Jasikevičiui prireikė vos kelių treniruočių, kad Kauno „Žalgirio“ žaidimas pastebimai pasikeistų.

Atleistą Gintarą Krapiką „Žalgirio“ vyriausiojo trenerio poste pakeitęs legendinis Lietuvos krepšininkas tinkamo laiko permainoms nelaukė. Jis pasiraitojo rankoves ir kibo į darbus.

„Turiu labai daug idėjų, tik jas visas taip reikia susidėlioti, kad vyrams neperkrautum smegenų. Viskas turi būti palaipsniui. Kitą vertus, per pirmas treniruotes pasiūliau nemažai įvairių niuansų krepšininkams – galvojau, kad bus per daug. Bet žiūriu, vyrai susitvarkė“, – prieš debiutą stratego poste Eurolygoje mintimis dalinosi Š.Jasikevičius.

Ir išties jau pirmosiomis rungtynių su Madrido „Real“ minutėmis „Žalgirio“ žaidime išvydome tai, ko jau senokai nematėme.

Per pirmąsias penkias susitikimo minutes šį sezoną dėl agresyvumo stokos nuolat kritikuojamas Mantas Kalnietis atliko tris prasiveržimus į baudos aikštelę, iš kurių du baigėsi sėkmingai.

Vėliau „Žalgirio“ atakų organizatorius dar du kartus atakavo iš vidutinio nuotolio. Tiesa, netaikliai.

Per 25 aikštelėje praleistas minutes M.Kalnietis į krepšį „iš žaidimo“ metė net 10 kartų. Jo sąskaitoje – 9 taškai (2/7 dvitaškiai, 1/3 tritaškiai, 2/2 baudos), 6 rezultatyvūs perdavimai ir 6 naudingumo balai.

Kai pirmojo ketvirčio viduryje aikštelėje pasirodė Olivier Hanlanas, jis perėmė „Žalgirio“ puolimo gijas į savo rankas. Įžengęs į aikštelę kanadietis nieko nelaukdamas ėmė drąsiai skrosti „Real“ gynybą aštriais prasiveržimais.

Per beveik 17 aikštelėje praleistų minučių O.Hanlanas krepšį „iš žaidimo“ atakavo 8 kartus. Jis įmetė 10 taškų (3/6 dvitaškiai, 1/2 tritaškiai, 1/2 baudos) ir surinko 7 naudingumo balus.

Galiausiai, trečiasis „Žalgirio“ perimetro žaidėjas, kurį būtina išskirti – Renaldas Seibutis. Didžiąją sezono dalį itin nepastoviai rungtyniavęs atakuojantis gynėjas rungtynėse su „Real“ buvo rezultatyviausias ir naudingiausias „Žalgirio“ krepšininkas – 13 taškų (5/9 dvitaškiai, 3/3 baudos) ir 17 naudingumo balų.

Minėtieji trys „Žalgirio“ antrosios linijos žaidėjai kartu išmetė 27 metimus. Tai yra net 43 proc. visų „Žalgirio“ metimų „iš žaidimo“ rungtynėse Madride.

Pirmieji Š.Jasikevičiaus pokyčiai, akivaizdu, padarė ženklią įtaką perimetro žaidėjų svarbai puolime.

Kitas momentas, apie kurį būtina kalbėti – žaidimas „du prieš du“.

Kaip pats Š.Jasikevičius yra atsiliepęs savo autobiografijoje, didžiu Europos krepšininku jį pavertė unikalūs gebėjimai žaisti derinį „du prieš du“.

Rungtynės Madride – tai įžanga į naują „Žalgirio“ puolimą, kuriame „du prieš du“ vaidins labai svarbų vaidmenį.

Minėtieji trys perimetro krepšininkai didžiąją dalį rezultatyvių išpuolių atliko pasinaudoję komandos draugo užtvara.

Su Š.Jasikevičiumi „Žalgiris“ puolime ėmė skirti kur kas didesnį dėmesį perimetro žaidėjų išvedimui ties tritaškiu ir žaidimui „du prieš du“ eigoje, įgavus pagreitį.

Jei anksčiau „Žalgiris“ dažnai „du prieš du“ žaisdavo gana statiškai (iš pradžių būdavo statoma užtvara, o tik tada žaidėjas su kamuoliu ja naudodavosi), tai prie Š.Jasikevičiaus „Žalgiris“ stengiasi „du prieš du“ paversti staigiu ir netikėtu dūriu į varžovų gynybos šerdį.

Rungtynėse su „Real“ galėjome nuolat matyti, kaip „Žalgirio“ perimetro žaidėjas su kamuoliu ima judėti, o aukštaūgis staigiai kyla iš baudos aikštelės ir stato greitą bei netikėtą užtvarą, išmušančią nepasiruošusį gynėją iš vėžių.

Tai yra dinamika ir nenuspėjamumas – aspektai, kurių taip trūko „Žalgirio“ puolimui anksčiau.

Pažvelkime į tris situacijas, kurios geriausiai iliustruoja esminius pokyčius „Žalgirio“ puolime prie Š.Jasikevičiaus.

1. Staigus „pikenpopas“Matome, kaip Ianas Vougioukas užtvara išleidžia O.Hanlaną aukštai, o staigiai iš baudos aikštelės kitoje pusėje pakilęs Brockas Motumas stato greitą užtvarą ir iškart atšoka ant perimetro. O.Hanlanas perduoda kamuolį australui. Šis dinamiškas „du prieš du“ suklaidino tiek Jaycee Carrollą, tiek Felipe Reyesą. Tam, kad B.Motumas negalėtų laisvas atakuoti krepšio iš toli, į pagalbą atskubėjo Sergio Rodriguezas. To pasekmė – laisvas kampe Lukas Lekavičius. Australas perduoda jam kamuolį, tačiau „Žalgirio“ įžaidėjo metimas tikslo nepasiekė.

Tai yra geras itin dinamiško „Žalgirio“ „du prieš du“ derinio pavyzdys. Būtent nenuspėjama B.Motumo užtvara ir didelis greitis pildant derinį išmušė du varžovų žaidėjus iš vėžių ir privertė „Real“ naudoti pagalbos veiksmus, kas paliko L.Lekavičių visiškai be priežiūros.

2. Tikri amerikietiški kalneliai gynybaiMatome, kaip derinys pradedamas R.Seibučio išleidimu ant perimetro. Tuo metu B.Motumas iš baudos aikštelės skuba statyti staigios užtvaros, tačiau tai tėra pavojaus imitacija. Tikrasis pavojus prasideda tada, kai R.Seibutis grąžina kamuolį M.Kalniečiui, o šis jau pradėjęs judėjimą į baudos aikštelę, sulaukia netikėtos I.Vougiouko užtvaros. S.Rodriguezas tokio varžovų veiksmo visiškai nesitikėjo ir Jonas Mačiulis privalėjo naudoti pagalbos veiksmus. Dėl to laisvas liko Edgaras Ulanovas, kuris ėmė veržtis į baudos aikštelę ir sutraukė „Real“ gynybą. Prie tritaškio linijos laisvas likęs R.Seibutis priima kamuolį ir dar kartą darko varžovų gynybą klaidindamas metimu, bet judėdamas į baudos aikštelę. Galiausiai, B.Motumas turėjo progą metimui arba prasiveržimui, tačiau australas suklydo.

Stebint „Real“ gynybą šioje „Žalgirio“ atakoje, galima varžovus tik užjausti. Jie tikriausiai jautėsi tarsi skriedami amerikietiškais kalneliais, gesindami vieną gaisrą po kito, tačiau išsigelbėdami tik dėka apmaudžios B.Motumo klaidos.

Šiame derinyje matėme ir perimetro žaidėjo išleidimą ties tritaškiu, ir aukštaūgio staigų kirtimą iš baudos aikštelės su užtvara, ir netikėtą nugarinę užtvarą, kuri buvo tas esminis momentas, pradėjęs „Real“ gynybos griūtį.

Toks yra Š.Jasikevičiaus norimas dinamiškas žaidimas, paremtas deriniu „du prieš du“. B.Motumo klaida rodo, kad žalgiriečiai vis dar pratinasi prie šių svarbių naujovių.

3. Žaidimas „ant ūso“ – perimetrui atlaisvintiTrečias ir paskutinis pavyzdys rodo, kaip „Žalgiris“ ėmė išnaudoti žaidimą „ant ūso“, kuris anksčiau būdavo pildomas labai statiškai.

Derinys pradedamas ties tritaškiu išleidžiant R.Seibutį. Gynėjas naudojasi I.Vougiouko užtvara, kai tuo tarpu Paulius Jankūnas atsitraukia ties tritaškiu. Toliau I.Vougioukas išleidžia M.Kalnietį ir pats kerta į baudos aikštelę priimti kamuolį „ant ūso“. Šioje situacijoje „Žalgiris“ siekia, kad varžovai pasimestų išsirinkdami dengiamuosius ir prieš I.Vougiouką atsidurtų M.Kalniečio ginamasis S.Rodriguezas. Deja, „Real“ pavyko tvarkingai išsirotuoti ir graikui teko nugara žaisti prieš Gustavo Ayoną. Tačiau derinys tuo nesibaigia, nes P.Jankūnas stato dar vieną užtvarą be kamuolio M.Kalniečiui, kol I.Vougioukas mėgina sutraukti gynybos dėmesį žaidimu nugara į krepšį. S.Rodriguezas klysta gynyboje naudodamas pagalbos veiksmus ir palieka M.Kalnietį be priežiūros. Graikas reaguoja ir ataka baigiasi „Žalgirio“ įžaidėjo patogiu prasiveržimu bei lengvais taškais.

„Žalgirio“ puolime jau senokai neteko matyti tiek judėjimo be kamuolio, kiek buvo šiame derinyje. Tai – gana sudėtingas derinys, tačiau turintis begalę opcijų. Galiausia, viena jų buvo pasinaudota idealiai.

Nors „Žalgiris“ ir pralaimėjo susitikimą „Real“, tačiau teigti, jog kauniečiai Madride neturėjo jokių šansų negalima. Jie kovėsi iki paskutinių mačo minučių ir įmetė 86 taškus. Tai buvo antros rezultatyviausios „Žalgirio“ rungtynės šiame Eurolygos sezone.

Akivaizdu, kad „Žalgirio“ gerbėjai pagaliau galės džiaugtis kur kas dinamiškesniu ir įvairesniu puolimu. Galbūt tai padės kauniečiams sezoną Eurolygoje pabaigti garbingai.

„Svarbiausia krepšinyje – agresija. Bandome akcentuoti, kad svarbiausia – būti agresyvesniais“, – po rungtynių Madride specialiai portalui Krepsinis.net kalbėjo Š.Jasikevičius.

Panašu, kad einama teisinga linkme.

Sekite Krepsinis.net apžvalgininką Algimantą Bružą socialiniame tinkle „Facebook“. Susisiekti su autoriumi galite el. paštu: algimantas@krepsinis.net


Tvarkaraščiai
Rezultatai
Lentelės

LKL 2019/2020

10-26 „Pieno žvaigždės“ 16:30 „Neptūnas“
10-26 „Juventus“ 17:00 „Nevėžis“
10-26 „Rytas“ 17:00 „Šiauliai“
10-27 „Lietkabelis“ 17:00 „Sintek-Dzūkija“
10-27 „Žalgiris“ 17:20 „CBET“
Tvarkaraščiai
Rezultatai
Lentelės

Lietuvos „A lyga“

Šeš 10-26 Riteriai 13 : 00 Panevėžys
Šeš 10-26 Atlantas 13 : 00 Palanga
Šeš 10-26 Sūduva 13 : 00 Žalgiris
Šeš 10-26 Kauno Žalgiris 13 : 00 Stumbras